Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Monitor second hand - sfaturi, opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003

Quote

Originally posted by zmith
La job am un Sony 24", merge in 1600x1024 @100Hz si sincer nu m-as supara sa mearga si la 120Hz.
wow ! cred ca te simti ca la cinema !

#56
calinovich

calinovich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2003
17" - Philips Brilliance 107p

1920 x 1440 @ 60 Hz
1280 x 960 @ 85 Hz (rezolutia pe care o folosesc in mod curent)
1024 x 768 @ 120 Hz

Tub sony, 0.25 Dot Pitch
Pasul urmator cred ca e tft din punct de vedere al calitatii  :P

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo de monitoate... unii cred ca solutiile cu plasma sau LCD pot inlocui tubul clasic... ce credeti de asta ? Va fi sau nu ?

#58
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
Va fi ... deja s-a inceput inlocuirea ... apar tot mai multe la preturi din ce in ce mai mici ...

#59
calinovich

calinovich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2003
Au marele avantaj ca nu afecteaza sanatatea, argument hotarator tinand cont ca oricat s-ar imbunatati parametrii monitoarelor CRT radiatii tot or sa existe. S-au depasit bariere din punct de vedere tehnologic ca rata de refresh (stiu ca sunt si de 12ms la sony) si diagonala maxima (19" samsung).

Aceste bariere tehnologice erau ultimele argumente care impuneau CRT-urile in fata LCD-urilor pe piata "profy"

Referitor la diagonala, la lcd oricum 15" e echivalentul unui 17" CRT si 17" LCD echivalentul unui 19" CRT.

Cred ca in maxim 2 ani CRT-urile or sa fie history :)

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Se inlocuiesc incet-incet, preturile inca sunt mari (606 euro fara TVA la UltraPro 17" (1700NX)) dar, la LCD eu nu m-as arunca, am vazut unul im nagazin si nu-mi place deloc cum se vede ca luminozitate... nu are puterea aia care o au CRT-urile, dinamica... Vad ca la astea le da "contrast 400:1" si luminozitate "230cd/m patrat"... ce-i asta, cit vine... ca mie mi se par foarte spalacite... ? Cit e contrast / luninozitate la CRT-uri normale comparativ ?
Exista LCD-uri care sa se vada ca CRT-urile ? Nu ca refresh dar ca lumina...

#61
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Pt Andrei:

CRT-urile cica ar avea contrast 4-700:1 (am citit undeva).

Problema e ca ai vazut unul singur, probabil si ieftin, ca sa nu ramâna în magazin un an.

Dpmdv CRT nu mai exista, am LCD si fac tot ce faceam înainte pe CRT dar acum e mai cool.

#62
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Am un Samsung SyncMaster 700 NF de 17", tub Mitsubishi Diamondtron si nu l-as da pe 10 LCD-uri. O sa mai treaca ceva timp pana cand un LCD o sa bata un CRT de calitate la cum se vede. Tot mumbo-jumbo despre ergonomie, economie de curent, etc. nu inseamna nimic.

Pana una alta, nu am auzit de vreo statie grafica sa aiba LCD :)

Rectificare : se pare ca tradatorii  de la SGI s-au dat cu dusmanul LCD : http://www.sgi.com/v...lization/onyx4/

#63
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
in momentul in care un LDC cu timp de raspuns :). Super monitor.

#64
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
daca ai noroc gasesti monitoare SH mult mai bune decat rahaturile astea facute pe vapor ce ti le vand firmele ca monitoare performante, decat monitor hansol de 140 euro, mai bine un compaq SH de 70

#65
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Quote

Originally posted by add
daca ai noroc gasesti monitoare SH mult mai bune decat rahaturile astea facute pe vapor ce ti le vand firmele ca monitoare performante, decat monitor hansol de 140 euro, mai bine un compaq SH de 70
Eu am Hansol de 17'' si sunt multumit de el ...   :cool:

#66
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
Postez aici ca sa nu mai deschid un thread ..
Vreau sa cumpar monitorul de mai jos:

DELL Ultrascan 1600HS ( 1626HT )
21" Sony Flat Short Neck Trinitron CRT, dp. 0.25
rezolutie maxima 1920 x 1440 @ 75Hz,
OSD, full digital, TCO 99, fabricatie 2000

Pretzul este de 150 euro (mai e unul pe stoc :drac: ) ... Avetzi vreun sfat / experientza legat de acest produs?

Apreciez promptitudinea ... :) .. altminteri mi-e ca scap oferta ...

#67
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Pretul e super-bun (cred ca stiu de unde il cumperi).
Dar sa te gandesti de ce a ramas el ultimul.

#68
Akhenaton

Akhenaton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.04.2004
Copii sa va zic eu una..asa din experientza...un monitor Sh nu are valoare decat dc vrei sa-l cumperi k tranzitie pana la unul de calitate si nou; altfel faci k mine cumperi un siemens nixdorf care timp e 2 ani a mers impecabil in 100hz...si te lasa tubul care la mine momentan se vede loz, loz,loz tot :hmm:  :hmm:  :hmm: . Aia nu sunt nebuni cand dau garantzie 1 an sau 6 luni..stiu ei ce stiu..asa k acum trei sa ma apuc sa fac bani pt un monitor..care evident nu va fi SH...Nu cumparatzi SH asta e sfatul meu.. :mad:  :mad: cu atat mai mult un lcd sh..care nu o sa ti-l mai repare nimeni niciodata .

BTW..care se pricepe..vreau sa-mi iau un LG 1720B Flatron..ce parere avetzi..ca la lcd-uri kiar nu ma pricep...am ramas la el ca arata superb ..nu am loc pe birou si are timp de raspuns 16 ms

Specificatii :
Model  L1720B  
Diagonala  17"  
Rezolutie  1280 x 1024  
Tip  TFT  
Dot Pitch  0.264 mm  
Frecventa orizontala  30 ~ 83 kHz  
Frecventa verticala  56 ~ 75 Hz  
Contrast  450 : 1  
Luminozitate  250 cd/mp  
Timp de raspuns  16 ms  
Standard de Protectie  TCO-99, MPR-II

#69
Rodea

Rodea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 05.08.2004
E vreau site de unde se pot lua seconduri bune ?

#70
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
eu mi-am luat un ibm din 2000, 21', acu il tin in 1280x1024 la 100 Hz, cu 3 milioane de la cnapmiha.go.ro sau cnapmiha.home.ro....sunt undeva pe romancierilor.....au o multime de monitoare, si te lasa cat vrei sa le freci si sa le butonezi pana iti gasesti unu' klumea....parerea mea e k la banii astia....merita

#71
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
rodea: eu am luat 6 monitoare de la http://www.monitoarebune.ro/ nu am avut probleme cu ele...bine, erau toate refurbished si aratau impecabil.La fel s au si comportat in timp...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate