Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12565
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 Mizu, on 04 iulie 2022 - 14:24, said:

A mea pe la 1 dimineata trage o sesiune de mieunat ca si cum ar vana ceva prin casa, apoi se calmeaza. Nu o mai aud, m-am obisnuit.
Ai incercat Bozita mancare umeda, cum e? As vrea sa o incerc la urmatoarea comanda, dar am vazut un comentariu si n'am idee unde'l pot verifica. La ingrediente nu apar acele E'uri la care face referire cel care a lasat comentariul

"Contine E-uri suspecte
O mancarica delicioasa si apreciata de pisici, pe care as fi continuat sa o comand daca nu as fi observat prezenta celor doua E-uri suspecte: E172 (oxidul de fier) si E171 (dioxidul de titan), ambele clasificate ca posibil cancerigene..."

#12566
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Le dau frecvent diverse Bozita, dar nu am vazut E-uri la niciuna in ingrediente. Care e produsul la care te referi?

#12567
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 Mizu, on 09 iulie 2022 - 12:23, said:

Le dau frecvent diverse Bozita, dar nu am vazut E-uri la niciuna in ingrediente. Care e produsul la care te referi?
https://www.zooplus....

Al 3'lea comentariu. E din 2020, posibil sa'si fi schimbat reteta pana acum.

#12568
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Poate au schimbat-o sau poate a gresit produsul la care voia sa comenteze, eu de la inceputul lui 2021 am descoperit Bozita si nu avea niciun E in acel moment. Vad ca ambii sunt coloranti alimentari, Bozita are o lista de ingrediente foarte curata si redusa fata de alte produse.

#12569
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 Mizu, on 09 iulie 2022 - 18:52, said:

Poate au schimbat-o sau poate a gresit produsul la care voia sa comenteze, eu de la inceputul lui 2021 am descoperit Bozita si nu avea niciun E in acel moment. Vad ca ambii sunt coloranti alimentari, Bozita are o lista de ingrediente foarte curata si redusa fata de alte produse.
E'n regula, am sa le las un mail oricum pt. a fi sigur.
Cat deapre cutii, le'ai incercat si pe cele cu gelatina si pe cele cu sos? E vreo diferenta intre ele, care ti s'au parut mai ok? Mersi!

#12570
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Unele pisici prefera textura gelatinei si alte sosul.

#12571
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,176
  • Înscris: 08.01.2021
Matza mea a înregistrat azi prima victima documentata și lăsată pe iarba în curte. Un șoarece mic și prost.
Se bate în continuare ca la ușa cortului cu motanul vecinilor. Ala e dublu fata de ea, și nu e deloc agresiv, ea sare la bătaie, nu el, și tot ea și-o ia apoi peste bot. Am crezut că-i ea tâmpită de la natura însă nu e asa cu toate pisicile. Mai vin unele prin curte, se mai duce și ea prin alte curți și nu se bate cu toate. Am observat ceva comportament repetitiv cu 4 pisici cu care se vede frecvent. Cu doua se bate (la mine în curte sau în deplasare) de absolut fiecare data, cu doua nu am văzut-o să se bată niciodată, ba uneori chiar par sa se joace.

Edited by KiloW, 11 July 2022 - 16:09.


#12572
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 01.10.2002
Au si ele simpatiile si antipatiile lor. Sunt mai inteligente decat ne lasa sa credem. ;)

#12573
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,176
  • Înscris: 08.01.2021
E legat cred de atitudine. Motanul ala deși nu-i agresiv, nici nu face pasul înapoi când asta încerca să-l gonească pentru ca probabil considera că-i teritoriul lui. El bântuia pe la mine cu ani de zile înainte sa apară "intrusa" și se considera probabil îndreptățit s-o tăvălească puțin.
Alelalte știu că-s pe teritoriu strain și n-o înfrunta când asta se repede la ele. Fac pasul în spate și atunci și dihania mea se calmează. Dacă alea fac un pas în spate când a mea face unul in fata devine calma și toleranta instant.
Mai e una cu care se bate (sau se înjura ca nu le-am văzut efectiv cum se bat, doar le-am auzit) pentru controlul grădinii vecinei,pe care probabil ambele il considera al lor.
Politica și la ele, tot la teritorii și resurse se rezuma...

Edited by KiloW, 11 July 2022 - 23:06.


#12574
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022
nu a mers cu bozita in sos:( i'am pus 2 lingurite langa pateul pe care il mananca de obicei, a lins sosul iar de bucatele nu s'a atins. seara i'am pus iara, de data asta nici sosul nu l'a mai lins. i'am dat pateul lui preferat, l'a mancat. cand sa ii curat litiera... o pata de diaree. nu multa, dar e umed. am sa'l las 2-3 zile si o sa incerc si cu putin bozita in gelatina, sper sa nu se repete. ma asteptam oarecum, petforumurile din afara erau pline de review'uri cu astfel de reactii la cel cu sos...

#12575
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Eventual incearca sa amesteci cate putin in mancarea ei normala si tot maresti cantitatea pana la limita acceptarii.
Nu stiu, n-am facut din astea, eu le dau alta conserva in fiecare zi de cand erau mici.

#12576
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022
ok, aparent am gasit o solutie pt. cei care vor o siguranta la plasa de tantari dar nu vor plasa zincata sau alte modificari

nu e intocmai deja fabricata chestia, trebuie sa intrati pe o plaforma de proiecte 3d printing (link 1) si sa descarcati proiectul respectiv (cu plata, undeva la 3.50 lei). dupa care cu cele 2 fisiere (e formata din 2 parti) va puteti duce la un centru de printare 3d si sa le scoateti. eu le-am facut printr-un site (link 2), uploadezi cele 2 fisiere si iti da cele mai ieftine oferte. eu le-am facut cu 55 lei (2x sigurante) la o firma din bulgaria, ideea e ca din 55 lei jumatate a fost doar transportul. deci daca aveti pe cineva local economisiti serios. eu le-am printat cu asa-numitul PETG, am auzit ca asta s-ar recomanda pt. obiectele in contact permanent cu soarele. ma rog, n-am nicio cunostinta in domeniul asta. au iesit insa ok, sunt destul de solide si flexibile

Link 1, proiectul: https://cults3d.com/...ets-for-windows
Link 2, website de comparat oferte: https://craftcloud3d.com/

cum arata dupa ce le-am pus la plasa: https://imgur.com/a/ZHPh1HX
e nevoie doar de 2 suruburi si o surubelnita. recomand ca suruburile sa fie putin mai lungi decat partea de aluminiu a plasei, pentru a se prinde mai bine


*N-am nicio legetura cu autorul acestei sigurante, nu castig nimic din asta
*E doar o solutie de sacrificiu, clar nu garantez pt. ea. Daca spre ex. plasa iese din acel sant si se rupe cu totul, siguranta asta devine inutila. Insa in loc de nimic... eu zic ca e o solutie relativ ok. Si ieftina

#12577
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022

 Mizu, on 14 iulie 2022 - 09:03, said:

Eventual incearca sa amesteci cate putin in mancarea ei normala si tot maresti cantitatea pana la limita acceptarii.
Nu stiu, n-am facut din astea, eu le dau alta conserva in fiecare zi de cand erau mici.
Am incercat cateva bucatele cu putine gelatina, degeaba. Am sa ma limitez la cele cu textura de pateu.

#12578
Tesco6654

Tesco6654

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.05.2022
Acestea sunt pozele cu siguranta: imgur.com/a/lGT3Pxj. Aparent e mult mai greu de folosit forumul pe mobil decat credeam

PS: Geamul se inchide fara probleme cu partea atasata pe plasa, deci nu-i o problema asta

#12579
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 13.02.2006
Am cumparat Flippity Fish de la Media Shop.Este fenomenal, recomand sa il dati la pisica initial cu saculetul de iarba pisicii inauntru, dar cu bateria neincarcata (ca sa se acomodeze mata cu el, la alta i l-am dat cu miscare si s-a speriat de el).
Attached File  WhatsApp Video 2022-07-18 at 15.20.29(1).mp4   2.68MB   26 downloads

Edited by rinaldoparaipan, 18 July 2022 - 21:30.


#12580
Marius19970911

Marius19970911

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2022
Salut! Cu durere in suflet fac asta, insa e necesar. Parintii mei i-au cumparat un motan British fratelui meu iar cu timpul am observat ca nu sunt interesati de el. Eu sunt singurul care se joaca cu el, curata litiera si se ocupa de celelalte aspecte, mancare, veterinar, etc.

Eu nu locuiesc cu ei insa si cat de curand voi pleca. Ideea e ca nu vreau sa il las aici in niciun caz, as dori o familie care sa-l iubeasca, nu este pretentios la nisip, la mancare putin insa are mancarea lui destul de ieftina de pe Zooplus. Nu stiu cum se impaca aceasta rasa cu alte animale, insa pare singuratic in general... nu cred ca nu s-ar impaca cu o alta pisica.

Cine este interesat lasati-mi un mesaj si eventual o forma de contact. Va multumesc!



#12581
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Posteaza pe grupuri ca asta si in 5 minute l-ai dat https://www.facebook...24470814538295/
Mentioneaza si localitatea.
Castreaza-l inainte.

#12582
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,407
  • Înscris: 29.04.2008
Ieri am fost cu motanelul nostru de pripas la vet. Era umflat ca un cimpoi si nu mai manca. I-a facut o punctie si i-a scos cam 150-200 mll de pipi, timp in care a fost foarte linistit, desi in mod normar e cam stresat. Apoi i-au pus perfuzie. La inceput a fost foarte linistit, i-au dat de mancare si a luat si ceva supilment, in continuare foarte linistit si calm. Apoi, la un moment dat, cam dupa jumate de ora de perfuzie, a inceput sa aiba frisoane. Am chemat asistentul, a zis ca e ok. Insa dupa alte cateva minute a inceput sa se supreventileze si sa-i curga balele. Ma rog, ai-a fost intrerupta perfuzia si desi vetul mai vroia sa-i mai faca inca o punctie, l-am luat acasa. Aseara, cand am ajuns acasa a mai continuat sa saliveze si ne-a evitat. Azi dimineata l-am mai vazut baand multa apa, apoi a disparut. Nu l-am mai vazut de dimineata si mi-e frica de ce e mai rau.

Acum as vrea, daca cineva e de specialitate sau a mai trecut prin asta, sa inteleg ce s-a intamplat. Nu vreau sa acuz, nu caut vinovat(i), doar nu pot intelege cum de i s-a schimat atat de brusc starea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate