Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce mai preferati litoralul romanesc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#19
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
cand eram in tara preferam sa merg la vama veche datorita gashtii.
umpleam vreo doua masini.
si debea se inventasera manelele.
nu aveau acest succes nebun de acum (dupa cate am auzit).
mdea - era misto - mai un guvid, mai un hamsi, o bere alea alea.

#20
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Litoralul romanesc... e foarte frumos si cu potential. Problemele sunt asa-zisii "manageri" de hotel si investitori care...nu prea investesc sau daca investesc vor sa recupereze investitia intr-un an.

Hotelurile privatizate au fost, unele modernizate si marita clasificarea si asa a crescut tariful (ca trebuie sa ne aliniem la preturile UE), iar altele lasate in acelasi stadiu de degradare, dar au fost crescute tarifele (in sistemul "de ce nu?").

Majoritatea managerilor de hoteluri de litoral au in spate impresionanta experienta pre-capitalista si stabilesc politica tarifara dupa "fler", pe ghicite sau in sistemul "turma".

Diferenta dintre nivelul tarifelor si calitatea serviciilor este enorma. La fel si diferenta dintre tarife si de venitul mediu al romanilor.

Ar trebui sa-si dea seama "hotelierii" ca tarifele mai mici le-ar scadea profitul cu putin, dar calitatea proasta a serviciilor le va scadea numarul clientilor pe urmatorii 5 ani.

In principiu "prost nu e cel care cere, ci ala care da"!


Alta problema e si poluarea fonica, intr-adevar (manele, figuri, injuraturi si sloganuri publicitare de genul "Ia samanta, ia porumbul !")
Astea poate se vor "vindeca" intr-un viitor apropiat, sa speram.

Eu unul vreau sa merg si anul asta "pe litoral", doar un week-end sa-mi fac pofta si sa ma balacesc in mare.

#21
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
"Datorita problemelor aparute cu inchirierea plajelor hotelierii de pe litoralul romanesc se confrunta cu anularea rezervarilor turistilor straini si, totodata, cu nemultumirea turistilor aflati pe litoral, care nu pot beneficia de conditiile promise in oferta.

Directorul de vanzari al hotelului Riu din Mamaia, Catalina Brasoveanu, a declarat ca de la deschiderea sezonului si pana in prezent au fost anulate 50% din rezervari, in principal de catre turistii scandinavi si germani. Dupa primele estimari, pierderile se ridica la aproximativ 200.000 EUR/luna insa se estimeaza ca aceste pierderi vor creste deoarece turistii se informeaza despre situatia plajelor si continua sa isi anuleze rezervarile iar hotelierii apeleaza la compensari de tip discount-uri, sorry-gifts etc.

Nicolae Moroianu, general manager la hotelul Cocor din Neptun-Olimp, a precizat ca in cursul saptamanii trecute 25 de familii de turisti finlandezi au parasit hotelul si au preferat sa mearga in statiunile de pe litoralul Bulgaresc. Acesta a mai afirmat ca intentioneaza sa participe la urmatoarea licitatie pentru inchirierea plajelor unde vrea sa achizitioneze 2.000 mp de plaja si a anuntat deja Directia Apelor Romane Dobrogea.

In sudul litoralului, turistii prefera sa plece intrucat nu au simtit ca se afla intr-o statiune deschisa, multe magazine, restaurante, baruri fiind inca inchise, a precizat Ciprian Constantinescu, presedintele Asociatiei Patronale a Hotelierilor Marea Neagra."

Sursa: Adevarul


Saracii hotelieri.... Poate invata si ei cat de repede se pot pierde clientii. Si turistii care si-au anulat vacantele sau cei care au plecat in Bulgaria nu vor mai reveni niciodata pe litoralul romanesc. Asta e problema adevarata, nu cei 200.000 de Euro/luna pierduti...

#22
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View PostAdi_B, on Jun 15 2006, 15:08, said:

[...] Si turistii care si-au anulat vacantele sau cei care au plecat in Bulgaria nu vor mai reveni niciodata pe litoralul romanesc. Asta e problema adevarata, nu cei 200.000 de Euro/luna pierduti...
Pentru comparatie, la bulgari, situatia e exact pe dos.

Read this: Increased number of flights from European countries to Bulgaria

#23
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
pt un weekend m-as mai duce
pt un concediu cu famila sub nicio forma.

#24
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
Din Adevarul de astazi, 16.06.2006:

"în acest moment, pe litoral nu se află decât maximum 30% din turiștii aflați în vacanță în perioada similară a anului trecut."

Interesant de citit Scandalul plajelor scufundă Litoralul

#25
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
Bine le face...

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Posteyer, on Jun 16 2006, 09:17, said:

Din Adevarul de astazi, 16.06.2006:

"în acest moment, pe litoral nu se află decât maximum 30% din turiștii aflați în vacanță în perioada similară a anului trecut."

Interesant de citit Scandalul plajelor scufundă Litoralul
Și evident că nici un hotel nu reduce considerabil tarifele :death:

Din păcate după simulacrul de privatizare, faptul că nu plajele nu au fost date hotelurilor a fost încă o tîmpenie făcută.

Edited by mufă, 16 June 2006 - 09:18.


#27
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Nu este mai ieftin in strainatate.Aleg sa merg tot pe litoralul romanesc.De ce?
Doresc companie si nu sunt vorbitor de turca, greaca.Prefer Romania unei tari
inapoiate ca Turcia,Grecia.
Are si lipsuri:vezi statiunile Saturn,Olimp,Jupiter.Totusi celelalte statiuni au dotari moderne servicii bune.
Daca vorbim insa de alte zone(insulele Barbados, etc) imi schimb opinia.
Insa prefer marea muntelui

#28
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postplantron, on Jun 16 2006, 13:20, said:

Nu este mai ieftin in strainatate.Aleg sa merg tot pe litoralul romanesc.De ce?
Doresc companie si nu sunt vorbitor de turca, greaca.Prefer Romania unei tari
inapoiate ca Turcia,Grecia.
Are si lipsuri:vezi statiunile Saturn,Olimp,Jupiter.Totusi celelalte statiuni au dotari moderne servicii bune.
Daca vorbim insa de alte zone(insulele Barbados, etc) imi schimb opinia.
Insa prefer marea muntelui

Tu ai iesit vreodata din tara ca sa poti face comparatie ?
Vrei companie in limba Romana ? Mergi in cele mai cunoscute statiuni Turcesti si Grecesti :)
Anul trecut am stat la un hotel din Kusadasi, cel putin 30% era ocupat numai de Romani. Ceva similar vezi in Paralia/Grecia.
Banuiesc ca la tine dotarile moderne se refera la sesloangele de pe plaja inchiriate la min. 150.000 in extra-sezon :)
Singurul lucru care se innoieste in miecare sezon sunt muntii de gunoaie, care se arunca peste cel vechi :(

Edited by Ignition, 16 June 2006 - 13:00.


#29
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
De ce vrea romanu' inca la noi la mare ? Ceva exemple ce imi trec prin minte:
- ajungi usor, pleci usor.
- iti plac manelele. Sper ca ati remarcat ca peste 50% din populatia tarii asteia nu refuza o manea intre doi mici :))
- te rupi in figuri, ai o panarama cu sani siliconati, o super masina de peste 30,000EUR;
- nu-ti pasa de bani si deci te rupi in figuri
- esti masochist si vrei sa-ti produci suferinta.
Si lista ar putea continua!

Acum sa fim sinceri:
Ce ziceti 10 zile la un hotel la Mamaia de 3-4 stele cu 46 milioane, mic dejun inclus la noi? Sau 10 zile la bulgari 1100EuR, 4 stele, all inclusive ?
Eu am ales varianta a doua si in august, doar 5 zile, voi fi acolo, adica la Albena !
Ce nu suport eu militzienii si vamesii bulgari, dar tot ma duc.
Sau poate preferati Fantasy Beach Mamaia( un hotel renovat si destul de dragutz) la 150eur/zi cu mic dejun inclus ???

Decizia normala si simpla se bazeaza strict pe raport pret/ calitate.
Si sa fim seriosi, daca chiar e ceva urgent, te intorci repede si din alte tzari din jur.

#30
adi_novac

adi_novac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 15.05.2004
De ce merg pe litoralul romanesc? Pentru ca vreau ca cele 10-15-20 milioane pe care le cheltui sa se intoarca in investitii (poate) tot pe litoral.
Pentru ca sunt  unii oameni care au investit mult in turism (poate fi considerat reclama dar WTF http://www.pmg.ro .
Si nu in ultimul rand pentru ca greii turismului mondial nu dau litoralului romanesc nici o sansa . http://www.wall-stre...itoral-si-schi/

Si ce sa spun: pana una alta nu imi este dor de aglomeratia de acum 4-5 sau 10 ani din Neptun unde seara trebuia sa sugi burta  :coolspeak:  ca sa poti merge pe trotuar.  E bine ca e concurenta, e bine ca lumea nu mai merge pe litoralul romanesc, poate se vor trezi si hotelierii adevarati intr-un tarziu (daca avem asa ceva in Romania). :OK:

Edited by adi_novac, 16 June 2006 - 14:12.


#31
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Si daca sunt oameni care au investit in turism, ce ?! Tot ei trebuie sa se asigure ca atrag turistii, impreuna cu primariile si guvernantii nostri.
Mie mi-e dor sa vad cat mai mult din lumea asta. O viatza avem, scurta, grea si p'aia s-o petrecem intr-un singur loc, e prea mult.

#32
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
de ce se duce lumea la mare aici....
eu zic ca din lipsa de creier sau comoditate prea mare, ca din patriotism nu prea cred.
no ofense dar cand sunt mii de agentii de turism care ofera multe servicii si se discuta despre ele zilnic prin ziare, net etc... sa fii prost sa nu te duci macar odata. Nu cred ca exista un roman care sa nu isi doreasca sa plece macar odata sa vada o alta tara.

Si totusi...stau si ma intreb ca prostu' cum de pot unii sa aiba privirea atat de ingusta incat sa nu isi petreaca un concediu in conditii optime prin alte tari decat intr-un jeg de hotel, casa, whatever, intr-o mocirla de nisip si cu o mare mai jegoasa decat dunarea prin mamaia...jalnic.

Apropo, plec in Corfu luna viitoare pentru doar 210 euro dati, transportul si cazarea 10 zile. Oare se merita ? :rolleyes: :D

#33
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

View Postadi_novac, on Jun 16 2006, 13:11, said:

De ce merg pe litoralul romanesc? Pentru ca vreau ca cele 10-15-20 milioane pe care le cheltui sa se intoarca in investitii (poate) tot pe litoral.
Pentru ca sunt  unii oameni care au investit mult in turism (poate fi considerat reclama dar WTF http://www.pmg.ro .
Si nu in ultimul rand pentru ca greii turismului mondial nu dau litoralului romanesc nici o sansa . http://www.wall-stre...itoral-si-schi/

Si ce sa spun: pana una alta nu imi este dor de aglomeratia de acum 4-5 sau 10 ani din Neptun unde seara trebuia sa sugi burta  :coolspeak:  ca sa poti merge pe trotuar.  E bine ca e concurenta, e bine ca lumea nu mai merge pe litoralul romanesc, poate se vor trezi si hotelierii adevarati intr-un tarziu (daca avem asa ceva in Romania). :OK:
n'ai sa vezi !adica sa se intoarca investitiile tale.banii tai se duc in buzunarul cutarui patron.eu lucrez in c-ta,prefer sa mananc si sa caut locatiile care sunt deschise tot anul,adica cele din oras.te duci in mamaia,de exemplu,si ai luat teapa.

#34
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
din comoditate mai ales. mie mi-e lene sa-mi fac pasaport ca sa plec la mare o saptamana + ca nu stiu ce gasesc la Bulgari... aici macar fac scandal pe limba chelneritei :))

#35
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Iata ce se poate vedea MARE in centrul statiunii MAMAIA  :D

In rest, "nisipul" este ca un ciment neinchegat iar restul neschimbat. Oribil, murdar...naspa. Am fost la niste terase.. nu mi-a venit sa cred cand am vazut nota. La una a costat doar felul 2 si O bere +O apa (2 persoane) ... 1,2 MILIOANE !!!! La alta "doar" 1 milion si in sfarsit la "Terasa Romaneasca" (un jeg de terasa dar cu mancare relativ OK) o masa cu O bere si O apa .. doar 600.000 LEI  (totul pt 2 persoane)

La un hotel decent (3-4 stele care oricum nu sunt chiar atatea) costa camera intre 115 Euro si 200 Euro in aceasta perioada...  :w00t:

Asta e litoralul nostru.. plin de mizerie, foarte multi badarani, oameni in slip la restaurante (doar in slip), mancare SLABA calitativ si preturi colosale pentru camere si servicii. (proaste oricum)

Funny e ca s-au gasit unii sa-si faca nunta taman la Rex (unde stau 3 zile)  :D O sa pun niste poze si cu ei  (zoom la max de pe balcon)

Completare:

Alte preturi:

Terasa Florilor (o chestie de pe aleea "centrala")

- 2 portii de papanasi + O bere (Bud 33 ml) si O apa plata = 500.000 cu bacsis  :w00t:

O inghetata MICA (cea mai mica) = 40.000 - pe strada

O bere buna sare de 100.000 la orice terasa. E in jur de 140k o amarata de Bud la 33 ml .. exact ca in Planter's  :D Si vorbim de niste jeguri de terase...

Daca au clienti mai ca esti dat afara de pe terasa sa eliberezi mai REPEDE masa sa stea si altii... (s-a intamplat cam peste tot unde erau clienti)

Peste tot aceleasi meniuri idioate de acum 4-5 ani. DOAR preturile au sarit in sus. Aceiasi chelneri apatici si murdari.. aceiasi tarani dezbracati la mese. Cum dracu vii sa halesti DOAR in slip si-ti arati coaiele si parul abundent la toti clientii unui restaurant ???? Gretos...

A... muzica URLA de peste tot. Numai boxe de la 1000 de WATI in sus. Dementi ! Noaptea auzi 5 melodii simultan daca treci pe langa terase.

TOATA plaja e plina de constructii impunatoare ce se ridica zi si noapte  :w00t:  In stilul asta or sa ramana cativa metri de plaja. Si vorbesc de chestii facute din fier-beton nu baraci de lemn plantate acolo. Apa ? Infecta si rece.

E uluitor  :worthy: Scandalos de tiganeste !

Attached Files



#36
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006
mersi de imagini.
si de impresii + preturi.
m-am lamurit.
n-am mai fost pe litoralul RO de vreo 5-6 ani, da' n-as fi crezut ca a ajuns in halul asta de decadere, de becalizare, de manelizare, de borfasie.
vai de tara asta, vai de noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate