Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Receptie terestra (TV)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#19
anitzei22

anitzei22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.09.2005
Dar, aveti cumva un link pt scheme antene?

Si.. mai am o mica intrebare. De la o veche incercare de antena... mi a ramas un amplif UIF (pe care la vremea respectiva am dat destul de mult). Mai pot folosi amplif acela , ca pe ceva suplimentar dc cumpar o antena uif care deja are asa ceva (un amplificator)?
  Asta pe care il am eu, se monta langa antena (deci sus pe stalp)
  Si se alimenta prin cablu coaxial, parca la 12V. Voi stiti cam care este tensiunea la care se alimenteaza? Si voltajul?
  Si daca pot pune undeva mai jos (eventual in locuinta, acel amplif care mi a ramas? Adica pot sa l 'inseriez' cu cel pe care o sa l aiba antena nou cumparat?

#20
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Daca ai materiale sa-ti confectionezi singur antena ( teava de cupru sau aluminiu cu diametrul peste 6mm sau bara cu sectiunea peste 16mmp) pot sa-ti trimit scheme (dintr-o carte buna tradusa din germana scrisa de EBERHARD SPINDLER 1983)pentru ce canale vrei.

Amplificatorul se monteaza cat mai aproape de antena (ca sa nu amplifice si zgomotele captate de cablu). Nu mai folosi si amplificatorul vechi.

#21
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004
Stie cineva frecventele terestre ale tvr1 si tvr2 fiindca nu le-am gasit publicate pe internet?
Daca nu toate macar cele de pe canalele 28 si 49

#22
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

lheloo, on Sep 26 2005, 21:08, said:

Stie cineva frecventele terestre ale tvr1 si tvr2 fiindca nu le-am gasit publicate pe internet?
Daca nu toate macar cele de pe canalele 28 si 49

<{POST_SNAPBACK}>

Emisia unui program de Tv se face intr-o banda de frecvente, ca trebuie sa acopere si purtatoarea video si cea de sunet, ocupand o latime de 8MHz, conform standardului CCIR.
In UHF canalele se noteaza de la 21 la 69 si sunt in banda 470-862MHz.
daca Ch 21= 470-478MHz pentru fiecare canal in plus se aduna 8MHz...  B)
deci Ch 28= 526-534MHz si Ch 49= 694-702MHz

Vezi detalii de  exemplu aici:
http://www.blake-uk....alchannels.aspx

#23
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004

mister_rf, on Sep 26 2005, 23:28, said:

Emisia unui program de Tv se face intr-o banda de frecvente, ca trebuie sa acopere si purtatoarea video si cea de sunet, ocupand o latime de 8MHz, conform standardului CCIR.
In UHF canalele se noteaza de la 21 la 69 si sunt in banda 470-862MHz.
daca Ch 21= 470-478MHz pentru fiecare canal in plus se aduna 8MHz...  B)
deci Ch 28= 526-534MHz si Ch 49= 694-702MHz


<{POST_SNAPBACK}>


  Eu stiu ca la noi  lucrurile stau ceva de genul acesta:
Ch 22 = 479 Mhz
Ch 48 = 687 Mhz
Ch 49 = 695 Mhz

Pentru mine asta este clar , dar nu am inteles care este treaba cu offset-urile .

Intrebarea mea se referea la altceva (din pacate am formulat-o prost) : ma interesau locatiile de unde emit cele doua posturi (tvr1 si tvr2) pe canalele 22 si 49.

#24
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

lheloo, on Sep 26 2005, 21:08, said:

Stie cineva frecventele terestre ale tvr1 si tvr2 fiindca nu le-am gasit publicate pe internet?
Daca nu toate macar cele de pe canalele 28 si 49

<{POST_SNAPBACK}>


Acceseaza link-ul urmator: http://www.ukwtv.de/...hp?act=tvchscan dupa care trebuie sa introduci coordonatele geografice ale localitatii care te intereseaza. Sau pentru harta: http://www.ukwtv.de/...m.php?act=tvmap

#25
anitzei22

anitzei22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.09.2005
pytonu, daca poti, chiar te rog trimite mi schema aia.. Am nevoie de posturile romanesti mai importante, o sa ti spun exact si ce amplif mi a ramas. Ca distanta.. aprox 70Km , maxim 80 liniar fata de buc.
  Dar daca cumpar o antena noua, de ce nu pot monta si amplif care mi a ramas? Nu sporeste semnalul? E in serie cu cel al antenei.. (nu ma pricep). Dar chiar nu merge?

#26
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Am sa scanez cate pagini dar vor fi fisiere destul de mari.i

#27
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
antene UIF

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   1.61MB   245 downloads
  • Attached File  2.JPG   1.86MB   459 downloads
  • Attached File  3.JPG   1.93MB   324 downloads
  • Attached File  4.JPG   1.31MB   284 downloads
  • Attached File  5.JPG   1.44MB   223 downloads
  • Attached File  6.JPG   1.67MB   210 downloads
  • Attached File  7.JPG   1.29MB   215 downloads
  • Attached File  8.JPG   1.59MB   234 downloads
  • Attached File  9.JPG   1.52MB   296 downloads
  • Attached File  10.JPG   1.57MB   292 downloads


#28
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Trebuie sa-ti mai dau si lungimea buclei (lambda/2), dar putin mai tarziu poate maine daca totusi esti interesat.

#29
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
LUNGIMEA BUCLEI LAMBDA/2

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   340.41K   301 downloads
  • Attached File  2.JPG   1.25MB   356 downloads


#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa ce am vazut schemele de mai sus, parca ma bate gandul sa confectionez o antena UIF, la fel ca in anii '80 ( dar acum cu tevi din cupru )
Se apropie televiziunea digitala terestra si sigur va fi necesara o antena performanta :)
Oricum, acum e mult mai usor de gasit materiale (pe vremea lui ceasca cine avea antena din cupru era boier) si se poate confectiona chiar un sistem de rotire !
.

Edited by rz, 01 June 2006 - 11:36.


#31
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
He, he,he..
Pe vremea lui ceasca stateam in Craiova si receptionam 3 programe de sarbi, si doua de bulgari lacrima dar b/white. Acum sunt in Constanta si nu m-am lasat de practica. Anul asta am confectionat 3 bucati...

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Stiai ca sarbi intrau destul de frecvent tocmai din Fagaras ?
In Brasov, aveam doar TV Chisinau si Moscova (in UIF)... dar numai cu antene mari/lungi (peste 20 elemente) si acordate pe canal + amplificator + pozitionare minim terasa bloc 4 etaje
TV Chisinau era aproape de canalul TVR si astfel era bruiat... dar se vedea ok dupa ora 22, cand se inchidea televiziunea lui ceasca :)
Foarte bune rezultate se obtineau cu un complexe de 4 antene, un adevarat ''turn de fiare''

Ocazional, intrau si bulgarii (in FIF, printr-o reflexie din munti/culoar)

Edited by rz, 03 October 2005 - 15:24.


#33
anitzei22

anitzei22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.09.2005
pytonu, am uitat sa ti multumesc.
La locul de munca nu am voie sa intru pe net si din aceasta cauza nu am reusit sa ti multumesc.

Am copiat schema si trebuie sa fac rost de materiale.
Sper sa mi iasa.
Daca reusesc sa o fac singur sunt zeu!

Esti singurul care mi a raspuns competent, asa ca ti multumesc inca o data! Daca ar fi mai multi utilizatori ca tine, forumurile chiar ar avea de castigat.

Daca nu ma descurc cand fac antena, sigur o sa te mai intreb.

#34
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
Cu placere!

Edited by rz, 06 October 2005 - 10:04.


#35
pytonu

pytonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 27.06.2005
La rugamintea unui user am sa postez si dimensiunile antenelor logaritmic-periodice

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   829.5K   192 downloads
  • Attached File  2.JPG   1.72MB   169 downloads
  • Attached File  3.JPG   1.44MB   213 downloads
  • Attached File  4.JPG   1.24MB   119 downloads
  • Attached File  5.JPG   1.34MB   117 downloads


#36
lheloo

lheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 12.06.2004
Ma intreb de ce transmisiei tv ii trebuie atat de mult spatiu. De ce trebuiesc 8 Mhz "distanta" intre canale.
Pe site-ul www.blake-uk.com am vazut ca frecventa pe care este emis sunetul este la 6Mhz  distanat fata de ce pe care
este emis semnalul video.(de exemplu canal 36 - video=591,35, audio=597.25)
Pt radio nu trebuie atat de mult. De exemplu daca este un post pe 91.2 si altul pe 91.4 le poti asculta
pe ambele fara nici o problema, iar daca unul este emis de o statie de mare putere ajung 0.3 Mhz diferenta.
Pe cand la tv- 8 MZ!


Intrebam in una din postarile anterioare de locatiile de unde emite tvr1 pe canal 22 si tvr2 pe canal 49 ca
sa stiu daca se merita o antena directiva pt a receptiona Pro Tv (daca localitatile sunt in aceasi directie,
in linie dreapta atuci cade receptia si cu acest tip de antene.)


La Roman de aproximativ doua saptamni a inceput sa emita M Plus Tv dupa ce tot cam doua saptamani a emis doar  sigla pe tot ecranul cu un cd repetat la infinit.
Cum era de asteptat postul nu a rezistat si s-a afiliat cu  altul: cu Antena 1.   Ieri am vazut ultima data frecventa postului local iar astazi Antena 1 era doar ea, cu tot cu teletext. Si asa Antena 1 se mai vede intr-un oras, terestru. Cred ca este postul privat cu cea mai mare acoperire terestra.

Edited by lheloo, 08 October 2005 - 23:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate