Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6291 replies to this topic

#6121
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
După o zi de căutări l-am luat in cele din urmă p-asta:

https://www.flanco.r...-l-clasa-a.html

L-am luat de la Altex direct din magazin cu 2150, în mod surprinzător preturile diferă mult in magazin vs site. Pe site la Altex e 2400 iar la Flanco 2200 pe site și 3000 în magazin.

Am renunțat la congelator jos și suportul pentru sticle. Am ales între asta și un Beko care era mai mare și avea suportul pentru sticle și dozator, dar era mai scump și consuma mai mult: aproape 400kwh vs ~280kwh cat consuma lg-ul.

Joi îl livreaza părinților, ma aștept să mă sune să mă întrebe ce-i ăla wi-fi :)

#6122
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
inox sau plastic?

#6123
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
inox

#6124
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
ce nu-mi place in cazul asta, este faptul ca are satinajul pe invers.

consider ca este o greseala grava de design si/sau fabricare

#6125
SarlauAndreeaCristina

SarlauAndreeaCristina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2017
Buna ziua!Am un frigider Amana AC 2224 care pe panoul de la facut gheață îmi licare în continuare becul de la Lock și de la auto Light. Am încercat sa îl deblochez însă nu am reușit. Se aude și un clic de fiecare data când licare butonul.L-am tras din priza deja ca este foarte intervant acel clic. ..Exact ca picătura chinezească. 😯

#6126
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDany_Darke, on 09 decembrie 2017 - 22:02, said:

ce nu-mi place in cazul asta, este faptul ca are satinajul pe invers.

consider ca este o greseala grava de design si/sau fabricare

nu prea mi-e clar la ce te referi. oricum mersi de "sa-l folosesti sanatos"

#6127
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
sa-l folosesti sanatos  :D

si fara reparatii, da?

#6128
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Mersi!  Posted Image

#6129
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Buna ziua, doresc sa achiziționez o combina frigorifica care sa arate și temperaturile reale la momentul respectiv , nu doar cele ținta. Mai se găsește așa ceva?!?! Recomandări? De preferat A+++ sau A++. Momentan am Gorenje cu 2 compresoare de vreo 10 ani care arată analogic temp din congelator. Multumesc.

#6130
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Din cate stiu, Samsung avea asa ceva (la modele mai vechi). Posibil sa aibe si acum. Cand se deschide spre exemplu usa de la frigider, daca o lasi mai mult timp deschisa si incepe sa bipue alarma, pe panou de afisaj, iti arata temperatura curenta (cu cat a crescut fata de cea setata).

Edited by MMike, 20 December 2017 - 12:38.


#6131
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007

View Postcosmin_ardelean, on 28 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Intrebarea mea: cat de reale sunt valorile alea de consum?
Ca Arctic-ul cu 5 sertare ce il inlocuiesc consuma 1.7kW in 24h, masurat pe contor.
Asta inseamna 50kW pe luna, 600kW pe an. Adica dublu fata de acest Beko.
Revin cu rezultatele promise.
BEKO RFNA312K21XP, 312L, volum congelator 277L, incarcat 95%:
- consum dat de producator - 326kWh pe an
- consum real, masurat pe contor etalonat - fix 0,700kWh/24 ore - 255kWh/an
Deci mai putin de jumatate consumul celui vechi, cu toate ca are cu 30% mai multe alimente congelate in el fata de cel vechi.

Sa zicem ca vara o sa consume putin mai mult, dar tot se incadreaza in consumul dat de producator.
Asadar ma declar multumit de ceea ce am platit.

#6132
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Buna seara,

Am cumparat sh un frigider Ariston no frost, model CM01FF. Vanzatorul mi-a spus ca a schimbat placa electronica si de atunci nu mai functioneaza vacuum-ul pe caserole si se face putina gheata in congelator. Insa gheata de sub sertarul de jps din congelator e destul de gorasa incat sa nu mai pot deschide sertarul respectiv si ceea ce e cel mai suparator este ca pe parchetul de sub frigider curge apa...

Exista vreo setare care sa rezolve problema ghetii din congelator ? In frigider nu e nici o problema. Ar putea fi vreo componenta defecta si din cauza asta se formeaza gheata ? E no frost si nu are voie sa aiba gheata...

#6133
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Sunt reduceri la Altex azi.
Combina frigorifica NoFrost GRUNDIG GKN 16820 FX, 316 l, 185.3 cm, A++, inox
2.029,91LEI
https://altex.ro/com...85-3-cm-a-inox/

Combina frigorifica NoFrost GRUNDIG GKN I15720, 237l, A++
2.589,91LEI
https://altex.ro/com...-i15720-237l-a/

Combina frigorifica NoFrost GRUNDIG GKN 16220 X, 354 l, 201 cm, A++, inox
https://altex.ro/com...-201-cm-a-inox/
2.249,91LEI

#6134
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
ma ajuta si pe mine cineva ?...

#6135
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cand am cumparat combina am studiat piata, si imi era teama sa cumpar arctic sau beko, dorind sa schimb frigiderul nu foarte vechi cu unul mai economic ,dar si mai mare. Puteti cumpara linistiti beko/arctic. Sunt silentioase , economice, si au o gama foarte variata de produse(probabil cea mai variata in tara), garantie 5 ani,si sustinem si economia, dar si mediul( distanta transport mica ), iar service-ul foarte ok(nu in toate orasele din neferecirie).
La inceput aveam in plan sa cumpar unul scump ,dar chiar in perioada respectiva nasului meu i-a luat foc frigiderul, unul din gama de varf, care a costat cam dublu fata de beko al meu. Asadar daca cumperi ceva scump nu poti sta linistit ca ai cumparat ceva bun, cum nu poti fi nici de cel ieftin, dar macar nu arunci atatia bani.

#6136
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postlaur_radu, on 05 ianuarie 2018 - 13:22, said:

Cand am cumparat combina am studiat piata, si imi era teama sa cumpar arctic sau beko, dorind sa schimb frigiderul nu foarte vechi cu unul mai economic ,dar si mai mare. Puteti cumpara linistiti beko/arctic. Sunt silentioase , economice, si au o gama foarte variata de produse(probabil cea mai variata in tara), garantie 5 ani,si sustinem si economia, dar si mediul( distanta transport mica ), iar service-ul foarte ok(nu in toate orasele din neferecirie).
La inceput aveam in plan sa cumpar unul scump ,dar chiar in perioada respectiva nasului meu i-a luat foc frigiderul, unul din gama de varf, care a costat cam dublu fata de beko al meu. Asadar daca cumperi ceva scump nu poti sta linistit ca ai cumparat ceva bun, cum nu poti fi nici de cel ieftin, dar macar nu arunci atatia bani.
Adica Grundig a luat foc?

#6137
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007
Caut un frigider fara congelator. Ceva cu o singura usa, deci. Deocamdata am aruncat o privire online, la emag. Ce mi-ar trebui ar fi un Bosch sau Miele, precum cele de mai jos:
https://www.emag.ro/...1/pd/ENR0KBBBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/D060MMBBM/
Ce mi-ar incanta ... e alta poveste:
https://www.emag.ro/...a/pd/D38J6NBBM/

Aveti idee daca pot gasi ceva similar cu Bompani dar un pic mai mare? Dar tot cu o singura usa? Si care, eventual, sa nu aiba congelator incorporat? La Bompani imi place foarte mult design-ul.

Multumesc.

Edited by DIY, 09 January 2018 - 18:54.


#6138
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Gorenje stiu ca mai aveau modele retro, dar nu stiu cat de mari sunt.

Intre Bosch si Miele, sunt faine amandoua... Eu as merge pe Miele, dar poate ca parerea mea e subiectiva. O singura chestie la Bosch, vorbesc din experienta, desi e vorba de o firma si un model de frigider care nu se ridica la nivelul celor prezentate de tine. Usa e ff mare si are rafturi pana jos. Oricat de mare ar fi frigiderul lucrurile tot vor sta la un moment dat inghesuite si tendinta e de a incarca usa ca se si umbla usor. Pe raftul de jos al usii pui usor 2 sticle de bere de 2,5l, una de apa minerala una de vin si un suc ceea ce bate pe la 10kg. Plus ce mai pui pe rafturile de mai sus. Daca mai ai si vreo 2 copii care trag de usa aia de frigider si se mai si tin de ea din cand in cand, punctul de sprijin al usii in partea de jos devine foarte solicitat. La mine partea de jos a usii s-a facut varza. A ajuns de bagi mana pana la spuma pe acolo. Daca are sustinere solida in punctul respectiv nu ai de ce sa iti faci griji. Nu stiu cum iti poti da seama de acest lucru. Poate daca te uiti la partea cealalta a usii (ca de obicei usile sunt reversibile si asta inseamna ca sunt practic simetrice stanga-dreapta) si sa vezi cum e intarit locul de sprijin. Daca e numai plastic e cam nasol.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate