Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

RADIOTEL - Singurul operator care care mai ofera servicii paging in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
De ce pagerele au succes in SUA si la noi sunt in faliment ? Simplu...

In SUA cind un patron sau cineva de la servici vrea sa te caute nu da telefon pe banii firmei... iti da mesaj si ii suni tu pe banii tai  :cool:

La noi exact invers, cei care au telefon la servici suna peste tot unde apuca deci nu au nevoie de pagere.

Ar mai fi si un alt aspect, telefonia mobila in SUA nu este asa de atractiva in perspectiva roamingului intern sau chiar intre orase si ca atare pagerul e mai ieftin si mai practic in anumite situatii.

Serviciile unde pagerele sunt foarte utile, urgentele, spitale, pompieri... si o multime de chestii conexe cum ar fi curieratul... dar la noi e mai simplu sa dai statii la curieri si in rest mobilele sunt foarte ieftine si reteaua a penetrat foarte bine chiar in locuri unde nu ai pager... metrou etc.

Securitatea la pagere este nula. Transmisia este de tip radio-packet pe un carrier FM, la mica viteza (nu stiu exact cit au dar sub 1200 bps oricum, probabil 300 sau 150). Mesajele sunt in clar deci cu un PC si o statie radio analogica si un program care face sampling prin placa de sunet se poate afisa pe ecran tot ce se transmite cu numarul destinat cu tot (header). Bine, si cu un pager modificat poti receptiona toate mesajele transmise dar inebunesti citind...

Transmitatorul de pager e foarte puternic, avand de regula 1 kW (sunt 2 in Bucuresti de 1 kW, unul pe linga mine in Nord si altul prin Berceni parca merg sincron pe aceeasi frecventa).
Ultimul serviciu de pagere de la noi merge mi se pare in 153.ceva MHz.

Deci, din acest punct de vedere nu mi se par optime pagerele pentru servicii operative de securitate chiar daca este limbaj de statie (codat)... un destept se prinde.

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Interesant ce zici tu referitor la securitate, Andrei.
Referitor la sunatul la firma pe banii tai in STATE... nici macar nu suni pe
banii tai caci majoritatea firmelor serioase au un numar verde (cel putin pentru potentiali clienti).La noi abia acum au inceput sa aiba,asa timid...
Oricum acest Radiotel nu trebuie sa ''moara'', asta pentru o normalitate
a pietei telecomunicatiilor din Romania!

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Andrei, tu nu stii ce inseamna conventii in limbaj, care se si schimba zilnic sau dupa un anumit pattern, poti sa ai tu interceptarea interceptarilor ca degeaba... :)

Nu este genul politist ala cu "ten-for, ten-for" (10-4) care inseamna ceva de genul back-up...  :drac: ... sau mai romanestile parole gen "Stejarul - 11" (ceva asemanator) pentru organele SRI aflate in misiune si care trebuie sa se autentifice asa acelor Garcea de care tind sa-i opreasca din speeding sau alte activitati... (sources tell...  :D )

Sa ne imaginam ceva de genul, "Am fost la terasa Cuba, nu avea decat gratar de mancare si preturile mari."
Eeee, cate se pot ascunde in ce-am zis, unii chiar stiu ce vreau sa zic de fapt, pentru ca am vorbit cu ei mai inainte... ca daca merg acolo... facem ceva...  :drac:

Greets,
Speedo

#22
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
am lucrat in urma cu ceva timp la Radiotel Iasi ... ca idee pentru puterea emitatorului .. era numai de 30 W cu o antena Maxrad CushCraft de vreo 5dB .. mai multe altadata

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Iasi e Iasi, Bucuresti e Bucuresti, cu 30W in Bucurest nici nu te auzi cum trebuie in tot orasul. Adica ia in calcul ca trebuie sa mearga si in cladiri nu numai pe strazi si sa ai si ceva semnal altfel pagerele proaste nu inteleg mesajul.

#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Speedo,

Eu cred ca au liste cu codificari (coduri numerice de cate 3-4 cifre) deci fraze intregi din limbajul lor uzual intr-o simpla combinatie de nr.
Imi aduc aminte ca si cei de la CNM (Comunicatii Nationale Mobile) au dat la un moment dat niste liste de acest gen (cu combinatii de 3 cifre) clientilor (mai ales clientilor cu pagere numerice) si erau foarte cautate!.
La baietii cu ''blue eyed'' am vazut si telefoane de serviciu gsm (probabil cu toate functiile de anonimitate si securitate activate special pentru ei, de catre operatori).

#25
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Este si cum spui tu, dar aceia care lucreaza foarte under-cover sau fac parte din crima organizata, folosesc anunturile de mica publicitate pentru a semnaliza diferite chestii (acele anunturi fara cap si coada de obicei) precum si pager-e in cazul in care treaba trebuie sa fie mai operativa.

Orice telefon deschis inseamna localizare, chiar daca nu implica si decriptare de convorbire.
Cititi Localizarea telefoanelor mobile FCC E-911 .

Greets,
Speedo

#26
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Eu nu pot decat sa va multumesc... m-am prins si eu intr-un final la ce ar putea sa fie bun un monstru de tehnologie de pe vremuri de mult apuse... culmea ca serviciile de securitate din cate vad folosesc tot tehnologiile vechi de cand lumea: pagere si telefoane publice(cu cartele speciale cica)...
So... welcome to the future past ;)

#27
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
daca doriti neaparat sa monitorizati traficul pager:

http://users.net.yu/...ad/rx-pager.zip

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Speedo
[b]Andrei[/bSa ne imaginam ceva de genul, "Am fost la terasa Cuba, nu avea decat gratar de mancare si preturile mari."
Eeee, cate se pot ascunde in ce-am zis, unii chiar stiu ce vreau sa zic de fapt, pentru ca am vorbit cu ei mai inainte... ca daca merg acolo... facem ceva...  :drac:  

SRI-ul nu vorbeste pe echipamente publice... au aparate dedicate de care nu stim nimic... un fel se statii radio tetra digitale dar cu cod unic, pe care ei nu le folosesc decit la comanda, in receptie sunt neinterceptabile, arata exact ca niste mobile dar pot fi si mai speciale... pe microunde. Oricum ei nu au nimic cu avtivitatea de paza de exemplu... aia o face SPP-ul... SRI se ocupa de chestiile serioase, de infiltrari, informatii economice, se stat, anchete si expertize profesionale etc... si rar comunica... lucreaza "in cimp"... Codurile pot fi numerice, sunt cele mai eficiente, le folosea si securitatea pe vremuri... gen sunt 501, da-mi 2001 pentru 530 / executa 2005 la obiectiv ! Asa lucreaza toate firmele de paza si securitate...
Nu mai poti face nimic daca nu stii codurile... si alea se schimba evident...

La serviciile civile cum e politia se lucreaza cu coduri simple gen pion (patrula), decanu (sectie), gazela (pol capitala) la care se adauga id-uri numerice.

In rest, 10-4 este un cod de camionagiu... sau mai exact de CB-er american in 27 MHz, 10-20 de exemplu este locatia... exista chiar cod care spune ca "plec la toaleta"  ;)

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
De ce pagerele au succes in SUA si la noi sunt in faliment ? Simplu...

In SUA cind un patron sau cineva de la servici vrea sa te caute nu da telefon pe banii firmei... iti da mesaj si ii suni tu pe banii tai  :cool:  

La noi exact invers, cei care au telefon la servici suna peste tot unde apuca deci nu au nevoie de pagere.

Ar mai fi si un alt aspect, telefonia mobila in SUA nu este asa de atractiva in perspectiva roamingului intern sau chiar intre orase si ca atare pagerul e mai ieftin si mai practic in anumite situatii.

'ai sa lamurim....

in SUA, daca suni local e gratis. daca ai de sunat long distance, adica in alt orash mare aflat suficient de departe utilitatea pagerului dispare ORICUM.

telefonia mobila americana nu are roaming sau long distance, ci doar MINUTE INCLUSE, suni la vecinul tau sau il sun pe Masterboy la NYC la 5000 km tot aia e. Dupa o anumita ora, 8 sau 9 seara, majoritatea covarshitoare au minute in prostie shi potzi sa suni shi sa vorbeshti oricat practic.

acasa am telefon la care platesc o suma fixa, indiferent unde sun in US sau CAN, sau cat stau pe telefon.... pare incredibil dar asha e.

Pagerul n'a murit pt ca este foarte util... in special pt activiatzi automate sau grupuri diverse, plus ca e mic, plus ca nu devi enervant VORBIND tam nesam te miri pe unde.

#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pe parcursul ''calatoriei'' in timp de acum cateva zile am descoperit si pagerele..... bunicilor!
Serviciile paging exista din anii..... '60!
Pagerele erau....cam grele,la vremea aia!

Attached Files



#31
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Eu am un Motorola Advisor din 2001 de la Radiotel .. n-am platit decat o singura data abonamentul pentru 3 luni de zile si.. vazand acest topic... am devenit nostalgic, am bagat o baterie in el, am incercat sa trimit un mesaj de pe site-ul Radiotel si culmea: l-am primit! :) Ba chiar de 2 ori... Si un al doilea mesaj, si un al treilea... daca nu ma credeti, trimiteti mesaje la 3456 si eu va spun ce-ati scris :P :P Tari rau pagerele astea, imi aduc aminte de vremurile "bune"...

#32
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Da, am primit mesajul dle Mixfm :P

#33
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Cat mai costa un pager si cat e abonamentul lunar ? Poate imi iau si eu unul  :coolspeak:

#34
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Stiti cumva ce tarife si ce acoperire au baietii astia? Pe site-ul lor nu scrie nimic despre acestea

Edited by daniel28, 07 September 2005 - 07:42.


#35
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Pai va zic eu... Daca platiti abonamentul in avans pentru 3 luni, pagerul vi se da gratis (cel putin asa era inainte... cam acum vreun an asa era). Abonamentul mi se pare ca era vreo 4 euro (sau dolari.. nu garantez) pe luna.

Acoperire anul trecut era doar in Bucuresti, Timisoara, Constanta si Cluj si ma indoiesc sa se mai fi schimbat ceva. O chestie care mi s-a parut naspa de la inceput: daca pleci intr-un alt oras, trebuie sa anunti la dispeceratul de paging sa-ti retransmita mesajele in orasul respectiv, iar cand te intorci trebuie la fel, sa anunti.

Semnal in metrou spre exemplu nu exista, asa cum nu exista nici intre orase... Astfel, daca stii ca n-ai avut semnal, tre' sa suni la ei si sa-i rogi sa-ti retransmita eventualele mesaje pierdute. Pagerul nu transmite nimic, deci centrala n-are de unde sa stie daca tu ai primit sau nu un anume mesaj...

Cam asta e...

Attached Files


Edited by ciudatelu, 07 September 2005 - 21:34.


#36
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Eu care ziceam ca imi si iau pager, acum m-ai dezamagit, nu mai am ce face cu el, desi e ieftin, dar ce sa fac ca la mine in oras nu e acoperire si nici nu cred ca va fii vreodata sau cel putin nu prea curand :worthy: si ar mai fii faza cu plecatul in alt oras o problema, ca plec destul de des.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate