Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Receptie terestra (TV)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#235
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postqazwsxqazwsx, on 03 decembrie 2012 - 23:47, said:

...ai rezolvat cu antena parabolica terestra  ?!
Nimic pana in prezent. Am reusit sa gasesc amplificatorul care imi mai lipsea (chiar doua Posted Image si cu mari sanse sa il repar si pe primul), dar am alte prioritati in aceasta perioada, care imi ocupa tot timpul, asa ca nu am reusit sa o "ridic". Nu am avut timp nici sa o reconditionez, asa cum as vrea inainte sa o instalez. Plasa de sarma pe care o are este foarte ruginita si sincer, nu ma vad sa o mai "deranjez" prea des dupa ce o sa o "urc". Probabil la primavara o sa-mi fac timp si de ea. Asa cum am mai spus, dx-ul nu mai este "hobby-ul" meu principal ci doar ocazional. Stau la 80 km de Bucuresti si luna trecuta cand am primit amplificatoarele le-am probat cu antena yagi... la fereastra. Practic la inaltimea de 2m fata de sol. Programele de pe canalul 54 se vedeau perfect, cele de pe 59 cu intreruperi, cele de pe 30... deloc. Dar, sunt 80 km si inaltimea antenei 2 m, fara reflectorul parabolic.
Attached File  IMG_0457.JPG   4.46MB   71 downloadsAttached File  IMG_0458.JPG   4.06MB   65 downloads

#236
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
Amplificatoare Comteleprest se mai gasesc de vinzare ?

#237
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Din cate am auzit este foarte posibil sa se mai gaseasca. Firma inca mai exista in Targoviste. Nu se mai ocupa cu comercializarea de "parabolice terestre", dar amplificatoare si preamplificatoare (cel care este pus direct pe dipol) s-ar putea sa mai aiba. Nu strica sa dai un telefon... Eu le-am "capatat" de la fosti posesori de asa ceva. Sunt multi din astia care nu le mai folosesc, dar de obicei nu se mai obosesc sa le mai dea jos Posted Image
Aceeasi configuratie preamplificator-amplificator se gasea si pe antena tip "gratar" facuta de Comteleprest.

Edited by pif_foto, 04 December 2012 - 15:36.


#238
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
RUSIA-CRIMEEA
SIMFEROPOL  555 km -ch. 52 Zvezda

[ http://s33.postimg.org/j837ex12n/Fotografie6263.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#239
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Costel,
Ce este pe canalul 4 Ucraina?
Am prins sunet pe radio mai exact pe 91.75 Mhz...au fost valuri tropo destul de bune - era publicitate din Ucraina  pe post!

#240
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Pe Youtube am gasit un dx cu 91.75Mhz Ucraina tocmai din Dnepropetrovsk !

Edited by rz, 19 July 2016 - 20:48.


#241
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postrz, on 19 iulie 2016 - 20:27, said:


Ce este pe canalul 4 Ucraina?


Pe 1-5 nu stau bine cu receptia ,am prins intr-o zi pe canalul 1 Prime 1 probabil Moscow ,in rest doar pe 7 mi-a intrat din Ucraina mai des !

View Postrz, on 19 iulie 2016 - 20:48, said:

Pe Youtube am gasit un dx cu 91.75Mhz Ucraina tocmai din Dnepropetrovsk !

Era post tv sau radio ?

#242
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
TV clar prins din greseala (asteptam un radio pe 91.8fm)... a fost ceva film/comedie dupa care a intrat publicitate
Pun imediat captura

Edited by rz, 19 July 2016 - 20:59.


#243
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postrz, on 19 iulie 2016 - 20:58, said:

TV clar prins din greseala

Deci pe 1-5 se poate orice ...daca mergea prin '80 italienii cu antena telescopica de ce nu ar merge si Dnepropetrovsk  si Moscow  acum !

#244
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Stiu ca se poate in banda de jos... monitorizez frecventa si daca vad ca mai intra imi pun si antena tv de canal 4 (poate gasesc una veche, de Harghita)

Nu se aude prea bine... poate spre dimineata o sa fie mai ok

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4rHg6c7_zf4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 19 July 2016 - 21:10.


#245
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postrz, on 19 iulie 2016 - 21:10, said:

Stiu ca se poate in banda de jos... monitorizez frecventa si daca vad ca mai intra imi pun si antena tv de canal 4 (poate gasesc una veche, de Harghita)

Nu stiu daca e bine sa te complici cu 1-5 fiindca prinzi un program tv dintr-o tara apoi te trezesti ca se baga altul .
Aveam antena pentru canalul 2( programul doi Bucuresti ) ,ziua aveam semnal stabil iar cand era propagare aveam o invalmaseala de programe !

#246
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Stiu povestea... eu aveam in anii '80 aproape zilnic (vara, evident) Norvegia, Suedia, Danemarca alteori RAI Italia, DDR, Cehoslovacia, USSR, etc...
Vreau sa vad daca acest canal intra cat de cat regulat (tropo) sau doar pe sporadic.
Pana la  Dnepropetrovsk sunt vreo 760km deci o distanta frumusica pt un tropo

#247
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Am gasit... este mai aproape - canal 1+1, Raion Artsyz, regiunea Odesa
Vine mai bine dimineata!

Edited by rz, 20 July 2016 - 06:52.


#248
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postrz, on 20 iulie 2016 - 06:51, said:

Am gasit... este mai aproape - canal 1+1, Raion Artsyz, regiunea Odesa


De acolo emite cu 5 kw ...de acolo am avut si eu semnal pe 7  !

#249
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... e ceva putere iar un culoar printre munti ma ajuta
Prind si posturi de radio din Tulcea, Braila, Galati, etc. pe acelasi azimut

#250
alin-asavoaie

alin-asavoaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 23.04.2016
M-a chemat intr-o zi o vecina,batrana,nu mai nimerea Radio Iasi...avea un radio adus de niste americani...cand am inceput sa caut postul am prins si programe indiene,spaniole,chinezesti...aia da scula de DX de radio.Altadata ma pun la treaba in gradina imi pun radio pe telefon,intind castile pe un arac si ii dau cautare,gasesc un post se auzea clar si o melodie buna si sa las pe el...cand in publicitate vorbea italiana si zic o fi una or fi 2 dar tot in italiana cand ma duc la telefon ce sa vezi ca mai si scria R Ital,si atat numai tin minte frecventa dar stiu ca a2a zi nu a mai mers.mentionez ca nu era radio pe net...eu inca nu stiam nimic de propagare,dx...
       Si azi am avut o surpriza,zic eu,am prins PRIME canal 31 directie Cahul receptie OGLINDA,parca eram sub releu!asta la 110 km aerieni...a fost putin dimineata asa,acum e puricit si nu e stabil color.asta in conditia in care stau in podisul Moldovei si am dealuri de jur imprejur de cel putin 150 M altitudine cu un singur culoar spre Vaslui,in amonte de raul Barlad...

Edited by alin-asavoaie, 21 July 2016 - 21:46.


#251
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Tvr 1 pe vh 10, vh 5, vh 4, de unde emite? analogic..
La 15 km de alba iulia prind analogic tvr1 ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate