Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

HELP! Transport semnal video pe cablu utp

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
A folosit cineva asa ceva ? De ce intreb ,ma chinui cu un prieten sa transportam semnal video de la 4 camere de supraveghere la o distanta de ~100 m pe cablu stp si bineinteles ca nu merge,adica merge dar cu interferente deranjante! De aceea intreb daca o sa fac ceva cu video transceiverul asta sau astept alte solutii .
PS: Mentionez ca deja cablul este deja tras si ca solutiile de a trage alt cablu bnc (adica 4 cabluri) mi se par costisitoare asta ca va rog daca puteti sa ma lamuriti sa gasesc o solutie pe conditia actuala!!



Revin ca am gasit asta si face treaba cred dar .....in Romania.....cam greu de gasit sau de aflat preturi. Stie cineva preturi estimative la noi nu afara!

Edited by mihailco, 15 May 2006 - 00:19.


#2
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Am luat legatura cu unele firme care comercializeaza acest produs si au spus ca e nevoie de AUTORIZATIE sa pot achizitiona .Adica sa inteleg ca daca vreau sa-mi fac eu singur acasa asa ceva nu am voie sau cum trebuie sa chem o firma care sa-mi ia nspe sute de euro,cunoasteti ceva reglementari in acest domeniu?

#3
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004

View Postmihailco, on May 15 2006, 00:43, said:

A folosit cineva asa ceva ? De ce intreb ,ma chinui cu un prieten sa transportam semnal video de la 4 camere de supraveghere la o distanta de ~100 m pe cablu stp si bineinteles ca nu merge,adica merge dar cu interferente deranjante! De aceea intreb daca o sa fac ceva cu video transceiverul asta sau astept alte solutii .
PS: Mentionez ca deja cablul este deja tras si ca solutiile de a trage alt cablu bnc (adica 4 cabluri) mi se par costisitoare asta ca va rog daca puteti sa ma lamuriti sa gasesc o solutie pe conditia actuala!!
Revin ca am gasit asta si face treaba cred dar .....in Romania.....cam greu de gasit sau de aflat preturi. Stie cineva preturi estimative la noi nu afara!
vezi la www. secpral.ro

#4
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Am luat legatura cu ei si raspuns:
"Vindem numai in regim en gross si numai catre societati avizate de IGP pentru montaj.
Daca aveti autorizare, va rog sa-mi comunicati numarul acesteia"

D-asta sunt nelamurit ,adica autorizare,hmmm  :death:

Asa ca mi-a trecut si mai am gasit pe cineva care aveau in oferta lor,dar ....waiting!

#5
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmihailco, on May 15 2006, 13:53, said:

Am luat legatura cu ei si raspuns:
"Vindem numai in regim en gross si numai catre societati avizate de IGP pentru montaj.
Daca aveti autorizare, va rog sa-mi comunicati numarul acesteia"

D-asta sunt nelamurit ,adica autorizare,hmmm  :death:

Asa ca mi-a trecut si mai am gasit pe cineva care aveau in oferta lor,dar ....waiting!

Ca sa montezi/instalezi camere de supraveghere, sisteme de supraveghere si urmarire, sau inregistrare trebuie sa ai autorizatie dela IGP. Dece? Simplu trebuie sa respecti anumite regimuri si norme. Daca nu, te trezesti ca esti dat in judecata doar fiindca indrepti camera video inspre o amnune curte, iar daca acea curte este a unei institutii militare de exemplu faci puscarie la greu! Pentru echipamente home (adica cele banale care au arie restransa de functionare) nu prea ai nevoie de autorizatie.

PS   Apeleaza la o firma autorizata sa ti-l comande (fireste ca vei plati un minim de adaos pentru asta)

Edited by gec, 15 May 2006 - 17:34.


#6
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Camerele sunt folositeintr-o locatie proprietate personala si raza lor este doar in INTERIORUL locatiei respective, dar ....sa vedem cum o sa facem.

Edited by mihailco, 15 May 2006 - 20:58.


#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmihailco, on May 15 2006, 14:57, said:

Camerele sunt folositeintr-o locatie proprietate personala si raza lor este doar in INTERIORUL locatiei respective, dar ....sa vedem cum o sa facem.
Si cand te-or da in judecata vecinii tot asa o sa ii lamuresti? Pe cuvantul tau?
In principiu, Google inainte de a intreba. Uite ce am gasit la al 5-lea link (pentru - utp cable TV schematics):
http://www.epanorama...ml#differential

Edited by SuperDuper, 16 May 2006 - 06:15.


#8
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Pe bune sunt in interior (spatiu inchis, magazin mai bine spus) asa ca nu filmez vecinii doar angajatii si crezi ca ar fi ok daca ar exista si avertizare ca "acest magazin este prevazut cu camere de supraveghere" eu n-am vazut pe nicaieri avertizare si pot spune ca am fost in mai mult de 2 magazine(glumesc). Oricum mersi pt link si poate o sa-i dau de cap in final!!!

#9
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmihailco, on May 16 2006, 11:38, said:

Pe bune sunt in interior (spatiu inchis, magazin mai bine spus) asa ca nu filmez vecinii doar angajatii si crezi ca ar fi ok daca ar exista si avertizare ca "acest magazin este prevazut cu camere de supraveghere" eu n-am vazut pe nicaieri avertizare si pot spune ca am fost in mai mult de 2 magazine(glumesc). Oricum mersi pt link si poate o sa-i dau de cap in final!!!

Este bine sa afisezi ca acel magazin este supravegheat, in cazul tau ceva gen " acest magazin este supavegheat cu camere video" (doar atat) pentru ca sa stie atat clientii, angajatii si mai ales potentialii hoti!
Sunt stickuri sau le comanzi si le lipesti pe usa dela intrare. Altfel risti sa te trezesti ca te acuza vreun politist ca urmaresti clientela si nu angajatii sau hotii

#10
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Si totusi n-am gasit reglementarile igp-ul referitoare la camere de supraveghere,daca aveti vre-un link...luminati-ma!!!  :worthy:

Edited by mihailco, 16 May 2006 - 21:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate