Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Aminoacizi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 18.10.2005
Salut!
Sunt programator de meserie, motiv pentru care cer scuze inca de la inceput pentru greselile pe care s-ar putea sa le fac.
De mai multa vreme ma intereseaza sa cunosc legile de functionare ale fiintei umane. Am cautat, am citit cate ceva si....   am ramas cu o groaza de lucruri neclarificate.
O sa incep cu unul dintre ele.
Sunt 20 de aminoacizi din care organismul uman isi construieste proteinele. 8 din ei sunt considerati esentiali. Pe unde am citit (carti de fiziologie umana) se spune ca "organismul a pierdut capacitatea de a sintetiza acesti 8 aminoacizi".
Intrebare:
Daca a pierdut capacitatea inseamna ca la un moment dat o avea. Oare s-a "atrofiat" aceasta capabilitate a organismului uman?
Daca s-a atrofiat de ce sa nu incercam s-o re-activam?

rast

#2
t man

t man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.047
  • Înscris: 16.11.2005

 rast, on May 7 2006, 09:25, said:

Pe unde am citit (carti de fiziologie umana) se spune ca "organismul a pierdut capacitatea de a sintetiza acesti 8 aminoacizi".
E o metafora.

 rast, on May 7 2006, 09:25, said:

Daca a pierdut capacitatea inseamna ca la un moment dat o avea. Oare s-a "atrofiat" aceasta capabilitate a organismului uman?
Daca s-a atrofiat de ce sa nu incercam s-o re-activam?

In calitate de student la medicina te intreb : ce sunt prostiile astea ?  :console:    :roflmaofast:

#3
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 t man, on May 7 2006, 09:44, said:

E o metafora.
In calitate de student la medicina te intreb : ce sunt prostiile astea ?  :console:    :roflmaofast:
Explica-i tu cum sta treaba cu acei aminoacizi, in aceeasi calitate de student la medicina. Cred ca e mult mai constructiv decat sa razi de cineva care doreste sa isi lamureasca o problema sau sa isi raspunda la intrebare.

rast, daca o sa citesti topicul meu despre inteligenta artificiala si constiinta umana (care abordeaza si problemele puse de tine, si eu sunt tot programator), vei avea raspunsul la unele intrebari, sau cel putin vei mai adauga o noua piatra de temelie la viziunea pe care o ai acum.

#4
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 20.05.2004

 rast, on May 7 2006, 08:25, said:

Intrebare:
Daca a pierdut capacitatea inseamna ca la un moment dat o avea. Oare s-a "atrofiat" aceasta capabilitate a organismului uman?

Atrofierea s-a produs de-a lungul evolutiei, probabil fiindca era mai "ieftin" (pentru organism) ca sa ia aminoacizii respectivi direct din hrana decat sa ii sintetizeze. In general, animalele superioare au probleme cu sinteza aminoacizilor; bacteriile se descurca  :) .

 rast, on May 7 2006, 08:25, said:

Daca s-a atrofiat de ce sa nu incercam s-o re-activam?

nu cred ca avem nevoie...

#5
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Asta ne face mai dependenti de mediu, nu prea stiu ce inseamna din punct de vedere evolutionist. In felul acesta selectia naturala are un impact mai puternic asupra individului ca entitate, caci apar alte exigente, nu?

#6
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 20.05.2004
Vezi cum e si cu dependenta asta... uneori e mai bine asa. De exemplu, vrei sa mananci (sa zicem) castraveti. Solutia: mergi la piata, ii cumperi si mananci. La o adica ai putea sa ii cultivi tu, nu? Sau probabil stramosii. Acuma s-a "uitat" pentru ca e mai convenabil sa ii luam de-a gata.
Cam asa e si cu aminoacizii astia.

#7
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 07.01.2006

 Johnnywal, on May 7 2006, 17:33, said:

Vezi cum e si cu dependenta asta... uneori e mai bine asa. De exemplu, vrei sa mananci (sa zicem) castraveti. Solutia: mergi la piata, ii cumperi si mananci. La o adica ai putea sa ii cultivi tu, nu? Sau probabil stramosii. Acuma s-a "uitat" pentru ca e mai convenabil sa ii luam de-a gata.
Cam asa e si cu aminoacizii astia.
Sa inteleg ca sinteza acestor aminoacizi era o functiune care ocupa inutil "resursele". S-a renuntat la ea din cauza aportului exogen facil, dar in lipsa acestui aport, nu se ajunge la afectarea stabilitatii organismului?

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004
sa vedem..din ce stiu eu( tot in calitate de student la medicina, dar atentie, nu am nici o treaba cu chimia, deci sunt cunostinte pur personale!):aminoacizii alcatuiesc proteinele, sunt un fel de "caramizile" de baza ale acestora. ei sunt numiti aa naturali sau proteinogeni, dar nu toti aa sunt de acest tip. exista cam 300 de aa naturali, dar dintre ei proteinogeni sunt doar 20. in afara de astia, mai exqsta si altii, care se cheama "derivati", si care nu se gasesc in ADN; ei se obtin prin niste modificari ale alora proteinogeni.....

cat despre chestia aia cu "organismul a pierdut capacitatea de sinteza"..nu stiu ce sa zic..n-am auzit, nu cunosc, poate daca ne zici unde ai citit...

#9
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Similitudinea care o cauta rast se refera la scalabilitatea produsului finit?

#10
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Unul din motivele posibile e ca aminoacizii sunt produsi pe baza azotului (bacterii) sau azotatilor/amoniacului (plante), iar ultimele doua categorii cel putin sunt toxice pentru animale. Azotul e greu de descompus si de bagat in alte reactii, ca e relativ inert dpdv. chimic.

#11
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 18.10.2005

 landscape10, on May 7 2006, 12:28, said:

rast, daca o sa citesti topicul meu despre inteligenta artificiala si constiinta umana (care abordeaza si problemele puse de tine, si eu sunt tot programator), vei avea raspunsul la unele intrebari, sau cel putin vei mai adauga o noua piatra de temelie la viziunea pe care o ai acum.
M-ai nenorocit  :)  peste 500 de mesaje

rast

 Johnnywal, on May 7 2006, 17:33, said:

Vezi cum e si cu dependenta asta... uneori e mai bine asa. De exemplu, vrei sa mananci (sa zicem) castraveti. Solutia: mergi la piata, ii cumperi si mananci. La o adica ai putea sa ii cultivi tu, nu? Sau probabil stramosii. Acuma s-a "uitat" pentru ca e mai convenabil sa ii luam de-a gata.
Cam asa e si cu aminoacizii astia.
Faina comparatia!
Cand te duci la piata cumperi castraveti culesi de X ore....  sau zile.  Poate putin dez-hidratati. Isi piar oarecum din calitati.
Cand ii cultivi tu, in gradina ta, este mai greu, dar ii culegi proaspeti....

Cand folosesti aminoscizii din mancare (aia din carne de exemplu) e ca si cum ti-ai face o casa, dar nu cu caramizi noi, ci cu caramizi recuperate de la alte cladiri daramate (animale moarte). E un fel de casa la... "second hand".

rast

#12
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 18.10.2005

 landscape10, on May 7 2006, 11:28, said:

rast, daca o sa citesti topicul meu despre inteligenta artificiala si constiinta umana (care abordeaza si problemele puse de tine, si eu sunt tot programator), vei avea raspunsul la unele intrebari, sau cel putin vei mai adauga o noua piatra de temelie la viziunea pe care o ai acum.

landscape10, am rasfoit toate mesajele de pe topicul tau. Nu numai ca nu am gasit raspuns la vreo intrebare, dar nici nu am gasit vreo referire la aminoacizi sau macar proteine.
Mi-o fi scapat mie ceva?
Daca nu e efortul prea mare pentru tine, poate imi dai un link direct spre un mesaj care are astfel de referiri, sa nu mai caut eu in ditamai "arhiva"

mersi anticipat,
rast

#13
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 483
  • Înscris: 07.01.2006
:huh:

#14
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 rast, on May 8 2006, 15:05, said:

landscape10, am rasfoit toate mesajele de pe topicul tau. Nu numai ca nu am gasit raspuns la vreo intrebare, dar nici nu am gasit vreo referire la aminoacizi sau macar proteine.
Mi-o fi scapat mie ceva?
Daca nu e efortul prea mare pentru tine, poate imi dai un link direct spre un mesaj care are astfel de referiri, sa nu mai caut eu in ditamai "arhiva"

mersi anticipat,
rast
Din cate stiu nu s-a discutat absolut nimic despre proteine, aminoacizi si rolul lor, dar s-a discutat foarte mult despre evolutie, despre evolutia constiintei odata cu evolutia biologica, precum si de adaptabilitate la mediu si tot ce implica aceasta. Indirect, ar fi trebuit sa ai raspuns la intrebare. Banuiesc ca ai citit postul lui bonobo, ca raspuns la nedumerirea mea privind subiectul "de ce albinele construiesc fagurele hexagonal, stiind ca hexagonul este forma perfecta pentru stocarea unei cantitati mari de material intr-un spatiu mic".
Revenind la problema ta, nu mai avem nevoile pe care le aveam inainte, s-au schimbat toate conditiile, iar ceea ce tu vezi ca regres este de fapt adaptabilitate.
Organismul nu a pierdut capacitatea de sinteza, ci pur si simplu s-a adaptat noilor conditii impuse de noul mediu, noul mod de viata, etc.

Editat de landscape10, 11 mai 2006 - 20:11.


#15
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 221
  • Înscris: 18.10.2005

 landscape10, on May 11 2006, 21:10, said:

nu mai avem nevoile pe care le aveam inainte, s-au schimbat toate conditiile, iar ceea ce tu vezi ca regres este de fapt adaptabilitate.
Adica.....  nu mai avem nevoie de cei 8 aminoacizi?!?!?!?....  atunci de ce ii luam din proteinele animale?
Cat despre evolutie si inteligenta artificiala o sa scriu acolo un mesaj.

rast

#16
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 20.05.2004
Fortand un pic, am putea sa ne intrebam daca nu ar fi mai bine sa fim verzi si sa facem fotosinteza. Astfel ne-ar ajunge lumina solara, ceva CO2 si apa. Total independent, nu?

#17
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 rast, on May 12 2006, 06:04, said:

Adica.....  nu mai avem nevoie de cei 8 aminoacizi?!?!?!?....  atunci de ce ii luam din proteinele animale?
Cat despre evolutie si inteligenta artificiala o sa scriu acolo un mesaj.

rast
Eu ti-am raspuns la intrebarea "Daca s-a atrofiat de ce sa nu incercam s-o re-activam?".
Putem incerca, dar nu mai avem nevoie de acea "reactivare", in conditiile de acum ar fi un efort in plus.

#18
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.847
  • Înscris: 03.11.2005

 rast, on May 7 2006, 09:25, said:

Salut!
Sunt programator de meserie, motiv pentru care cer scuze inca de la inceput pentru greselile pe care s-ar putea sa le fac.
De mai multa vreme ma intereseaza sa cunosc legile de functionare ale fiintei umane. Am cautat, am citit cate ceva si....   am ramas cu o groaza de lucruri neclarificate.
O sa incep cu unul dintre ele.
Sunt 20 de aminoacizi din care organismul uman isi construieste proteinele. 8 din ei sunt considerati esentiali. Pe unde am citit (carti de fiziologie umana) se spune ca "organismul a pierdut capacitatea de a sintetiza acesti 8 aminoacizi".
Intrebare:
Daca a pierdut capacitatea inseamna ca la un moment dat o avea. Oare s-a "atrofiat" aceasta capabilitate a organismului uman?
Daca s-a atrofiat de ce sa nu incercam s-o re-activam?

rast
"a pierdut capacitatea" vrea sa insemne, in limbajul cartilor de fiziologie ca alte organisme o au, in timp ce omul, cel mai evoluat reprezentant al lumii animale, nu.
Nu se stie de ce ne sintetizam unii amino acizi si pe altii nu, asa cum nu se stie de ce nu ne sintetizam vitamina C (acid ascorbic) pe care alte mamifere si-ao sintetizeaza.
Cum zicea cineva daca am face fotosinteza am trai cu lumina, hai fie, plus oleaca de azot, bioxid de carbon, fosfor ...
Chestia cu "reactivarea" e asemanatoare cu ce cauta geriatria: sa determine procesele biochimice din organismul batrin  sa se desfasoare ca in organismul tinar; asta fiindca nu se stie nici de ce, cu virsta, se atrofiaza unele capacitati (exista evident fel de fel de teorii) desi avem material biologic la dispozitie ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate