Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13371 replies to this topic

#12637
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
O sa adoptam si noi inca unul la iarna primavara (si poate pe la 5 luni).

#12638
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate intreb, daca o pisica are o capusa deja infipta in piele, daca administrez un antiparazitar (spot on/pipeta), acea capusa va muri si va cadea? Sau antiparazitarul anticapuse este eficient doar contra capuselor viitoare?

#12639
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Motanul meu face 1 an peste 2 saptamani. Cand se face trecerea la hrana adulta? Voi cum ati procedat? Amestecati mancarea de adult cu cea kitten sau cum?
Legat de mieunat, la mine e rar si mai ales cand o ia la goana la litiera ca il doare burta si trebuie sa se elibereze.

Edited by cristian_e, 17 August 2022 - 09:46.


#12640
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,423
  • Înscris: 13.02.2006

View Postgeorge_alexandru, on 12 august 2022 - 20:53, said:

Am și eu unul care nu poate să miaune. El încearcă, dar nu se aude nimic. A avut niște probleme respiratorii când era foarte mic, probabil de aceea. Și toarce imediat cum pui mâna le pe el.

Si eu am unul la Suceava, pripasit prin curte.
Se tine dupa mine ca un catel, cand merg prin gradina hop si el.
Bineinteles ca l-am botezat Mutulica.

#12641
Tesco33303

Tesco33303

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2022

View Postcristian_e, on 17 august 2022 - 09:44, said:

Motanul meu face 1 an peste 2 saptamani. Cand se face trecerea la hrana adulta? Voi cum ati procedat? Amestecati mancarea de adult cu cea kitten sau cum?
Legat de mieunat, la mine e rar si mai ales cand o ia la goana la litiera ca il doare burta si trebuie sa se elibereze.

Al meu are 8-9 luni si mananca umeda de adult deja de aproape 3 luni. La uscata e problema cu marimea bobitelor, i-am dat o singura data de adult (amestecat, treptat) si le-a vomitat intregi. Sunt 100% ca problema a fost marimea dupa cum incerca sa le mestece dar nu reusea. O sa incerc iar pe la 1 an, poate mai tarziu.

Chestia cu sortimentul kitten mi'a spus vetul ca e relativ noua, gandeste'te ca acum multi ani chestia asta nu exista iar pisicile au crescut mari si frumoase. Plus ca la unele marci de mancare guideline'ul e ca adult e la 2 sau 3 ani, la altele la 1 an.

#12642
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Am mai zis ca e doar marketing asta cu kitten, steilized, senior, daca citesti etichetele nu ies cu nimic in evidenta, e aceeasi mancare.

#12643
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu cu greu am reusit 90% sa scap de royal canin bobite...e ca un virus aceasta marca, e mqdonald-ul lor, plin de carbohidrati. Am amestecat bobite uscate cu royal si le-am scos incet scazand cantitatea de royal...Am trecut pe acana 75% carne- fara nici urma de cereale de gluten, fara porumb, orez, cartofi si alte kkt-uri. E 75% carne si restul mici fructe merisoare, dovlecel, mere, morcovi, pere -tot carbohidrati , dar cu descarcare lenta si aport de fibre ce blocheaza ingrasarea printr-un tranzit corespunzator. Singura leguminoasa e mazarea si lintea. Am incercat si Orijen cu 85% carne, dar are peste si nu suporta pestele. Bozita cu 79% carne are orez si porumb.
Si la mine e problema marimii bobitelor, ca are maxilar brahicefalic

Firme gen purina, royal, hill, de ce oare baga cereale si legume in hrana pisicii carnivore? Inteleg la caini ca e omnivor, dar la pisica?

Edited by cristian_e, 23 August 2022 - 13:37.


#12644
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Cerealele sunt ieftine in SUA, porumbul are subventii foarte mari.

Si unii din primii producatori de hrana pentru animale de companie erau initial altfel de producatori. Royal Canin faceau initial mancare doar pentru ierbivore, tauri si cai.

#12645
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Acana si orijen sunt marci canadiene, din provincia Alberta,  principala zona petroliera a lor si inima partidului conservator de dreapta, in opozitie cu Quebecul francofon ce este dominat de stanga politica. Orijen credeam ca e ceva marca scandinava, dar m-am inselat. Pacat ca nu se gasesc pe zooplus, prea scumpe, taxe vamale in ue, etc...

Edited by cristian_e, 23 August 2022 - 15:31.


#12646
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Diferente dintre hrana la plic si cea la conserva/tetra pack? se pare ca da si vorbim de acelasi producator
de ex bozita la plic - pui in sos, la ingrediente are 50% carne-54 lei/kg, iar la tetra pack pui in sos are la ingrediente 85% carne, 17 lei/kg.

Ultimele tendinte nu se recomanda hrana umeda la conserva metalica sau la  cutie de folie moale de aluminiu/staniu caci mirosul de metal/aluminiu difuzeaza in carne si el schimba gustul cu alterari olfactive in timp...Tetra pack-ul ramane foarte ok, desi mai scump

Edited by cristian_e, 25 August 2022 - 10:59.


#12647
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Diferenta cred ca e doar din modul in care au decis ei sa scrie ingredientele, la tetra zice "pui 85% in bucatele" si la plic e "carne 50% + pui 14%". Umiditatea e similara si nu exista in lista de ingrediente altceva ce sa faca diferenta.

#12648
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
îmi puteți recomanda niște mărci bune de pe zooplus? vreau sa cumpăr niște hrana uscata și umeda, cantități mici în prima faza. pisica mea a mâncat pana acum royal canin dar am schimbat pe wellness core și niște pateu de la lidl, pe care l-am luat sa vad dacă mănâncă și ii place. diferența e ca nu mai bea atât de multă apă.

ma gândesc sa mai cumpăr și altceva asa ca ce as putea comanda?

Edited by uzzy17, 08 September 2022 - 07:26.


#12649
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,516
  • Înscris: 30.08.2017
Hrana umedă - Bozita.
Uscată... vezi și tu să nu aibă cereale. Eu i-am dat Taste of The Wild, dar s-a cam îngrășat. E motan castrat care stă în casă, totuși.
Si Applaws e o marca ok.

Acum, la regim, ii dau hrană umedă de la Cosma Nature combinată cu ceva de dietă de la Hills (evident, cu cereale).

#12650
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
La hrana umeda mai merge si animonda, feringa, rosie”s farm, catz finefood, etc...sunt multe pe zooplus..
Eu am luat o hrana uscata de la Feringa, 75% carne, fara cereale de nici un fel (nici orez, cartof, mazare), fara arome, etc...Este carne presata la rece, bobitele sunt ca niste mucuri de tigari si mai moi ca cele clasice. Le mananca bine.
Plicurile cu carnita animonda, smilla-tetra pack si smilla, urmeaza sa fie testate. Deocamdata la primul plic Animonda, l-a halit pe loc...si acum se linge. Retineri am la cele la Smilla tetra pack caci sunt la pret super, dar nu stiu de ce la plic Bozita le manca-58 lei kg, la cele tetra pack facea fitze-16 lei kg, ma gandesc sa nu difere calitatea, bucati mai mari sai mai mici, etc. Prefera bucatele in sos, nu pate sau in gelatina.

Attached Files


Edited by cristian_e, 09 September 2022 - 11:11.


#12651
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Am gasit o pisica cu 4 pui abandonati langa o scara de bloc si vreau sa le caut ceva unde sa se adaposteasca de ploaie si frig. Aveti cumva vreun cotet sau casuta din lemn sau plastic care nu va mai trebuie? Sunt dispus sa si platesc daca este nevoie. Sau daca stiti de unde as putea sa cumpar un astfel de cotet. Oare gasesc in Dedeman sau magazine similare?

Attached Files



#12652
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cumperi o cutie mare de depozitare cu capac, o căptușești cu polistiren, decupezi în lateral o gaura de acces, pui înăuntru o pătură fleece sau o perna.
https://www.leroymer...-cu-capac/41845


#12653
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Attached File  241797023_2647306868908647_6490716829971134123_n.jpg   49.46K   11 downloads

Sau iei gratuit de prin supermarket o cutie mai mare de carton de la ce mai baga aia la raft si o invelesti in scotch sa nu intre apa. N-am gasit imagine mai reprezentativa.

#12654
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMizu, on 17 septembrie 2022 - 10:11, said:

Attachment 241797023_2647306868908647_6490716829971134123_n.jpg

Sau iei gratuit de prin supermarket o cutie mai mare de carton de la ce mai baga aia la raft si o invelesti in scotch sa nu intre apa. N-am gasit imagine mai reprezentativa.

    Am gasit o cutie de carton si am luat o folie din Dedeman. Am infoliat-o si am pus-o in gradina blocului. Sper sa o foloseasca si sa nu o ia cineva de acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate