Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Despre poporul evreu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1170 replies to this topic

#91
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMosotti, on Jun 13 2006, 13:51, said:

dupa ultimele descoperiri, evident contestate, iuda, simbolul lor, de fapt a avut misiune de la cristos ca sa-l dea in git. how about that? un basm cu surprize dupa 2000 de ani  :lol:
Si a cui e versiunea asta? A lui Iuda? Aha, m-ai convins. :)
Si cum ramane cu "ispita trebuie sa vina, dar vai aceluia prin care vine ispita." ? :)

Nu cumva si evreii aia au avut si ei misiune de la Iisus sa-l rastigneasca? :) Probabil de-aia s-a si stropsit Iisus atata la fariseii, preotii si carturarii lor. :)

Edited by aurel.ion, 13 June 2006 - 13:01.


#92
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Posttomaso, on Jun 13 2006, 11:18, said:

Aurel, avatarul tau contine un criminal de razboi si am ofenseaza.
Te rog sa il schimbi.

Asta il rugasem si eu pe domnul Aurel. In compensatie ii propun sa foloseasca drept avatar o imagine a maresalilor Presan, ori Averescu. Acestia au la activ fapte de arme incontestabile si nu sunt vinovati de crime de razboi, nici de antisemitism ca Ion Antonescu.

#93
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostRákóczi II, on Jun 13 2006, 14:24, said:

Asta il rugasem si eu pe domnul Aurel. In compensatie ii propun sa foloseasca drept avatar o imagine a maresalilor Presan, ori Averescu. Acestia au la activ fapte de arme incontestabile si nu sunt vinovati de crime de razboi, nici de antisemitism ca Ion Antonescu.
Propunerea ta nu se accepta. In schimb poti vorbi linistit despre crimele de razboi ale lui Attila celor din Ungaria. Sunt convins ca nu si-au dat seama ce criminal de razboi tin la piept. :)
Rakoczi, ti-ai propus sa bati recordul mondial la numarul de posturi consecutive off-topic? :)

#94
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Postaurel.ion, on Jun 13 2006, 14:27, said:

Propunerea ta nu se accepta. In schimb poti vorbi linistit despre crimele de razboi ale lui Attila celor din Ungaria. Sunt convins ca nu si-au dat seama ce criminal de razboi tin la piept. :)
Rakoczi, ti-ai propus sa bati recordul mondial la numarul de posturi consecutive off-topic? :)

Cum ti-am mai scris si pe alt topic, domnule Aurel... sunt absolut LA SUBIECT, chiar si cu mesajul de fatza.  :)  Ai un avatar care ofenseaza natiunea evreiasca deoarece Maresalul este autor al unor ordine care au dus la exterminari in massa a mii si mii de evrei.
Nu pot decat sa-ti semnalez acest lucru, pe ACEST topic despre poporul evreu.

#95
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostRákóczi II, on Jun 13 2006, 14:38, said:

Cum ti-am mai scris si pe alt topic, domnule Aurel... sunt absolut LA SUBIECT, chiar si cu mesajul de fatza.  :)  Ai un avatar care ofenseaza natiunea evreiasca deoarece Maresalul este autor al unor ordine care au dus la exterminari in massa a mii si mii de evrei.
Nu pot decat sa-ti semnalez acest lucru, pe ACEST topic despre poporul evreu.
Si daca tot vorbim de popoare, de ce sa nu vorbim despre "mixajul de populatii uralo-altaice care au dat in final pe maghiarii de azi "  :lol:
Aici discutam despre altceva in legatura cu poporul evreu. In caz ca nu stii, sunt alte topicuri dedicate si pentru Maresal, si pentru Holocaust. Asta l-am creat la ideea lui denied, pentru a nu fi off-topic pe topicul  avand drept subiect Conferinta despre Holocaust. N-ai nimerit-o nici de data asta.
Hai ca mai ai inca putin si intri in Guinness World Records la rubrica off-topicuri. Precedentul titular este Rakoczi I. Se pregateste mostenitorul dinastiei Rakoczi al II-lea.  :lol:

Edited by aurel.ion, 13 June 2006 - 13:50.


#96
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMosotti, on Jun 13 2006, 13:51, said:

dupa ultimele descoperiri, evident contestate, iuda, simbolul lor, de fapt a avut misiune de la cristos ca sa-l dea in git. how about that? un basm cu surprize dupa 2000 de ani  :lol:
Sprechen Sie gut von den Juden.

#97
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostRákóczi II, on Jun 13 2006, 14:24, said:

Asta il rugasem si eu pe domnul Aurel. In compensatie ii propun sa foloseasca drept avatar o imagine a maresalilor Presan, ori Averescu.

sa mori tu ca e asa? pai dupa umilele mele cunostinte de istorie, nenea averescu s-a apucat sa traga in taranii rasculati. cu tunul. in 1907. asa ca, din punctul meu de vedere, este un imbecil notoriu. comentarii? :)

Edited by CapitanuPICARD, 13 June 2006 - 14:24.


#98
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postaurel.ion, on Jun 13 2006, 13:58, said:

Si a cui e versiunea asta? A lui Iuda? Aha, m-ai convins. :)
Si cum ramane cu "ispita trebuie sa vina, dar vai aceluia prin care vine ispita." ? :)

Nu cumva si evreii aia au avut si ei misiune de la Iisus sa-l rastigneasca? :) Probabil de-aia s-a si stropsit Iisus atata la fariseii, preotii si carturarii lor. :)

ma, fiecare are dreptul la versiunea lui (piratata sau nu). de-aia se fac procese criminalilor si nu sint impuscati dupa simpla banuiala. poate ar trebui sa auzim ce are de zis si batrinu iuda. ce zici?

#99
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostCapitanuPICARD, on Jun 13 2006, 15:23, said:

sa mori tu ca e asa? pai dupa umilele mele cunostinte de istorie, nenea averescu s-a apucat sa traga in taranii rasculati. cu tunul. in 1907. asa ca, din punctul meu de vedere, este un imbecil notoriu. comentarii? :)

Cred că punctul de vedere al lui rakoczi e clar. Averescu a tras în țăranii români cu tunul.

#100
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
sa-i fie rusine. cu atitia evrei prin zona si el da in tarani. romani. ce-o fi fost in capul lor in zilele alea? cred ca inca nu aparusera saiturile obscure care sa demaste :band: conspiratia iudeo-masonica :band:

#101
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMosotti, on Jun 13 2006, 15:27, said:

ma, fiecare are dreptul la versiunea lui (piratata sau nu). de-aia se fac procese criminalilor si nu sint impuscati dupa simpla banuiala. poate ar trebui sa auzim ce are de zis si batrinu iuda. ce zici?
Ai dreptate. Sa auzim si ce zice batranu' Iuda.
Dar varianta lui Iuda nu se sustine, am argumentat de ce. Daca ai ceva de contra-argumentat la ce am zis intr-un mesaj anterior, te rog. :)

Edited by aurel.ion, 13 June 2006 - 14:40.


#102
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostMosotti, on Jun 13 2006, 15:38, said:

sa-i fie rusine. cu atitia evrei prin zona si el da in tarani. romani. ce-o fi fost in capul lor in zilele alea? cred ca inca nu aparusera saiturile obscure care sa demaste :band: conspiratia iudeo-masonica :band:

Mosotti, tehnica exagerării nu funcționează de fiecare dată.  :lol:

#103
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postdixy, on Jun 13 2006, 11:39, said:

Mosotti, tehnica exagerării nu funcționează de fiecare dată.  :lol:
dixy stii ce-i bizar...tu ai simpatii naziste dar ca avatr il aipe Che...ce inseamna asta....sa fie ca "etnia evreiasca" a lui Burzum?

#104
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postfracture, on Jun 13 2006, 16:07, said:

dixy stii ce-i bizar...tu ai simpatii naziste dar ca avatr il aipe Che...ce inseamna asta....sa fie ca "etnia evreiasca" a lui Burzum?
well, nu e deloc bizar. Nu am simpatii naziste. Îmi plac doar ideile bune și oamenii mari.

#105
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postdixy, on Jun 13 2006, 12:11, said:

well, nu e deloc bizar. Nu am simpatii naziste. Îmi plac doar ideile bune și oamenii mari.

Sa inteleg ca ideile lui Himmler, Hitler sau Heydrich iti plac? Ciudat mai esti? Gandesti in functie de peroane nu de idei. Daca l-ar fi prins Goebbels pe Che i-ar fi rupt picioarele, reciproca e valabila.

#106
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRákóczi II, on Jun 13 2006, 14:38, said:

Cum ti-am mai scris si pe alt topic, domnule Aurel... sunt absolut LA SUBIECT, chiar si cu mesajul de fatza.  :)  Ai un avatar care ofenseaza natiunea evreiasca deoarece Maresalul este autor al unor ordine care au dus la exterminari in massa a mii si mii de evrei.
Nu pot decat sa-ti semnalez acest lucru, pe ACEST topic despre poporul evreu.
Zau maestre? Si de ce ma rog sunt antisemit si anti-rom daca imi spun parerea care nu le e favorabila?
Nu iti mai bagi clonele la inaintare sau stai cuminte o perioada? :)
Imi spui si mie ce inseamna antisemit? Am omorat eu vreun evreu sau tigan sau am instigat la genocid si la ura de rasa? Doar mi-am spus parerea, parca asta e si scopul acestui forum. Nu va place, asta e.
Eu zic sa va bagati mintile in cap si sa nu mai acuzati de nazism pe oricine nu va este favorabil. Eu sunt curios de ce nici unul de aici nu recunoaste ca e evreu. De ce va e rusine?
Tomaso,tu? Ai o atitudine foarte "suspecta". Iesi la inaintare ca nu te mananca nimeni. Vad ca ai o cultura generala destul de vasta si niste pareri inteligente si pertinente. Totusi ne acuzi de antisemitism, dar pe alte topicuri faci spume contra arabilor, vorba lui Picard, te ofenseaza avatarul Maresalului care a fost un adevarat erou national, etc.
Sa fim seriosi, o parere nefavorabila nu implica automat nazism si rasism. Care-i tampitul care crede ca daca am spus ca numarul de evrei morti in Holocaust este mai mic decat cel oficial, sunt nazist? Anyone?
Psihologic, aceasta reactie provine din faptul ca unii evrei de pe aici se simt ofensati, si este normal,dar de ce se ascund? Nu imi place nici ipocrizia lui Rakoczi care sustine nediscriminarea si toleranta si pe de alta parte baga clone la inaintare sa aiba cu cine se certa si posteaza mesaje antiromanesti pe computergames, nici a lui tomaso care e ofensat la culme de avatarul Maresalului dar adora macelurile si crimele comise de soldatii americani asupra civililor din Irak si Afganistan si numeste jumate din populatia crestina a planetei imputiti si labagii, nici a lui fracture care da dovada de un sionism destul de extremist.(automat toti care avem pareri contrarii sunt nazisti).

#107
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Io repet intrebarea: ce-i impiedica pe evrei sa scoata blestemele la adresa lui Iisus si alte chestii urate din Talmudul lor, pentru a fi posibila o armonizare a relatiilor intre ei si crestini?

Ce sens are s-o dea cotita: ba ca l-au omorat pe Iisus ca asa le-a cerut-o, ba ca asteapta nu stiu ce alt Mesia... Din punctul meu de vedere nu cred ca poate sa existe o invatatura mai inaltatoare ca a lui Iisus, si nici o persoana care sa se comporte atat de dumnezeiesc cum a facut-o El. Ce sens are sa-L blestemi? Acum nu mai traim in Evul Mediu. Deasemenea n-are sens sa ne ascundem dupa degete: Daca vreodata a existat, exista sau va exista vreun Mantuitor, atunci Acela e Iisus. Trecutul nu mai conteaza, decat in masura in care poate imbunatati prezentul si viitorul. Asa ca nu vad de ce ar fi imposibil ca evreii sa modifice Talmudul ala si sa scoata lucrurile urate din el, ca doar Talmudul ala nu reprezinta inspiratia lui Dumnezeu, fiindca Dumnezeu nu l-ar fi blestemat (sau vorbi urat) niciodata despre Iisus.

Si nu pot sa cred ca evreii chiar nu-si dau de sublimul faptelor si invataturii lui Iisus... De-aia zic ca nu vad de ce nu s-ar putea modifica Talmudul ala scris prin secolele II-IV.

Edited by aurel.ion, 13 June 2006 - 16:09.


#108
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postlandscape10, on Jun 13 2006, 12:40, said:

Zau maestre? Si de ce ma rog sunt antisemit si anti-rom daca imi spun parerea care nu le e favorabila?
Nu iti mai bagi clonele la inaintare sau stai cuminte o perioada? :)
Imi spui si mie ce inseamna antisemit? Am omorat eu vreun evreu sau tigan sau am instigat la genocid si la ura de rasa? Doar mi-am spus parerea, parca asta e si scopul acestui forum. Nu va place, asta e.
Eu zic sa va bagati mintile in cap si sa nu mai acuzati de nazism pe oricine nu va este favorabil. Eu sunt curios de ce nici unul de aici nu recunoaste ca e evreu. De ce va e rusine?
Tomaso,tu? Ai o atitudine foarte "suspecta". Iesi la inaintare ca nu te mananca nimeni. Vad ca ai o cultura generala destul de vasta si niste pareri inteligente si pertinente. Totusi ne acuzi de antisemitism, dar pe alte topicuri faci spume contra arabilor, vorba lui Picard, te ofenseaza avatarul Maresalului care a fost un adevarat erou national, etc.
Sa fim seriosi, o parere nefavorabila nu implica automat nazism si rasism. Care-i tampitul care crede ca daca am spus ca numarul de evrei morti in Holocaust este mai mic decat cel oficial, sunt nazist? Anyone?
Psihologic, aceasta reactie provine din faptul ca unii evrei de pe aici se simt ofensati, si este normal,dar de ce se ascund? Nu imi place nici ipocrizia lui Rakoczi care sustine nediscriminarea si toleranta si pe de alta parte baga clone la inaintare sa aiba cu cine se certa si posteaza mesaje antiromanesti pe computergames, nici a lui tomaso care e ofensat la culme de avatarul Maresalului dar adora macelurile si crimele comise de soldatii americani asupra civililor din Irak si Afganistan si numeste jumate din populatia crestina a planetei imputiti si labagii, nici a lui fracture care da dovada de un sionism destul de extremist.(automat toti care avem pareri contrarii sunt nazisti).

Ceea ce ai spus tu cu nr. evreilor decedati in lagare se numeste negationist si din cate stiu se pedepseste.
In sfarsit poate am fost inteles gresit, ideea mea e urmatoarea.
Sustin o pozitie moderata. Sustin dialogul dar in limitele bunului simt (voi explica mai tarziu). Sunt constient ca pot cadea in extrema cealalta. Nu sunt de acord cu cenzura. Nu vad niciun motiv pentru care utilizatorii sa se autocenzureze sau sa cenzureze pe altii. Dar nici nu vreau sa citesc "munca te elibereaza" sau "cat de adevarat a fost Antonescu, Heydrich sau Codreanu".
Nu sunt sionist, pur si simplu m-am aprins din cauza unora care trec peste limita bunului simt. Sper ca esti de acord cu mine ca este o gresala sa deschizi 'jde mii de topicuri pe acelasi subiecte (evrei si tigani). Este deasemenea peste limita bunului simt sa faci glume proaste sau sa cazi in capacana unorului derizoriu.
Si eu sunt ofensat de avatarul in cauza. Cu siguranta ca persoana respectiva nu l-a pus din consideratie (mai degaraba ar pune un Heydrich sau o svastika) ci din spirit de fronda, cu un pronuntat caracter provocator. Ca sa demonstreze ca nu e asa, ar trebui sa-l schimbe, dar.....
A doua chestiune, o observ la moderatori care tolereaza aceste manifestari si incalcari ale regulamentului. Insistenta pe un anumit subiect denota faptul ca cel ce a inceput topicul are ceva mai mult de spus decat este suficient sau necesar.
Pana la urma toate posturile de pana acum sunt doar maculatura. Se dicuta pe probleme dezbatute si superdezbatute din care nu cred ca o sa iasa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate