Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Domain/Hosting - script/software

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Salutari,
Am achizitionat recent un domeniu care doresc sa-l transform intr-un site care sa ofere subdomenii cu php, mysql si altele incluse, gratis sau cu plata (in functie de trafic si spatiu dorit).

Se va adresa tuturor categoriilor de varsta si oricui este interesat sa detina un subdomeniu gratuit (sau platit cu o suma infima) pentru a-si promova activitatea, produsele si asa mai departe.

Ce trebuie ?
Am nevoie de un script sau soft realizat in special daca se poate in PHP pentru acest site, si care sa permita oamenilor sa se inregistreze si sa-si creeze subdomeniu.

Cum ?
Prin interfata scriptului sau softului (daca exista) instalat pe server. Nu vreau nimic complicat, vreau doar ca la inregistrare sa se introduca datele personale, sa isi aleaga un subdomeniu, o parola si mai departe sa-si vada de treaba. NU doresc sa ofer softuri gratuite cum fac providerii (gen phpBB sau Coppermine). Dupa ce isi face omul contul sa isi faca de cap, sa isi instaleze singur daca vrea orice vrea, in limitele ofertei.

Pret ?
Aici va intreb pe voi, cam la ce pret se ridica realizarea unui asemenea script/soft si cam in cat timp se poate realiza ?


Daca aveti idei sau sfaturi as aprecia mult.

Multumesc.

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
cat timp ai un server dedicat (care e al tau, cu acces full la el) pot sa iti fac eu o astfel de aplicatie (o am defapt, trebuie doar adaptata tie). eventual ar fi bune niste detalii de gen:

- ce server ftp ai?
- cata libertate oferi pe server?
- cum vrei sa stochezi subdomeniile? (vhost sau rewrite)

#3
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006

View Postaolex, on May 7 2006, 20:23, said:

cat timp ai un server dedicat (care e al tau, cu acces full la el) pot sa iti fac eu o astfel de aplicatie (o am defapt, trebuie doar adaptata tie). eventual ar fi bune niste detalii de gen:

- ce server ftp ai?
- cata libertate oferi pe server?
- cum vrei sa stochezi subdomeniile? (vhost sau rewrite)

serverul mi-l va tine cineva care-l va administra pentru mine. din cate stiu sigur subdomeniile vor fi vhost.
ce server de ftp are nu stiu.
cat despre libertate pe server, persoana care-mi administreaza si-mi instaleaza ce vreau, are acces maxim

Acum na, cum e fiecare admin, cu fixurile lui, o avea si treburi care nu va dori sa le faca, mai ales ca e traumatizat cu securitatea serverelor :)

Merci

#4
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
eu am asa ceva gata facut, ruleaza propriul daemon si se imbarliga in tot sistemul (in sensul ca interactioneaza cu orice) doar ca nu e gata inca (nu ca m-as fi ocupat de el in ultimul timp). oricum, un sistem de vhost-uri, management mysql si cont ftp nu imi ia mult de implementat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate