Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2278 răspunsuri în acest subiect

#91
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 anonima1, on Jun 14 2008, 19:12, said:

am recitit si mi-am raspuns singura la intrebari ...
:thumbup:    :)

Traseul e mai usor decat cel prin Bulgaria asa ca stai linistita. Iar daca doresti sa eviti drumurile proaste catre Portile de Fier poti iesi spre sarbi mai repede, pe la Jimbolia sau pe la Moravita.

Editat de Peachy, 15 iunie 2008 - 00:43.


#92
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 06.12.2005

 anonima1, on Jun 14 2008, 20:12, said:

am recitit si mi-am raspuns singura la intrebari :lol: :lol:  
am vazut ca e valabila asigurarea de la ardaf si omniasig pt serbia si macedonia
eu plec pe 10 iulie pe aceasta ruta
sper ca va fi ok
Eu mi-am facut RCA la OMNIASIG (acopera Serbia si Macedonia), a fost si mai scumpa din start (fata de cea de la BCR de exemplu), CASCO aveam tot la ei (de asta mi-am facut si RCA la ei, ca sa fie CASCO valabil si in afara tarii).
In Grecia am platit cu Mastercard la o statie Shell, iar in Macedonia am incercat sa platesc cu Visa (asa a cerut cel de la statia falsa Shell), insa nu a mers (si am dat cash); nu a mers pt. ca apoi am vazut ca scria pe card ca este valabil doar in RO :)

Celora care merg catre Portile de Fier le recomand traseul Cluj->Alba-Sebes-Sibiu-Rm. Vilcea-Tg. Jiu-Dr. Turnu Severin.
Este cu ceva mai lung decat cel prin Hateg-Motru (aprox 60 km), insa incomparabil mai practicabil.

#93
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 ASZ, on Jun 15 2008, 08:36, said:

... de asta mi-am facut si RCA la ei, ca sa fie CASCO valabil si in afara tarii.
Nu-i chiar asa, depinde de tine daca vrei sa incluzi in polita casco si extinderea valabilitatii ei in afara tarii, suma platita in plus este foarte mica. Anumite societati de asigurare (daca nu chiar toate) dau aceasta extindere gratuit, ca bonus, daca faci si rca la ei.

Editat de Peachy, 15 iunie 2008 - 15:52.


#94
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 06.12.2005

 Peachy, on Jun 15 2008, 16:46, said:

Nu-i chiar asa, depinde de tine daca vrei sa incluzi in polita casco si extinderea valabilitatii ei in afara tarii, suma platita in plus este foarte mica. Anumite societati de asigurare (daca nu chiar toate) dau aceasta extindere gratuit, ca bonus, daca faci si rca la ei.
Chiar nu am inteles ce anume zici ca nu-i chiar asa .... (am zis eu altceva decat ca la societatea la care am asigurarile a fost fara costuri suplimentare  ?)
Aveam Casco Omniasig care include default (si gratuit) aceasta extindere la tarile din Europa, cu conditia sa ai la ei si RCA.

#95
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.952
  • Înscris: 05.01.2008
la duty free e ceva ce merita luat?

#96
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 ASZ, on Jun 16 2008, 11:31, said:

Chiar nu am inteles ce anume zici ca nu-i chiar asa .... (am zis eu altceva decat ca la societatea la care am asigurarile a fost fara costuri suplimentare  ?)
Aveam Casco Omniasig care include default (si gratuit) aceasta extindere la tarile din Europa, cu conditia sa ai la ei si RCA.
Pe pagina din urma ai spus "Eu am CASCO la Omniasig, a trebuit sa fac si RCA la Omniasig ca sa fie valabil CASCO-ul in afara tarii", ceva mai sus ai facut din nou aceeasi afirmatie "Eu mi-am facut RCA la OMNIASIG (acopera Serbia si Macedonia), a fost si mai scumpa din start (fata de cea de la BCR de exemplu), CASCO aveam tot la ei (de asta mi-am facut si RCA la ei, ca sa fie CASCO valabil si in afara tarii)".

Din ambele afirmatii se deduce ca asigurarea casco ar fi valabila in afara tarii doar daca ai rca la aceeasi societate de asigurari, ceea ce nu este adevarat. Poti sa ai casco la o soc. de asig. si rca la alta, nicio problema. De asta am si spus ... nu este chiar asa.

Editat de Peachy, 16 iunie 2008 - 14:08.


#97
remyx

remyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 24.08.2006

 Peachy, on Jun 16 2008, 14:53, said:

Pe pagina din urma ai spus "Eu am CASCO la Omniasig, a trebuit sa fac si RCA la Omniasig ca sa fie valabil CASCO-ul in afara tarii", ceva mai sus ai facut din nou aceeasi afirmatie "Eu mi-am facut RCA la OMNIASIG (acopera Serbia si Macedonia), a fost si mai scumpa din start (fata de cea de la BCR de exemplu), CASCO aveam tot la ei (de asta mi-am facut si RCA la ei, ca sa fie CASCO valabil si in afara tarii)".

Din ambele afirmatii se deduce ca asigurarea casco ar fi valabila in afara tarii doar daca ai rca la aceeasi societate de asigurari, ceea ce nu este adevarat. Poti sa ai casco la o soc. de asig. si rca la alta, nicio problema. De asta am si spus ... nu este chiar asa.

Ce zice omul, si e adevarat : Daca ai casco obisnuit si RCA la Omniasig atunci automat casco-ul acopera si incidentele din UE (casco international). Atata tot. Poti sa ai Casco la o firma si RCA la alta, si sa ai acoperire internationala dar asta depinde cum negociezi tu...

#98
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 remyx, on Jun 16 2008, 19:20, said:

Ce zice omul, si e adevarat : Daca ai casco obisnuit si RCA la Omniasig atunci automat casco-ul acopera si incidentele din UE (casco international). Atata tot. Poti sa ai Casco la o firma si RCA la alta, si sa ai acoperire internationala dar asta depinde cum negociezi tu...
Exact, asta spuneam si eu, nu doream ca cineva neavizat sa ramana cu impresia ca asigurarea casco este valabila afara doar in cazul in care ai rca la aceeasi companie. Cat despre negociere din pacate nu prea ai ce si cum, din ce am vazut pana acum poti sa alegi intre casco intern sau extins si cam atat, eventual poti sa-i iei la rand pe toti asiguratorii si sa vezi care ofera conditii mai bune.
Cand am facut leasingul am avut de ales la cine sa-mi fac asigurarea casco in varianta extinsa (doar era interesul lor), iar rca face anual societatea de leasing la cine primeste conditii mai bune, eu doar o primesc prin curier gata semnata. Anul trecut a fost la asiban iar anul asta la omniasig.

@anonima1
Abia acum ti-am vazut intrebarea. N-am oprit la nicio vama sa vedem ce ar fi prin duty free.

Editat de Peachy, 16 iunie 2008 - 20:09.


#99
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.952
  • Înscris: 05.01.2008
mersi de raspuns(la mine se subintelege de fiecare data)
am incercat ruta pe viamichelin si ma baga vreo 40 km prin bulgaria
e corect asa?

#100
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 142
  • Înscris: 26.10.2004
am citit si rascitit si n-am gasit ce ma intereseaza.
plec din bucuresti spre dubrovnik si nu vreau sa trec prin bulgaria; deci trebuie sa trec granita la sarbi; pe unde e mai bine ?
cum e drumul de la craiova la turnu severin ?

merci pentru intelegere.

#101
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007
@anonima1
Ruta nu trece prin Bulgaria, e gresit. Eventual schimba parametrii (Driving directions) si vezi daca iti da un alt traseu. Daca nu reusesti, trimite PM cu pc. de plecare si destinatia si-ti trimit ce-mi da pe gps.


@zappata
Poti sa treci pe la Portile de Fier (Gura Vaii), apoi depinde de tine daca vrei sa continui spre vest (Belgrad) si apoi sa cobori spre Podgoritsa si Dubrovnik, sau dupa granita o iei spre Dubrovnik pe o alta ruta (de evitat Pristina).
Din cate tin minte dinspre Bucuresti pana la Turnu Severin drumul este destul de bun (dar nu bag mana in foc ca anul asta nu am fost), rau este dupa Turnu spre Timisoara.

#102
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.952
  • Înscris: 05.01.2008

 night_guy, on Jun 17 2008, 21:26, said:

Salutare ,
am si eu o nelamurire ... vreau sa plec cu masina in Grecia -Corfu  si nu stiu daca am nevoie de pasaport sau nu ... pls help

vacante frumoase
Peachy ,mersi ma descurc
night_guy ,pt Serbia- Macedonia ai nevoie de pasaport daca mergi prin Bulgaria ai nevoie numai de CI

#103
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 06.12.2005

 anonima1, on Jun 16 2008, 14:19, said:

la duty free e ceva ce merita luat?
Am oprit la un astfel de magazin la granita Grecia-Macedonia, insa preturile sunt descurajante.
Nu am luat nimica, pentru ca erau preturi la fel de mari ca la noi in marketuri (doar daca nu or avea ceva superoferta, cum am gasit la acel magazin un produs: 3 sticle de Metaxxa la pretul de 20 EUR; oferta era de genul: cumpara 2 sticle cu 10 EUR/buc si a treia ti-o dam gratis; in afara de aceasta oferta nu mi s-a parut nimica interesant; mai erau romani in transit pe acolo si am vazut ca mai luau tot felul de produse, insa repet pe mine nu m-a impresionat nici un produs/pret)

#104
genugeo85

genugeo85

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 06.06.2007

 zappata, on Jun 17 2008, 13:55, said:

am citit si rascitit si n-am gasit ce ma intereseaza.
plec din bucuresti spre dubrovnik si nu vreau sa trec prin bulgaria; deci trebuie sa trec granita la sarbi; pe unde e mai bine ?
cum e drumul de la craiova la turnu severin ?

merci pentru intelegere.

Drumul intre Craiova si Tr-Severin este bun(exceptand o portiune mica pe langa si in Strehaia, vreo 7-8 km). In portiunea Craiova-Filiasi(aproximativ 36 km) sunt 4 benzi, drumul e excelent, daca ai detector de radar poti merge cu peste 140 km/h! Poti ocoli Craiova pe centura de nord, intri in dreapta dupa aeroport, cum vii dinspre Bucuresti(exista indicator).

#105
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 ASZ, on Jun 18 2008, 16:06, said:

Am oprit la un astfel de magazin la granita Grecia-Macedonia, insa preturile sunt descurajante.
Nu am luat nimica, pentru ca erau preturi la fel de mari ca la noi in marketuri (doar daca nu or avea ceva superoferta, cum am gasit la acel magazin un produs: 3 sticle de Metaxxa la pretul de 20 EUR; oferta era de genul: cumpara 2 sticle cu 10 EUR/buc si a treia ti-o dam gratis; in afara de aceasta oferta nu mi s-a parut nimica interesant; mai erau romani in transit pe acolo si am vazut ca mai luau tot felul de produse, insa repet pe mine nu m-a impresionat nici un produs/pret)


Am citit pe un alt forum ca in Macedonia sunt multi cersetori, "spalatori de geamuri", la care trebuie avut grija, ca se razbuna daca nu le dai ceva... ai intalnit pe drum, e adevarat?

#106
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Daca mergi pe autostrada n-ai cum sa dai peste asemenea indivizi, iar dupa ce am iesit de pe autostrada (spre Evzoni) tin minte ca am trecut printr-un singur orasel, parca fara semafoare si foarte putin populat. Daca vrei sa mergi prin Bitola nu stiu, ca pe acolo n-am fost. Am observat si eu ca era mai scurta ruta (pentru destinatia mea) dar cand am vazut ca nu-i autostrada ci drum national mi-am luat gandul deoarece prefer sa evit tranzitul oraselor.

Editat de Peachy, 21 iunie 2008 - 00:38.


#107
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 322
  • Înscris: 06.12.2005

 monny_75, on Jun 20 2008, 15:54, said:

Am citit pe un alt forum ca in Macedonia sunt multi cersetori, "spalatori de geamuri", la care trebuie avut grija, ca se razbuna daca nu le dai ceva... ai intalnit pe drum, e adevarat?
Eu nu am intalnit/vazut acest aspect al Macedoniei.

#108
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Ne-am intors si noi din Grecia si am fost multumiti de ruta aleasa. La dus am facut 13 ore din Timisoara pana la destinatie (140 km de Salonic), iar la intoarcere 11 ore. Drumul la dus pe timp de noapte, fara opriri mai lungi de 15 minute, iar la intoarcere pe zi. Nu am avut nici un fel de incidente, nu ne-a oprit nimeni, nu ne-a deranjat nimeni, cu politia nu am avut treaba, daca am vazut 2 echipaje pe tot traseul.

In mare sunt cam aceleasi informatii oferite de multi dintre voi. A fost bine ca am avut bani marunti la punctele de taxare pe autostrada :) Nu m-au incantat cele 4 semafoare din Macedonia unde cred ca se consolideaza niste viaducte, dar macar am scos timpul pe autostrada.
Am oprit la intoarcere in duty-free intre Grecia si Macedonia si la fel, preturile nu mi s-au parut deloc mici. Am luat doar un parfum Hugo Boss cu 40 E, ceea ce gaseam si aici cam la acelasi pret. deci n-am facut nici o afacere, doar mi-am satisfacut curiozitatea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate