Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Despre femeie...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
@d0T: Eu chiar ma vreau a fi misogin, dar atunci cand vreau sa arat asta, stiu, tata, ca am niste argumente "mai de Doamne-ajuta!", dar tie nu iti reuseste nici una! K! Nu esti misogin! Da' atunci de ce bagi niste afirmatii fara nici o argumentatie?! Uite, iti jur ca atunci cand am deschis pagina asta si am citit ce ai scris, in prima secunda am crezut ca am apasat din greseala pe prima pagina, caci tu aveai o exprimare izbitor de asemanatoare cu cea initiala si in continuare fara argumente! Te sfatuiesc sa citesti din ultimul meu post macar ce am scris cu litere mari! ;)
@arty: Mda... se pare ca pana la urma subtilitatile nu mai sunt la moda... dar daca nu pot fi misogin atunci sa fiu magar :D si sa ma incapatanez in a le folosi! Acele personaje erau puse acolo in antiteza, practic, luat le-am inversat rolurile! Iar daca e posibil sa fii plecat de la o prejudecata, atunci am ales asta stiind ca anumite slujbe au anumite pretentii! Adica, sa fim seriosi, ai avea tu TOTALA incredere in cineva cu maini enorme, de exemplu, sa iti faca o injectie foarte delicata? Sper ca m-am facut inteles, si in fine cum adica "ar fi cool sa te gandeshti inainte de a scrie...."??? Eu te asigur ca tot ce scriu mai ales in sectiunea de Editoriale e gandit de 10 ori si argumentat de inca atatea ori; dar daca tu nu intelegi ce vreau sa spun abtine-te din a face afirmatii din astea gratuite!
Concluzie: Nu stiu daca o-ti fi amandoi armasari sau nu, da' vedere de cal cu siguranta aveti!
@Joanne: "nu par femeie, chiar sunt!" Asta mi-a placut la nebunie! Sa stii ca sunt partial de acord cu tine! Eu cred ca omul nu este altceva decat rezultatul societatii in care traieste, insa asta nu inseamna ca mamele trebuie sa poarte crucea! Iar sa spui ca urasti o trasatura omeneasca... nu cred ca ai de ce! Apropo de ce spuneam mai devreme: Acea trasatura e acolo tot din cauza persoanelor din jur! Si ptr ca alt ex nu am gasit: Uite, tu de maine poti sa il urasti pe d0T ptr ca ar misogin, dar nu te gandesti ca si tu e posibil sa fi contribuit la dezvoltarea acestei trasaturi? Si atunci, in definitiv, a cui vina mai e? Think about it!

#38
Dia

Dia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2003
am citit opinii pro si contra...inferioritatii femeii. dar ceea ce nimeni n-a inteles e ca femeile nu cer egalitate. si asta pentru ca ele au deja superioritatea. as avea o gramada de argumente pentru a-l contrazice pe acest dOt. dar cum procedezi atunci cand un ignorant face mare valva, sustinand o aberatie sus si tare, fara argumente reale (sau doar cu argumentele care-i convin, parand sa aiba o memorie selectiva)? atunci cand isi sustine aberatia cu frenezie, cand da cu pumnul in masa, cand mai are putin si te calca in picioare pentru simplul motiv ca nu esti de acord cu el? l-ai salva pe bietul nemernic din rah... in care se scufunda singur, dar vezi ca nu mai are scapare! asa ca il lasi sa injure, sa-si faca numarul, si stai deoparte, avand constiinta superioritatii tale. n-o sa ma cobor la nivelul tau, sa intocmesc o lista cu invective la adresa barbatilor. consider ca cei care nu au opinii personale ascund acest lucu generalizand: "toate femeile sunt curve", "toti barbatii sunt porci", "toate blondele sunt proaste" etc.
desi am exemple concrete pentru a-ti combate ideea, nu o voi face. sunt convinsa ca le stii. sunt convinsa, de asemenea, ca nici un mesaj, oricat de bine argumentat, nu te va face sa iesi din cochilia ta de misogin. e mai bine acolo, nu? asa nu te va putea rani nici o proasta.

#39
Dia

Dia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2003

Quote

Originally posted by d0T
Eu nu inteleg de ce nu recunosti ce e de recunuscot. Eu as accepta oricand ca suntem "addicted to pussy" si ca suntem patetici in cazul asta... [/B]

dac tot vrei sa demonstrezi genialitate barbatilor si prostia femeilor si n-ai argumente viabile, fii macar mai atent la ceea ce scrii, ca te reprezinta. ia da tu fuga la dictionar (pardon, stii ce-i ala? cartulia aia groasa pe care probabil n-o ai pe un raft prin casa si trebuie sa dai fuga tocmai la biblioteca) si vezi ce inseamna "patetic". in cazul in care nu vei gasi un DEX, lasa-ma sa te pun in tema: patetic= plin de patos. nu e sinonin cu jalnic, cum crezi tu si jumatate din taranii cu aere de destupati din tara asta

#40
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Scumpa mea, Dia:
Stiu f bine ce inseamna patetic in romana. Insa eu vreau sa ii folosesc sensul pe care ,iata, ca l-ai perceput  corect. In engleza, "patetic" inseamna "demn de mila" si ai sa vezi ca urmatoarea editie a DEX-ului va avea trecut si acest sens. De ce ? Pt ca se foloseste. Daca ai fi studiat un pic evolutia DEX-ului, ai stii ca el se orienteaza (completeaza) in functie de romani, nu ei in functie de DEX.
Iar ca sa revenim la subiect:
1. Eu nu am luat pe nimeni peste picior in mod direct. Tu o faci si dai dovada de PATETISM (Na !).
2. Nu prea au existat femei geniale. CE VINA AM EU ?

#41
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
"Femeia este un animal cu par lung si idei scurte !"
Arthur Schopenhauer

#42
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Mai d0T, ce pe unii nu doare, pe altii amuza, dar mare pacat totusi ca nu doare! Acum nu stiu daca tu ai citit mai mult din Schopenhauer decat mine, dar daca tu crezi ca toata filosofia si inteligenta unui om poate fi redusa la un singur citat... Ma intreb ce ar iesi daca as face si eu la fel cu ce ai zis tu: “nu toti barabatii sunt geniali si nu prea au existat femei geniale”… Hm! Curios! Se pare ca am ajuns la o egalitate! Dar este posibil asa ceva, d0T? Ciudat, nu? Ce ti-e si cu citatele astea... :))
Dia, daca te limitai doar la primul post, ii erai inr-adevar superioara, dar se pare ca propriul orgoliu ti-a venit de hac!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate