Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12853
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View PostChayah, on 24 ianuarie 2023 - 10:43, said:

Dar na, dacă e băiat, nu ar trebui să îi pese :).

Nu are obligații :lol:

Acum am ieșit în curte să-i dau de mâncare unuia dintre ăia doi ce vin în vizită. Nu a acceptat să mănânce până nu am stat o vreme cu el. Se tot ținea după mine prin curte. Cred că e cam speriat după ce a luat contact cu viața dură de motan (e primul lui an de "bărbăție").

Edited by george_alexandru, 24 January 2023 - 10:46.


#12854
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Oamenii sunt foarte atașați și impresionați de propria sexualitate și proiectează asta asupra animalelor de companie.
În afara de comoditate și indiferență, ăsta e cel mai important motiv pt care nu pot accepta gândul castrarii animalelor de companie.
Numai că animalelor li se rupe în mii de bucăți dacă trăiesc fiind sexuale/active sexual sau nu.

Edited by Chayah, 24 January 2023 - 14:50.


#12855
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2023 - 09:32, said:



De atunci nu am mai avut pisica. S-au schimbat vremurile? In 35 de ani? Gata? Cip, sterilizate, mâncăruri speciale?

Am aflat că nici nu mai face medicul din oraș sterilizări la motani. Ar trebui să îl duc in alt oraș.

Da Dorine, s-au schimbat multe in ultimii 35 de ani.
Atunci nu vedeai atatia oameni plimband caiinii in lesa (mutatul de la curte la bloc sau pandemia?), nu erau atatea masini (am avut doua mate calcate in ultimii trei ani, acum le-am amenajat tarc special de iesit afara), nu existau atatea cabinete veterinare, pet shop-uri, etc.
Daca nu il poti steriliza , da-mi PM si iti recomand un cabinet in Radauti.
Bafta!!

#12856
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Aveti vreo solutie impotriva pisicilor care rod cabluri? Am un fir subtire care iese dintr-o camera in alta si alimenteaza ONT-ul de internet din pod si un fir ftp. Ambele au acelasi traseu. Motanul o ia razna cateodata si se pune pe ele. Am mai avut o pisica care rontaia dar era mai blanda. In schimb asta e pus pe treaba: le musca, trage de ele etc.
  Se pot oare imbraca in ceva astfel sa nu le poata distruge? Un invelis ceva... Voi aveti probleme similare?

#12857
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

View PostChayah, on 24 ianuarie 2023 - 14:48, said:

Numai că animalelor li se rupe în mii de bucăți dacă trăiesc fiind sexuale/active sexual sau nu.
Chiar crezi că nu sunt afectate animalele sterilizate?
Nu trebuie sa se lupte pt dezvoltarea speciei?
Daca s-ar steriliza toate pisicile și toți motanii, nu ar dispărea?

#12858
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2023 - 15:57, said:


Chiar crezi că nu sunt afectate animalele sterilizate?
Nu trebuie sa se lupte pt dezvoltarea speciei?


Daca s-ar steriliza toate pisicile și toți motanii, nu ar dispărea?


Ei nu luptă pt nimic, pt ca nu au conștiință :).
Ei doar trăiesc în condițiile pe care le au.
Sunt la fel de mulțumiți și dacă au pui și dacă nu au.


Nu ar dispărea, stai liniștit.
Dacă ar fi pisicile in pericol de extincție, oamenii ar lua măsuri.
La fel cum iau masuri când rinocerii sunt în pericol de extincție.

Nu trebuie tu sa îți ții motanul necastrat, ca să nu piară rasa pisicească :).




#12859
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmrsme21, on 24 ianuarie 2023 - 15:52, said:

Aveti vreo solutie impotriva pisicilor care rod cabluri? Am un fir subtire care iese dintr-o camera in alta si alimenteaza ONT-ul de internet din pod si un fir ftp. Ambele au acelasi traseu. Motanul o ia razna cateodata si se pune pe ele. Am mai avut o pisica care rontaia dar era mai blanda. In schimb asta e pus pe treaba: le musca, trage de ele etc.
  Se pot oare imbraca in ceva astfel sa nu le poata distruge? Un invelis ceva... Voi aveti probleme similare?

Știu ca pisicilor nu le place sa atingă folia de aluminiu și benzile dublu adezive/suprafețele lipicioase. Alta soluție ar fi spray-ul repulsiv/repelent, sa dai pe fire.

#12860
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006

View Postmrsme21, on 24 ianuarie 2023 - 15:52, said:

  Se pot oare imbraca in ceva astfel sa nu le poata distruge? Un invelis ceva... Voi aveti probleme similare?
Plinta de mascare cabluri?
Mie imi capseaza cablul de casti, dar acum nu le mai las la vedere, musca doar ce e subtire, cum e instalatia de brad.
Daca nu poti pune plinta poate merge tras prin ceva furtun cauciucat si apoi o poti lasa sa roada cat vrea.

#12861
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postcorinadaniela, on 24 ianuarie 2023 - 19:04, said:



Știu ca pisicilor nu le place sa atingă folia de aluminiu și benzile dublu adezive/suprafețele lipicioase. Alta soluție ar fi spray-ul repulsiv/repelent, sa dai pe fire.


   Am gasit si eu varianta cu folia de aluminiu... pare o varianta facila. Sunt curios cat de buna e. Mai e o varianta sa stropesc firele cu ulei esential sau ceva pe baza de citrice sau lavanda

View PostMizu, on 24 ianuarie 2023 - 20:12, said:

Plinta de mascare cabluri?
Mie imi capseaza cablul de casti, dar acum nu le mai las la vedere, musca doar ce e subtire, cum e instalatia de brad.
Daca nu poti pune plinta poate merge tras prin ceva furtun cauciucat si apoi o poti lasa sa roada cat vrea.

   Plinta e deja pusa. Trebuie vazut ce fel de furtun se gaseste sa poata fi adaptat la asa ceva. Astept caldura sa pot lasa motanul mai mult pe afara. Poate isi mai consuma din energie si renunta la cabluri

#12862
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Salutari tuturor!

Scriu si pe aici caci poate mai gasesc ceva sfaturi binevenite din partea poate celor mai experimentati :)

Pe scurt, avem un motanel de 8 ani, nu avem copii si este sufletul nostru, doarme cu noi, ne jucam, il alintam, daca plecam pe undeva incercam sa-l luam cu noi, daca plecam in afara gandul ne ramane tot la el :) Parte din familie si toti prietenii, cunoscutii tin la el, este si simpatic si lipicios cu lumea in general.

Insa, fiind si castrat in ultimii 2-3 ani a inceput sa se ingrase rau de tot, el oricum nu mananca decat de regim URINARY. Dar luna asta de exemplu pentru ca am avut si o interventie cu stat in spital, iar restul cam stat 90% pe acasa nu stiu, parca a inceput SA MANANCE SI MAI MULT, efectiv sta toata ziua la bolul cu bobite si cerseste si plic (desi, fiindca a avut probleme cu struvitii in trecut, incercam sa ii dam cat mai putin!), daca i le luam face un circ si un scandal de parca este posedat si devine efectiv ANXIOS. Incercam sa ii ascundem bolul si sa ii dam doar de dim, la pranz si ...seara. Dar aici e o problema ca nu ne lasa sa dormim daca nu are bolul asa ca i-l dam iar de frica (chiar am fost atenti) credem ca se duce efectiv din 5 in 5 minute sa rontaie, crezand ca poate iar ii ascundem bolul de mancare :)

Nu stiu cat de bine m-am facut inteles, e drept ca il pupam toata ziua in "fund" la propriu, e mega alintat si face cam ce vrea din noi, insa ne e frica efectiv sa nu-l pierdem si ne dam seama ca nu este OK sa manance atat, chiar noi radem MANANCA A PROST. Analizele din vara chiar au iesit bine, teoretic este sanatos, putin ficatul gras daca imi aduc aminte, dar nimic de speriat. Insa daca continua asa cu siguranta long term nu o sa mai fie bine....

#12863
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Am un motan ca al tau, 13 ani. Obsedat de boabe, se ingrasa pe zi ce trece ca era si puturos. Ai mare grija sa nu faca pancreatita, e fatala nedescoperita la timp. Tantalaul meu a facut, l-am trecut pe conserve cu putina grasime si-i dadeam Royal Canin Satiety. Pana aproape s-a sufocat cu una in decembrie, de atunci m-am documentat, am vorbit cu zeci de medici, si am scos boabele din dieta matzelor. Le dau conserve cu procent mare de carne si sunt toti ok. Motanul a slabit, e plin de energie, doarme bine ca nu mai are drogul boabe in sange sa se trezeasca de zeci de ori pe zi / noapte ca sa mearga la ele.

Le dau conserve cu minim 70% carne - hrana completa - si nu mai mananca boabe.
Pisicile nici nu au nevoie de ele, ajutatul la dinti & co sunt doar strategii de marketing. Dimpotriva, sunt cat se poate de daunatoare, continand cereale - pisica nu are nevoie de cereale in dieta. Astea le ingrasa.

Daca tii musai sa-i dai, poti cumpara un aparat automat pentru boabe si-l setezi sa dea drumul unei cantitati mici la perioade diferite de timp.

Edited by AlbastruIndigo, 29 January 2023 - 23:30.


#12864
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Da, din pacate fix asa cum zici tu patim si noi, se trezeste de zeci de ori pe noapte (desi doarme NUMAI CU NOI SI INTRE NOI, ne si musca daca facem circ sa-l dam afara) sa se duca LA BOABE. Si cateodata ma mai si trezeste, ii mai inchid usa la camera, pai sa vezi circul dracului la propriu, serenade si zgariat usa chiar lovit cu capul de nervi ca nu il mai las inapoi :))) (auzind lucrurile astea amandoi prin somn ca sa ne intelegem).

Anyway, al nostru de prin 2018 cand era sa crape datorita unui stop urinar facand struviti il tinem pe dieta URINARY de la Royal Canin. Daca ar fi sa il trec numai pe conserve el ar fi primul caci este mort dupa ele, dar ce ai recomanda?

Si da, ne gandeam si noi la un aparat de boabe, insa am citit si aici pareri pro si contra si nu imi dau seama daca ar merita neaparat investitia...ne mai documentam si mai schimbam impresii!

#12865
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Motanii nostri, stapanii nostri. :lol:

Sunt diferite conserve la pret accesibil cu peste 70% carne - MAC's spre exemplu. Ai putea sa-i dai alaturi de astea si pliculete Urinary diferite marci. Si sa nu va fie teama ca va mananca urechile in somn, la tantul meu sevrajul a durat maxim o zi. L-am ademenit cu tot felul de chestii - supa pentru matze, pui fiert, peste fript...
De ce stiu sigur ca de la boabe s-a ingrasat, el era singurul care manca, fetele rontaiau maxim 5 - 6 si alea la cateva zile. Iar ele sunt suple, motanul Poker arata ca un dinozaur pe langa ele.

PS, un hint: boabele Royal Canin nici macar nu contin carne, contin doar o amarata de piele de pui.

Mult succes va doresc cu domnul motan si sanatate. :)

#12866
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Boabele sunt un fel de snacksuri.

Ce a mancat inainte incat a facut struviti?

Pisicile au in stomac aciditate ridicata ca sa poata digera carne cruda si oase, dar acea aciditate scade cand incepem sa le dam orice altceva nu e crud, iar modificarea asta a PH-ului favorizeaza aparitia struvitilor.

Inca o chestie e ca acele cristale de struviti sunt eliminate in mod normal prin urina, la fel si la oameni. Ele ajung sa creasca in dimensiuni cand e pisica deshidratata timp indelungat. Atunci cand o hranesti zilnic cu boabe.

Stiu ca multi o sa zica 'pisica mea bea apa', dar avand in vedere ca pisicii nu ii prea place sa bea apa, nu va bea niciodata suficienta decat daca are eventual diabet. Si tu nu stii cata apa ar trebui sa bea, sa poti verifica.

Hrana umeda confera o satietate superioara boabelor, ar trebui sa se dezvete incet de la stat la bol. M-as uita prin categoria asta https://www.zooplus....na_fara_cereale si cum a zis colega, cat mai multe carne. Ar trebui stat departe de brandurile din magazine, nici nu are sens sa te uiti la produse ca Royal Canin pentru asa ceva, pentru ei procentul de carne nu conteaza.

Daca ii place umed e bine, o sa fie usoara tranzitia. Daca iei si o fantana o sa fie si mai bine, asta e foarte silentioasa https://www.zooplus....apatoare/243938

Daca mai iei o pisica o sa fie si mai bine, ca o va obosi si ii va distrage atentia de la mancare. Ale mele se bat putin, apoi merg sa imbuce de doua ori, se mai alearga putin, apoi imi lipaie niste apa din pahar, apoi iar la joaca.

#12867
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Ce chestie, fix fantana aia o au matzele mele. :lol:

Daca mananca hrana umeda isi iau si de acolo lichidul necesar.

#12868
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am luat fantana aia in alte circumstante si acum sta la sertar, nu o folosesc pentru ca ale mele mananca fiecare 200g hrana umeda pe zi si le mai vad ca lipaie putin si din farfuria lor si paharele noastre. Dar am testat-o cateva zile si cred ca o pot recomanda fiind silentioasa si bine construita, pentru ca pisica lui a avut deja probleme si o fantana sigur nu-i strica.

Edited by Mizu, 30 January 2023 - 01:03.


#12869
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Motanul meu a avut două evenimente urinare extrem de grave. Practic am zis că nu-l prinde dimineața până la veterinar, am stat cu el treaz să fiu lângă el când moare. A scăpat cu mult noroc și de vreun an jumătate n-a mai avut probleme. Ce a mers la mine a fost Royal Canin Urinary S/O boabe. Am combinat asta cu Kattovit Urinary umedă plicuri de pe Zooplus, e mai ieftin decât plicurile de la Royal Canin, concentrațiile de minerale scăzute sunt asemănătoare. Cu astea două se pare că l-am rezolvat în privința urinării. Importantă este DL Metionina din mâncare, să crească aciditatea, iar Royal și Kattovit Urinary o conțin. Am făcut recent o schimbare, tot pentru ceva economie la preț, am înlocuit Royal Canin urinary boabe cu Sanabelle Urinary boabe, cred că aici am dat chix, asta din urmă conține dublu grăsime, deși e lăudată, după ce se termină revin la Royal Canin. Asta legat de problemele urinare.
Legat de îngrășare, al meu stă doar în apartament, e castrat și are evident tendințe de îngrășare. Eu umblu la rație, cantități, nu la soluții și diete minune. Îi dau doar un plic de 85g umedă și fix un pumn de boabe, pentru o zi întreagă. Atât, oricât s-ar ruga, mieuna sau ar face ochi umezi. De fapt cred că e obișnuit, nu face fițe. Se menține de mult timp la vreo 5 kg, deci nu e în niciun caz subnutrit. Dacă m-aș lua după ambalajele mâncării ar trebui să-i dau cel puțin dublă cantitate având în vedere greutatea lui. Eu cred că cantitățile recomandate acolo se referă la pisici active, nu de apartament.

PS. Motanul ăsta mi-a atacat soția acum vreo doi ani, s-a speriat la un zgomot puternic și a atacat-o. Atac, nu zgârieturi. Trei mușcături la gambă în timp ce sfâșia pielea cu ghearele. Cu baltă de sânge pe jos, i-am făcut soției garou dintr-un prosop până a luat-o salvarea. Când am intervenit m-a atacat și pe mine, doar zgârieturi adânci și lungi, de mine știa cumva de frică și a fugit.
Ei bine, motanul ăsta stă singur într-un apartament de peste doi ani, zice lumea că-s nebun că nu-l dau în chirie. Îl vizitez zilnic de câteva ori, dat mâncare, curățat, jucat etc. Ne gândim să-l aducem înapoi, copilul e mic, vedem..

Edited by caiuscorneliu, 30 January 2023 - 01:38.


#12870
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Nu era bolnav cu rinichii cand a muscat? Daca se simtea rau, se mai intampla.

Nu inteleg de ce nu ai mai pus o pisica cu el in apartament, psihologic l-ar ajuta mult.

Edited by Mizu, 30 January 2023 - 02:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate