Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#12889
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i boabe satiety suport si hrana uscata urinary.

#12890
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ziceați voi de un produs foarte bun pt deparazitare interna la pisici.
Îmi amintiți vă rog despre care era vorba?

A, da, și încă ceva.
Dacă aveți pisici cu păr lung, cum fac față părului mult înghițit în timp ce se spală?
Îl vomita des, le dați ceva pt a ușura eliminarea lui, faceți ceva special?

Edited by Chayah, 01 February 2023 - 19:37.


#12891
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Exista hrana speciala (de exemplu, Royal Canin Hairball sau RC Persian si mai e o pasta din care se da cam 1-2 cm pe zi.
https://www.zooplus....emotoace_de_par

Edited by Freddy12, 01 February 2023 - 23:01.


#12892
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Freddy12, on 01 februarie 2023 - 17:54, said:

Da-i boabe satiety suport si hrana uscata urinary.

Satiety a mancat motanul meu ani de zile, de a ajuns la 8,5 kg pana a dat si-n pancreatita cronica. N-a mai pus gura pe boabe din decembrie, acum are 6 kg (inca in proces de slabire) si e cat se poate de ok numai cu hrana umeda  Analizele arata ca e mai sanatos ca niciodata fara otrava aia numita boabe.
La problemele urinare tot boabele sunt cauza. Da, sunt foarte lejer de turnat in castron, nu mai stai sa-i pui hrana umeda la fiecare 2 - 3 ore. Dar tot otrava raman.

Quote

Benefits of wet food
Because wet food contains a relatively high percentage of moisture, it meets the cats' need for water. Cats are naturally difficult drinkers. By giving the animals wet food, they already get extra moisture . This reduces the risk of urinary tract infections or bladder stones, for example.

Because wet food contains a higher percentage of moisture than kibble, it contributes to the healthy weight maintenance of the animals . For example, wet food is less rich in calories, but it is filling. As a result, a cat will feel full faster and eat less, which reduces the risk of obesity.

If you have a cat that quickly suffers from constipation , it is best to opt for wet food. This makes the stool softer and constipation is less likely to occur. This also has to do with the fact that cats are naturally difficult drinkers. By providing wet food, the animal automatically gets more moisture, making the stool softer.


#12893
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Boabele Purina One SterilCat cum vi se par? Sau Perfect Fit Sterile?

Edited by MembruAnonim, 02 February 2023 - 00:05.


#12894
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

 AlbastruIndigo, on 02 februarie 2023 - 00:02, said:



Satiety a mancat motanul meu ani de zile, de a ajuns la 8,5 kg pana a dat si-n pancreatita cronica. N-a mai pus gura pe boabe din decembrie, acum are 6 kg (inca in proces de slabire) si e cat se poate de ok numai cu hrana umeda  Analizele arata ca e mai sanatos ca niciodata fara otrava aia numita boabe.
La problemele urinare tot boabele sunt cauza. Da, sunt foarte lejer de turnat in castron, nu mai stai sa-i pui hrana umeda la fiecare 2 - 3 ore. Dar tot otrava raman.

Acum, depinde și de tipul de hrană, nu e de ajuns să fie umedă. Mi-am hrănit pisica mult timp cu hrană umedă Coshida. Aia ieftină din lidl, cum era acum câțiva ani în urmă, la plic. N-am avut probleme, pisica a fost ok, poate și faptul că era motan tânăr a ajutat, nu știu. Zic la un moment dat să-l trec pe ceva mai scump și-l trec pe Sheba umedă. Cam în perioada aia au început problemele urinare. Nu zic, poate a fost doar o coincidență și se acumulaseră minerale cu timp înainte. Doar constat că umiditatea de aproape 80% din hrana umedă nu a fost de-ajuns să nu ajungă la probleme urinare.

#12895
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 caiuscorneliu, on 02 februarie 2023 - 01:08, said:

Cam în perioada aia au început problemele urinare.

Care sunt simptomele? As vrea sa invat din timp sa le identific in caz ca voi avea probleme.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2023 - 01:10.


#12896
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 caiuscorneliu, on 02 februarie 2023 - 01:08, said:

Zic la un moment dat să-l trec pe ceva mai scump și-l trec pe Sheba umedă.

Sheba e o mizerie cu zahar. Pe langa asta contine 38% carne plus alte componente animalicesti - dintre care carnea e doar 4%. Restul sunt piele si alte gunoaie pe care tu nu le-ai manca.

 MembruAnonim, on 02 februarie 2023 - 00:04, said:

Boabele Purina One SterilCat cum vi se par? Sau Perfect Fit Sterile?

Ambele contin cereale. Dar daca ai de ales intre ele Perfect Fit.

#12897
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 AlbastruIndigo, on 02 februarie 2023 - 00:02, said:


Satiety a mancat motanul meu ani de zile, de a ajuns la 8,5 kg pana a dat si-n pancreatita cronica. N-a mai pus gura pe boabe din decembrie, acum are 6 kg (inca in proces de slabire) si e cat se poate de ok numai cu hrana umeda  Analizele arata ca e mai sanatos ca niciodata fara otrava aia numita boabe.
La problemele urinare tot boabele sunt cauza. Da, sunt foarte lejer de turnat in castron, nu mai stai sa-i pui hrana umeda la fiecare 2 - 3 ore. Dar tot otrava raman.

A mea are 6,2 kg. Grăsuță.

Am fost la veterinar, i-a făcut analiza de sânge și mi-a spus că are colesterolul destul de mărit. Să nu-i mai dau hrană umedă (o țineam pe conserve Purina din comerț) și s-o trec pe hrană uscată (tot Purina, dar nu de la supermarket, ci una specială, de la ei).

Zis și făcut.

O mai hrănim cu cărniță de curcan amestecată cu morcov pasat, astea preparate acasă.

E îngrozitor de mâncăcioasă, și escroacă sentimental pe deasupra. Miaună de te sfâșie până cedezi …

CE SĂ FAC?

uită-te la ea! :lol:

Attached Files



#12898
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Clar, trebuie să-mi cântăresc motanul. Pare mai mare decât puneți voi poze pe-aici cu pisicile voastre și eu încă cred că are doar 5 kg :D

#12899
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
P.S.

Astea mi le-a recomandat, astea le-am cumpărat: PURINA PROPLAN Sterilised Adult

https://www.zooplus....eRoCbp8QAvD_BwE

Ce e de făcut ca să slăbească? :habarnam:

#12900
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Naoto, on 02 februarie 2023 - 01:40, said:

CE SĂ FAC?

Eu m-am dus la vet si l-am confruntat, ca de la ei aveam boabele Royal Canin Satiety de ani de zile. Asa am descoperit ca fiecare clinica veterinara are contracte cu diferite marci de boabe si recomanda intotdeauna numai ce au ei. Dar ca boabele contin cereale si carbohidrati de care pisicile - fiind carnivore - nu au nevoie. A ales sa fie sincer, ii suntem clienti de mai bine de 15 ani.
Asa ca m-am apucat de un experiment si m-am dus la mai multe clinici veterinare. Fiecare mi-a oferit hrana care-i sponsoriza ca fiind cea mai buna din univers.
Apoi am petrecut iar foarte mult timp cautand dupa eticehete, ce inseamna simbolurile alea, ce sunt de fapt.
Ei bine, in Royal Canin Satiety nu exista carne, exista doar piele de pui. Purina... nici n-o sa incep. :)

Boabele in general au procent mare de grasime si foarte mic procent de carne. 4% e infim, de aceea mananca mult si aiurea pentru ca ii este mereu foame. Strategie de marketing, atat.

 Naoto, on 02 februarie 2023 - 02:00, said:

Astea mi le-a recomandat, astea le-am cumpărat: PURINA PROPLAN Sterilised Adult

Ce contin boabele astea

Quote

Ingrediente
somon (20%), proteină de pasăre deshidratată, orez, făină din gluten de porumb, porumb, făină din gluten de grâu, fibre de grâu, celuloză, ou deshidratat, minerale, grăsime animală, hidrolizat, drojdii, ulei de pește.

Ai vazut vreodata pisica sa manance porumb, drojdie, orez?

#12901
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Într-adevăr, veterinarii recomandă mâncarea care-i sponsorizează sau a căror marcă sunt agenți. Legat însă de boabe, nu toate au procent mare de grăsime, Royal Canin Urinary are 15% grăsime și 35% proteine. Altele au și mai puțină grăsime de atât. Este o mâncare mai concentrată, pentru că este deshidratată, spre deosebire de cea umedă care e practic 80% apă. De aceea și efectul de îngrășare e mai accentuat la mâncare uscată când raportăm la aceeași cantitate de mâncare umedă.

Edited by caiuscorneliu, 02 February 2023 - 08:19.


#12902
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Mă iertați că întreb din nou: ce să-i dau să mănânce? (ca să și slăbească, până nu ajunge de 7 kile). Posted Image

#12903
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mancare pentru pisici castrate. Uita-te la compoziție si vezi sa aibă grasimi sub 12%. De preferinta, fara cereale. De exemplu, asta:
https://www.zooplus....anabelle/433293

Edited by Freddy12, 02 February 2023 - 11:15.


#12904
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 caiuscorneliu, on 02 februarie 2023 - 08:13, said:

Într-adevăr, veterinarii recomandă mâncarea care-i sponsorizează sau a căror marcă sunt agenți. Legat însă de boabe, nu toate au procent mare de grăsime, Royal Canin Urinary are 15% grăsime și 35% proteine. Altele au și mai puțină grăsime de atât. Este o mâncare mai concentrată, pentru că este deshidratată, spre deosebire de cea umedă care e practic 80% apă. De aceea și efectul de îngrășare e mai accentuat la mâncare uscată când raportăm la aceeași cantitate de mâncare umedă.

Vav si de comentariile de mai sus, eu imi aduc aminte din 2018 ca parca mi-au spus sa nu-i mai dau hrana umeda (inainte de evenimentul cu struvitii si pipi din sange de era sa crape - rupeam pe plicuri umede de la zooplus cateodata mai ieftine, cateodata mai premium, in functie de ce disponibilitate financiara aveam pe atunci, inclusiv cand ma duceam la Kaufland luam un pateut - ca si la copii, sa nu vin cu mana goala, iar el stia ca vine taticul cu un cadouas si ma astepta ca pe painea lui Dzeu Posted Image) si doar boabe URINARY, plic asa de pofta la cateva zile, ceea ce am respectat. Drept pentru care 4-5 ani mai tarziu, motanul este relativ sanatos (parca putin cu colesterolul il avea ridicat, insa nimic exagerat). Doar treaba asta caci probabil nu se satura, este si obsesie, noi cu vremea asta si cu faptul ca am suferit o interventie am stat chiar foarte mult in casa, in decembrie pentru ca am fost plecati 18 zile l-am dus la "bunici" (parintii actualei care il iubesc de nu mai pot si ii dau chiar toate prostiile - socrela mai are si alte pisici SI NU CONCEPE SA LE TINA NEMANCATE - toate, bineinteles sunt DULAP! Posted Image) si probabil ca si abuzeaza sa manance intr-una Posted Image Dar in ultima sapt ii ascundem boabele si ii dam doar de 3 ori sa manance plus pliculet 1 data la 2 zile (tot royal canin urinary).

Si da, si eu sunt interesat de alte sfaturi, caci este clar ca si cu veterinarii ca si cu medicii in general (si mecanicii) au interese economice, nu zic ca nu sunt si relativ OK, dar mai bine sa ne informam noi inainte de confruntare...

Edited by Al3xandrus, 02 February 2023 - 11:39.


#12905
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Naoto, on 02 februarie 2023 - 09:58, said:

Mă iertați că întreb din nou: ce să-i dau să mănânce? (ca să și slăbească, până nu ajunge de 7 kile). Posted Image
Trebuie si fortata/stimulata un pic sa faca miscare. Poti s-o lasi prin gradina cateva ore in timpul zilei.

#12906
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

 Wotan, on 02 februarie 2023 - 12:42, said:

Trebuie si fortata/stimulata un pic sa faca miscare. Poti s-o lasi prin gradina cateva ore in timpul zilei.

Dar iese în grădină de câteva ori pe zi (inclusiv noaptea, când trebuie să o aștept până se îndură să intre în casă).

Dacă nu îi dau de mâncare, miaună până te convinge :lol:

Am încercat toate variantele, să îi dau o cutiuță întreagă, să o porționez, să îi dau numai bobițe sau bobițe și hrană umedă.

E pofticioasă și nu te lasă în pace până nu îi faci pe plac.

Măcar să știu ce fel de hrană e mai bună!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate