Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

Testarile nationale prost organizate

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
fapta lor se incadreaza perfect la "uzurpare de calitati oficiale"... sa vedem daca incepe urmarirea penala :bigwhitegrin:

#20
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu e nici o uzurpare mai...Daca eu ma duc si zic "Buna ziua! Sunt de la inspectoratul Dambovita si am venit sa ridic subiectele" unde e uzurparea?
Poate sunt de la Inspectoratul de Politie,poate am o revista care se cheama Inspectoratul Dambovita...
Chiar daca ar fi "uzurpare de calitati oficiale"/frauda/fals in acte/etc,ar trebui sa se aplice aceleasi reguli ca la dare si luare de mita: ai dat mita si apoi te-ai dus la Politie si ai zis asta,esti absolvit de raspundere.

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am zis uzurpare de functie, ca nu stiam cum se spune. Am intrebat intre timp pe cineva care chiar se ocupa cu dinastea si a spuns ca e cum a zis si gtk, "uzurpare de calitati oficiale", si asta considerand ca nu e furt pentru ca au dus subiectele la politie. Dar... cu sau fara mers la politie, tot asa se cheama. O modalitate proasta de a face rating. ;)

#22
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Cu rating sau fara rating,cu uzurpare sau fara uzurpare s-a demonstrat ceva ce se stia de mult: este o organizare prosta la MEC.
Cand imi aduc aminte de tampeniile alea cu jandarmii care iau profesorii,pazesc sediile de examinare/reexaminare,subiecte carate cu duba politiei de parca ar fi cine stie ce mare secret national imi vine sa vomit.
Lor li se iau lejer subiectele din minister iar ei fac atata pam-pam cu organizarea.
Anul trecut,in vara,am fost la ABN Amro (la WTC) sa vb cu directorul responsabil de telecomunicatii.Desi discutia era programata,desi directorul a fost sunat si anuntat ca am venit nu am putut sa urc la etaj pana cand nu a coborat tipul ca sa ma preia de la parter pt ca nu aveam buletinul la mine.
Si eram un adolescent cu un ghiozdan in spate...sau poate tocmai aia..:D

#23
ROMUALD

ROMUALD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 19.10.2005
Dar totusi care e rolul jurnalistului???!   Lucreaza cumva la Autoritatea Nationala pentru Control?? Scrie in fisa postului ca are drept de a testa si verifica orice????   Nu cumva si-au depasit atributiile?
Pai in acest caz ma fac si eu D-zeu....aaaa ...pardon ....ziarist!
   Sunt cu totul de acord ca ziaristii sa fie pedepsiti. Atat ei cat si cei din invatamant (cascatii).
   Ministerele au pe langa ele organe de control. Acestia ar trebui sa verifice daca se respecta metodologiile de lucru si nu jurnalistii. Bineanteles ca aceste organe de control nu fac nimic (lovesc doar unde "trebuie")doar primesc salarii degeaba.
    Asta este ROMANIA.

Edited by ROMUALD, 19 June 2006 - 07:56.


#24
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Jurnalistul mai este denumit cainele de paza al democratiei.Rolul lui este de a semnala aspectele mai putin bune ale realitatii care ne inconjoara.
Cat despre ce spui tu cu organismele alea de control,nu pot decat sa zic :lol: si asta pt ca:

1.corb la corb nu-si scoate ochii

2.de obicei ei se cunosc intre ei astfel incat nu era posibila o faza asemanatoare.

3.prin gestul sau,jurnalistul demonstreaza si ineficienta organelor de control.
Ca sa iti dau si un exemplu concret: din 2007 scolile vor avea stegulete de diverse culori pt a arata cat de buna (d.p.d.v al administrarii,al bazelor scolare,al profesorilor ce predau acolo etc) este acea scoala.ghici cine da aceste calificative? Ai ghicit: ALTI PROFESORI.

Despre pedepsirea jurnalistului pt aceasta intamplare (pt depasirea atributiilor) nu pot sa zic decat :death: si asta pt ca:

1.nu a comis nici o ilegalitate.abuz in servicu,fals,uz de fals,identitate falsa etc sunt infractiuni care cer dovedirea unor foloase materiale or,in acest caz,nu  se poate demonstra acest lucru.

2.un astfel de gest ar pune pumnul in gura presei si ar creea un precedent periculos: pedepsirea jurnalistilor atunci cand arata o hiba a sistemului sau o infractiune.

#25
ROMUALD

ROMUALD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 19.10.2005
Ai dreptate si tu. Dar totul depinde din ce perspectiva privesti lucrurile.  Ar fi trebuit ca aceasta actiune sa se fi  desfasurat in colaborare cu organe care  atributii de control in MAE. Au mai fost din acestea pe la alte ministere.  Si a iesit la fel de spectaculos.....astfel nu a mai comentat nimeni la adresa presei, care trebuie  sa fie libera si independenta si nu aservita intereselor politice. Dar idealul nu exista.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Mai copii mai ... eu nu va mai inteleg .... In loc sa vedeti adevarata problema , voi acuzati ziaristii . Asta e Romania si vad ca si voi dati dovada de vederi inguste . Maine poimaine o sa spuneti ca a gestul revolutionarilor care au aruncat tabloul lui Ceausescu de pe balcon a fost ilegal , adica : "uzurpare de calitati oficiale " . Nu doriti sa fie trimisi si astia in judecata ?? Hm ??

    Probabil ziaristul acela va fi acuzat  . Mai mult ca sigur ca va primi maxim o amenda administrativa , sau va fi scuzat din pricina ca nu a urmarit decat interesul public , asa cum ar trebui sa faca orice jurnalist din tara asta .
    Din  punctul meu de vedere este un erou . Putini au curajul sa -si faca meseria cu adevarat in bransa . Alt jurnalist in locul lui , probabil ar fi sunat la minister sa ceara 5000 de $ ca sa duca subiectele inapoi (sper ca se intelege ce vreau sa spun ).

  Dar despre faptul ca s-au folosit 1 milion de euro pentru securizarea modului in care se fac si se distribuie subiectele de examen , ce parere aveti ?

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postcspot, on Jun 19 2006, 14:51, said:

Dar despre faptul ca s-au folosit 1 milion de euro pentru securizarea modului in care se fac si se distribuie subiectele de examen , ce parere aveti ?

Aia e alta problema. Ancheta interna va stabili vinovatii si vor cadea capete prin minister.

Sau cel putin asa ar trebui. :mellow:

Edited by AlexIP, 19 June 2006 - 15:20.


#28
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Flash news: Au dat-o afara pe tovarasa Paloma...da,o stiti voi...nesimtita aia care a aparut la tv si a zis ca ea a anuntat politia cand,de fapt,ea fusese anuntata de ministrul educatiei care,la randul lui,fusese anuntat de redactorul de la Adevarul.

#29
creizi_boi

creizi_boi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.04.2006
suntem in romania
ati uitat?

#30
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
Ziaristii sunt vinovati! Clar, nu trebuie sa obtina foloase banesti pentru a fi vinovati.

Ziaristii au dreptul sa faca orice ca sa descopere coruptie etc? Nici macar politistul nu are dreptul asta, si sa il aiba jurnalistii care alearga doar dupa faima, rating si bani? Un politist nu are dreptul sa se ascunda intr-un tufis asteptand sa intre cineva in Mercedusul lasat cu usa deschisa pentru a prinde hoti. Politistul nu are dreptul sa impinga la delict.
Ziaristii sunt vinovati de uzurpare de calitati oficiale si asta e. Scopul nu scuza mijloacele. Daca ar fi asa... heheheeeee

Cine arunca cu noroi se murdareste si el si asta au patit si ziaristii - cred ca s-au gandit ca vor fi aclamati ca niste eroi, cand colo amenzi, dosare si injuraturi.

Devin din ce in ce mai greu de suportat jurnalistii - vorba aia de pe Discovery: cine sunt considerati cei mai de neincredere oameni din lume? Politicienii? Nu, ci jurnalistii.

Cel mai mult ma enerveaza aroganta lor si aerele de superioritate morala pe care le au in fata oricarei alte categorii sociale. Se cred cei mai respectati, cei mai iubiti, cei mai frumosi, cei mai cei.
Profesorii mor de foame iar jurnalistii stau imbuibati de zecile de mil castigate dupa "munca" gigantica. Si tot jurnalistii ii prezinte pe profesorii ca pe niste bandti care nu-si merita leafa, "ca fac meditatii ai reaq` hoti si se imbogatesc fara sa plateasca taxe". Jurnalistii se alipesc intereselor politice, iar coruptia este in floare la sediile lor. Nu-si platesc datoriile la stat, catre furnizorii de diverse servicii etc. Si tot ei tipa ca din gura de sarpe. Cine striga mai tare hotu`, deobicei acela a furat.

#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Well, nu chiar. Jurnalistii locali, de exemplu, castiga prost. Si isi fac si prost meseria. Dar sunt ingamfati si ei. :D

#32
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa mine, anul asta si bacul si testele au fost foarte varza, reusind sa se afle subiectele inainte de examen  :ciocan: super naspa faza. Nici nu ma asteptam la asa ceva, chiar atat de varza sa fie Ministerul Educatiei???

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si asta e numai varful icebergului. ce se vede la suprafata. Cred ca sunt destui printre noi care stiu de la prima mana cam cum merg treburile la bacalaureat, mai ales pentru cei care au o pilutza plasata strategic. sigur.. poti sa ai ghiniion (daca nu ai suficiente pile) sa dai peste vre-un sef de comisie mai zelos , insa.. ce nu se poate rezolva ?

#34
adishior

adishior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 10.04.2006
Tind sa cred ca cu bani orice se poate rezolva  :bicycle:  :nonobad:

#35
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

View Postadishior, on Jul 4 2006, 10:19, said:

Tind sa cred ca cu bani orice se poate rezolva  :bicycle:  :nonobad:
corect.. doar de asta s'au inventat banii.. sa ne descurcam  :w00t:

Edited by katsuchyo, 04 July 2006 - 11:53.


#36
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Oameni buni chiar s-a dus dreaq toata tara asta?
Eu ma multumesc ca am scapat de BAC de mult timp si nu am dat peste astfel de dobitoci ziaristi care sa iti ingreuneze promovarea unei scoli de 2 lei.

Ziaristii astia nu stiu ce rau le fac tinerilor care au examen precum si copiilor de la capacitate.

Se sacrifica TOT pentru un gram de glorie JURNALISTICA.

Sa-si traga un glont in cap BABA aia care a luat subiectele sa vada daca e birocratie in spitale - subiect pentru redactie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate