Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#12601
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Eu ii pun motanului hrana umeda seara, cand e mai racoare. De obicei o consuma atunci pe toata, eventual mai ramane ceva pe dimineata.

#12602
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcristian_e, on 29 iulie 2022 - 11:36, said:

Tesco...pe mine ma intereseaza pe caldurile astea bobite uscate ce sa fie fara cereale, fara cartof, orez, etc...Am vazut ca acana au asa ceva. Hrana umeda se impute zilele astea rapid.la umeda gasesti fara carbohidrati, dar la cea uscata e problema.
https://www.hranaacana.ro/

Sunt sortimente de hrana umeda, la plic sau conservă, cu gramaj de 50 g. Sau cumperi o conserva mai mare, din care ii pui cantități mici la o masa, iar conserva o ții la frigider, cu capac.

#12603
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostMizu, on 29 iulie 2022 - 12:04, said:

Hrana umeda o poti congela si o pui asa in farfurie, rezista mult mai mult. Am vazut metoda asta recomandata pe grupurile de raw, o pisica sanatoasa nu pateste nimic daca mananca mai rece.

Practic va astepta sa se decongeleze? Ma gandesc ca sunt lacome si sa nu-si forteze dintii, sa-i rupa. Plus ca trecerea de la caldul din gura la recele congelat duce la fisuri ale smaltului dentar si aparitia cariilor.

View Postcorinadaniela, on 30 iulie 2022 - 08:17, said:

Sunt sortimente de hrana umeda, la plic sau conservă, cu gramaj de 50 g. Sau cumperi o conserva mai mare, din care ii pui cantități mici la o masa, iar conserva o ții la frigider, cu capac.

Da, am luat niste capace bestiale de la Cosma ce merg la vreo 3 tipuri de conserva. Sunt cauciucate, intra usor si sunt moi.

#12604
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-am idee daca asteapta sa se decongeleze, eu n-am avut niciodata motive sa le dau mancare inghetata. Le dau insa din frigider.

Ai vazut ca atunci cand e canicula gradinile zoologice le dau animalelor mancarea inghetata?

#12605
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Eu merg e pachetele de la Bozita, care stau într-o cămară. Un pachet dimineața (190 grame) pe care îl consumă în decurs de o ora apoi seara mai primește o porție mică de boabe.

Edited by george_alexandru, 30 July 2022 - 10:01.


#12606
Tesco33302

Tesco33302

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.07.2022
Nu le-a acceptat pe cele organice desi pateul e textura lui favorita de conserva. Dupa ce am vazut toate reviews'urile pe versiunea germana de zooplus... am inteles de ce.
De vreti sa ii dati o sansa... luati cea mai mica cantitate posibila.

View Postcristian_e, on 29 iulie 2022 - 11:36, said:

Tesco...pe mine ma intereseaza pe caldurile astea bobite uscate ce sa fie fara cereale, fara cartof, orez, etc...Am vazut ca acana au asa ceva. Hrana umeda se impute zilele astea rapid.la umeda gasesti fara carbohidrati, dar la cea uscata e problema.
https://www.hranaacana.ro/

Cei de la Feringa mai au un tip de uscata, cica presata la rece. Habar am ce presupune procesul, insa are 75% carne netto. Tot fara cartofi, orez si cereale. I-am dat o sansa, imi ajunge vineri.
Si da, capacul acela de la cosma e genial. Peste prostiile de la trixie de plastic care ti se crapa la a 3-a utilizare.

#12607
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
Vi s-a recomandat vreodata si ati dat pisicilor  RX Immuno support Liquid ? Au avut vreun efect?

Eu sunt socata de cum s-a transformat (in bine) motanescu meu, inca din prima saptamana,, si ma tot gandesc daca este intradevar efectul lor sau doar coincidenta.

I-am cumparat in timp ce avea o noua criza dentara (gingii rosii/ dureroase) si in 4 zile era mult mai bine, nici medicatia nu mai avea asa efect rapid la el. Si de atunci, de aproape 2 luni, este alt pisoi,,, rontaie cu placere boabele preferate, plus ceva conserva/plic dimineata si seara in care ii pun cca 1.5ml de Immuno (recomandat e 2ml dimineata + seara). Alearga toata dimineata/seara, se joaca, are digestie ceas, pofta de mancare oho! de-am inceput sa ii dau mai ponderat (nu-i mai las boabe noaptea)... sa nu-l deochi Posted Image

Edited by Mirrruna, 03 August 2022 - 11:12.


#12608
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu am auzit, dar stiu o pisica mai anemica (mananca putin) ce are frecvent probleme cauzate de imunitate scazuta, si o sa-i recomand.

#12609
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006

View PostMizu, on 03 august 2022 - 11:25, said:

Nu am auzit, dar stiu o pisica mai anemica (mananca putin) ce are frecvent probleme cauzate de imunitate scazuta, si o sa-i recomand.

pret bun am gasit la Petmart, se comanda/rezerva online

View PostMirrruna, on 03 august 2022 - 11:39, said:

pret bun am gasit la Petmart, se comanda/rezerva online

sorry, retrag recomandarea, l-am luat cu 200 lei (120ml) acum vad pe site ca e 251,,  se gaseste si mai ieftin, trebuie facut putin research inainte

#12610
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e asta?
https://www.petmart....muno-60-ml.html

#12611
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006

View PostMizu, on 03 august 2022 - 12:15, said:


ba da, dar asta e la 60 ml.

#12612
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Azi am fost și eu cu porcul pisica la veterinar. 7.8kg, colesterol și trigliceride ridicate.

Mi-a recomandat mâncare cu conținut foarte scăzut de grăsime.

Ca mâncare uscată cred că merg pe ceva de la Hills.

Hrană umedă cu conținut foarte redus de grăsime ce recomandați?

#12613
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Ieri seara l-am adus pe Ciufulici acasă. A stat la vet 10 zile. E mult mai bine. Încă e slăbuț și nu prea se aventurează departe, dar mănâncă de rupe (ii dau cărniță de pui și rade juma de piept pe zi). Dar se vede că nu mai e umflat și se mișcă mai bine. Încă îi dăm diuretice.
Una peste alta, din 2 pisici, când ne-am mutat, acum avem 3 și jumătate: Țiți și Gigi cu care am venit, Ciufulici, pe care l-am adoptat oficial și Vulpișor căruia îi dau mâncare dimineață și seara. În câteva zile bat pariu că mă lasă să-l ating.

Edited by iladi, 05 August 2022 - 21:31.


#12614
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postgeorge_alexandru, on 05 august 2022 - 19:19, said:

Hrană umedă cu conținut foarte redus de grăsime ce recomandați?

Cosma Nature, daca gasesti in Romania. Are 0,5% grasime. Si vezi sa nu te sperii, cand l-am trecut pe domn motan pe mancare cu grasime putina s-a ingrasat si mai mult in primele saptamani, abia apoi a inceput sa slabeasca.

#12615
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Multumesc de sugestie. Am gasit la zooplus...0.2% grasime....suna foarte bine.

https://www.zooplus....a_nature/430845

Cineva prin comentarii zicea ca nu e hrana completa. De exemplu nu contine taurina. Tu ii mai dai ceva in afara de asta?

#12616
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Ii mai dau doar boabe Royal Canin Satiety, veterinarul este multumit de evolutia lui din ultimele luni (are pancreatita) si a zis ca ii este de ajuns ce-i dau. Dar al meu e si mai in varsta, are 13 ani, poate conteaza si asta.

#12617
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Si noi avem ceva Royal Canin de dieta pe care ni le-a dat veterinarul. Nu sunt fan royal Canin, pentru ca de obicei baga cereale si cer si multi bani pentru asta. Dar probabil voi merge cu ei sau Hills Diet (altii care baga cereale) pe partea de boabe pana cand isi revine cu greutatea.

Edited by george_alexandru, 05 August 2022 - 21:45.


#12618
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
To de la vet au si ei RC. Eu le mai fac peste la grill sau pui fiert, observ ca din astea se satura mai repede si trece mai mult timp pana cer iar mancare. E si cu muuult mai ieftin. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate