Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
3582 replies to this topic

#3565
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Mi-am amintit de filmarea asta din 2016... credeam că nu o mai am pe youtube... Drumul de coastă Budva - Kotor... Pe la minutul 12 se vede o salvare care culegea un motociclist de pe asfalt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GzNeqYCfJ7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3566
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Piva Jezero si Crno Jezero

Attached Files



#3567
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Dorim anul viitor(~1august) sa facem un concediu in Muntenegru(era programat anul trecut dar cu incidenta care s-a dus in balarii am sucit-o spre Croatia). In fine, dubla doi :
Datele problemei:
-Familie cu, copil 9 ani
-Plecare cu masina din Bucuresti
-5/6 nopti max
-As vrea dintr-o bucata drumul, macar la dus(la intors, poate o cazare la intrare in tara(gen Drobeta, etc)).
-O cazare de tip apartament/casa/etaj vila/etc in regim self-catering.
-De vizitat ar fi pe lista : Dubrovnik
Herceg Novi
Kotor
Budva
Sf. Stefan
Cetinje(eventual la plecare, daca ma decazez pe la 11-12, fac o vizita dupa-masa si apoi linie spre Drobeta(sau ce o fi..)).
Ulcinj-imi place cum arata centrul vechi(deja e prea departe).
Fiecare zi : o locatie+ o plaja in apropiere sau pe drum.
Eventual o zi pauza(doar plaja)/dupa drum....

Inteleg ca in zona Kotor e aglomerat si ca o zona buna de cazare, pt "fuga rapida" ar fi Tivat sau Perast/Piran. Mai ales ca sa pot face excursia de 1 zi in Dubvrovnik, ar trebui sa fiu cazat cat mai la nord. Nu mi-e clar, ferry-urile din Lepetani(ca varianta pt aglomentaria din zona Kotor), cat de des merg?
Inteleg ca trebuie sa ma inregistrez (nu am inteles unde-la politie?) si ca sa iau o cartela locala cu net de 10 euro.
Alte sfaturi?
Multumesc,

#3568
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mi se pare foarte curajoasa ideea de Bucuresti - Perast intr-o zi dat fiind faptul ca ultimele sute de km din drum sunt cele mai grele si vin in momentul in care oboseala e maxima. As alege prima cazare undeva dupa intrarea in Muntenegru, in zona de munte, as face o plimbare seara pe acolo si as continua de dimineata spre mare odihniti, cand puteti sa si savurati peisajul.

La intoarcere daca plecati de la cazare la 11-12 si apoi mai vizitati ceva pe drum (dupa cate va stiu din alte relatari mai bagati si o baie de la revedere 😃) poate o idee mai buna ar fi cazare intermediara la Belgrad, si-asa sunt 8 ore de mers pana acolo (dupa Google). Noi am stat de 2 ori cred la Happy Star Club in Belgrad, intr-un cartier oarecare dar cu acces rapid la autostrada, mic dejun inclus si receptie 24h (nu ne-am facut griji la ce ora ajungem). Daca nu va place asta sigur gasiti si alte optiuni.

Succes!

Edited by mdt, 07 November 2022 - 15:13.


#3569
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Si eu sunt de parere ca nu e o idee buna sa faci acest drum dintr-o bucata.
Se merge greoi , e drumul prost si nu prea ai unde sa opresti in caz de ceva.
Daca totusi esti hotarat sa o faci macar pe unul din sensuri atunci eu as alege intoarcerea spre casa astfel incat sa prinzi finalul drumului (care va fi noaptea) in Romania.

#3570
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu se poate ajunge dintr o bucata din Bucuresti in Perast, abia am ajuns din Timisoara in aprilie, cand soselele si granitele au fost relativ libere. Poti calcula o viteza medie de 50 km/ora. Muntenegru are drumuri foarte periculoase ce nu iti dau o a doua sansa daca gresesti. In niciun caz nu le-as face dupa alte 10-12 ore de condus in conditii proaste, cu putina autostrada. Din Kotor/Perast se poate ajunge in Dubrovnik o zi, dar vara s-ar putea ca vama sa fie foarte aglomerata si sa pierdeti multe ore acolo. Noi am stat vreo ora, altii si 3 ore. Voi stiti daca credeti ca merita.

#3571
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
O alta varianta: plecat dupa amiaza pe la 17, dupa serviciu, din Bucuresti, trecut granita in Serbia, pe la Portile de Fier seara si cazare in Kladovo. Seara sunt cele mai mici cozi la granita romano-sarba, spre deloc. Dimineata pune la socoteala minim o ora. Noi am aplicat de mai multe ori varianta asta la drumuri catre Croatia sau Italia, problema e insa iesirea din Bucuresti la orele dupa amiezii si capacitatea de a conduce dupa o zi de munca.

O prietena a stat peste 3 ore la granita Croatia-Muntenegru dar acum cativa ani buni, tot in august. E granita UE- non UE si se fac doua controale. In perioada aia vin muntenegreni emigrati in Occident sa-si petreaca vacanta acasa si cel mai usor ajung pe autostrada croata. Plus turisti dinspre vest.

Edited by mdt, 07 November 2022 - 20:54.


#3572
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Va multumesc pt sfaturi.
Intr-adevar, sunt cca 15h de condus din Bucuresti. Mizez si pe ceva deschideri noi pe Pitesti-Craiova, plus autostrada muntenegreana.
Din fericire avem experienta solida(zic eu) la distante lungi, incluzand nationale, suntem 2 soferi, copilul e obisnuit de la 2 luni cu plimbari >600km Posted Image etc, condus noaptea, prin munti, insule,ferry-uri("recordurile" sunt cam asa : Bucuresti-Munchen in 20h dintr-o bucata in 2 sau Atena-Bucuresti in 3 in 16h, restul, nu mai merita mentionate(Bucuresti-Maribor in iunie 2022@15h/Buc-Varaždin@15h, o data am facut o pauza, cica de o ora sa tragem pe dreapta si am adormit toti de la 23 la 05.30 dimineata, ne-am trezit ca am reusit si performata de a dormi in masina intr-o parcare de la un Shell in Grecia. Da, stiu, pt multi pare SF, chin, incomot, etc, dar pana te "calesti". De fel, intentionam o plecare sambata la 01.00-02.00AM, dar oricum, orice ar fi, vom lua in calcul o cazare intermediara la intrarea in MNE, mai e si riscul ca ajungem intregi dar praf de oboseala si a doua zi dormim toata ziua, deci...Posted Image
Probabil la intoarcere vom vedea care e starea de spirit, poate plaja, poate Cetinje, etc. Necazul e ca ne trebuie(zic eu) 5 zile full, deci 6 nopti+cel putin 1, daca nu 2 ca si cazari intermediare si cu zilele libere cred ca putem obtine maxim un sambata(saptamana 1)-duminica(saptamana 2),deci 8 nopti/9 zile, adica, cam la limita.
Care mai e starea de spirit in MNE? Multi rusi pe acolo? Ce e de evitat, de avut grija, etc? E problema cu masinile sparte, furate sau sunt cazuri izolate?(ma inscrisesem si pe FB pe un canal si era o persoana patita cu un Sandero(!) anul asta daca nu ma insel).
Politia la ciupeala in MNE? Dar parcarile private(suprataxari, tzepe,etc)? In orase cum se parcheaza? SMS(de pe cartela prepay(caz in care sa o incarc mai mult decat aia 10E default)?
sau aplicatii anume ? Soferii sunt chiar asa "bomba" sau sunt povesti marinaresti?
Supermarket-uri ? Un lant anume sau ce prind prin zona?
Tips? 10%? La restaurante merge cardul de fel sau cash-ul e baza?
PS: nu ma intelegeti gresit, sunt patit urat cu sarbii prin 2013 la vama(tiganeala balcanica la patrat) si am ramas cu sechele(cred ca nici in Transnistria nu as fi patit asa ceva, dar nu ma intru in detalii). Imi doresc mult sa ajung si sa vad Serbia dar poate alta data, acum as tine drumul drept.
Dubrovnik: voi urmari google trafic(daca exista incepand cu iunie, sa vad care e treaba). Oricum, l-as lasa spre final.
Orice sfat de orice fel e binevenit Posted Image

Multumesc,

Edited by AdrianHH, 08 November 2022 - 00:03.


#3573
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Vezi ca am postat in aprilie despre minivacanta noastra in Kotor, am vizitat cate ceva pe acolo si te poti inspira. Fara plaje, ca nu a fost cazul. General vorbind, gandeste-te la MNE (in special la partea de nord, ca sudul e intr-adevar mai balcanic) ca la o Croatia mai ieftina, adica are un aer occidental, modern. Sunt multi turisti vestici (care si tin preturile mai ridicate) si destul de multe masini de Ucraina, din ce am observat eu. In 4 zile am vazut o singura masina de Rusia, pe luneta careia era un sticker mare cu "NO WAR". De evitat/avut grija din punctul meu de vedere e cam ce eviti si prin alte tari, adica sa nu lasi portofele, posete in masina la vedere. Parcari nu am platit niciunde, in Herceg Novi am nimerit in weekend cand era gratuita parcarea, iar in rest in parcarile private era ridicata bariera si se parca la liber, nefiind inca sezon. Peste tot am platit cu cardul, iar tips lasi cat vrei, daca vrei. Comerciantii si chelnerii pe faleza nu trag de tine, nu esti abordat sa mananci sau sa cumperi, nu e nimeni insistent in vreun fel. In cel mai bun caz esti salutat daca te opresti sa te uiti la meniul expus, nimic mai mult. Am intalnit politie pe drum, chiar am fost si opriti dar cand au vazut ca avem nr strain, ne-au facut semn sa plecam. In Croatia mi se pare ca e mai multa politie pe drumuri decat in MNE. La vama nimic special, am aratat doar cartile de identitate. Sa ai MNE bifat pe cartea verde, posibil sa ti-o ceara. Noua nu ne-au cerut-o.

#3574
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Gata, am rezervat 6 nopti intr-un apartament in Tivat.
Mai ramane momentan de rezervat o noapte pe drum. Sunt cuminte si ascult sfaturile :)
Necazul e ca Gooooogle maps-ul se joaca un pic cu mine. Mai mereu imi facea ruta pe la Dobrakovo si ma uitasem sa caut in Bijelo Polje o cazare(ar fi ok?) iar in acest moment(noaptea, trafic mic) imi ruteaza direct pe Dracenovac>Berane>autostrada noua>Podgorica>Budva>Tivat , caz in care ...unde sa caut cazare?
Rožaje/Berane?

#3575
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Atentie mare cand ajungi la Berane (cu directia Podgorita) ai doua variante mai scurte prin munti si una mai lunga pe E65.
Ramai pe soseaua principala nu te baga pe scurtaturi.
Eventual seteaza gps-ul astfel incat sa evite drumurile secundare si in Serbia si in Muntenegru.

#3576
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Am vazut ca prin Gornje Luge e un drum foarte dificil, il evit.
Multumesc pt pont.
Inca caut cazare la intrare in Mne.

#3577
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Noi am stat in Novi Pazar o noapte.

#3578
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View PostAdrianHH, on 10 noiembrie 2022 - 21:37, said:

Inca caut cazare la intrare in Mne.

Am rezervat in  Bijelo Polje 1 noapte la dus. Pt. intors ramane probabil la fata locului sa ma decid.
Multumesc pt recomandari !

#3579
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Circuit Serbia-Macedonia-Albania-Muntenegru-Croația-Bosnia Herțegovina-Serbia.
După Albania a urmat  Muntenegru unde am  stat la Budva,  cred că subiectul e cunoscut,  stațiunea frumoasă plină de turiști, plaje amenajate cu 10 euro sezlongurile, pietre în apă (obligatoriu papuci) faleza superbă, în centru um mall , magazine și o piață acoperită cu  produse tradiționale. Ce strică aspectul sunt 2 hoteluri imense în santier de construcție sau renovare în zona centrală.  Am vizitat cetatea sau orașul vechi bine întreținute și aleea de acces pe lăngă mare spre plajele de după cetate. În dimineața plecării am trecut golful Kotor cu ferry 10 minute cu 5 e /mașină.

Attached Files



#3580
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare, plecam pentru prima data in MNE, Budva din Bucuresti cu cazare intermediara in Zlatibor.
Avem si un junior de 4 ani si nu stim exact cum sa plecam, as pleca dimineata devreme pe la 4 sa fim pe la 15 in Zlatibor.

Este corect traseul dat de google maps ?

Attached Files



#3581
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Traseul pare bun, l-am făcut parțial în sens invers.
Nu vreau sa te sperii, dar nici prin vis să nu-ți treacă că vei reușii sa te încadrezi în acel timp. Mai adaugă cel puțin 2 ore de condus plus timpul petrecut la frontiere.
O sară faină.

#3582
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postmdt, on 30 iunie 2022 - 09:14, said:

[... ] Dar in plus, in tarile astea, se face si la politie.

Si la noi in Romania se completeaza un formular de cazare, care e acelasi la toate cazarile, deci evident e cerut de stat.
Nu la Poliție.
Sper că nu e nevoie (stați la hotel, ceva), dar în Budva, la adresa Popa Jola Zeca 5 e sectia de Poliție lângă care e Poliția de Frontieră (a 3-a ușă în clădirea mai scundă de lângă) care are program doar dimineața...
Nu m-a întrebat niciodată nimeni de înregistrarea respectivă, caz în care aș da vina pe ei, zici că-s beți.

Edited by CataPro, 20 July 2023 - 01:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate