Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13797 replies to this topic

#1135
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe alea de la P-ţa Romană le ştiu. Când am să trec pe acolo, am să mă uit după ele.

#1136
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 09 aprilie 2018 - 02:23, said:

Dar dacă ai acea carte la îndemână ai cum să scanezi paginile despre corpurile de iluminat stradal? Cum se numeşte cartea?


nu am posibilitatea s-o scanez,oricum capitolul referitor strict la corpuri nu e asa de mare.
cartea se numeste "constructia si exploatarea instalatiilor de iluminat public" din colectia electricianului,nr. 88 scrisa de M.Iordache,V.Iordache si P.Ene publicata de editura tehnica in 1977.

#1137
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O s-o caut şi eu. Dacă o găsesc, o scanez.

#1138
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
PVC-02 și PVC-03 erau fabricate cel puțin mai recent de o firmă din Drăgășani, dar din păcate au dispărut și de pe net, după ce deja erau în insolvența de ceva timp. De fapt, reclama lor era pe situl primăriei sau a unei organizații de comerț din județ. Nu știam că le fabrica și Elba. Pozele publicate aici mai demult de pe acel sit erau.
PVC-02 este același lucru cu PVC125 de care s'a menționat că ar fi în Bârlad? În București mai erau în zona stației de metrou Piața Romană, de fapt prin 1987-1988 s'a trecut masiv la schimbarea vechilor lămpi tronconice cu acestea în toată zona centrală. În multe locuri, unde distanțele între stâlpi erau mici, unul avea și următorul nu avea lampă. Ulterior s'a revenit la tronconice din materialul acela galben (fibră de sticlă sau ce este), dar erau mult mai urâte. Ultima dată am văzut PVC-02 (~125??) la stația de metrou Politehnica, dar era doar scheletul.
PVC-05 încă se mai găsesc multe în funcțiune.
Legat de tronconice, acestea fiind foarte mari, îmi amintesc că în anii 80 funcționau și cu becuri cu filament (probabil cu putere peste 300-500W) dar și cu becuri cu vapori de mercur. Becurile le schimbau cu ce aveau la acel moment, așa că am văzut la aceeași lampă cum puneau ambele tipuri de bec. Oare cum făceau asta, anulau balastul pentru becul cu filament și pe urmă îl reconectau dacă aveau becuri cu mercur sau foloseau becuri cu autoaprindere?

#1139
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Tronconicele au dispărut şi din Floreasca. Cam prin 1987-1988. Au apărut "casolete"... cred că tip PVC 05. Acum sunt nişte oribilităţi din alea de stâlpi de metal cu secţiune hexagolană   :puke:    S-a menţionat pe aici că tronconicele au dispărut din cauză că erau sparte cu praştia; au existat tronconice şi cu abajurul de P.V.C., dar probabil nu reentau.
Felinare tronconice nu au existat numai în România. Am văzut aşa ceva şi în Bulgaria şi Germania de Vest (R.F.G.).

#1140
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
În București a fost o tendință de înlocuire a tronconicelor cu sticlă cu modelul PVC-05. În alte orașe, cel puțin în nord, PVC-05 nu a fost foarte popular și s'a trecut direct la tronconice din PVC acelea galbene urâte. După '90 au apărut unele ceva mai deschise la culoare, dar păreau mai din topor față de modelul inițial. Mai târziu s'a revenit la modelul inițial, dar sticla era fie transparentă, fie albastră și transparentă și foarte rar albă sau și mai rar, sablată.
Producătorul PVC-05 se numea S.C. Jiul Drăgășani și nu mai funcționează (probabil e un mall în loc de fabrică acum) și mai producea un tip de lampă similar cu cel numit mai sus PVA-2a produs de Elba. Cel produs de Drăgășani se numea PVB-7B-250W.
Dar totuși ca să revenim la electricitate, la tronconice se foloseau becuri cu autoaprindere sau dacă foloseau alte becuri decât cele cu droser, dezactivau droserul ad-£abam? Pentru că le mai scăpau și becuri cu filament, dar cred că erau E40.

#1141
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View PostTomTomCat, on 10 aprilie 2018 - 19:02, said:

În București a fost o tendință de înlocuire a tronconicelor cu sticlă cu modelul PVC-05. În alte orașe, cel puțin în nord, PVC-05 nu a fost foarte popular și s'a trecut direct la tronconice din PVC acelea galbene urâte. După '90 au apărut unele ceva mai deschise la culoare, dar păreau mai din topor față de modelul inițial. Mai târziu s'a revenit la modelul inițial, dar sticla era fie transparentă, fie albastră și transparentă și foarte rar albă sau și mai rar, sablată.
Producătorul PVC-05 se numea S.C. Jiul Drăgășani și nu mai funcționează (probabil e un mall în loc de fabrică acum) și mai producea un tip de lampă similar cu cel numit mai sus PVA-2a produs de Elba. Cel produs de Drăgășani se numea PVB-7B-250W.
Dar totuși ca să revenim la electricitate, la tronconice se foloseau becuri cu autoaprindere sau dacă foloseau alte becuri decât cele cu droser, dezactivau droserul ad-£abam? Pentru că le mai scăpau și becuri cu filament, dar cred că erau E40.
Becul cu autoaprindere merge pus pe droser, va functiona normal, am incercat cu unul de 125W.

#1142
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Lampile din ,,vizuina,, mea. Sunt dispus la schimburi cu modele echivalente.

Becurile cu autoaprindere sunt de 160 W si 250W. Primul este o lampa de 80 w mercur cu incandescenta de 80 w, urmatorul este mercur de 125 cu incandescenta de 125W.

Cine are nevoie,justificat, donez lampa cu mercur de 80 W si de 125W (romlux si tungsram), sodiu de 150 W si de 400W (romux si sylvania)

Attached Files


Edited by autom2, 10 April 2018 - 19:20.


#1143
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Lămpile le vreau eu. Dar cred că pe săpt. viitoare.
Însă ce corp de iluminat e ăla care protejează becul doar din laterale   Posted Image

Edited by djl, 10 April 2018 - 19:51.


#1144
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Lampile le dau doar la schimb. Becurile le donez celor care dovedesc utilitatea lor ulterioara.

#1145
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar corpul ăla stil retro de iluminat stradal de unde provine?   :huh:

#1146
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Era suspendat de cablu sufa de otel.

Dj, lampi de Luxten, iti dau, am mai multe. E greu sa te organizezi sa le iei. Data trecuta aproape jumatate de an am tot insistat sa intri in posesialor si, apropo, nici o poza nu ai facut  becului ala ciudat.

#1147
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Anul ăsta ajung mai repede.
Dar corpul ăla de iluminat de Made in Romania?   Posted Image

Ce frumos era cu tronconice   Posted Image  http://artacircului....curesti_29.html

Attached File  Circul Bucuresti. Vedere dinspre Sos. Stefan cel Mare, anii '60 img601.jpg   223.53K   13 downloads

Edited by djl, 10 April 2018 - 22:16.


#1148
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017
O lampa Luxten din colectia mea de 150W vapori de sodiu.

Attached Files



#1149
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cam pe când e produsă?   :huh:
Lămpi cu vapor de sodiu s-au folosit la noi şi în interbelic.

#1150
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postdjl, on 10 aprilie 2018 - 22:58, said:

Cam pe când e produsă?   Posted Image
Lămpi cu vapor de sodiu s-au folosit la noi şi în interbelic.
2006.

#1151
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcristi699, on 10 aprilie 2018 - 22:53, said:

O lampa Luxten din colectia mea de 150W vapori de sodiu.

ce model este? mai are in interior eticheta? mai mult ca sigur e din perioada cand se produceau la AEM timisoara

#1152
cristi699

cristi699

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 09.11.2017

View Postvalirex, on 11 aprilie 2018 - 01:25, said:


ce model este? mai are in interior eticheta? mai mult ca sigur e din perioada cand se produceau la AEM timisoara
Da. Pe eticheta scrie AEM-LUXTEN. Este modelul TIMLUX S/11 (IEP1/11).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate