Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

RecoveryCD

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Cand dau la Files in primul post al topicului ma duce pe site la rapidshare si imi spune ca fisierele nu exista.De unde sa le iau?

#38
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Le-am uploadat acum.Vezi primul post.

#39
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Vreau sa pun niste programe importante in acest recovery cd.Vreau sa pun si nero si office.Ma gandesc ca atunci ceea ce iese o sa iasa un recovery dvd.Pot sa integrez cam ce vreau eu,nu?

#40
mar!us

mar!us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 24.10.2006
poti pune ce vrei tu

Edited by mar!us, 28 November 2006 - 17:45.


#41
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Vreau sa pun niste programe importante in acest recovery cd.Vreau sa pun si nero si office.Ma gandesc ca atunci ceea ce iese o sa iasa un recovery dvd.Pot sa integrez cam ce vreau eu,nu?
Nu chiar ce vrei tu. Unele programe nu vor functiona niciodata corect in acest mediu. Nero se poate integra fara probleme, cu office e mai greu.Nu prea vad la ce ti-ar folosi office, sunt alte programe care il pot inlocui. Nu uita ca e un RecoveryCD, oricat de mult l-ai customiza, nu se poate compara cu un windows normal, programele nu vor functiona niciodata la fel de bine.

#42
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Poi recovery cd nu ii un fel de windows modificat?Sau un windows modificat poti sa il faci doar cu nLite?>

#43
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Poi recovery cd nu ii un fel de windows modificat?Sau un windows modificat poti sa il faci doar cu nLite?>
Nu e un windows modificat. Foloseste fisierele windowsului si are oarecum o interfata asemanatoare insa nu e windows propriu-zis. Ruleaza de pe cd si e folosit in special pentru devirusari, recuperari date etc.

#44
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Aha am inteles.Si ala nLite deci ii pt modificat windows.

#45
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View Postova stelistul, on Nov 29 2006, 23:04, said:

Aha am inteles.Si ala nLite deci ii pt modificat windows.
Corect! http://www.webtechge...ownload-176.htm

#46
ova stelistul

ova stelistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 28.09.2006
Poti si sa integrezi programe nu numai sa le scoti care nu iti tre?

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nota - Site-ul meu ( Eiffel Plugins ) nu mai exista. Din nefericire se afla pe as.ro care a sucombat. Pana la gasirea unui alt host free care sa-mi convina, luati in considerare ca link-ul este mort.

L.E. - il gasiti aici - http://eiffel.xhost.ro/old/

#48
lordmethos

lordmethos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.03.2007
m8 .. tnks de tutorial . super misto :)
Vroiam si eu sa te intreb ceva ..
De WinLiveCD-u de la Wizkid ce parere ai ? Merita folosit .. sau cel mai bine iti fac un cd al tau ?
tnks de atentie.

#49
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Stiu ca sunt cam off dar  se poate  face un usb flsh stick de 2 gb bootabil?
Am cautat ceva dar inca nu am incercat.
Aici un link care explica ceva...

Am o imagine de  xp live cd si as dori sa il pun pe usb stick, dar nu stiu cum sa il fac si bootabil. Am incercat cu ultraiso si nero dar  nu au optiuni de a scrie imagini pe usb  -_- .

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, se poate. Cu asta: http://sourceforge.n...ojects/petousb/

Detalii suplimentare : http://www.911cd.net...showtopic=13784

P.S. S-a mai discutat si pe Softpedia.

#51
ciaciru

ciaciru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.01.2007
Sigur, RecoveryCD este una, BackupCd este alta.
Eu mi-am facut un backup la partitia C:\, cu tot ce inseamna ea (Windows, programe utilitare, antivirus, office, etc).
Folosesc acest backup, in momentul in care Windows-ul incepe sa gafaie.
Apropo, am folosit Nero 7, si am realizat un DVD bootabil. L-am testat si a mers foarte bine.
Timpul in care am realizat acest backup aprox. o ora, ma intreb cat dureaza sa faceti un Recovery CD.
Daca cititi Chip veti gasi articole pe tema asta.

Bye

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Timpul in care am realizat acest backup aprox. o ora, ma intreb cat dureaza sa faceti un Recovery CD.

:D Poate dura si cateva zile, cu testari si tot ce e nevoie, daca o iei de la zero. Doar ca tu ai zis-o ,RecoveryCD e una si Backup e alta. Si scopul lor este complet altul.

#53
ciaciru

ciaciru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.01.2007
Revin cu faptul ca munca multa pentru a pune un Windows pe picioare cu programe cu tot. Dar pentu ce atata efort cand o astfel de operatie se poate face din cateva clicuri cu programe specializate. Eu folosec, de exemplu Acronis True Image, pentru backup. Mi-am creat un CD de boot, iar backup- urile le pastrez pe o partitie separata, inclusiv programele  care sunt instalate pe o partitie separata.  Aceste backup-uri le actualizez din timp in timp. In caz de crash windows, recuperarea se face rapid.

Neamtul spune sa fie simplu.

Romanul: de ce sa fie simplu cand poate fi complicat.

By.

#54
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Revin cu faptul ca munca multa pentru a pune un Windows pe picioare cu programe cu tot. Dar pentu ce atata efort cand o astfel de operatie se poate face din cateva clicuri cu programe specializate. Eu folosec, de exemplu Acronis True Image, pentru backup. Mi-am creat un CD de boot, iar backup- urile le pastrez pe o partitie separata, inclusiv programele care sunt instalate pe o partitie separata. Aceste backup-uri le actualizez din timp in timp. In caz de crash windows, recuperarea se face rapid.

Neamtul spune sa fie simplu.

Romanul: de ce sa fie simplu cand poate fi complicat.

By.
Nu mai fi ignorant si citeste ce scrie, nu ceea ce crezi tu ca ar trebui sa scrie. In topicul asta nu e e vorba de nici un "windows cu programe cu tot" ci despre un RecoveryCD care e cu totul altceva, nici o legatura una cu alta. In concluzie ai scris total pe langa subiect doar ca sa spui niste banalitati legate de windows backup.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate