Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

google in mySql

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
www.e-calauza.ro are baze de date cu informatii ce totalizeaza mai mult de 70 mb numai si numai text.
  Exista vreo posibilitate prin care sa-l fac pe google sa caute in aceste baze ?

multumesc  :D

#2
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
In loc de obiecte gen textbox, drop-down etc, : http://www.e-calauza...fiseaza=pesteri

Foloseste link-uri text.

#3
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

View PostExpertu, on Jun 3 2006, 21:04, said:

In loc de obiecte gen textbox, drop-down etc, : http://www.e-calauza...fiseaza=pesteri

Foloseste link-uri text.

da... m-am gandit si eu la asta... dar ar trebui sa pun mai bine de 16.000 de linkuri, caci sunt foarte multe linii in baza de date si e cam mult totusi.

merci oricum pentru sugestie.

daca totusi are cineva o idee mai practica...

#4
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postshpampy, on Jun 3 2006, 21:11, said:

daca totusi are cineva o idee mai practica...

Cand am spus link-uri text, m-am referit la o categorisire structurata a continutului.

Vezi www.dmoz.org, sau orice director web :)

#5
Olimpiu G

Olimpiu G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2005
Iti recomanda sa faci google Sitemap.

http://www.google.co.../sitemaps/login

Si o sa-ti intexeze toate paginile. TOtusi e important sa faci si un sitemap in care sa contii toate linkurilea alea 16.000.

#6
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Nu are legatura, sitemap nu ajuta cu nimic, se actualizeaza la cateva luni si la spiderire desi i-am dat un sitemap acum 6 luni inca mai imi cere pagini de acum un an si se vaita ca nu le gaseste.

E bun doar de analiza, de fapt nici macar atat, afli mai mult dintr-un info:www.softpedia.com .

#7
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View PostAstor, on Jun 4 2006, 14:21, said:

E bun doar de analiza, de fapt nici macar atat

Nu neaparat Astor. Un sitemap poate face minuni. Dar daca nu ai link-uri catre website, degeaba faci sitemap.

#8
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
:huh:  si totusi sa-l determin sa caute direct in baza nu e nici un script sau ceva asemanator, nu ? :huh:

#9
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postshpampy, on Jun 4 2006, 23:28, said:

:huh:  si totusi sa-l determin sa caute direct in baza nu e nici un script sau ceva asemanator, nu ? :huh:

Direct in baza de date ? Ok .. cred ca trebuie sa revenim la realitate :)

#10
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postshpampy, on Jun 4 2006, 23:28, said:

:huh:  si totusi sa-l determin sa caute direct in baza nu e nici un script sau ceva asemanator, nu ? :huh:
ideea e in felul urmator: tu ai o baza de date. google nu poate sa caute in baza de date, un script php poate. faci queryuri si pui rezultatele pe pagini, google viziteaza paginile si le indexeaza.
ideal ar fi sa folosesti mod_rewrite pentru ca structura url-urilor sa nu contina parametrii, sa fie SEO friendly.
pagini de genul  http://www.e-calauza...fiseaza=pesteri  se transforma in  http://www.e-calauza.ro/pesteri.html

codul .htaccess pt. asa ceva:

rewriteEngine on
rewriteRule ^([^/]+).html$ index.php?afiseaza=$1

apoi generezi linkurile in pagini SEO friendly (deci varianta fara parametri) si apache o sa faca automat conversia de mai sus -> toate paginile cu extensia html le parseaza prin index.php . daca ai si pagini statice pe site poti sa folosesti un truc: le dai extensia .htm pentru a face diferentierea - sau (mai bine) inveti mod_rewrite (de fapt regular expressions)  si imbunatatesti regula de mai sus ;)

desigur asta e un exemplu banal, in cazul in care dezvolti site-ul si o sa ai mai multi parametri lucrurile se complica.

Edited by Mar, 05 June 2006 - 03:35.


#11
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Parerea mea sincera, din tot ce i-ai explicat tu Mar, e ca el a inteles ca poate face "dump" la tot textul din DB, in fisere html, si apoi sa le lase sa fie indexate de motoare.

Ideea este, la final, trebuie sa ai un website cu un continut formatat, organizat, etc.

#12
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View PostExpertu, on Jun 5 2006, 06:25, said:

Parerea mea sincera, din tot ce i-ai explicat tu Mar, e ca el a inteles ca poate face "dump" la tot textul din DB, in fisere html, si apoi sa le lase sa fie indexate de motoare.

Ideea este, la final, trebuie sa ai un website cu un continut formatat, organizat, etc.
desigur trebuie totul structurat, cu template-uri, meta tags, titluri, linkuri etc...
am crezut ca e evident de-aia nu am mai mentionat ;)

#13
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View PostMar, on Jun 5 2006, 17:01, said:

am crezut ca e evident de-aia nu am mai mentionat ;)

Mentioneaza, pt ca de fapt el vrea :

Quote

si totusi sa-l determin sa caute direct in baza nu e nici un script sau ceva asemanator, nu ?

Asa ca ... Cheers  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate