Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

ING Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12199 replies to this topic

#12151
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postwertyck, on 19 martie 2024 - 08:55, said:

Ar trebui sa gasesti informatiile si in raportul ce il poti  genera din contul tau SPV ANAF. Asta daca au fost raportate de banca la ANAF. Si ar cam fi cazul sa fie raportate, ca e martie.
https://pfinternet.anaf.ro/my.policy
https://www.anaf.ro/...ePublic/#tabs-1
am verificat eu in contul meu de la ANAF, nu apare nici o informatie recenta, asa ca fie bancile nu au raportat inca, fie anaf-ul nu a facut calculele
si stiu sigur ca am depasit 18000 lei din dobanzi si alte venituri

#12152
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Trebuie sa ceri eliberarea unei Adeverinte de venit pentru 2023 din contul SPV, pentru a vedea veniturile din dobanzi. Altfel nu le gasesti nicaieri, doar sa le ceri la banca, sau sa calculezi tu pe baza extraselor decont. Si ANAF nu va calcula pentru tine sa vada daca datorezi CASS, tu trebuie sa faci asta.
Mie aparent mi-au gresit cei de la Libra declaratia D205 cu dobanzile. Ca dobanda bruta e o suma mai mare decat ma asteptam, dupa calculele mele, dar impozitul evidentiat acolo este 10% din cat ma asteptam. Normal ar fi ca in declaratia aia sa fie de exemplu: Venit brut: 1000 lei,   venit impozabil 1000 lei,  Impozit 100 lei (10%).
Dar la mine e ceva de genul: Venit brut: 1500 lei,   venit impozabil 1500 lei,  Impozit 100 lei, ceea ce nu are sens.

#12153
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajrexx, pe 27 martie 2024 - 13:58, a scris:

am verificat eu in contul meu de la ANAF, nu apare nici o informatie recenta, asa ca fie bancile nu au raportat inca, fie anaf-ul nu a facut calculele
si stiu sigur ca am depasit 18000 lei din dobanzi si alte venituri

Vizualizare mesajenrique24, pe 27 martie 2024 - 14:07, a scris:

Trebuie sa ceri eliberarea unei Adeverinte de venit pentru 2023 din contul SPV, pentru a vedea veniturile din dobanzi. Altfel nu le gasesti nicaieri, doar sa le ceri la banca, sau sa calculezi tu pe baza extraselor decont. Si ANAF nu va calcula pentru tine sa vada daca datorezi CASS, tu trebuie sa faci asta.
Mie aparent mi-au gresit cei de la Libra declaratia D205 cu dobanzile. Ca dobanda bruta e o suma mai mare decat ma asteptam, dupa calculele mele, dar impozitul evidentiat acolo este 10% din cat ma asteptam. Normal ar fi ca in declaratia aia sa fie de exemplu: Venit brut: 1000 lei,   venit impozabil 1000 lei,  Impozit 100 lei (10%).
Dar la mine e ceva de genul: Venit brut: 1500 lei,   venit impozabil 1500 lei,  Impozit 100 lei, ceea ce nu are sens.

Exact cum spune @enrique24, tu intri in contul tau SPV ANAF pe SOLICITARI - ELIBERARE DOCUMENTE - si alegi Adeverinta de venit si perioada 2023 si pui un motiv si se genereaza automat. Acolo vei vedea Veniturile din dobanzi si veniturile salariale:
(Tip venit (realizat / estimat)

Venit brut -
lei-

Venit impozabil
-lei-

Impozit)

#12154
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
mersi mult, am generat-o
si da, am venituri din dobanzi+alte chestii peste 18.000 lei/an, asa ca sunt bun de platit CASS

#12155
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Ai de plătit cass doar dacă componenta de venituri din dobânzi e peste 18000, nu cumulat cu venitul  salarial.

#12156
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
am generat si eu acum. Se calculeaza toate veniturile extra celor salariale ?

Ex: venit din dobanzi, dar aici se scade impozitul deja platit sau se calculeaza valoarea bruta ?
venit brut: 2000
venit impozabil 2000
impozit 200.

Eu calculez 2000 + alte sume sau fac 2000-200 si diferenta o compar cu minimul brut ?

#12157
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
E un topic despre Cass la dobânzi. Nu mai bine se Poarta acolo discutia, si aici ramane topicul ING?

#12158
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Cred ca se ia in considerare pentru CASS venitul net din dobanzi, dupa ce ai scazut impozitul, dar nu sunt consultant fiscal, asa ca nu te baza pe asta, verifica singur sau intreaba la ANAF.
Dobanzile cred ca se considera impreuna cu alte castiguri de capital, vanzari de actiuni, dividende.
Parca veniturile din PFA sau drepturi de autor formeaza alta categorie, deci poti plati CASS si de 3 ori daca esti norocos.

#12159
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
Da, la dobanzi se considera venitul net. Au mentionat expres in codul fiscal cu modificarile de la inceputul anului, pana acum nu era clar, dar in practica si inainte tot venitul net era luat in calcul.

#12160
Daniel_nxd

Daniel_nxd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.04.2023
Salut. Langa blocul meu s a instalat un ATM Multibanco. Ati retras de la acestea? Sunt ca cele Euronet?
Scriu aici ca voi folosi cardul ING pentru retragere.



#12161
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View PostDaniel_nxd, on 28 martie 2024 - 20:07, said:

Langa blocul meu s a instalat un ATM Multibanco

Am facut o interogare de sold la un ATM din asta ca sa activez un card BCR si am cerut tiparirea soldului pe hartie.
Mi-a dat o hartie cu alte date decat cele ale cardului meu, soldul nu aparea pe nicaieri.... :D
Am inteles mesajul: voi evita in viitor.... Bine ca n-a fost nimeni ranit.... :D

#12162
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005

 Daniel_nxd, pe 28 martie 2024 - 20:07, a scris:

Salut. Langa blocul meu s a instalat un ATM Multibanco. Ati retras de la acestea? Sunt ca cele Euronet?
Scriu aici ca voi folosi cardul ING pentru retragere.
Pot retrage fără comision cu cardul ING, indiferent dacă e Multibanco sau Euronet. Ai retragere gratuita la orice bancomat.

#12163
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postenrique24, on 27 martie 2024 - 18:16, said:

Cred ca se ia in considerare pentru CASS venitul net din dobanzi, dupa ce ai scazut impozitul, dar nu sunt consultant fiscal, asa ca nu te baza pe asta, verifica singur sau intreaba la ANAF.
Dobanzile cred ca se considera impreuna cu alte castiguri de capital, vanzari de actiuni, dividende.
Parca veniturile din PFA sau drepturi de autor formeaza alta categorie, deci poti plati CASS si de 3 ori daca esti norocos.

Adevarul e ca o treaba sa ai 3 sanatati pe o singura persoana, un fel de vieti de pisica, doar ca pe sanatate...
Sunt curios daca te poti duce sa beneficiezi de 3 ori de aceleasi analize sau investigatii gratuite, platind 3 sanatati. As putea paria ca acolo nu se aplica.

#12164
Daniel_nxd

Daniel_nxd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 22.04.2023
Aveti idee, dupa depasirea plafonului de 10 000 lei pt curs valutar preferential, urmatoarele plati in Euro cu cardul de Lei la ce curs se vor deconta? Visa sau Ing standard?

#12165
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
La ING standard

#12166
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

View Postdaddypuff, on 25 martie 2024 - 23:48, said:

O zici de parcă la Raiffeisen le ai de când lumea. Posted Image

Nu e de cand lumea,  dar oamenii de la raiff sint receptivi,  si au implementat.
Cei de la ING,  au spus ca nu pot implementa daca au solicitarea doar de la un client.
Asa ca hai sa faceti cit mai multi solicitarea de a implementa in homebank aceste chestii.

Dupa solicitarea mea, cei de la ing mi-au trimis pe mail un pdf,  (desi trebuia sa imi dea xls ca sa pot calcula mai usor suma totala) vezi poza 2.
I

Daca se apropie final de 2024, si vad ca ma apropii sa zicem de pragul de 19800,  atunci renunt sa mai deschid un depozit ca sa nu platesc aiurea statului 1980 lei.

La raiff este asa ca in poza 1

Attached Files



#12167
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Legat de Cashback la debit, voi mai aveți Socar prezent pe lista? Eu se pare că nu îi mai am.

#12168
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Nu mai este

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate