Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13808 replies to this topic

#3277
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019

View Postvalirex, on 28 martie 2019 - 01:53, said:

Ciudat corp,sunt curios balastul de marca este,oare tot Narva?
O sa incerc sa vad ce scrie pe acolo dar este destul de inghesuit interiorul.

#3278
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
In poza aveti urmatoarea lampa (fabricatie 1970) pe care vreau sa o aduc din Germania, daca de aici nu reusesc sa ma lipesc...si costa undeva la 60 eur + 25 eur transportul (stiam ca sunteti curiosi Posted Image )
In interior se gasesc 2 drosere de 125w(mercur) si doua fasunguri  montate unul cu becul in sus si al doilea cu becul in jos , adica becurile sunt pozitionate la mijlocul lampii.

Attached Files


Edited by kaffer72, 28 March 2019 - 13:21.


#3279
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Uitati si voi cum au ramas pe acolo de peste 35 de ani , si cea din poza este de vinzare cu stalp cu tot la 100 eur , Daca aveam posibilitatea sa o aduc cu stalp cu tot era super...

Attached Files

  • Attached File  $_.JPG   247.41K   15 downloads


#3280
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Si in pozele de mai jos ultimul bec achizitionat : NARVA NF400-01 8 din 1978 (cel pe mercur)
In curand ajunge si NARVA NA400-01 cel pe sodiu :-)

Attached Files


Edited by kaffer72, 28 March 2019 - 15:16.


#3281
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Furtuna americana (imi e dor de niste fulgere de nu se poate), bec cu incandescenta versus lampi cu vapori de sodiu, evident ca becul clasic castiga la fluctuatiile provocate de furtuna, in a doua parte a video-ului tot se vede in dreapta becul reflectat in zid cum palpaie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WnsxAXowu3g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa vina furtuna intunecoasa ziua si sa se aprinda becurile stradale, ceva unic, s-a intamplat aici doar in 2006 pe 5 august cand nu eram in localitate, singura furtuna ratata de mine a fost cea mai violenta. Am intrebat daca s-au aprins Malaga-urile mele de la poarta si cica da. Si era ora 11-12 ziua.

#3282
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Am desfacut lampa sa vedem cu totii ce contine (1970) :
Se vede balastul (tot era curios Valy) si condensatorul.
Si se mai vede organizarea Nemteasca , toate cablurile pe partea opusa balastului,bride,o unsoare cu care sunt date toate sa nu adere apa ...frumos :-)

Attached Files


Edited by kaffer72, 28 March 2019 - 22:19.


#3283
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 28 martie 2019 - 13:13, said:

In interior se gasesc 2 drosere de 125w(mercur) si doua fasunguri  montate unul cu becul in sus si al doilea cu becul in jos , adica becurile sunt pozitionate la mijlocul lampii.

Metoda asta cu 2 becuri in tronconica nu s-a folosit in Romania.

View Postkaffer72, on 28 martie 2019 - 14:40, said:

Daca aveam posibilitatea sa o aduc cu stalp cu tot era super...

Stalpul ala e de fapt o teava metalica obisnuita,nu are nimic special,poate doar istoria locului si patina timpului.

View Postkaffer72, on 28 martie 2019 - 15:08, said:

Si in pozele de mai jos ultimul bec achizitionat : NARVA NF400-01 8 din 1978 (cel pe mercur)
In curand ajunge si NARVA NA400-01 cel pe sodiu :-)

Te-ai pus tare pe Germania vad,nu au si ceva romanesc pe acolo?

View Postkaffer72, on 28 martie 2019 - 22:08, said:

Am desfacut lampa sa vedem cu totii ce contine (1970) :
Se vede balastul (tot era curios Valy) si condensatorul.
Si se mai vede organizarea Nemteasca , toate cablurile pe partea opusa balastului,bride,o unsoare cu care sunt date toate sa nu adere apa ...frumos :-)

Condensatorul ala de cati uF este,scrie ceva pe el? Ar trebui sa fie de 9-10 uF la montajul de 125.

#3284
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Vreau doar sa-mi completez toata colectia de becuri NARVA,lampa de mai sus mi-a adus-o cineva de acolo si nu puteam sa refuz :-),.
Am sa vad ce scrie pe condensator, si postez .

View Postvalirex, on 29 martie 2019 - 00:35, said:

Metoda asta cu 2 becuri in tronconica nu s-a folosit in Romania.



Stalpul ala e de fapt o teava metalica obisnuita,nu are nimic special,poate doar istoria locului si patina timpului.



Te-ai pus tare pe Germania vad,nu au si ceva romanesc pe acolo?



Condensatorul ala de cati uF este,scrie ceva pe el? Ar trebui sa fie de 9-10 uF la montajul de 125.
Avem si poza cu condensatorul :-).

Attached Files



#3285
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postkaffer72, on 28 martie 2019 - 22:08, said:

o unsoare cu care sunt date toate sa nu adere apa ...frumos :-)

Ești sigur că nu a curs condensatorul ăla ?

#3286
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019

View Posteugeniusro, on 29 martie 2019 - 09:50, said:


Ești sigur că nu a curs condensatorul ăla ?
Nu cred, unsoarea este prezenta si pe suruburile exterioare , cele de fixare pe brat.

#3287
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Neaceașcă la Spineni aveți ventilatoare din astea ? Ia uite cum au nemții pe la  sate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qptN03RhD1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3288
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
In curte la biserica Sf.Ioan Nou de pe strada Patriei,a pus Cristi o poza acum ceva timp,cu un corp PVC 02.Am constatat ca inca mai exista,mai mult ca sigur nefunctional.
In dreapta bisericii,pe peretele blocului mai gasim si ce vedeti in poza 2.

Attached Files



#3289
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Observam in stanga-jos,mai de-aproape,un indicator rutier luminos,poza din anii 80.

Attached Files



#3290
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Ca tot a venit primavara,becuri cu ghiocel:  https://www.olx.ro/o...html#0a796d7988

Scump totusi la 50 lei.

#3291
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Observam,pe Splai,in zona Tribunalului,nu exista niciun fel de sistem de iluminat public,ma gandesc ce bezna sa fi fost chiar in acea zona importanta,ce pretentii mai aveam de la periferie?
Poza din anii 80.

Attached Files



#3292
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Dragi tovarasi si prieteni, cu mahnire va spun ca unicul lucru cu care inca ma mai dezamageste Primaria Slatina este stingerea iluminatului public intre 20:30 si 21:30 mereu in ultima sambata din martie, incepand cu anul 2009, indiferent ca in scaunul de primar a fost Darius Valcov, Minel Prina sau acum Constantin Stelian Emil Mot.

Cu speranta astept anul in care se va renunta la acest gest comunist si cretinoid, care mie unui pasionat si insufletit de electricitate si becuri ii cade cum nu se poate mai prost.

Primesc pe Whatsapp acum ca la Caracal nu se practica asta, deci sus primaria de acolo.

De aceasta stingere nu scapa decat putine corpuri Elba Bega aflate intre blocuri in zona Crisan si in Steaua dar mai departe de mine, cele de aici nu. Nici mercurul de pe Plevnei. Scapau daca mai erau Philips Malaga-urile mele de la poarta. Posted Image

Adoram faptul ca Malaga-urile erau direct din tabloul nostru electric, erau astfel ferite de defectiunile care mai survin la sistemul "centralizat" de iluminat public cat si de astfel de gesturi mojice gen Earth Hour.

Eu in ora cu pricina aprind mai multe lumini decat de obicei, am aprins inclusiv halogenul de 150 w din curte. Incandescent halogen, nu metal halide.

Maica-mea nu stia de ce fac asta, dar a zis ca vreau sa dau bani astora din energie care au salarii uriase. Hahaha. Nici nu-i spun de ce.

Cand s-a reaprins publicul, am stins eu ce am aprins in plus in Horror Hour.

#3293
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Semnela alea luminoase de la Pasajul Bucur Obor e posibil să le fi prins şi eu, dar nefuncţionale. Însă cum au dispărut acum mult timp... nu sunt sigur. Poza e de prin 1981-1982... iar eu sunt născut în 1982 şi Oborean din 1987 (mai treceam cu tramvaiul pe acolo, dar tot aşa, prea mic eram). Când au inagurat pasajul încă nu se băgaseră anumite restricţii... la a 2-a zi după ce l-au inaugrat au apărut restricţii la carburanţi! Ca f.d tramvaiul din poză (care mergea cu curent, fireşte) e un V56 sau V58 cu remorcă dedicată. Blocul de la intersecţia Şos. Mihai Bravu cu Str. Chirstigii (lor) nu exista încă.
Cât despre Splai, în anii '80 era uneori problemă cu iluminatul public şi în Bucureşti, aşa că să nu ne mire că nu erau stâlpi...
Poze vintigi cu iluminatul din Bucureşti: https://forum.softpe...st__p__22217885

Edited by djl, 31 March 2019 - 01:31.


#3294
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,751
  • Înscris: 30.07.2006
Sos.Progresului colt cu Spatarul Preda,pe un stalp ce deservea iluminarea caii ferate industriale ce mergea paralel cu soseaua,a mai ramas un corp C fara dispersor,cu cutia aparataj atasata de stalp,balastul inca se afla in cutie.
Locatia:  https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Si pozele:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate