Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Despre femeie...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Cu ceva timp in urma scriam un editorial numit "Fa femeie !". Feedback-ul a fost multumitor. Iata o noua incercare de a privi femeia in profunzimea ei. (Nu ganditi prea "adanc" aceasta ultima propozitie).

Ce-si doreste femeia ? Asta ne tot intrebam.
La un moment dat, in viata femeii, apare nevoia luarii unei decizii: dau la o clasa cu profil real sau uman ?

Majoritatea, iar cu precadere cele frumoase, opteaza pentru clasele cu profil uman. (Filologie, clase sportive).
Femeia frumoasa STIE ca isi va putea alege un barbat care sa o sustina (inclusiv financiar). De aceea NU lupta. Alege ce e mai usor. Probabil ca ati observat cum femeile urate,buboase aleg ce e mai greu si MUNCESC foarte mult. Nici pe ele nu le atrage profilul real pentru ca nu le caracterizeaza aceste activitati solicitante.

Interesant de observat este ca femeile nu produc. (cu unele exceptii). Ma refer, oricum, la procesul de creatie.
Sunt curios ce s-ar fi intamplat daca barbatul era aidoma femeii.
Am fi gatit in continuare in curte, am fi folosit tot albia pt spalat ?
Fara masini ? Fara calculatoare ?
De ce zic asta ? Pt ca femeile nu au nici un aport la existenta acestor obiecte fara de care confortul nostru aproape ca nu ar fi existat.
Femeile nu inventeaza mai nimic.
Bun, nu le intereseaza tehnica. Or avea, oare, aptitudini artistice ?
Nu cunosc femei care sa aiba opere comparabile cu cele ale geniilor masculine.

In muzica:
- Barbati : Bach, Mozart, Beatles, samd. Geniali.
- Femei: ...

In Pictura:
- Barbati: Van Gogh, Nicolae Grigorescu, samd.
- Femei: ...

In literatura:
- Barbati: Shakespear, Eminescu, samd.
- Femei: ---
...

De ce femeile nu sunt geniale ? De ce femile nu inventeaza ?
Practic, ele ce fac ?

Se tot insista pe ideea cu drepturile egale. Nu zic ca barbatul ii este superior femeii, insa sunt diferiti. Oameni diferiti, drepturi diferite.
De ce o incerca femeia sa il egaleze pe barbat, nu pot sa inteleg.
Nu au cum. Sunt diferite prin natura lor.

Nu am mai intrat in detalii ca sa explic ca nu se pot egala de catre femei nume precum Pitagora, Socrate, Newton, Einstein. Barbatii POT avea geniu. Femeile, nu. Or pt a produce ceva genial, e nevoie de geniu.
Eu nu respect religia, insa iata cum si  ea considera femeia ca fiind o coasta a barbatului. O coasta, atat.

Sa mai pun in discutie un aspect: demnitatea.
Nu am vazut inca barbati care sa bea urina, sa se spoiasca cu rahat, sa isi bage bete si alte prostii in •••, sa inghita sperma, etc.
Pun (femeile) totul in spatele lipsei de bani. Ok. Toti barbati au bani ?!
Si fie vorba intre noi, ca sa ai bani de o paine e de-ajuns sa prestezi munci mai putin injositoare. INSA, e mult mai simplu sa castigi 2 euoro/minut masturbandu-te in fata unei camere de luat vederi decat sa cureti cartofi 8 ore pe zi pt un codru de paine.

Mari diferente, extrem de mari. Acceptati realitatea, macar. Nu va mai complaceti in penibilitate ! (sfat dat de mine coastelor care citesc aceste randuri).

#2
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
......deci si femeile sunt ingenioase in ceva (cine mai castiga 2$/min masturbandu-se... ). Intradevar, tot pe urma barbatilor castiga (mai ales aia labagii, ca nu vad cine ar da 70k lei/min pt asha ceva) insa uite ca fac si femeile ceva ingenios (si iar trebuie sa iti dau dreptate.....nu e nmk in scopul evolutieti.......sau mai stii??????!!:D)...

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Este o persectiva limitata a problemei.

Nu stiu ce sa zic despre problematica "care-i mai superior?" , dar in argumentele tale uiti fapte istorice si fiziologice.

1. Pana nu demult femeia nu avea voie sa voteze, invetze sau sa aiba pareri.
A fost privita ca o utilitate, iar unii barbati inca mai gandesc asa.

2. Femeia in jurul varstei de 20 de ani simte nevoia sa procreeze.
Fara asta, noi aia superiorii, am disparea.
Sa vezi cat timp iti manaca o zgatie de om ! Cate necazuri si cata oboseala; numai o femeie ar putea sa se ocupe de asta. Crede-ma ca noi ne spalam destul de repede de aceste probleme.. minore (?)

Acest moment al vietii lor este o piedica adesea de netrecut pentru multe.
In general cariera se poticneste definitiv, sau oricum isi incetineste foarte mult ritmul, sfera de responsabilitati crescand simtitor.

In momentul in care noi simtim nevoia de a crea si de a ne impinge "geniul" in fata, ele devin mame.

3. O mare parte din comportamentul feminin este generat de fapt de reactia noastra (se aplica si la noi - masculii).
Practicile sexuale au fost in general diversificate de minte geniala masculina si mai ales de penisul lor :drac:

In aceasta problematica (refuz argumentele tale) eu tind catre ideea ca femeia si barbatul sunt parti ale unui sistem, care NU pot fi comparate. Ele sunt complementare !

#4
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
9 si 1 sunt numere complementare , nu ?
Oricum, acum sunt lasate sa invete si nu vor...sau nu pot.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Eu nu ma refeream la perspectiva numerica, ci la cea functionala, tangibila in viata de zi cu zi.

Nu uita ca servesti specia prin existenta ta; fie ca esti de acord sau nu.

#6
steve

steve

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.12.2001
Genii feminine : Nichita Stanescu , Adrian Nastase .hihihi  :drac: Anyway guys , nu incercati sa le luati apararea pentru ca ultimul lucru pe care l-ar face femeia este sa fie geniala . Mai fac si abatere de la regula intre un machiaj si un dus la coafor . :P

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cu toate acestea istoria (nu a Ro, bineinteles) spune de femei cuadevarat "revolutionare" sub a caror conducere au fost creeate / mentinute imperii (Ecaterina cea Mare ptr Rusia, Maria Tereza ptr Austria, Elisabeta ptr Marea Britanie si chiar Margaret Teacher ptr MB)
este de asemenea de remarcat progresul din ultimii ani ai femeii comune, cel putin in partea crestina-europeana a lumii, de la tinut casa (spalat, calcat, crescut copii) pana la egalul (din pct de vedere al realizarii de venit) cu barbatul. iar asta doar in ultimii 100 de ani, daca se pastreaza trendul se poatesa ajungem sa regretam surplusul de cantitate dintre piciare.

#8
capcaunu

capcaunu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.05.2003
corect, tazy, la femeile astea ma gandeam si eu parcurgand toate discutiile. barbatii lui d0t au fost perfomeri in domenii punctuale, s-au concentrat si au performat in muzica, arta, literatura fara sa aiba alte grijuri. cel putin primele trei pomenite de tine au fost femei-manager peste milioane de oameni, plus economie, stiinte, arte, s.a.m.d.

asa ca...din punctul meu de vedere ar avea realizari cel putin egale cu ale barbatilor, daca ar putea fi compusa o scara de apreciere

#9
Ragnar

Ragnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.10.2002
Mah, este un proverb sarb pe care o sa-l scriu aici:
"Femeia priveste adanc; barbatul priveste departe."
Si asta spune multe, nu?

#10
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Citind acest thread nu m-am putut abtine sa nu zambesc! Si din mai multe motive: Ne laudam ca avem femei pe site-ul asta! Unde or fi numai ele stiu se pare! Mi-am reamintit acea zicala ca in spatele oricarui barbat puternic se afla o femeie (un exemplu la indemana care probabil ii va amuza pe unii insa eu il iau in serios e mama lui Stefan cel Mare si alte figuri ale istoriei romane cum sunt reginele Romaniei, Ecaterina Teodoroiu etc.); si tin sa cred ca numai acolo unde nu este valabila asta avem de a face cu adevaratele genii! Lista lui Tarzy as mai completa-o cu Ioana d'Arc si Marie Cury(sunt sigur ca nu am scris corect dar cunoscatorii stiu la cine ma refer).
Concluzie: Desi nu cu mult timp in urma ti-as fi dat dreptate, dOt, sa nu uitam ca asa cum a spus si Courage pana nu de mult femeile nu aveau prea multe drepturi si puteau sa descopere in Evul Mediu teoria relativitatii ca tot... Uita-te de exemplu la femeile afgane si daca le poti pretinde lor acele lucruri....

#11
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Dot, sunt curioasa ce ti-ar fi raspuns Maica Tereza la cele scrise de tine, probabil ca ar fi zambit si ar fi clatinat usurel din cap, sau poate ar fi oftat adanc, numai.

http://www.distinguishedwomen.com

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
adevarul este ca femeile mai au mult de luptat ptr "egalitate", din pacate cele mai multe prefera sa-i invinovateasca pe barbati de starea lor (tot barbati e prosti), sa urmareasca cu o indarjire de invidiat telenovele, sa piarda vremea prin magazine de toale si parfumuri si, ceea ce e mai grav, sa le blameze cu sarg pe cele care nu fac la fel.

#13
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Eu vad lucrurile in felul urmator:
- femeile sunt diferite de barbati;
- femeile nu sunt cu nimic mai proaste decat barbatii;
- sunt domenii in care ele exceleaza (multe) sau cel putin sunt la acelasi nivel cu barbatii (segmente intregi din cercetarea stintifica, anumite specialitati in medicina, management s.a.)
- nu inteleg de ce vor sa ajunga egalele barbatilor, ptr ca acesta chestie "automat le autocomplexeaza". Daca ar fi mai naturale si nu ar alerga dupa cai verzi pe pereti ar avea o personalitate de grup mai accentuata;
- pentru noi sunt bestiale pentru ca de cele mai multe ori reprezinta motivarea nostra.
- majoritatea (dar nu marea majoritate) sunt proaste soferite, insa minoritatea sunt soferite mai bune decat media barbatilor. Asa ca doar cativa barbati sunt mai buni soferi (aia de la F1 si atat).

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
femeile sunt foarte competitive, mereu sunt in competitzie... cu oricine, iar dupa ce se marita, cu barbatul lor evident. de aceea iese scandal de cele mai multe ori.

femeia nu intzelege ca de cele mai multe ori e mai bine sa te gandeshti inainte de a vorbi. ea crede (mai ales dupa ce s'a maritat) ca barbatul ei este un bun personal de care poate uza sau sa'sh bata joc dupa bunul plac la orice ora din zi/noapte fara nici o repercusiune.

ea crede shi gresheshte amarnic atunci cand "shtie mai bine" in special o treaba pe care doar o intuieshte... shi acest "shtiut MEREU mai bine" pe de o parte enerveaza iar pe de alta parte este facut din dorintza de afirmare, competitiva tipica feminina.

rar am vazut femei care sa fie real cool, chilled shi care sa se gandeasca inainte de a vorbi... de a nu se stresa de toate fleacurile, de a nu iubi pana la extrem inutilitatzi gen flori, bomboane aiurea sau o pereche de sandale...

in final... femeile ar trebuii sa take a break shi sa intzeleaga ca nu e nici o lupta cu ele, ca nu le discrimineaza nimeni DAR DACA VOR aceleashi drepturi sa faca bine sa fie gata pt aceleashi responsabilitatzi.

asha cum la gas station am pretzul fix la bezina la un moment dat shi nu e raportat la puterea fiecaruia de cumparare, tot asha femeile trebuie sa fie gata sa take duties fara sa se mai cramponeze de politetzurile specifice, demand de deschis de usha, flori pe masa shi alte aiureli. Iar atunci cand sunt in bad mood sa nu se mire ca sunt repezite... so, without favors for the same rights.

legat de majoritatzi shi minoritatzi.... am sa deschid un thread, la Generalitatzi, pe tema asta, pe o tema, cred eu interesanta.

#15
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Legat de subiect iata o gluma:

-Doamne, de ce ai facut-o pe Eva asa de frumoasa?
-Pentru ca tu sa o iubesti.
-Dar Doamne de ce ai facut-o asa de proasta?
-Pentru ca ea sa te iubeasca pe tine.

#16
nefertiti

nefertiti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2003
FEMEI - sotii de sefi de state, care si-au secondat barbatii, au fost active si nu de putine ori, din "culise" au avut un cuvânt greu de spus, indiferent ca sotii au fost sau nu "fideli",dar au contribuit la cauza tarii : Eleanor (Anna)Roosevelt , Nancy Reagan ,Maria Eva Duarte (Evita) Peron, Jacqueline Kennedy - Onassis , Indira Gandhi - Doamna de Fier a Asiei ,Imelda Marcos  sotia lui Marcos, Jiang-Qing, cunoscuta sub numele de "madame Mao" a patra sotie a lui Mao Zedong , Jovanka Budisavlievici-Broz,  sotia lui Tito,Golda Meir, denumita "bunica Israelului" ,Ludmila Jivkova  fiica lui Todor Jivkov, sotia lui Jivkov, Mara Maleeva, a fost medic, nu a facut politica, în schimb fiica lor a fost mâna dreapta a tatalui, Raisa Gorbaciova , sotia lui Mikhail Gorbaciov, Margaret Hilda Thatcher  denumita "Doamna de Fier a Angliei",Benazir Bhutto "Fiica Orientului" , Winnie Mandela, prima sotie a lui Nelson Mondela , Hillary  Clinton , sotia lui Bill Clinton, Madeleine Albright , Nadejda Allilueva - sotia lui Stalin , Nadejda Krupskaia  sotia lui Lenin , Alexandra Domontoviciova- Kollontai, prima ambasadoare din lume , Wallis Simpson  cea pentru care regele Edouard VIII al Angliei a abdicat, Eva Braun casatorita oficial cu Hitler , Rachelle Guidi- Mussolini , Maria Antonescu sotia maresalului Ion Antonescu ,Ecaterina Teodoroiu,Lucia Sturdza-Bulandra, Cella Delavrancea, Brigitte Bardot, Lady Di,Maria Callas, Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor, Katherine Hepburn, si "last but not least" MARIE CURIE, fizician francez, de origine poloneza, prima femeie care a fost titulara la o catedra a Univ.Sorbonne, si a primit Premiul Nobel în 1903, ca si alte femei celebre în alte domenii Camille Claudel, Françoise Sagan, George Sand (alias Aurore Dupin), Isabelle Adjani, Juliette Binoche, Catherine Deneuve, Marguerite Yourcenar , prima femeie admisa la Acad.franceza în 1980, Marguerite Duras , activa în Rezistenta în al doilea Razboi mondial......... uff.
Si cine vrea toata lista ss se anunte.

#17
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Bun banc.
Bun de spus la neveste ca sa-i rupa pe mitocani.

#18
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Interesant subiect...
Nu ca as crede ca femeile sunt mai "proaste"(cum spun multi cetateni mai putin culti ai acestei tari) dar parerea mea este ca au fost create pe pamantul asta avand capibilitati mentale si fizice diferite de barbati. Vor drepturi egale, de acord, dar singure se exclud prin neputinta din anumite domenii. Sa ma scuze pers. de gen feminin care citesc asta dar este pur si simplu un fapt greu de negat, si sa ma explic:
Pe vremea cand eram la liceu si mergeam la olimpiadele de informatica din sutele de participanti puteti ghici cate pers erau de gen feminin? Pai cred ca in medie 5, si daca ma mai gandesc si cate dintre ele reuseau sa faca fata concurentei barbatilor... si mai putine. Ba mai mult chiar li se dadeau premii de incurajare! Organizatorii se gandeau ca asa ele nu se vor mai simti atat de coplesite de numarul baietilor de la olimpiada, dar de fapt nu faceau decat sa elimine competitia masculina, ba chiar o discriminau, dandu-le premii doar ptr ca sunt fete... Si exista tari unde discriminari de genul asta sunt chiar mai suparatoare... dar sa revin:
Femeile sunt atrase mai mult spre domenii umane, spre cumunicarea dinspre oameni(unde cel mai probabil vor fi si barbati care vor excela) iar noi spre domenii mai reale. Cate femei inginer avem?Dar programatori?... administrator de sistem? si lista poate continua...
Asa a fost sa fie... nu e vina lor, dar nici a noastra. Nu trebuie sa ne simtim superiori si sa afirmam in gura mare ca suntem mai destepti dar nici ele nu trebuie sa nege un adevar care se poate vedea peste tot in lume, si anume ca: barbatii vor fi implicati MEREU in domenii care vor necesita capabilitati mentale si analitice superioare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate