Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3303 replies to this topic

#37
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
daca te duci acolo sa postezi si tu aici te rog ca ma intereseaza si pe mine, dar am auzit ca e drumul prost rau si n-am chef sa ma duc pana acolo sa am de unde ma intoarce :(

#38
zixx

zixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.08.2003
Drumul e foarte prost.Sigur  lovesti pe dedesubt,mai ales in apropiere de Bolboci.Am fost joi si vineri in zona.Langa Bolboci erau si un Logan si o Solenza,dar cred ca venisera pe alta parte.

Edited by zixx, 26 June 2006 - 17:30.


#39
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
dar spre pestera ialomita ai idee cum e? :)

#40
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
de obicei chiar centrele de recuperare fier vechi sunt cele care-si pun oamenii sa fure! Chestia cu 'n-au voie sa primeasca' capace de canal e vrajeala...
on-topic: din cate am citit prin presa din acest week-end se va deschide tronsonul drajna-fetesti (35 km) dar doar pe directia buc-constanta...

#41
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View Posttonio, on Jun 27 2006, 12:58, said:

on-topic: din cate am citit prin presa din acest week-end se va deschide tronsonul drajna-fetesti (35 km) dar doar pe directia buc-constanta...

Aberație specifică ziariștilor de la "Pubertatea". Formularea corectă ar fi fost "se deschide doar unul dintre cele 2 fire ale autostrăzii (întâmplător, firul din dreapta), cu circulație în ambele sensuri. Exact cum a fost în ultimii 10 ani pe Fetești-Cernavodă, și cum e acum pe firul din stânga. Bine că am scăpat de betoanele aleaaa  :coolspeak:

Edited by DanCld, 27 June 2006 - 13:34.


#42
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
right...si de-acolo pana la constanta ce facem? o luam pe canal? sau trecem vama in bulgaria pe la giurgiu?

#43
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Eu numai A2 folosesc cand merg la Constanta sau Slobozia.
Singurul dezavantaj al acestei autostrazi il vad ca nu are benzinarii/service-uri/restaurante si chestii de-astea.E cam pustiu.

#44
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Ar trebui, intr-adevar macar niste benzinarii, dar pentru jumatate de autostrada nu cred ca se inghesuie prea multi sa faca ceva investitii.

#45
Taica lui Stefan cel Mare

Taica lui Stefan cel Mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2006
Anul trecut, prin septembrie, am fost pe ambele drumuri. M-am dus prin Moroeni si m-am intors pe celalalt (Sinaia-Bolboci).

Drumul Sinaia-Bolboci este spectaculos, am mers de multe ori pe acolo. Data trecuta (2005) este si va ramane ultima data cand am ales acest drum. Nu ma intelege gresit, stiam la ce sa ma astept (sau cel putin asa am crezut), adica un drum foarte stancos (din alti ani). Problema este ca in ultimii ani nu cred ca a fost intretinut deloc, pietrisul aruncat in trecut pe drum (ca sa te ajute sa treci de stanci) a fost spalat de ploi, alt pietris nu a mai fost aruncat. Cum se prezenta drumul in septembrie 2005 - cea mai buna comparatie este "te dai pe stanci (nu pe pietre)", cu viteza I si, in plus, trebuie sa tii si masina din frana pana cobori fiecare stanca in parte si o urci pe urmatoarea. Chiar si asa, tot o sa lovesti ceva. Asa o tine drumul din Sinaia, pana la intersectia cu drumul care urca spre Piatra Arsa (destul de aproape cu intersectia cu druml care vine dinspre Moroieni).
Imi plac drumurile forestiere, am facut multi km. pe astfel de drumuri cu autoturismul in cautarea unui loc pitoresc, dar acesta a devenit cel mai prost drum forestier pe care am fost vreodata.

Varianta cealalta (drumul dinspre Moroieni) - este incormparabil mai bun. Este ca un drum de tara, cu pietris, pamant, fara stanci. Exista o singura portiune lunga de aproximativ 20 m. in care este doar pamant, fara pietris, cand ploua se face un noroi greu de trecut, indiferent ce garda la sol are masina ta. Fara cauciucuri de iarna (mud+snow) - nu ai nici o sansa. Cred ca sa afla un izvor prin apropierea zonei cu pricina, care mentine noroiul chiar si cand nu ploua. Desi este o portiune scurta, noroiul este atat de adanc, incat il impingi cu bara din fata. Eu l-am trecut foarte greu, cred ca daca mai avea 3m. in plus pana sa dau de ceva tare, acolo ramaneam. Partea buna - daca ramai impotmolit, are cine sa te scota - acest drum este folosit de basculantele care vin de la cariera de piatra din apropiere.

#46
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
la pestera ai fost?

#47
Taica lui Stefan cel Mare

Taica lui Stefan cel Mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2006

View PostBlade, on Jul 1 2006, 09:46, said:

la pestera ai fost?

Da, am fost pana acolo. Anul trecut nu am re-vizitat-o pentru ca am fost prea lenes.

Pestera merita vazuta neaparat. Chiar daca nu poti sa ajungi cu masina pe drumul de care am vorbit, si esti nevoit sa ajungi cu telecabina.

Ulima data Pestea era luminata, dar iti recomand sa iei si o lanterna cu tine. Pestera este fantastica, poate una din cele mai frumoase pesteri vizitabile de la noi. Coridoare joase (in care trebuie sa mergi aplecat) se deschid in camere inalte de zeci de metri, lac, rau, pereti colorati de la galben deschis la mov, etc. In pestera se merge pe niste trepte de lemn (poduri, diferenta de nivel, etc.), trebuie sa fii atent pe unde calci, unele sunt putrezite sau alunecoase, dar trebuie sa vezi aceasta pestera

#48
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
am vizitat pestera acum vreo 4-5 ani (parca) dar am fost din busteni cu telecabina pana la babele si apoi cu alta telecabina pana la pestera..
acum vreau sa merg cu masina pe drumul ala de la moroeni, deci exclud telecabina :D
drumul ala pana la pestera ma interesa cum e.. am incercat sa-l fac prin aprilie si nu s-a putut din cauza zapazii :(

#49
Taica lui Stefan cel Mare

Taica lui Stefan cel Mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.06.2006

View PostBlade, on Jul 1 2006, 11:27, said:

am vizitat pestera acum vreo 4-5 ani (parca) dar am fost din busteni cu telecabina pana la babele si apoi cu alta telecabina pana la pestera..
acum vreau sa merg cu masina pe drumul ala de la moroeni, deci exclud telecabina :D
drumul ala pana la pestera ma interesa cum e.. am incercat sa-l fac prin aprilie si nu s-a putut din cauza zapazii :(

Vezi ca ti-am scris mai sus cum este. Incomparabil mai bun, ca un drum de tara, cu exceptia portiunii de 20 m. cu noroi adanc. Se poate ca, in situatia in care nu ploua, sa gasesti acolo pamant batatorit. In rest, e perfect (pentru un drum forestier). Iti recomand cauciucuri de iarna pt. portiunea cu noroi. Daca ramai impotmolit are cine sa te scoata, drumul e circulat de cei care exploateaza cariera de piatra si de cei care "exploateaza" din pacate padurea. Ia si un cablu de tractare cu tine.

#50
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
ok.. mersi..
am crezut ca te referi la drumul spre lacul bolboci in postul anterior .. :D

#51
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Care este limita maxima legala de viteza pe portiunea Drajna-Fetesti ?

#52
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003

View PostIgnition, on Jul 1 2006, 20:12, said:

Care este limita maxima legala de viteza pe portiunea Drajna-Fetesti ?

Pe bucata proaspăt deschisă, 80 - cu limitări de până la 40km/h în zona viitoarelor poduri peste autostradă. A, cu radare puse "strategic" și cu limitatoare de-alea de viteză, cu dungi de cauciuc de-a latul benzii de omori amortizoarele dacă nu respecți așa-zisa viteză legală  :death:  Dar nimeni nu merge cu mai puțin de 100-110  :naughty:

Edited by DanCld, 02 July 2006 - 14:05.


#53
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Blade   drumul spre Pestera Ialomitei , de care vorbesti,  trece pe la lacul Bolboci...nu sunt 2 drumuri diferite...

#54
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005
A mai fost cineva in acest week-end cu masina de la Moroieni pana la Pestera ?
Cum se mai prezinta drumul ? Se poate trece prin zona aceea de 20 m cu namol, sau a mai disparut ?
Eu am o Skoda Fabia cu suspensie de drum greu (+garda la sol marita). Pot trece oare ? Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate