Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13820 răspunsuri în acest subiect

#3655
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Trebuia sa vad si asa ceva,nu credeam dar uite c-am vazut-o si pe asta,CFL in Mira VTP,evident ca nu in spatiul public ci intr-un cartier rezidential:

Fișiere atașate



#3656
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Nu exista corp de iluminat care sa nu poata fi cefelizat. Posted Image

Buzau astazi, becuri aprinse de furtuna, dar apoi se lumineaza si se sting, se aude un clantz cand se sting:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pVHTSdvXrtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numai sodiuri frate, nicio pocnitoare cu LED pe acolo. Posted Image

#3657
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
pliante de Romlux:

Fișiere atașate



#3658
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.688
  • Înscris: 08.04.2011

View PostNeaceasca85, on 01 mai 2019 - 01:41, said:



Buzau astazi, becuri aprinse de furtuna, dar apoi se lumineaza si se sting, se aude un clantz cand se sting:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pVHTSdvXrtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Numai sodiuri frate, nicio pocnitoare cu LED pe acolo. Posted Image

Si aprindere cu fotoreleu, nu cu ceasuri care stiu ora apusului si a rasaritului.

Editat de Logatu, 01 mai 2019 - 05:44.


#3659
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Brosura Elba anii 90:

Fișiere atașate



#3660
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Un fel de PVD sau HRB în Piața Zahana.

Și CFL-uri.

Fișiere atașate



#3661
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Primul e o chinezarie si al doilea ar fi Elba olimp I

#3662
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Elba Olimp I au si vecinii mei pe gard, din 2000, 3 la numar pe aleea lor, toate cu CFL din start, in 2000-2004 aveau CFL-uri albastrui. Acum unul rareori se mai aprinde, celelalte 2 deloc, al doilea e tinut intentionat cu CFL spart in el, vecinul rearanjeaza tulumba de cate ori o scoate vantul dar nu schimba becul, in curte i se aprind niste LED-uri.

Al 3-lea avea CFL cald pe vremuri, acum CFL ars.

Stalpii cu Philips Malaga (2001-2007) au la baza cutii de legaturi ABB. Una e sparta si cea de la poarta mea este desprinsa de stalp si sta pe sol in curtea finului. Stalpii au talpi, fara fundatie si sunt sudati de porti. Goi acum, fara lampi dar nici fire care ies din teava nu au.

Montaje similare, dar vreo 10 stalpi, sunt la Tribunal, pentru ca tot vecinul meu a facut instalatia electrica acolo in 2003. Se pare ca nu au moarte, vor exista pana se va consuma ultimul bec Philips cu mercur din ele, aproape jumatate nu mai merg.

#3663
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Ca tot ai amintit de Malaga,iata mai jos,fisa de instructiuni de instalare ce se gaseste in cutia produsului cand e nou.

Fișiere atașate



#3664
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Si daca tot am scormonit prin arhiva proprie despre Malaga,iata si alte documentatii,tot din niste cataloage Philips si fise de prezentare de la expozitii:

Fișiere atașate



#3665
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Da. Pe 31 mai 2001 m-am trezit cu stalpii, apoi cu corpurile. Nu aveau bec la inceput, dar dungulita neagra prezenta pe mijlocul reflectorului dadea impresia ca ar fi echipate cu sodiu. Apoi dupa cateva zile au aparut becurile in ele. Apoi am gasit aruncate pe jos cutiile becurilor, Philips Power Tone mercury vapor de 125 w, pe cutie erau indicatii ca becul sa fie pozitionat la 30 de grade.

Apoi la mijlocul sau finalul lui iulie 2001, cand eram plecat la mare, le-au legat la tabloul electric, taind lacatelul pe care il pusesem eu, treaba romaneasca, in loc sa taie lacatelul care era o chinezarie, au taiat urechea tabloului. S-a montat o siguranta automata Gardy actionata prin apasarea butonului, apasare cu forta, iar pentru declansare se apasa alt buton mic si cel mare sarea.

Asa le-am aprins eu mereu pana in decembrie 2003, cand in seara majoratului clasei, m-am trezit cu fotoreleul Merlin Gerin montat. Tot anul 2002 il bateam la cap pe vecin sa puna asa ceva si el ma lua la misto.

In ianuarie 2007 a venit primaria cu pocnitorile de Bega, sodiu 70 w, si vecinul a oprit Malaga-urile si prin 2009 le-a dat jos. Toata perioada de functionare a fost cu curent fara contor, direct din tablou, de la surubul uneia dintre sigurantele respectivului vecin (sigurantele si maneta USOL sunt inainte de contoare, pe dreapta cofretului, iar contoarele trifazice sunt pe stanga, cofretul are 2 usi).

Cum la mine amintirile muzicale sunt cele mai vii, iata o melodie ce se difuza pe atunci (PRO FM era singurul radio din FM aici intre 1997 si 2002) in iunie 2001 cand au montat Philips-urile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qqXUpe3jlkA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3666
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNeaceasca85, on 01 mai 2019 - 18:28, said:

Philips Power Tone mercury vapor de 125 w
Daca aveau acest bec atunci era modelul de corp HGS 101,cel mai mic pentru E27,echipat pentru mercur.

#3667
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Dulia era neagra, din ebonita cu rizuri gen filet si pe exterior. Parca SGS 102 scria pe eticheta din interior, m-am chiorat cu binoclul la ele.

In postarea de mai sus, cand am gasit cutiile becurilor aruncate pe jos, evident ca am gasit si becurile montate in corpuri. Stalpii cu talpa se miscau usor in bataia vantului si cand se manevrau portile.

2 alei, 2 porti, intre ele poarta finilor nostri. Aleea noastra doar a noastra, cu 1 casa (din 2018 2 case ca a construit fratele in curte), aleea vecinilor drum de servitute cu 5 case, pe aleea lor stalp cu 2 corpuri, pe aleea mea, la poarta mea, stalp cu 1 singur corp, spre domeniul public, mi-a parut rau ca nu era cu 2 corpuri precum celalalt, dar aleea mea era proprietatea noastra.

Cablu verde trifazic la ele, nu am inteles de ce a pus vecinul trifazic, mai ales ca din 2007 a ramas nefolosit. Acum aproape de stalpul de la mine e cutia electrica din care se alimenteaza pompa ce arunca apa uzata a mea si a fratelui in canalul din fatza portii, pompa montata in 2018. Evident ca se poate lega stalpul de acea cutie si remonta un corp orientat spre curte, dar nu se vrea. Intrarea cablurilor in stalpi este jos, langa talpa.

Vecinul care e si fin a zis ca ar vrea sa taie platbenzile stalpului care intra in zidul lui, ca de la forta exercitata de stalpul fost de iluminat si de stalpul portii mele, i-a crapat zidul acolo. Posted Image

#3668
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Daca era cum spui ca ai citit pe eticheta,SGS 102,era varianta mare cu sodiu,pe E40 deci nu aveau ce sa caute acele becuri acolo,cel mai probabil erau adaptate si le-au fost schimbate aparatajul,inclusiv pusa acea dulie de E27 neagra care este din plastic,vezi poza de mai jos daca recunosti dulia:

Fișiere atașate



#3669
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.688
  • Înscris: 08.04.2011
Cred ca am gasit pe Street View celebra locatie. :naughty: Dar evident ca nu o postez.

#3670
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.076
  • Înscris: 14.10.2008
Ce celebra locatie? Da-mi pe PM. Vorbim acolo. Masinile Goagal nu au intrat pe alee, am vazut si eu.

View Postvalirex, on 01 mai 2019 - 19:13, said:

Daca era cum spui ca ai citit pe eticheta,SGS 102,era varianta mare cu sodiu,pe E40 deci nu aveau ce sa caute acele becuri acolo,cel mai probabil erau adaptate si le-au fost schimbate aparatajul,inclusiv pusa acea dulie de E27 neagra care este din plastic,vezi poza de mai jos daca recunosti dulia:
Dulia asa arata. Cum vecinul avea firma de energomontaj si a facut toate instalatiile din zona, putea modifica corpurile.

#3671
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.755
  • Înscris: 30.07.2006
Pe o straduta ce da din Magheru,cred ca a fost o reclama luminoasa cu tuburi deasupra acestui spatiu comercial,putem vedea in dreapta,cazut de pe perete,transformatorul de inalta tensiune ce alimenta fosta reclama.

Fișiere atașate



#3672
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 09.11.2017
Exista si Philips Malaga cu dispersor de sticla plata.

Fișiere atașate



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate