Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Cu mașina prin Serbia, Macedonia si Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
2278 replies to this topic

#127
GIGI2009

GIGI2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.06.2008
Plec in 10aug. din buzau spre croatia(trogir).Vreau s-o iau pe la Portile de Fier, Belgrad, Zagreb si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
-unde gasesc cazare mai ieftina prin jurul Belgradului(suntem 9 persoane), deoarece vreau sa fac drumul din doua bucati iar Belgradul este, ca timp, cam la jumatatea drumului(vreau ceva pensiuni,moteluri, asezate pe sosea sau autostrada)?
-masina este inmatriculata pe firma.Am nevoie de acte suplimentare pt a iesi cu ea in afara?
-CASCO si RCA trebuie facute special ca sa aiba acoperire in Serbia si Croatia, sau sunt suficiente cum sunt in Romania?
-cum este drumul pe varianta prezentata?
Multumesc anticipat tuturor.

#128
kth

kth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2008

 ASZ, on May 7 2008, 13:29, said:

Daca te rog frumos, poti sa dai mai multe detalii despre ora la care ati plecat, taxe platite la trecerea frontierelor (inclusiv la RO-Serbia), daca stii cumva de detectoarele de radar (sunt legale in Serbia si Macedonia), la ce statii ati alimentat si cam pe unde
Mersi
Stie cineva daca la tranzitarea Serbiei si a Macedoniei este nevoie de o procura in cazul in care autoturismul nu este trecut pe numele soferului?

#129
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 19.03.2007
Chiar as ruga pe cei care au trecut prin Serbia sa confirme daca au avut roaming pentru Orange, poate a fost doar la noi o problema, stiam si eu ca teoretic asa ar trebui sa fie, m-am bazat pe asta si am avut ghinion.

Merci Peachy.

#130
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 kth, on Jul 16 2008, 02:08, said:

Stie cineva daca la tranzitarea Serbiei si a Macedoniei este nevoie de o procura in cazul in care autoturismul nu este trecut pe numele soferului?
Da, legalizata la notariat + traducerea legalizata in limba engleza.

Edited by Peachy, 17 July 2008 - 00:05.


#131
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
teoretic proabil trebuie, mie nu mi-au cerut această procură nici măcar o dată, deși actele mașinii au fost solicitate întotdeauna de sârbi, atât la intrarea, cât și la ieșirea din țară.
Totuși, nu s-ar merita să riști [și eu o aveam la mine, dar n-a fost legalizată, niciodată; dacă nu au cerut-o, nu am dat-o :) ]

#132
ASZ

ASZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 06.12.2005

 JustMe2007, on Jul 16 2008, 09:28, said:

Chiar as ruga pe cei care au trecut prin Serbia sa confirme daca au avut roaming pentru Orange, poate a fost doar la noi o problema, stiam si eu ca teoretic asa ar trebui sa fie, m-am bazat pe asta si am avut ghinion.

Merci Peachy.
Eu am beneficiat de Roaming pe tot traseul pana in Grecia si inapoi la fel (am avut la noi 2 telefoane pe Orange si ambele au avut acces la retea in tarile tranzitate)

#133
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 CornelB, on Jul 17 2008, 08:31, said:

teoretic proabil trebuie, mie nu mi-au cerut această procură nici măcar o dată, deși actele mașinii au fost solicitate întotdeauna de sârbi, atât la intrarea, cât și la ieșirea din țară.
Totuși, nu s-ar merita să riști [și eu o aveam la mine, dar n-a fost legalizată, niciodată; dacă nu au cerut-o, nu am dat-o :) ]
Mie mi-a fost solocitata in Macedonia (masina imi este pe leasing), la Sarbi niciodata. Imputernicirea de la firma de leasing este atat in romana cat si in engleza si nu trebuie legalizata.
Ai dreptate, pentru atata lucru nu se merita sa risti sa te intoarca din drum, in fond problema nu se pune de genul teoretic trebuie dar practic nu ti-o cere, ci asa e legea, ca sa scoti din tara un bun care nu-ti apartine ai nevoie de acordul proprietarului.

Edited by Peachy, 17 July 2008 - 16:42.


#134
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 05.01.2008
La intoarcere in ultima localitate din Serbia( ca in bancul cu Bula) am luat amenda radar(din ala cu pistol) enorma-3000 dinari=38 euro.
Ce a fost nasol ca nu au vrut mita si a trebuit sa ne intoarcem sa schimbam euro-dinari ca nu putem plati in Ro pt ca noi suntem UE si ei nu.

#135
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Roaming-ul pentru Orange funcționează foarte bine in Serbia. Cat despre faptul de a da mita polițiștilor sârbi... Nu-i frumos... :nonobad: Sârbii mi s-au părut oameni corecți si foarte de treaba.

#136
marius_cristian

marius_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2008

 CLAUDIA_A, on Jun 12 2008, 10:01, said:

Anonima, merg la Vila Panorama... voi reveni cu poze si info cand ne intoarcem!
asteptam pozele cu panorama

#137
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Aveti idee cat costa cartea verde pentru Serbia si Macedonia, 15 zile. Am Rca si Casco+ extindere la Generali, dar mi-au cerut 60 Euro pentru aceste tari, si mi se pare cam mult...

#138
marius_cristian

marius_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2008

 monny_75, on Aug 12 2008, 15:00, said:

Aveti idee cat costa cartea verde pentru Serbia si Macedonia, 15 zile. Am Rca si Casco+ extindere la Generali, dar mi-au cerut 60 Euro pentru aceste tari, si mi se pare cam mult...
fa-ti asigurare la ardaf de exemplu sau al altii. eu am la ardaf si am carte verde si pentru serbia si pt. macedonia fara sa platesc nimic in plus.

#139
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 marius_cristian, on Aug 12 2008, 15:08, said:

fa-ti asigurare la ardaf de exemplu sau al altii. eu am la ardaf si am carte verde si pentru serbia si pt. macedonia fara sa platesc nimic in plus.


<_<
Am aflat cam tarziu ... deja am asigurarea incheiata...
La anul ma duc la alt asigurator, dar acum chiar nu am o varianta mai ieftina ? (as prefera sa cheltuiesc banii aia in Grecia)

#140
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Anul trecut am avut rca la asiban, cartea verde pentru 30 zile, S + M, a fost 10 eur.

#141
lucky luciano

lucky luciano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2007
De la Asiban am luat si eu acum o luna, 10 euro.

#142
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Peachy , lucky luciano
Va multumesc pt ajutor !
Am sunat la Asiban, este 10 euro   :thumbup:

#143
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,611
  • Înscris: 17.08.2007

 pedia33, on Jul 12 2008, 12:34, said:

Te rog sa-mi spui si mie daca este necesar Pasaport pentru Macedonia si Serbia, daca sunt necesare vigniete,carte verde pentru aceste tari, si nu in ultimul rand te rog sa imi recomanzi si mie un hotel sau vila in Paralia.
Multumesc anticipat.

Pt Serbia si Macedonia este nevoie de pasaport si de extensie RCA (carte verde) daca aceste tari nu sunt acoperite de polita standard (difera de la asigurator la asigurator). In Serbia nu exista vigneta ci snumai taxa de autostrada si din cate am mai citit si in Macedonia e la fel. Referitor la Paralia-daca tot bati atata drum mergi intr-un loc mai frumos-de exemplu insula Thassos (diferenta de maxim 100km). Am fost anul trecut si in Thassos sin Paralia si am putut face diferenta. Paralia este ca si litoralul nostru numai ca este putinel mai curat si cu mai putine manele. Este alegerea ta. Calatorie placuta si mergi fara grija, nicaieri nu este mai stresant sa conduci decat la noi.

#144
SCORPIO22

SCORPIO22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.09.2008
ajutati-ma si pe mine...pe 12 sept plec in macedonia...bucuresti-ruse-sofia-macedonia. ajutati-ma cu orice informatie...un sfat...orice!!poate a mai fost cineva sau merge cineva!~!multumesc anticipat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate