Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 

Ajutor DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ducu30

ducu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2002
Domnilor sunt un utilizator mediu ca si computer skill  si am o problema. Asa ca rog anticipat daca se gaseste un crestin sa ma ajute sa o faca cu mila fata de cunostintele mele medii despre computere.

Problema: Computer laptop Toshiba Satellite Pro 4280x cu unitate DVD controlat de un program preinstalat. La optiunea DVD region posibilitatea sa o schimbi valabila numai pentru 5 schimbari. Dupa aceastea se blocheaza pe ultima optiune. Ceea ce s-a intamplat si anume pe Regiunea 1 USA. Bun, am incercat sa dezinstalez si sa-l instalez din nou pentru a utiliza DVD din Europa, regiunea 2. Dupa operatie programul in continuare a ramas blocat pe aceeasi regiune 1. OK, am dezinstalat acel program si am instalat un altul Power DVD de pe Internet dar si acesta a ramas blocat pe aceeasi regiune 1 fara alta interventie.

Ce pot sa fac pentru a scapa de blocajul asta si de a vedea DVD atat din USA cat si din Europa.

Multumiri anticipate?

#2
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Sa cauti pe internet EXACT modelul tau de dvd si sa vezi daca poate fi deblocat. Daca da, norocul tau, daca nu, vei putea sa vezi doar dvd-uri zona 1. Si sa citesti cu _foarte_ mare atentie ceea ce vei gasi ca scrie acolo.

Din motive de politica a forumului (ceea ce intrebi e cam "ilegal" si dvd-ul iese automat din garantie, daca mai e, in urma unei astfel de operatii de deblocare), nu iti pot da un link. Dar te descurci, ca esti baiat mare :)  ;)

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
ca nu e chiar asha de negru ... draqu'! ... asta e forum de softnews & NOcrack, e-adevarat!

Problema cu DVDu shi legalitatea e mai spinoasa ... Deja se bat aia mari ... producatorii, care sa o tzina, care sa o scoata (regiuna shi blocarea ei) ... Dupa cum cred ca shtitzi, au ieshit deja drive-uri DVDrom deblocate OFICIAL ...Asha ca nu e chiar asha de negru , cum spuneam! Pana la urma, omu' vrea sa vada ilme pe DVD, nu ripuite shi facute DivX ... deci LEGAL!!! Ia spunetzi voi, care dintre voi nu a vazut filme ripuite? io dau beri daca voi vedetzi NUMAI filme pe DVD, LEGAL inchiriate de la Hollywood sau cumparate de la vreun alt distribuitor autorizat! Hai sa fim serioshi!!! Nu mai datzi asha tare cu legalitatea! Akolo unde e cazul, sunt de-acord ... Da' aici eu consider ca nu e! Chiar nu e!

Cat despre DVDul matale, e komplicata a dreaqu! Ar fif ost mult mai bine shi mai simplu sa NU il blochezi ... Teoretic, blocajul asta e 90% IREVERSIBIL ... spun 90 % pentru ca mai exista INCA O schimbare, care este accesibila DOAR producatorilor! O sa ma interesez de ceva care sa te poata ajuta ... shi daca primesc feedback POZITIV din partea moderatorilor, itzi pun aici adresele ... daca nu, itzi dau pe PM sau pe mail!!!

Deci ashtept oarece pareri de la admini shi moderatori!

Baftau!:oK:

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
E drept ca exista deja pe piata DVD-uri freezone, care pe langa faptul ca pot citi dvd-uri din orice zona, in plus nici nu distrug imaginea daca incerci sa le tragi pe banda.

Dar ... nu este cazul asta. Iar operatia de deblocare nu este legala (stiu ca nu avem legislatie, dar pentru copyright exista) , prin urmare va rog sa folositi canalele private.

Pe de alta parte, daca dvd-ul tau nu-i unul de cine stie ce marca, eu in locul tau, l-as instala in alt calculator, si daca descoperi ca ai cele 5 incercari, atunci problema este soft, si nu-i complicata.

Iar ultima varianta, si asta la limita legalitatii, este sa-ti cumperi dvd-uri (discu' popriu zis) freezone...

EP

#5
ducu30

ducu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2002
Multumesc pentru sugestii.

Tybyt imi sugerai ca era mai bine sa nu il blochez . Corect. Dar poate imi dai si o sugestie cum as  fi putut  sa vad o gramada de DVD-uri pe care le-am cumparat legal si pe o gramada de bani din Europa , US si Canada platind deci cinstit drepturile de autor etc. Ce vina am eu ca aceasta masura de a impartii lumea pe regiuni ma loveste in dreptul meu de a-mi procura DVD-urile cinstit si pe bani dar din pacate din tari diferite.
Si cum se impaca asta cu DVD-playerele care sunt pe piata, chiar la Metro am vazut unul, care sunt multiregion. De ce nu se pot face si unitatile de DVD pt computere multiregion?
Cat despre sapaturile pe Net , le-am facut mai de mult si am gasit ca tipul asta de program este asa de al dracului ca nu se lasa dezinstalat cu una cu doua. Oare o reformatare a discului urmata de o reinstalare de pe CD-ul original a sistemului nu poate reseta si optiunile de regiuni ale DVD-ului?
Multumesc si am apreciat promptitudinea raspunsurilor.

#6
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi in primul rind daca dvd-ul tau e blocat hard. Daca da, nu te va ajuta nici o formatare de hard. Mai bine spune _exact_ ce model de dvd ai si incerc sa iti spun daca se poate debloca sau nu.

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Nu exista program al dracu ... exista doar solutii mai mult sai mai putin ascunse ....

EP

#8
ducu30

ducu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2002
Softul e Mediamatics DVDExpress. Hardul e Toshiba DVD-ROM  SD-C2302. Insa chiar acum cautand numele exact al DVD-ului am gasit in documentatie ca e facut pentru Regiunea 1 USA (pentru ca l-am luat din US). Acum asta ce inseamna oare, ca odata cu epuizarea celor 5 schimbari de regiune DVD acesta ramane oricum blocat "hard" pe Regiunea 1 ? Asta poate explica poate si faptul ca la instalarea unui alt soft DVD Cyberlink Power DVD si acesta era blocat pe Regiunea 1.

Cat despre scoaterea unitatii si montarea ei in alt computer e destul de complicat pt mine avand in vedere ca e vorba de un laptop deci totul e in miniatura.

Inca o data multumesc pentru ajutor.

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca mai exista o solutie... :D
O solutie software, care s-ar putea sa mearga si pe DVD-ul problematic.
Programul se numeste DVD Region Killer 2.0 si este produs de aceeasi firma care produce si CloneCD

DVD Region Killer 2.0 poate fi gasit AICI

Good Luck ! :drac:

#10
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt curios daca functioneaza ... spune-ne si noua dupa testare

EP

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by EndLess_Point
Nu exista program al dracu ... exista doar solutii mai mult sai mai putin ascunse ....

EP
KoreKt

Hai sa lamuresc cateva chestii ... io m-am lovit de curand de probleme de genul asta! Am retzinut chestia cu PM shi o sa incerc sa ma incadrez in limite legale
  • DVD PLayerele de la Metro nu sunt codate, iar unitatzile sunt codate deoarece s-a considerat ca atat timp cat nu potzi ripui etc pe un DVD Player, nu e necazul asha mare! Plus alte considerente ... Cam cat e un DVD player shi cam ce drepturi platesc producatorii ... sincer, eu nu shtiu care este politica pentru producatorii de playere stand-alone ... In schimb shtiu ca daca ai DVD rom (pe un calculator - NORMAL) shi ceva soft - nu mult, potzi face destule chestii ilegale ... de-asta le-au codat (sau asta e unul dintre motive)

  • Pentru a vedea filmele respective cumparate (legal) din toata lumea ... ar fi fost mult mai bine sa intrebi inainte de a bloca unitatea ... shi se rezolva destul de simplu ... da' de-acum ii trecuta ...

  • in general (99%) se blocheaza hardware deci nu prea te ajuta nici o formatare de hard ... shi, din pacate, cred ca nici firmware-urile free-zone ...

  • daca ii blocat, nic nici DVD region killer nu te ajuta (nu cred, tzinand cont de modul de realizare a softuli shi protectziei)

  • daca s-a blocat, ramane blocat pe ULTIMA ZONA SELCTATA indiferent de locul de productzie sau provenientza[/b]

  • Softurile de decode & play (WinDVD, PowerDVD etc) citesc atat din hardware (BIOSul unitatzii) cat shi din regishtrii de windoze... Se recomanda ca, dupa deprotejarea acesteia, sa se reinstaleze nu numai softul respectiv, ci shi WINDOZELE!!! Nu shtiu unde ishi scrie shi ce anume in regishteri ,.... deci solutzia: setup.exe!!!

Mai multe detalii gaseshti aici in format pdf   shi aici in format html ... Sunt destule sicrise akolo in special de video-editing shi DVD format etc... Pentru hardware informations ... incearca aici pentru Toshiba  sau aici pentru general things


Sper sa nu fi sarit kalu cu legea ...

Baftau!:oK:

Sorry, dar adresele modificate sa le trimiti numai pe pm.

#12
ducu30

ducu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2002
Am incercat Region Killer pe vremea cand DVD-ul mai avea inca o optiune pentru schimbare. Din pacate acesta a fost si motivul pentru care am blocat DVD-ul. Am crezut ca am gasit solutia si am efectuat si ultima schimbare "for test purpose". Din pacate cu aia am ramas. Region Killer-ul nu functiona. Citind tot ce imi spuneti voi ajung din ce in ce mai aproape de punctul unde cred ca voi constata ca DVD-ul e blocat "hard" si ca trebuie sa pun cruce  vizionarii DVD-urilor din Europa (cel putin pe unitatea asta).
Multumesc pentru explicatii Tyby, am priceput. Am sa citesc si ce mi-ai dat.
Endless Point , ai spus ca nu exista program al dracu. Dar de beleaua asta ce zici. Cred ca in cazul asta solutia e atat de ascunsa incat nu o voi gasi niciodata.

Multumesc.

Daca mai aveti sugestii "I am all ears".

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Modelul tau are posibilitate de decodare. Dar nu stiu daca functioneaza si _dupa_ ce a fost blocat. Daca nu ai retinut adresele lui tybyt, cere-i-le, dar pe pm, nu aici. E treaba voastra ce faceti pe pm. Si eu stiu adrese de unde poti lua asa ceva, dar nu le pun pe forum. Daca vrei, scrie-mi un pm.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Stiti ce este ciudat? Cred ca pe Chip-ul de acum cateva luni erau date site-urile de unde poti gasi firmware-uri DVD sparte :P ;)

#15
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Courage
Stiti ce este ciudat? Cred ca pe Chip-ul de acum cateva luni erau date site-urile de unde poti gasi firmware-uri DVD sparte :P ;)

Si pe tema asta a fost parca si un thread in chip numit "chip - revista de hack and crack" (sau ceva asemanator)  :drac:  :P

#16
ducu30

ducu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.02.2002
Multumesc tuturor pentru ajutor in special lui tyby si lui bibicu. Linkurile mi-au fost de mare folos. M-am apucat sa le studiez in detaliu, mai ales dupa ce mi-am dat seama ca e treaba serioasa si pot sa raman cu DVD-ul "in brate" dupa aia. Apoi voi decide daca merita sa incerc sau raman la varianta cumpararii unui player multiregion. Daca voi reusi dau o lada de bere pentru tyby si pentru bibicu. Nu glumesc.
Inca o data mersi baieti. Primul forum intr-adevar util care l-am gasit pe net (din intamplare).

#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
NIMIC  nu e "din intamplare"  :drac:
Totul are o cauza...  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate