Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Evaluare website

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostMar, on Jun 6 2006, 15:08, said:

avand in vedere faptul ca piata online nu este stabila - apar o gramada de chestii n 5 ani, eu zic ca pretul = profitul pe 5 ani este exagerat.
desigur depinde si daca site-ul poate fi "crescut" in timp, sa aduca un profit mai mare. pentru site-uri cu profit constant insa nu e cazul , eu zic ca pretul corect este mai degraba profitul pe 2 ani.
eu am un site care produce in jur de 2000-3000$ pe luna - nu din reclame, vand produse software facute de mine.
daca as gasi pe cineva sa-mi dea 50k pe el - I'm out of it ;)

     Chiar cand credeam ca te-ai exprimat coerent si multa credibilitate , ai zbarcit-o la final . Era vorba despre site-uri care sunt ele insele afaceri si care genereaza profit , nu de un site -uri cu rol de firma luminoasa .

Edited by cspot, 06 June 2006 - 14:32.


#20
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcspot, on Jun 6 2006, 15:32, said:

Chiar cand credeam ca te-ai exprimat coerent si multa credibilitate , ai zbarcit-o la final . Era vorba despre site-uri care sunt ele insele afaceri si care genereaza profit , nu de un site -uri cu rol de firma luminoasa .
multumesc pentru aprecieri.
daca citesti atent ce a scris Astor site-ul pe care-l vinde scoate bani din Adsense, am facut precizarea pentru a diferentia site-uri care scot bani doar din reclama (profitul depinde f. mult de trafic) de cele care vand ceva - aici posibilitatile sunt variate, de exemplu cand scoti produse noi poti sa faci un mailing catre clientii fideli, poti sa vinzi si prin telefon, sa-ti faci reclama in mainstream (reviste, ziare specializate) etc etc.

Edited by Mar, 06 June 2006 - 16:28.


#21
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View PostMar, on Jun 6 2006, 17:22, said:

multumesc pentru aprecieri.
daca citesti atent ce a scris Astor site-ul pe care-l vinde scoate bani din Adsense, am facut precizarea pentru a diferentia site-uri care scot bani doar din reclama (profitul depinde f. mult de trafic) de cele care vand ceva - aici posibilitatile sunt variate, de exemplu cand scoti produse noi poti sa faci un mailing catre clientii fideli, poti sa vinzi si prin telefon, sa-ti faci reclama in mainstream (reviste, ziare specializate) etc etc.
Se vede ca stii ce vorbesti. Cu adsense cand te loveste un smart pricing sau un click attack sau invalid impressions, o sa-ti dai seama de valoarea si riscul unei afaceri online.
Si nu uita de valoarea muncii depuse pentru administrarea site-ului. Din punctul asta de vedere, magazinele online sunt cele mai stabile ca pret. Pentru ca nu depind de advertiseri.

#22
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Aici e vorba strict de un site ce scoate bani din publicitate, nu amestecati merele cu perele. Daca ajungeti la magazine virtuale acolo e estimarea unei afaceri, magazinul poate fi un osCommerce cu PR3 care fara afacere nu valoreaza nimic (maxim dublu pretul domeniului .ro) dar cu afacere sa scoata mii de $ lunar.

Edited by Astor, 07 June 2006 - 16:55.


#23
submit

submit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 15.04.2005
Deci dupa toate criteriile de aici, tipul asta abereaza de nu stie de capul lui?

http://forum.softped...howtopic=136146

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Sa o luam pe rand.
Aici vorbim de chestii generale, site-uri care nu sunt magazine online

Vorbim de site-uri de content ce traiesc din reclama.

Daca cineva doreste sa cumpere un site o face pt ca considera ca acel site are potential, iar dupa ce l-a cumparat va face tot posibilul sa ii creasca valoarea pt ca in prima faza sa il amortizeze, apoi sa il aduca pe profit.

In general la acest tip de site-uri venitul este ~ = cu profitul.

Cu cat site-ul este mai mare, cu atat intr-adevar vorbim de profitul anual.

Pe piata .ro sincer nu prea avem niste baze de calcul reale, pt ca reclama nu curge, ci din cand in cand mai pica, asa ca preturile sunt in fct de aspiratiile vanzatorului si disponibilitata cumparatorului !

#25
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Eu cred ca nu prea stiti ce vorbiti, cei care spuneti 5-6 x profitul anual. Un site care traieste numai din Adsense sau affiliate programs si se bazeaza in mare parte pe seo pentru a-si aduce vizitatorii nu ar trebui niciodata vandut cu mai mult de profitul pe un an si jumatate. De ce?

Cand vine un Big Daddy sau un Florida si iti moare site-ul se duc naibii banii si toate posibilitatile de a-i recupera. Nu e o afacere care are o componenta in lumea reala - daca dispare site-ul se duce investitia, si avand in vedere ca 1 an pe internet este aprox. cat 10 in lumea reala....

Din punctul meu de vedere exista o singura exceptie: site-urile extrem de mari, gen Digg, MySpace, Ebay. Site-urile astea nu vor suferi decat extrem de greu in urma schimbarii algoritmilor motoarelor de cautare, si chiar daca se intampla asta au useri care vor ramane in continuare datorita serviciilor aduse.

Bafta multa!

#26
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postcspot, on Jun 5 2006, 14:06, said:

Asta e mentalitate pur romaneasca : bagi leu si iese carameaua .
:peacefingers:

View Postadrianna, on Jun 5 2006, 14:10, said:

Hm, eu am un site care face in jur de 6000/luna. Ma indoiesc ca ar plati cineva 360.000  :lol:


video ? :P

#27
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005

Quote

Deci dupa toate criteriile de aici, tipul asta abereaza de nu stie de capul lui?

http://forum.softped...howtopic=136146

Sigur!!!! El zice ca face 250 euro pe luna cu site-ul asta dar nu are decat un banner de la un site care vinde electronice - probabil pentru ala ii trebuie banii. Are 5517 useri inregistrati si a avut maxim 24275 de viz unici pe luna, cum o parte din vizitatorii unici nu sunt inregistrati (sa zicem doar 10%) inseamna ca media de vizite pe luna a unui user inregistrat este mai mica de 4 !!!  :cursing:

Ca sa nu mai deschid inca post si doar din pura curiozitate pentru un site de divertisment (bancuri, poze, joculete, ...), care are:

1.  Vizitatori unici pe luna ~ 25.000
2.  Afisari pe luna            ~150.000
3.  Pagini cu PR 2,3 si 4
4.  Domeniu bun (keywordurile principale se regasesc in numele domeniului)
5.  Vechime domeniu - mai putin de 1 an
6.  Venit din reclame  ~ 50 USD / Luna
7.  Pentru keywordul principal(plus combinatii - din 2,3 cuvinte) se gaseste pe prima pagina la google
8.  E optimizat "binisor" SEO (70% - trafic din motoare de cautare)

e domeniu .ro si 85% din vizitatori sunt din romania

Cat ar trebui sa cer pe el ca sa nu fiu nesimtit dar nici sa iau teapa?

PS NU VAND

Edited by pstefan75, 13 June 2006 - 01:23.


#28
LaurB

LaurB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpstefan75, on Jun 13 2006, 01:59, said:

Sigur!!!! El zice ca face 250 euro pe luna cu site-ul asta dar nu are decat un banner de la un site care vinde electronice - probabil pentru ala ii trebuie banii. Are 5517 useri inregistrati si a avut maxim 24275 de viz unici pe luna, cum o parte din vizitatorii unici nu sunt inregistrati (sa zicem doar 10%) inseamna ca media de vizite pe luna a unui user inregistrat este mai mica de 4 !!!  :cursing:

Ca sa nu mai deschid inca post si doar din pura curiozitate pentru un site de divertisment (bancuri, poze, joculete, ...), care are:

1.  Vizitatori unici pe luna ~ 25.000
2.  Afisari pe luna            ~150.000
3.  Pagini cu PR 2,3 si 4
4.  Domeniu bun (keywordurile principale se regasesc in numele domeniului)
5.  Vechime domeniu - mai putin de 1 an
6.  Venit din reclame  ~ 50 USD / Luna
7.  Pentru keywordul principal(plus combinatii - din 2,3 cuvinte) se gaseste pe prima pagina la google
8.  E optimizat "binisor" SEO (70% - trafic din motoare de cautare)

e domeniu .ro si 85% din vizitatori sunt din romania

Cat ar trebui sa cer pe el ca sa nu fiu nesimtit dar nici sa iau teapa?

PS NU VAND

Si asta este o incercare disperata de a-i mai creste pretul prin atragerea userilor inactivi ca sa mai creasca in topuri pe trafic.ro?


[email protected]
More options   4:08 am(3 hours ago)
The following is an email sent to you by an administrator of "Forumul electronistilor". If this message is spam, contains abusive or other comments you find offensive please contact the webmaster of the board at the following address:

[email protected]

Include this full email (particularly the headers).

Message sent to you follows:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Firma Epsicom impreuna cu Elforum sa gandit sa premieze cele mai interesante idei si constructii de vacanta.

Premiile va consta in circuite imprimate cum se pot vedea pe http://w------m/kits.php si din partea forumului pentru cea mai misto(interesanta) realizare premiul va fi o sursa audio in comutatie de 1500W.

Va asteptam cu sugestii si idei de vacanta.

Traiasca Romania muncitoare si dornica de constructii noi
Circuite imprimate Epsicom pot fi achizitionate in Bucuresti de la atelierul nostru sau prin intermediul www.hi------.ro pentru provincie


Cum spunea si alexander , nu cred ca scoate 250e cu un banner ,iar userii actrivi incep de pe aici http://www.elforum.r...=ASC&start=3150   , deci datele problemei se schimba putin . Fiind bazat doar pe Ro si o tema destul bine fixata , nu poate scoate prea multi bani din publicitate .
Totusi , ofer 3000Ron .

Edited by LaurB, 14 June 2006 - 07:01.


#29
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005

Quote

Cum spunea si alexander , nu cred ca scoate 250e cu un banner ,iar userii actrivi incep de pe aici http://www.elforum.r...=ASC&start=3150 , deci datele problemei se schimba putin . Fiind bazat doar pe Ro si o tema destul bine fixata , nu poate scoate prea multi bani din publicitate .
Totusi , ofer 3000Ron .
:w00t:

Are 3181 useri inactivi

Oricum a zis ca nu il mai vinde

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1) laur, vasile obişnuieşte să mai trimită mail-uri când schimbă câte ceva la site/forum. la urma urmei, este o metodă de reclamă, nu? :w00t:

2) capodimonte chiar dă atâţia bani, chiar pe baza unui contract....

3) iniţial a fost forum.izatech.ro, apoi hi-end.ro/forum iar acum ####. ăsta e motivul pentru care nu este în trafic de mult timp. în plus, cei de la trafic.ro au preferat să scoată forumul (când era pe hi-end.ro) din topul lor dintr-un motiv destul de ciudat: o plângere din partea unui user care spunea că se prezintă informaţii false (sau ceva de genul) :death: bine, şi faptul că am ajuns în 2 luni pe locul 2 sau 3 a contribuit la asta :death:

4) hi-end a scos ceva bani şi cu adsense. dar, din cauză că este în ro... foarte puţini (aprox 100$ în 2 luni)

5) sunt aproximativ 100-200 useri activi pe acel forum :)

//sorry de offtopic, dar threadul de pe BURSA era închis şi am văzut că s-a continuat discuţia şi aici. nu am putut să nu zic nimic :P

#31
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postpreacher, on Jun 10 2006, 16:43, said:

Eu cred ca nu prea stiti ce vorbiti, cei care spuneti 5-6 x profitul anual. Un site care traieste numai din Adsense sau affiliate programs si se bazeaza in mare parte pe seo pentru a-si aduce vizitatorii nu ar trebui niciodata vandut cu mai mult de profitul pe un an si jumatate.
Daca site-ul are deja 2-3 ani vechime si nici un Bigg Daddy nu i-a afectat prea puternic veniturile atunci regula ta nu se aplica. In plus, 50-60% din vizitatori sunt veniti direct (recomanda unui prieten, etc) si 80% revin si dupa prima vizita.

Faptul ca isi scoate banii din Adsense nu inseamna totul.

PS: site-ul in cauza a fost vandut, 3.5 x venitul pe ultimul an din Adsense, discutia e doar de principiu.

#32
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
Chiar nu zice nimeni cu cat se poate da un site ca asta

Quote

1. Vizitatori unici pe luna ~ 25.000
2. Afisari pe luna ~150.000
3. Pagini cu PR 2,3 si 4
4. Domeniu bun (keywordurile principale se regasesc in numele domeniului)
5. Vechime domeniu - mai putin de 1 an
6. Venit din reclame ~ 50 USD / Luna
7. Pentru keywordul principal(plus combinatii - din 2,3 cuvinte) se gaseste pe prima pagina la google
8. E optimizat "binisor" SEO (70% - trafic din motoare de cautare)

e domeniu .ro si 85% din vizitatori sunt din romania


#33
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Aş zice că între 600 şi 1000 de € e un preţ cinstit.

#34
alexxander

alexxander

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.05.2006
Referitor la baiatul cu forum-ul de vanzare nu pot spune decat ca nu este un caz izolat ,sunt multi care vor sa se imbogateasca peste noapte si mai ales sunt total lipsiti de orice logica referitor la calcularea unui pret de vanzare.
SO:Am pus anunt cam acum o luna ca sunt interesat sa cumpar un site cu trafic/vizitatori(de preferat 800-1000/zi)dar astept si alte oferte perinente.
Cei care au asa ceva si ar fi dispusi sa vanda sunt rugati sa imi si mie  un PM.
Numai bine

#35
LaurB

LaurB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2006

View Postalexxander, on Jun 17 2006, 15:48, said:

Referitor la baiatul cu forum-ul de vanzare nu pot spune decat ca nu este un caz izolat ,sunt multi care vor sa se imbogateasca peste noapte si mai ales sunt total lipsiti de orice logica referitor la calcularea unui pret de vanzare.
SO:Am pus anunt cam acum o luna ca sunt interesat sa cumpar un site cu trafic/vizitatori(de preferat 800-1000/zi)dar astept si alte oferte perinente.
Cei care au asa ceva si ar fi dispusi sa vanda sunt rugati sa imi si mie  un PM.
Numai bine

problema lui . eu am facut o oferta de 3000 ron iar daca mai este valabil astept un raspuns.
nu ma intereseaza numele domeniului pentru ca oricum am unul mai bun si nici cat este de optimizat seo pentru ca il refac complet (de fapt care seo ?) .

#36
Woofy31

Woofy31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 29.09.2005
un site se "pretuieste" in functie de mai multe aspecte: designul (simplu, complex), tehnologia folosita in programarea acestuia (plain html, css, php, asp, etc), features-urile pe care trebuie sa le aiba (cu cat mai multe, cu atat mai scump :P), dak vrea optimizare, intretinere, etc.. sunt o groaza de aspecte

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate