Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#37
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004

View Postadd, on Jun 17 2006, 16:08, said:

din comoditate mai ales. mie mi-e lene sa-mi fac pasaport ca sa plec la mare o saptamana + ca nu stiu ce gasesc la Bulgari... aici macar fac scandal pe limba chelneritei :))



  Vei fi surprins de ce gasesti la Bulgari.   :coolspeak:  Nota 10 (zece) cu felicitari cel putin pt Albena (dar si celelalte locatii sunt la fel de bine puse la punct). Daca mi-ar fi spus cineva acum 2 ani de zile ca voi ajunge sa merg la Bulgari sa ma bucur de o vacanta ca la carte,probabil as fi spus ca e nebun.Romania pare in urma cu 30 de ani fata de organizarea de acolo, serviciile oferite si mai ales preturile.Litoralul romanesc nu isi merita nici un leutz  cel putin anul asta.

  Efectiv nu merita sub nici  o forma sa mergi la noi.Nu va luati dupa ce vedeti la tv. Se curata mici tronsoane de plaja apoi este chemata presa ca sa arate la popor ca vai ce repede s-au mobilizat ei si au facut curatenie si asteapta turistii cu bratele dechise. Cand ajungi acolo, preturi EXORBITANTE, incredibile.. cum vreti sa le numiti. O cola de 500 ml 80.000 de lei ?!?! Asta asa ca un mic exemplu.

Daca erau constinciosi lucrurile astea erau facute de mult.Daca aveti pasaport alegeti Bulgaria cu toata increderea.Consultati ofertele operatorilor de turism pt Bulgaria. Sa vedeti ce diferenta URIASA exista inttre serviciile din cele doua tari.





@RoVal1972 > Ma nedumereste ceva in postul tau.  .."1100" de euro pt ALBENA ?!?!   Eu am prins oferta de pana la 11 iunie si am stat 7 zile (cazare si masa incluse) cu 48 de euro (!!!) la hotel de 3 stele +

Probabil e o eroare in postul tau. Poate ai vrut sa spui 110 Euro. Cam pe acolo cred ca sunt tarifele pt aceasta perioada pt un sejur de 7 zile.

Edited by Airwaves, 17 June 2006 - 23:28.


#38
mituthebest

mituthebest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.03.2006
salutare tuturor,nu deschid un nou topic pt intrebarea asta dar incersc sa ma integerez in discutie si sa imi rezolv si dilema.
Eu trec prin bucuresti peste vreo doua saptamani si as vrea sa trag o fuga pina la mare,ca tot e aproape,si nu stau numa citeva zile cu cortul.Nu ma duc in alta tara ca nu am timp,am o vara foarte incarcata si abia imi gasesc o fereastra de 3-4 zile.Faza e ca nu am fost niciodata cu cortul dar cred ca e de preferat fata de ceva bomba de hotel,si intreb catre voi:CAM CE CONDITII SI TARIFE SUNT LA CAMPINGURI,SI DOI CARE E FAZA CU CAMPINGUL,UNDE AI VOIE SA ITI PUI SI UNDE NU AI VOIE SA ITI PUI CORTUL pe litoral?IN VAMA VECHE E PLIN DE CORTURI PE PLAJA,DAR IN ALTE STATIUNI NU AM INTALNIT OAMENI CU CORTURI,SI NU STIU CE SA CRED ,OARE IN STATIUNI AI VOIE SA ITI PUI CORTUL INTR-O ZONA MAI LIBERA?ORICE INFO E BINEVENITA
scuze pt ortografie dar e tarziu si dorm aici cautaind raspunsuri pe net.....

#39
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostAirwaves, on Jun 18 2006, 00:21, said:

@RoVal1972 > Ma nedumereste ceva in postul tau.  .."1100" de euro pt ALBENA ?!?!   Eu am prins oferta de pana la 11 iunie si am stat 7 zile (cazare si masa incluse) cu 48 de euro (!!!) la hotel de 3 stele +

Probabil e o eroare in postul tau. Poate ai vrut sa spui 110 Euro. Cam pe acolo cred ca sunt tarifele pt aceasta perioada pt un sejur de 7 zile.

Nu stiu ce am scris gresit, dar ma costa in felul urmator:
Albena Beach Hotel. 4 stele
55euro/pers/zi all inclusive in august intre 14 si 20.

Cum spuneam in conditiile in care cerand pret la o agentie in Bucuresti, in Mamaia la hotel de 3 stele, parca mi s-a dat 4600RON/10zile/2 persoane cu mic dejun.

#40
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Eu merg la mare fie cu cortul, fie la rude in Constanta. Cam asta explica de ce merg la mare in Romania :)
Si mai fac si 2 ore jumate pana acolo, ceea ce mi se pare suficient de comod.

#41
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
As fi mers si eu la mare la bulgari, dar cum mai zicea cineva mai sus, mi-e lene si nu am timp sa fac toate demersurile pentru a avea pasaport.
Mai ales ca-mi trebuie vreo 4 pasapoarte noi, iar din 2007 am auzit ca se schimba pasapoartele iar acestea vechi vor fi anulate.
Oricum, tot ma bate gandul sa merg pe la bulgari, dar vara asta e cam imposibil.
Stiti cumva cam cat ma costa tot ceea ce trebuie facut pentru un pasaport nou?

#42
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cam un milion ROL + 3 saptamani-o luna de asteptare.


Hotel Gergana (4 stele) Albena, 10-17 august, demipensiune, 47 EUR/noapte/persoana.

Cred ca se va auzi mai mult romaneste pe acolo.... :huh:

#43
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View PostBujor Stefan, on Jun 22 2006, 12:29, said:

As fi mers si eu la mare la bulgari, dar cum mai zicea cineva mai sus, mi-e lene si nu am timp sa fac toate demersurile pentru a avea pasaport.
Mai ales ca-mi trebuie vreo 4 pasapoarte noi, iar din 2007 am auzit ca se schimba pasapoartele iar acestea vechi vor fi anulate.
Oricum, tot ma bate gandul sa merg pe la bulgari, dar vara asta e cam imposibil.
Stiti cumva cam cat ma costa tot ceea ce trebuie facut pentru un pasaport nou?
Te costa cam 97RON/bucata. Sunt valabile 5 ani, chiar daca intre timp se schimba modelul de pasaport. Nu vor fi anulate pana la expirare.

#44
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View Postice cube, on Jun 22 2006, 14:31, said:

Te costa cam 97RON/bucata. Sunt valabile 5 ani, chiar daca intre timp se schimba modelul de pasaport. Nu vor fi anulate pana la expirare.


10 ani

#45
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postjericho, on Jun 22 2006, 14:43, said:

10 ani
5 sau s-a schimbat legea?

#46
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
eu mi-am facut acum 3-4 luni si are valabilitate 10 ani

#47
Bujor Stefan

Bujor Stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.05.2004
Mersi mult pt feed back.
Daca au chiar si 5 ani, e foarte bine.
Altfel ar fi cam naspa sa fac pasaportul pt. a iesi o singura data cu el din tara si pt maxim 6 luni.

#48
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Stay ontopic, please! Aria de informatii turistice e aici


Am vazut aseara la stiri, ca hotelierii au facut o demonstratie in Constanta din cauza numarului mic de turisti, situatie datorata (spun ei) situatiei plajelor.
Lucru interesant la acesti incompetenti lucratori in turism e, ca in loc sa micsoreze tarifele si sa caute metode de a aduce turisti in ciuda tuturor problemelor, ei ies in strada si dau vina pe altii si asteapta sa faca guvernul ceva (tipic romanesc).
Problema cu inchirierea plajelor nu e motivul principal al lipsei turistilor, a fost doar picatura care a umplut paharul.

Foarte bine, zic eu, statiunile de pe litoral ar trebui sa fie de interes local. Daca vrem sa aducem turisti straini in Romania avem manastirile, cetatile, Delta si statiunile balneare. Pe aceste directii ar trebui re-creata imaginea turistica a Romaniei. Litoralul este un minus in ceea ce priveste atractivitatea tarii noastre.
Nu vreau sa mai aud de investitiile de pe litoralul romanesc. (Aqua Park, de exemplu, nu a ajutat la nimic).

Aah si era sa uit, la noi nu se cunoaste termenul "All Inclusive". Normal ca nu mai vine nimeni!

Edited by Adi_B, 22 June 2006 - 16:22.


#49
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
Nu cred ca mai vine nimeni si din cauza preturilor care nu le gasesc justificate. Din experienta personala am gasit Spania muult mai ieftina decat Romania in cea ce priveste preturile de pe litoral. Despre calitatea serviciilor nu are rost..
Deocamdata litoralul romanesc se zbate intre spagi si incopetenta. Exemplul bulgar pare ca nu are nici un efect asupra celor care iau decizii, din pacate.

#50
sahistul1974

sahistul1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.05.2006
ALBENA - Hotel Magnolia 3* All Inclusiv - 44euro/noapte - 14-20 august. MERITA

#51
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View Postsirbumihai, on Jun 22 2006, 18:10, said:

am gasit Spania muult mai ieftina decat Romania


Ce inseamna mult mai ieftin, poti sa ne dai un exemplu, te rog?

#52
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006
Trecand peste faptul ca este destul de scump si in multe cazuri serviciile sunt execrabile,treaba ar fi in regula daca hotelierii n-ar mai exploata fara noima resursele oferite de natura,daca n-ar mai fi manelele alea jegose si pline de sex de doi lei,daca curatenia ar fi un numitor comun pentru toata lumea(prestator de servicii si turist).
Cred ca in rest e totul ok la mare,ma rog,daca a mai ramas ceva de reamrcat ....

P.S.
Sunt constantean si efectiv fug de perioada iulie-august din cauza dezgustului ce-mi provoaca locul de bastina.Am locurile mele retrase,cu plaje mici si neamenajate unde nu te bate nimeni la cap,nu auzi manele...numai eu,pescarusii,valurile marii si cativa concitadini pe plaja(caci turistii nu stiu de plajele cu pricina).

Edited by ucinrov, 24 June 2006 - 13:31.


#53
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006
Problema este ca acesti sezonieri s-au invatat sa traiasca un an de zile din ceea ce fac in 3 luni de sezon estival.Mare porcarie!Aici e vorba despre localnicii implicati in afacerile sezoniere.
Chestia este ca sunt mai multi bucuresteni care vin cu bani si fac afaceri in zona,si tot la fel procedeaza...pana la urma nu strica un ban facut usor,nu?
Autoritatile locale primesc niste spagi in $ si numai de la trei zerouri in sus!N-au interes sa faca ceva ....
Singura solutie este sanctiunea data prin neocuparea hotelurilor in plin sezon estival,exact cum se intampla la ora actuala si ma bucur extrem de mult ca se inatmpla asta!Era o chestiune de timp...
Carnatii de hotelieri protesteaza in fata autoritatilor ca nu vin turistii la mare ... in primul rand ca sunt bagati in rahat la fel de mult ca si autoritatile cu pricina si mai e si chestia ca umfla preturile de parca bei o cola pe planeta Marte nu pe o plaja in Mamaia!
Ma rog,eu nu platesc mai nimic ca sunt constantean dar in locul turistilor n-as da atatia bani sa vin la mare ....nu in conditiile astea!
Acolo se "fura" de la portar pana la managerul hotelului,asta e realitatea!Si spun asta prin prisma faptului ca mama mea a fost implica multi ani la rand in fenomen,ca simplu angajat care baga mana pana la cot!
Cum va simtiti fara turisti???
Sa traiti,cam nasol!!!!!!

#54
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Eu unul nu accept ideea de vacanta in strainatate. De ce ? Pai de ce sa fiu renegat, cand pot fii intre semenii mei. De ce sa merg undeva unde nu cunosc limba ? Din cauza ca nu stiu limba sa nu pot pleca de unul singur pe la magazine, prin imprejurimi, sau prin statiune (inca nu mi-am luat GPS, ca sa pot fii sigur ca mai stiu sa ma intorc). Unde mai pui ca doar la noi ascult posturi de radio romanesti, am net cu trafic nelimitat pe telefon, pot merge la spectacole, e veselie prin statiuni, multa muzica.

Pentru mine strainatatea sux, in tara e cel mai fain, strainatatea e un calvar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate