Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5689
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Salutari tuturor posesorilor de masini de spalat vase (gurile rele spun ca salveaza casniciile).
Am (nu eu) o masina de spalat vase Beko DFN 6833 si de ceva timp pierde apa prin partea stanga jos. Un timp am crezut ca pierde apa pe la racorduri, dar dupa ce am tras-o de la locul ei, am constatat ca picura constant din partea stanga jos, de sub usa. Atasez si o fotografie, poate ma ajutati cu un sfat ceva, daca se poate face ceva acasa, sau doar in service. Nu stiu daca mai are garantie sau nu, voi cauta factura sa vad.
Va multumesc.

Attached Files


Edited by MrNiceGuy, 17 June 2018 - 20:23.


#5690
djalfonius

djalfonius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.11.2016
Garnitura usii e la locul ei ?

#5691
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
si mie mi s-a intamplat sa-mi picure apa la coltul inferior al usii msv-ului, deoarece deranjasem de la locul ei garnitura usii, atunci cand am sters msv-ul pe interior. dupa ce am repozitionat corect acea garnitura, nu s-a mai repetat fenomenul.

#5692
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
M-am uitat la garnitura si nu pare sa fie in neregula.

#5693
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postcxdani, on 05 iunie 2018 - 10:07, said:

Am rezolvat problema cu masina mea de spalat vase (Home, luata din Carrefour).
Am gasit garnitura de la sertarul de sus. Am dat o cautare pe google images si am gasit piesa. Ea era pentru Whirlpool, dar am comandat-o sa o incerc. E exact ce trebuie.
Cost aprox 37 RON plus curier.

Attachment 3029696-piulita-cu-garnitura-masina-de-spalat-vase-whirlpool.jpg
Sa ne spui si noua cum ai desfacut piesa

#5694
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
Buna ziua,
Sunt proaspata posesoare a unei masini de spalat vase Bosch, mai exact modelul SMI46KS01E. Am spalat de doua ori la ea pana acum, folosind lichidul de limpezire si pastilele Finish Quantum Max primite cu masina. As vrea sa va intreb daca este normal ca interiorul masinii sa ramana ud, ca si cum ar fi condens, atunci cand se termina programul.  Prima spalare am facut-o la programul Auto (45 -65 grade) iar a doua la program Eco. A doua spalare am facut-o seara iar masina a stat inchisa pana dimineata cand ne-am trezit. Cand am deschis usa, toti peretii masinii, inclusiv usa pe interior erau plini de apa. In plus, toate caserolele de plastic aveau apa in santurile de pe margini. Toate farfuriile sau paharele erau uscate perfect, mai putin 2 cani care au fost puse perfect orizontal, cu gura in jos, si care mai aveau putina apa pe fund, in scobitura aceea. Este normal sa se intample asa, sa fie umezeala si condens pe peretii masinii? Nu ar trebui sa fie perfect uscat totul in interior?

#5695
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
daca masina nu are optiune de uscare vase, da, e normal sa ramana condens in masina, mai ales daca nu deschizi usa acesteia la terminarea programului de spalare.
farfuriile si paharele ti s-au uscat singure pentru ca sunt fierbinti la terminarea programului de spalare si se racesc mai greu in comparatie cu plasticul.
eu intotdeauna las usa masinii intredeschisa, atat dupa spalare, cat si intre spalari.

#5696
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
Normal ca masina are optiune de uscare, se poate si fara? Uite ce scrie in specificatiile ei: "Mod de uscare: Schimbător de căldură"

#5697
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
da, exista msv si fara program/optiune de uscare. asa este a mea (model mai vechi, cumparat in 2013, am inteles ca nu se mai produce), dar nu ma deranjeaza deloc.
si asa, din cele 7-8 programe, am ajuns sa folosesc doar 2...restul mi se par prea lungi, si oricum nu bag vase atat de murdare sau cu resturi intarite in msv, incat sa fie nevoie de programul de spalare intensiva.

#5698
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Este normal ca apa sa se adune in scobituri, nu? Ca asa zice legea asta a gravitatiei.

#5699
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Pt apa in scobituri a se vedea rapsuns geekos.  Termodinamica si chestia ca apa se evaporeaza la 100 C cred ca intra si ele in ecuatie.
Referitor pereti umezi: fiind un circuit inchis,  fara schimb de aer cu exteriorul e normal sa ramana pereti umezi intrucat acestia actioneaza exact cum zice producătorul: ca "schimbători de caldura".  Vasele foarte fierbinti duc la evaporare apa,  iar acestea trebuie fortata sa condense pt a nu se depune la loc pe vase.  Drept urmare,  cam toate masinile au niste rezervoare/circuite de apa in peretii laterali astfel incat in ciclul de uscare se forteaza racirea cuvei astfel incat apa evaporata de pe vase sa condenseze rapid pe peretii reci ai cuvei. In caz contrar,  paharele si vesela nu ar mai fi la fel de stralucitoare ca in reclama. Plasticul in schimb e mai pacatos caci nu acumuleaza caldura la fel de bine ca sticla/portelan,  etc.  Aici depinde mult si de producator mase plastice: de la tip plastic la designul produsului sunt elemente ce influenteaza eficienta uscarii.
Ps: sunt plastice ce nu sunt recomandate la msv...
Ps2: daca sticla nu se usuca ayunci trebuie văzut : e utilizatorul de vina (gen progrsm prost ales,  lichid clatire lipsa)  sau masina

Edited by plimbaretul, 02 July 2018 - 21:28.


#5700
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
Va multumesc pentru raspunsuri. Deci sa nu-mi fac probleme caci atat timp cat vasele de sticla si portelan sunt perfect uscate, e totul ok. Eu discutasem cu un coleg care are o MSV Whirlpool si el spunea ca dimineata cand deschide masina este perfect uscata pe dinauntru, de aceea mi-am facut griji.

#5701
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Auzi, dar tu cu colegu' ala al tau nu discutati de campionatul de fotbal, femei, measini, berici? Discutati de msv??

#5702
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Maimu e o "ea". Chiar ar Fi ciudat sa discute cu colegul despre fotbal, masini, femei :-).

#5703
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004

View Postcorinadaniela, on 05 iulie 2018 - 06:13, said:

Maimu e o "ea". Chiar ar Fi ciudat sa discute cu colegul despre fotbal, masini, femei :-).
Posted Image Da, sunt o "ea" si culmea, chiar discutam si de masini, fotbal dar nu de femei!

#5704
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Vreau sa iau o masina de spalat vase cu latimea de 45 cm. Ce parere aveti de https://m.emag.ro/ma...o/pd/D700S7BBM/ ?


#5705
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
In opinia mea e un model basic:
Are doar 3 temp disponibile
La 51 db relativ zgomotoasa
Daca airdry e ceea ce cred inseamna ca aduce aer de afara pt uscat.
Poti sa ma cauti,  fie la ei daca esti fan sau la altii daca vrei sa faci o investitie pe termen lung.

#5706
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 23.01.2015
Nu sunt fan dar vad ca au multe review-uri bune, mai ales la masini de spalat rufe.
Ar mai fi:
https://m.emag.ro/ma...o/pd/DWVMRKBBM/
si asta:
https://m.emag.ro/ma...a/pd/DJGDF0BBM/
Alta varianta ar fi sa iau de la ikea la pachet cu mobila. Whirlpool cum este in comparatie cu Electrolux pe partea de spalat vase?

Edited by ffm, 07 July 2018 - 07:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate