Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12583
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A avut piatra la rinichi/blocaj renal? De ce nu a facut pipi astfel incat sa trebuiasca scos cu punctie?

#12584
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Nu știu. Motănelul nu stătea în casa, doar prin cute, pentru că e infectat cu HIV. Mâncare, apa, adăpost. Nu l-am putut urmări că pe prințesele din casa. Doar am observat că i s-au umflat burtica tare. L-am dus la vet și i-au făcut diuretic intravenos, urmând să revenim dacă nu-i scade burtica. Restul e ceea ce am povestit anterior.

Edit: da are nisip la vezica.

#12585
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din nefericire cred ca de la infectia cu hiv va avea o gramada de probleme pe parcurs. Stiu ca este dureros, insa poate cel mai bine era sa fie eutanasiat.

Edited by MembruAnonim, 23 July 2022 - 19:00.


#12586
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Am știut că e bolnav de când l-am adoptat, dar am vrut să-i facem restul vieții cât mai ușoară. Ne-ar fi fost ușor să-l lăsăm pe strada, dar am ales sa avem grija de el. Nu pare că am reușit prea bine.

#12587
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-s fan retete veterinare, dar daca sta in curte presupun ca nu il prea hranesti decat uscat, incearca ceva ca https://pentruanimal...s-o-3-5-kg.html
Si stimulat sa bea apa, poate ti se asorteaza in curte ceva fantana, dar nu stiu cu filtrarea apei https://www.electron...kgaAq_uEALw_wcB

#12588
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt un iubitor de animale, fie ele psici caini sau orice altceva. Eu insumi am salvat un pui de pisica dintr-o parcare aflata la marginea soselei. Cel mai probabil a fost abandonat de vreun cretin impreuna cu alti pui, eu l-am gasit doar pe el. L-am adoptat, l-am luat in casa, traieste alaturi de mine de atunci. Avea 3 saptamani cand l-am gasit. In plus hranesc si sterilizez ce pisici am in fata blocului.

Uneori insa cand pisica este prea bolnava, cel mai bine (desi isi sfasie inima) este sa il eutanasiezi ca sa nu se mai chinuie.

#12589
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMizu, on 23 iulie 2022 - 19:24, said:

Nu-s fan retete veterinare, dar daca sta in curte presupun ca nu il prea hranesti decat uscat, incearca ceva ca https://pentruanimal...s-o-3-5-kg.html
Si stimulat sa bea apa, poate ti se asorteaza in curte ceva fantana, dar nu stiu cu filtrarea apei https://www.electron...kgaAq_uEALw_wcB


A avut apa schimbata de cel putin 2 ori pe zi si de cateva luni aproape exclusiv hrana umeda. Curte e relativ, locul lui e pe terasa, tocmai ca sa-l putem supraveghea.

#12590
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ce mancare umeda?

#12591
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Ce sa-i faci mai mult de atat?
Mai ales cu veterinarii nostri, care te rup de bani si empatie zero pentru "pacientii" lor.
Am salvat un motanel, orbete abandonat in iulie anul trecut, de Sf. Ilie dupa ce a mieunat o noapte intreaga si vecinul l-a aruncat dimineata in strada. Pe la pranz l-a vazut sotia in rondul unui copac, pe trotuar ca inca respira. Duminica, fa rost de lapte praf pentru pisici, siringa (n-am gasit biberon in prima faza) si desi, teoretic trebuia sa fie mort de deshidratare, a avut mare putere sa suga din siringa.
Vreo 3 veterinari, au zis ca moare, n-are cum sa traiasca.
Uite ca prostul are 1 an, aproape 6 kile si a invatat toate relele si obrazniciile de la sotia mea... dar e asa iubitor prostu' ca i se iarta toate draciile. Iliuta il cheama.

#12592
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
A venit inapoi aseara. Nu prea mananca (exagerez cu prea) dar bea apa. Se vede ca e slabit si a slabit. Nu gasesc nimic deschis in Oradea duminica. Ma refer la veterinar. Doar un singur cabinet, dar stim ca tipul de acolo e ... nu e ce trebuie.

Gourmet de la Purina. Pate sau bucatele cu sos. Acum a refuzat bobite medicinale, a refuzat pateu, a lins sosul de pe bucatele.

#12593
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009

View Postiladi, on 23 iulie 2022 - 18:46, said:

Nu știu. Motănelul nu stătea în casa, doar prin cute, pentru că e infectat cu HIV. Mâncare, apa, adăpost. Nu l-am putut urmări că pe prințesele din casa. Doar am observat că i s-au umflat burtica tare. L-am dus la vet și i-au făcut diuretic intravenos, urmând să revenim dacă nu-i scade burtica. Restul e ceea ce am povestit anterior.

Edit: da are nisip la vezica.

Vrei sa spui FIV cred... si mi se pare rau sa fie lasat doar prin curte (in conditiile in care daca se bate cu alte pisici, le da si lor).

#12594
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, este FIV. Posibil medicul veterinar i-a spus ca este similar cu HIV, imunitate compromisa.


What is feline immunodeficiency virus?
Feline immunodeficiency virus (FIV) is a virus specific to the cat family. It is similar to HIV (human immunodeficiency virus, the cause of AIDS in people) in that it attacks and weakens the immune system and there is no cure.

#12595
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Pai unde să-l țin? Eu mai am doua, care sunt "de casa", in sensul că ies afara doar când au nevoie. Pe ele am vrut sa le protejez. Oricum, nu cred că Ciufulici (motanul bolnav) s-a bătut vreodată cu alte pisici, e foarte blând.  Acum e sub tratament la un cabinet și aștept rezultatul unui test PCR sa vad ce e de făcut în continuare.

#12596
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Ahhh, trist atunci...

Din pacate cred ca singura solutie e cea mai drastica. Sau donat unei familii fara pisici si indoor.

Problema e ca afara riscul sa prinda vreo infectie e mult mai mare decat in casa. Din pacate se pot imbolnavi de la orice. Iar in casa nu poate sta pentru ca ai alti doi pisoi.

Pisicile cu FIV pot trai fericite relativ la fel de lung dar indoor si singure (ca sa nu existe alte riscuri).

#12597
Tesco33302

Tesco33302

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.07.2022
A incercat cineva mancarea umeda *organica* de la zooplus bio? Fara cereale sau alte prostii, iar  procentul de carne e de 95%... chiar si peste Bozita.

Ingrediente: 95 % pui* constând în 75 % piept, 10 % ficat, 5 % gât, 5 % inimă, 5 % carcasă, 2 % morcov*, 1 % fulgi de cocos*, 1,5 % minerale, 0,5 % ulei de somon.
*ingrediente provenite din producție ecologică

Abia acum am gasit-o, nu apare la categoria fara cereale sau oricare alta. O gasesti doar daca o cauti dupa nume. Ascunsa bine.

https://www.zooplus....ici|zooplus Bio

#12598
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E ok daca nu face mofturi pisica la textura de pate.

#12599
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Tesco...pe mine ma intereseaza pe caldurile astea bobite uscate ce sa fie fara cereale, fara cartof, orez, etc...Am vazut ca acana au asa ceva. Hrana umeda se impute zilele astea rapid.la umeda gasesti fara carbohidrati, dar la cea uscata e problema.
https://www.hranaacana.ro/

#12600
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Hrana umeda o poti congela si o pui asa in farfurie, rezista mult mai mult. Am vazut metoda asta recomandata pe grupurile de raw, o pisica sanatoasa nu pateste nimic daca mananca mai rece.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate