Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Monitor second hand - sfaturi, opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
As dori sa-mi iau un monitor la second, si am vazut pe net diverse oferte. Cind ma duc sa-mi aleg un monitor din asta la mina a doua, la ce ar trebui sa fiu atent cind il examinez?

#2
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
In primul rand la luminanta trebuie sa fii foarte atent. Cu timpul tubul monitorului imbatraneste si isi priede din luminanta. Sigur un monitor SH e mai ieftin dar va avea o viata scurta. In rest ....
Am auzit de Eizo ca sunt bune.

Si in rest cam tot ce trebuie sa faci cand cumperi un monitor nou faci si la un SH.

IMPORTANT: Sa nu crezi povesti de genul "luminanta se poate rezolva; este o metoda ... bla bla".
Bafta.

#3
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
1)cum a spus si zmith luminozitatea sa fie buna...
2)sa fii atent ca marginile tubului sa fie perfect drepte(binenteles dupa ce ai facut toate reglajele de rigoare)
3)sa ii pui fundal alb sa nu aiba linii si pete cu tenta gri-negru
4)deschizi o fereastra si ii dai de mai multe ori minimize -maximize si fii atent sa nu se modifice marimea vizibila a tubului(se creaza un fel de zoom)
5)ar fii bun daca ai la indemana un nokia test monitor ....cand il vei deschide iti vei da seama singur cum sta treaba cu el (e mai greu de explicat)

P.S de obicei tuburile SONY si HITACHI sunt mai bune ca viata dar depinde si de piese nu?ex. DELL 17" cu tub SONY care la munca la mine se prajeau trafurile pe bancul de teste  :(

P.S 2 spune ce modele ai vazut pe acolo.....ca poate ne facem o idee

#4
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
zmith, Crash, mersi de sugestii. De Eizo am auzit si eu ca sint bune, am vazut unul pe la un coleg de-al meu si arata bine (mai ales ca la inceput scrisul se vedea in ceata, dar in meniu avea un reglaj pentru convergenta probabil, in fine s-a rezolvat). Am auzit si de nokia test monitor, o sa incerc sa-l iau de pe net.

#5
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Uite un soft care te ajuta.
Daca nu te pricepi intreaba pe unul si dupa aia o sa shtii la ce sa te uiti dupa ce-l  vede. Daca nu mai scriu maine ca ma grabesc.

Attached Files



#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
In primul rind eu ma uit la un an de fabricatie.... dupa care daca am de unde alege...ma uit dupa marci...EIZO HITACHI PANASONIC SONY etc...
evit anumite marci care au iesit din fabricatie cam de multisor...in acest sens este NOKIA(care o fi el bun dar e depasit si moral si tehnic)plus ca asa cum spuneam nu se mai fabrica...de obicei sint unguresti...
DACA ...am posibilitate...bag un ochi si in interior in momentul cind sint hotarit asupra unuia ..si ma asigur ca peste 6 luni...firma de sh va fi tot acolo....!
Nokia test incape pe o disketa...il am la mine si fac teste pina ma plictisesc...
veritic sa mearga toate reglajele...min maxim...ca de sint banii mei nu?

Alte amnunte ....la cerere..si le primesti cu cea mai mare placere!

#7
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
In plus de cele scrise anterior, eu cred ca ar trebui sa tii cont si de rezolutia pe care o suporta ... (citeste thread-ul cu durerea de ochi...)

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca un monitor are contrastul exagerat de mare, ce sa cred??
pt ca la al meu monito , digital (firma) de 17'', trinitron, contrastul este exasperant de mare, daca trec de 10 (din 100) ma dor okii
la 5-6 este tocmai bine, dar parca este exagerat de putin
la 100, nu apr probleme de imagine, dar contrastul este absolut impresionant, nu am mai vazut asa ceva niciodata !!

lumina nu e problema, la maxim e ok
il tin la 1024x768, 75 hz (si la 85 e la fel)

cand l-am luat, mai era unul, si l-am ales pe cel cu contrastul cel mai mare
o fi umblat si modificat ceva prin el?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
A-ti omis ceva important si ma vad nevoit sa completez:

1) Sa aiba focus-ul bun si sa nu varieze odata cu rezolutia (sa nu varieze mult ca ceva va varia putin). Testul de focus se poate face in Nokia Monitor Test pe grila cu o singura culoare, preferabil verde ca ai sensibilitatea maxima la verde ca om, se pune in 1024 daca monitorul e de 15", 1280 daca e de 17" si tot asa, se ia o lupa care mareste bine, 8x preferabil, se analizeaza pixelii la centru si catre margini si trebuie sa existe un compromis optim, linie verticala foarte fina de preferat un singur rind de luminofori sa fie aprinsi si foarte putin cei adiacenti. Asta se poate regla daca nu e perfect din traf-ul de linii.

2) Convergenta - asta inseamna sa nu varieze pozitia celor trei culori pe ecran, adica daca ai o linie fina alba sa nu o vezi in culori catre margini. Verificarea se face tot cu Nokia Monitor Tester, pui pe grile albe si te uiti peste tot pe ecran, daca culoarea liniei tinde sa nu fie stabila nu e de bine. Asta e foarte greu de reglat, daca problema e nasoala iei alt monitor.

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
ANDREI...din pacate la PCT doi te contazic...am un moonitror ce are reglaj de CONVERGENTA..e un APPLEvision si are o gasca de reglaje in meniu!

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Ai dreptate, probabil detii un monitor nou si probabil ce face analogicul astea fac digital.

Convergenta la un monitor SH adica mai vechi se face de pe tub cu 3 inele si este foarte greu sa le scoti perfect, este ideal ca monitorul sa le aiba ok de la inceput. La digital banuiesc ca poti face mai mult dar, eu stiu o chestie simpla legata de bobinele de deflexie, si anume daca ele nu sunt centrate perfect (si nu sunt ca n-ai cum)... ceea ce inseamna ca mai mult sau mai putin poti avea neconvergenta mai ales la marginea ecranului. Se intimpla la majoritatea Tv-urilor, doar sa fii atent la el. Chestia e ca reglajul e global, muta culoarea pe tot tubul si poti sa ai reglaj optim pe centru si pe margini sa fie nasol.

Eu nu stiu exact ce fac astea digitale ca nu am demontat inca vreunul nou dar al meu AOC Spectrum 5GLR are inele sigilate, dar, daca-ti faci treaba cu meniul e perfect...

#12
casuta

casuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.12.2002
Va multumesc pentru info, sint deosebit de utile.

#13
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Stiti un magazin care vinde in conditii bune un monitor second hand?

#14
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Mai intii presupun ca iti trebuie monitorul pentru a lucra efectiv cu el, si nu sa vezi ce mai biiguie cind si cind un server. In acest caz, cu riscul de a fi off-topic, vreau sa iti spun ceva: mi-au trecut prin mina multe monitoare sh si noi. Parerea mea e cam asa: cu exceptia faptului ca acel sh e chiar sh (si nu 3thh, 4th, nth hand) si nu are o vechime de cel mult 1-2 ani, think again!

Stiu cum sint aduse si care e originea monitoarelor sh din RO (banui ca la asta te referi, nu luat de la cineva cunoscut). Decit sa iei de la ei un sh din '99/2000 sau si mai vechi (nu cred ca vei gasi decit prin noroc mai nou, ca de! roata afacerilor IT&C nu se mai invirte nici la ei in occident ca inainte sa schimbe monitoarele ca pe ciorapi) mai bine te uiti frate pe un site de okazii (nu spun altfel, ca nu vreau sa scriu aici despre alte site-uri) sau iei in calcul unul nou.

De ce spun asta? PENTRU CA OCHII TAI CONTEAZA! Nu-ti da nimeni inapoi ceea ce un jaf de monitor poate strica. Tehnologic vorbind, un monitor actual de circa 100~200 EURO e mult departe de unul de acum 4 ani vindut la 60~150 sau cam pe-acolo, plus o garantie de 3 ani versus 6 luni, maxim 1 an.

Stiu ca poate considerentul financiar conteaza, dar eu cred ca de bani mai poti face rost, sanatatea nu o cumperi cu nimic.

Take care.

#15
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Ce pot sa zic eu am un monitor sh de vreo 2 ani.. cand l-am cumparat nu stiam de nokia test si altele.. asa ca m-am uitat si eu.. asa... stiti expresia.:)contrastul si luminanta sunt perfecte.. le tin asa cum recomanda lumea la unul nou... claritate ff buna si culmea ca firma e Siemens-Nixdorf.. care saraca s-a despartit in doua firme diferite de multisor... teste i-am facut cand am aflat de ele.. si au mers brici.. nici o problema absolut..e de '17 si il tin in 1024*768 , 32 bit, 120Hertz. Acu' e  si vorba aia cu norocul... :) Tre sa ai si noroc..  Pe langa asta am multi prieteni care si-au luat sh suri si sunt invidiati de aia cu monitoare noi ..se roaga aia de ceva ani sa li se strice la astia monitorul.. Acu faci si tu media intre ce am zis eu si ce a zis greuceanu si te gandesti bine.. desi daca il testezi calumea sa stii ca, parerea mea.. se merita un sh.

#16
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Decit un relisys sau alte prostii (aoc, sampoo etc.) vindute pe post de monitoare de diverse firme, chiar daca sint noi, prefer ORICIND un EIZO sau IIYAMA de 19" sau mai mult, din 1999/2000... :)  :yeah baby

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Sampoo e firma mai mare decit multe altele..., fac traf-uri de linii pentru 80% din ce e pe piata !
Eu am AOC de 15 din 1998... merge ca nou, are 5 ani ! Si el are traf Sampoo.

#18
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Aici era vorba de... MONITOARE, nu de... sampoo sau aoc...  :P :moo:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate