Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Monitor second hand - sfaturi, opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by bibicu
Aici era vorba de... MONITOARE, nu de... sampoo sau aoc...  :p :moo:

ca bine graiesti  :drac:



P.S sa mai vin si eu  cu lite-on,proview,ktc.....si alte cateva.............faceti si voi un test :bagati un monitor nou la 85hz cu 1024x768(specificatii de la producator indiferent da ca e de 17" sau mai rau de 15") si daca nu plangeti langa el dupa juma de ora il cumpar eu la pret dublu

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by bibicu
Aici era vorba de... MONITOARE, nu de... sampoo sau aoc...  :p :moo:

Se prea poate, nu zic nu... da uite ca al meu merge dupa 5 ani mi-am facut treaba cu el peste cei 3 ani de garantie si inca merge... ma astept sa opice da nu vrea... :)

Am mai avut un Tystar color VGA (israel) care are 12 ani... si merge perfect, 640 numai ! Astea da monitoare !

Si ca sa fiu si rautacios putin... Sony Trinitron de 17 a lui nea' Gabi cum ii zic eu, nu a facut mai mult de 6 luni si o tot ducea in service, pocnea traf-ul sau nu stiu ce... si era MARCA plus ca a costat o gramada de bani in 2000 !

P.S. apropo de testul lui Crash, al meu a mers 1024 la 85 hertzi 15" (maxim conform prod si DDC) vreo 6 luni ca asa seta idiotul de driver pe optimal si imi era lene sa corectez (avea tata o dambla cu 1024... sa vada tabele mari etc) dupa ce l-am preluat eu, l-am domolit la 75 hz orice rezolutie (motive de directx si memorarea rezolutiilor 3d si vsync... plus ca e perfect 75, eu am merg 4 ani pe 60 Hz ca asa era tehnologia si nu am patit nimic). El de fapt merge si 1600 cu toate ca are 15"... (lumea nu stie...) dar numai interleave !
Sa inteleg ca il vrei sa-l cumperi la 2x pretul de atunci ? Nu-mi strica un upgrade... glumeam...  :cool:

#21
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca

Si ca sa fiu si rautacios putin... Sony Trinitron de 17 a lui nea' Gabi cum ii zic eu, nu a facut mai mult de 6 luni si o tot ducea in service, pocnea traf-ul sau nu stiu ce... si era MARCA plus ca a costat o gramada de bani in 2000 !

Asa cum iti spuneam mai sus, e vorba de... MONITOARE, nu sampoo, aoc, sony etc.

Deci nu esti rautacios,  :) ci doar ai sesizat si tu categoria din care face parte sony la monitoare :D Mea culpa ca am uitat sa il trec de prima data :D

#22
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu am un sony e400 (19") care a implinit 3 anisori si jumatate acasa
la munca am un lcd si simt diferenta destul de mult. daca imi bag ratul prin el si invart de feritele de pe tub/reglajele de la trafo de linii, imbunatatesc calitatea? (stiu ca pot sa o si stric, asa am facut la cel vechi de 15")

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by bibicu
categoria din care face parte sony la monitoare :D Mea culpa ca am uitat sa il trec de prima data :D

;)  :P

#24
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
da intr-adevar anu face toata diferenta...si luminozitatea si in rest cam tre sa ai bafta...:D

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by sigxcpu
eu am un sony e400 (19") care a implinit 3 anisori si jumatate acasa
la munca am un lcd si simt diferenta destul de mult. daca imi bag ratul prin el si invart de feritele de pe tub/reglajele de la trafo de linii, imbunatatesc calitatea? (stiu ca pot sa o si stric, asa am facut la cel vechi de 15")

Din unul din semireglabile, mi se pare cel de sus faci tensiunea pe grila, adica luminozitatea cu alte cuvinte (scrie "brightness" sau "bright" daca e sampoo). Poti sa-l cresti daca nu mai poti face contrastul dar te opresti acolo unde incepe sa faca linii orizontale (autooscilatii ca la tv).
Al doilea reglaj pe pentru focus. (scrie "focus").

Ideea generala e sa trebuie sa dai cu portia, sa misti putin si sa ai un mijloc de control, o oglinda ceva...
;)

#26
incepator

incepator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.09.2002
eu am luat un COMPAQ V710 sh. Acum nu stiu cum sa zic dar are o imagine mult mai buna decit multe monitoare noi luate de prieteni. Il tin sub win XP la 1024/768 la 100 hz (diferența mare intre 60 și 100)

#27
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 08.12.2001
EIZO T57S din '98. Brici. Alte cuvinte nu am. Merge si 1900x1200 la 75Hz. Bine, se vede de mai bine nu s-ar vedea, da' nu e impartit ecranu' in doua, ci e alungit.  Il tin la 1024 si 85Hz.

#28
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002

Quote

Originally posted by Crash
ca bine graiesti  :drac:  



P.S sa mai vin si eu  cu lite-on,proview,ktc.....si alte cateva.............faceti si voi un test :bagati un monitor nou la 85hz cu 1024x768(specificatii de la producator indiferent da ca e de 17" sau mai rau de 15") si daca nu plangeti langa el dupa juma de ora il cumpar eu la pret dublu

eu sunt foarte pretentios la refresh. la 60 hz rezist 5-10 minute, la 75 hz cam 1 ora iar de la 85hz in sus nu am treaba.
depinde si de monitor, normal. cele vechi sunt intr-adevar mai bune. (pot lucra cateva ore bune fara probleme pe un 14" (compaq) la 800x600@70Hz).

Am niste proview-uri de 17", daac sunt sterse bine (sa nu fie praf deloc pe ecran), rezist mult si bine in fata lor la 85Hz.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu vad nici o diferenta de la 75 Hz in sus... cel putin pe 15", poate pe mai mare sa simti ceva dar la 15" nimic (in afara de luminozitate uspr mai mica si consum mai mare), eu am calculatoare inca de la sfarsitul anilor 80' si practic, aproape 2 ani numai in 50 Hz am stat, 4 ani in 60 Hz... si abia din anii 98' sunt fericit in 75 Hz. Mie fazele cu "nu rezist" si altele mi se par mofturi. Ochiul uman deja de la 24 Hz nu mai simte nimic (vezi filmele de cinema). Daca aparatul e bun, bine gandit, tubul calumea cu recul nu simti nimic. A, si inca ceva, inainte de 89 aveam numai hercules la 50 Hz, dinala super-radiant, verde-negru si vreau sa spun ca nu simteam deloc refresh-ul mic ca tubul avea reminiscenta si compensa... si culmea, acuma dupa 15 ani de calculatoaer, nu am probleme la ochi si nici perspectiva de a avea !
(6-10 ore pe zi stau in fata monitorului, mai ales noaptea "cind nu e bine...").

#30
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 08.12.2001
Nu stiu sigur daca aia 24Hz se aplica si in cinematografie... Poate ai dreptate, poate nu. Si in mod DOS, la un monitor ii simti mai greu refresh-ul de 50-60 Hz, avand in vedere ca este totul negru, doar putin alb.
Cum adica nu se simte nimic pe la 50-60Hz, cand eu vad clar ca imaginea imi tremura in fata ochilor ??

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
In mod normal imaginea nu trebuie sa tremure... la 60 Hz, dar o poate face de regula din cauza partii electronice care nu e foarte stabila/baga intermodulatii pe orizontala/linii sau tubul care are reminiscenta prea mica. Ar trebui sa simti chestii ca o luminanta variabila brusc daca ar fi sa fie ceva de la frecventa dar nu sa tremure. Eu am un Tystar din 92' VGA 640/60 Hz only si pe el lucreaza tata si ocazional eu, singurul lucru care ma enerveaza e ca nu mai poate focusa corect, convergenta se duce dar nu simti la lumina mai nimic, poate daca esti foarte atent si faci o mira fina si iese moira la iveala dar in mod normal, in desktop nu stii ca esti in 60 Hz decit daca te uiti la setari  :cool:

24 Hz... e exact din cinematografie mai exact standardul vechi de 24 fotograme / sec. Proiectorul are un opturator rapid si defileaza cite 24 imagini pe secunda, mentinind fiecare imagine expusa un timp de aproape 1/24 si schimband rapid urmatoarea timp in care face un blank si tot asa... are o gheara care calca pas cu pas cum e la masina de cusut  ;) , practic, eu am fost acum cativa ani in cabina de proiectie la un cinema si am vazut exact cum schimba, are un mic "buffer" de film inainte de obturator si unul dupa (niste bucle), altfel ar rupe filmul cind schimba fotograma, ar zmuci. Ideea e ca fiecare imagine este afisata un timp anume, nu doar scurt si dupa aia blank..., astfel nu apare nici un efect de la frecventa. Daca oprersti motorul in timpul defilarii, el normal mai merge putin ca la patefon..., abia pe la 1/2 - 2/3 din frecventa imaginilor (turatia filmului) parca simti ca pulseaza lumina pe ecran... La monitoare treaba este diferita, si poate aici e problema / explicatia legata de frecvente maricele care totusi "se simt" de catre unii... un monitor nu poate afisa toata imaginea de-o data cum face filmul, monitorul o face pixel cu pixel, scanand...

Pentru compatibilitate, filmele si proiectoarele noi mi se pare lucreaza la 25 fotograme/sec. Astfel daca bagi un film vechi intr-un proiector nou obtii efectul de miscare mai rapida ca la filmele vechi din anii 20-30.

#32
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 08.12.2001
Eu tot raman la parerea mea ca ~60Hz ii "descopera" lumea si deranjeaza 80% din utilizatori. Daca altii sunt obisnuiti cu asta, chiar nu am ce face...

#33
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
pe mine de exemplu ma deranjeaza 'refresh-ul' de la cinematograf.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003
Daca te deranjeaza ala... e grav deja.
Esti prea sensibil (sau poate nu ai prins generatia 80' la calculatoare)  :D  Si DVD-urile cind se produc, se extrag tot dupa pelicula.

#35
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 08.12.2001
Prima data in viata mea aud ca pe cineva sa il(o) deranjeze "refresh"-ul de la cinema. Pai atunci nici la TV nu te poti uita, nu ?

Omu' cat traieste invata....

#36
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,140
  • Înscris: 05.12.2002
la TV ma uit greu...
nu, nu am prins '80, pe vremea aia nu existam :D
primele tzompuri au fost (dupa HC) niste Cub Z-uri. (parca asa se numeau)
dupa care XT-uri, alea alea... pana acum vreo 3-4 ani nu aveam probleme cu refresh-ul (stateam in 800x600@60Hz pe 14"), dar acum nu mai rezist (pe acelasi monitor) nici 10 minute in rezolutia aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate