Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Despre femeie...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by nefertiti
FEMEI - sotii de sefi de state, care si-au secondat barbatii, au fost active si nu de putine ori, din "culise" au avut un cuvânt greu de spus, indiferent ca sotii au fost sau nu "fideli",dar au contribuit la cauza tarii : Eleanor (Anna)Roosevelt , Nancy Reagan ,Maria Eva Duarte (Evita) Peron, Jacqueline Kennedy - Onassis , Indira Gandhi - Doamna de Fier a Asiei ,Imelda Marcos  sotia lui Marcos, Jiang-Qing, cunoscuta sub numele de "madame Mao" a patra sotie a lui Mao Zedong , Jovanka Budisavlievici-Broz,  sotia lui Tito,Golda Meir, denumita "bunica Israelului" ,Ludmila Jivkova  fiica lui Todor Jivkov, sotia lui Jivkov, Mara Maleeva, a fost medic, nu a facut politica, în schimb fiica lor a fost mâna dreapta a tatalui, Raisa Gorbaciova , sotia lui Mikhail Gorbaciov, Margaret Hilda Thatcher  denumita "Doamna de Fier a Angliei",Benazir Bhutto "Fiica Orientului" , Winnie Mandela, prima sotie a lui Nelson Mondela , Hillary  Clinton , sotia lui Bill Clinton, Madeleine Albright , Nadejda Allilueva - sotia lui Stalin , Nadejda Krupskaia  sotia lui Lenin , Alexandra Domontoviciova- Kollontai, prima ambasadoare din lume , Wallis Simpson  cea pentru care regele Edouard VIII al Angliei a abdicat, Eva Braun casatorita oficial cu Hitler , Rachelle Guidi- Mussolini , Maria Antonescu sotia maresalului Ion Antonescu ,Ecaterina Teodoroiu,Lucia Sturdza-Bulandra, Cella Delavrancea, Brigitte Bardot, Lady Di,Maria Callas, Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor, Katherine Hepburn, si "last but not least" MARIE CURIE, fizician francez, de origine poloneza, prima femeie care a fost titulara la o catedra a Univ.Sorbonne, si a primit Premiul Nobel în 1903, ca si alte femei celebre în alte domenii Camille Claudel, Françoise Sagan, George Sand (alias Aurore Dupin), Isabelle Adjani, Juliette Binoche, Catherine Deneuve, Marguerite Yourcenar , prima femeie admisa la Acad.franceza în 1980, Marguerite Duras , activa în Rezistenta în al doilea Razboi mondial......... uff.
Si cine vrea toata lista ss se anunte.

Ai uitat cel mai elocvent exemplu!!! Si anume tata leana din capul statului! :ciocan:  :mad: Din cauza EI o duce asa bine Romania AZI! :ciocan:  :degetele:

#20
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Motiv pt care ne-am lecuit de exceptii, nu ? ;)

#21
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Frumos a evoluat thread-ul asta! Si totusi, citind, inca o data zambesc, nu de inversunarea subiectiva a lui arty, nu de lista interminabila :D a lui Nefertiti, nu de... ba poate si din cauza bancului lui AcerMate, insa mai presus de toate ma amuza tocmai sursa frumusetii acestui thread: diversitatea opiniilor. Dar cum si eu critic pe altii ca o iau offtopic sa imi "spun oful":
Un adevar mare consider ca l-a spus Baiko; femeile de cele mai multe ori sunt cum sunt pentru ca asa sunt ele (ati inteles ceva?), si nu pentru ca le-ar fi discriminat barbatii. Astia le sunt horomonii, iar daca exista exceptii, pentru ca intotdeauna exista de ambele parti, tin sa cred ca mai degraba au o baza psihologica...(Dar asta e alta mancare). Oricum va intreb: V-ati simti oare mai in siguranta daca de ex. ati vedea indreptandu-se spre voi pentru a va face o injectie o ditamai gorila, cu niste maini cat...? Sau cand v-ati duce masina la service sa vedeti cum se apropie o fata firava, impecabila care nu stie sa deschida portiera, d-apoi...? Si exemplele pot continua... Concluzie: Oricine poate face orice, ATATA TIMP CAT O FACE BINE!
In ceea ce priveste ratiunea acestor "creaturi" :D aici problema poate fi mai simpla decat pare. In definitiv suntem aceiasi specie, nu? (Desi uneori...) Asadar ce probleme au femeile, le au si barbatii (Ati vrut egalitate, nu?), iar cum acele probleme pot fi rezolvate in cazul celor din urma... Hmmm! Poate ca nu ar trebui sa uitam ca noi nu suntem altceva decat ce ne lasa ceilalti sa fim. Daca CINEVA este intr-un fel, cu siguranta este asa ptr ca a vazut ca ii este permis. Greseala este ca nu stie unde sa traga linia. Revenind, o femeie (desi e valabil si in cazul barbatilor) iti poate parea rasfatata, cinica, firava, egocentrista, etc. pentru ca asa a fost obisnuita in mediul din care provine. Iar asta raspunde mai multor nemultumiri de cat v-ati imagina!
Hai sa nu mai judecam oamenii din punctul nostru de vedere subiectiv! Sa nu uitam ca ei nu ne sunt datori personal cu nimic si prin urmare nu suntem in masura sa ii judecam si sa punem in aplicare sentinta! Cu atat mai putin cu cat dovezile impotriva sunt minore sau ignorate in alte circumstante...

#22
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003

Quote

Originally posted by Silent Thunder
Eu vad lucrurile in felul urmator:
- femeile sunt diferite de barbati;
- femeile nu sunt cu nimic mai proaste decat barbatii;
- sunt domenii in care ele exceleaza (multe) sau cel putin sunt la acelasi nivel cu barbatii (segmente intregi din cercetarea stintifica, anumite specialitati in medicina, management s.a.)
- nu inteleg de ce vor sa ajunga egalele barbatilor, ptr ca acesta chestie "automat le autocomplexeaza". Daca ar fi mai naturale si nu ar alerga dupa cai verzi pe pereti ar avea o personalitate de grup mai accentuata;
- pentru noi sunt bestiale pentru ca de cele mai multe ori reprezinta motivarea nostra.
- majoritatea (dar nu marea majoritate) sunt proaste soferite, insa minoritatea sunt soferite mai bune decat media barbatilor. Asa ca doar cativa barbati sunt mai buni soferi (aia de la F1 si atat).

Excelent Silent!

Pentru ceilalti ........"Vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca-s acri" :P .....valabil in ambele sensuri.

Oricum echilibrul cred ca se gaseste in doi. Chiar si in cuplurile homosexuale ..... o parte a cuplului tinde sa se feminizeze!

#23
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
La faza cu soferia nu sunt de acord....in rest e ying & yang shit!!

Women iz women...u just gotto love 'em. Well, i love em...(pe toate tipele care sunt pe gustul meu :D)

Si oricum, ar trebui sa fim multumiti ca femeile sunt asa cum sunt...daca nu ar fi fost asa...poate ca pana acum ar fi zburat pe alta planeta...in order to find better men... ;)

So shut it...and go for all the good pussy u can find!! That's my advice!

#24
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Mai zic o singura data. Femeilor le lipseste geniul. Nu sunt proaste !

#25
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Trebuie sa recunosc ca "genialitatea" asta, de care vorbeste dOT, apartine in totalitate barbatilor ..................si are asa un iz de hrana pentru ego-ul masculin!

#26
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Stii care e diferenta intre noi ? Eu mi-am sustinut afirmatiile...

#27
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003

Quote

Originally posted by d0T
Stii care e diferenta intre noi ? Eu mi-am sustinut afirmatiile...

Daca te referi la mine dOT, ceea ce am spus eu e un adevar valabil si universal recunoscut. Multe argumente s-au scris si pe acest thread!

Bafta! :D

#28
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Ioana, ai pus in ghilimele genialitatea barbatiilor. Asta e o prostie pt ca ,tocmai, cand ti se cere sa dai exemple de genii, nu o sa iti vina in gand un nume feminin...
Eu nu inteleg de ce nu recunosti ce e de recunuscot. Eu as accepta oricand ca suntem "addicted to pussy" si ca suntem patetici in cazul asta...

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@nozavi: invershunare??? shi de ce subiectiva???

"Oricum va intreb: V-ati simti oare mai in siguranta daca de ex. ati vedea indreptandu-se spre voi pentru a va face o injectie o ditamai gorila, cu niste maini cat...? Sau cand v-ati duce masina la service sa vedeti cum se apropie o fata firava, impecabila care nu stie sa deschida portiera, d-apoi...? "

o gorila... animalul ? sau ce? un barbat? de ce comparatzia cu o gorila, anyway, e irelevant. tu imi dai mie lectzii de subiectivism... cum judeci gorila ca nu'tz da injectzia bine? eh ? prin faptul ca e paroasa sau nu? sau cum ?

iar exemplul cu domnishoara impiedecata la service auto... nene, iarashi revin la subiectivism.. pai din moment ce ai automat nivelul de pricepere pt treaba... vezi "nici portiera nu shtie sa o deschida bine" ce sa continui?

nozavi, ar fi cool sa te gandeshti inainte de a scrie....

#30
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@joanne, daca itzi place sa fi ironica, n'ai decat.  insa daca vrei sa convingi pe cineva, vi cu argumente nu cu aluzii de doi bani... nu de alta dar aici pari femeie.

adevaruri zise... ca de exemplu care? listele cu prsonalitatzi feminine? ma... pe bune, nu shtiu de ce nu e Eva prima pe lista shi Madonna la final, serios.

nu exemplele personalizate ne intereseaza, iar daca e sa dam o statistica a tuturor timpurilor pt ce a insemnat un leader in orice domeniu, cred (fara sa shtiu) fara sa exagerez ca peste 90% din punctele cheie / leadership etc sunt ocupate de barbatzi. oare de ce? femeile sunt discriminate sistematic de mii de ani shi nedreptatea continua, asha?

#31
Joanne

Joanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 21.07.2003
Ok se pare ca trebuie sa dau explicatii mai in detaliu. Desi ador subtilitatile :P

Nu am sa repet ceea ce s-a scris pe acest thread in legatura cu genialiatatea femeilor si cu aportul lor in diferite domenii, pentru ca daca cineva vrea sa citeasca cu atentie BINE!....... cine nu, asta e!

@dOT: genialitatea era pusa in ghilimele pentru ca:
1. te citam pe tine
2. trebuie sa recunosc ca avea si o usoara urma de ironie, nu toti barbatii sunt GENIALI!!!!!! tu vorbeai despre faptul ca femeilor (IN GENERAL) le lipseste genialitatea, ceea ce implica automat ca toti barbatii au aceasta genialitate in ei.
Desi am recunosc chiar eu in afirmatia mea ca genialitatea este specific barbatilor(chiar si ironic) am vrut sa subliniez, de fapt ca, desi s-au adus multe argument pro femina pe acest thread cu un titlu si un subiect misogin, trebuia sa sublinieze si sa concluzioneze cineva -adica tu- ca barbatii sunt SUPERIORI!  "vezi~>femeile nu sunt proaste dar barbatii sunt geniali"

@ arty : - nu era o aluzie ci o CONCLUZIE!
             - nu par femeie, chiar sunt!
             - nu incerc sa conving pe nimeni, toata lumea e libera sa gandeasca cum vrea si ce vrea, asa ca eu iti MULTUMESC ca imi dai voie sa fiu ironica!

       Acum sa EXPLIC si cum am ajuns la concluzie...... Vroiam doar sa subliniez faptul ca barbatii sunt foarte orgoliosi si se cred superiori, printre altele si numai pentru ca au acelasi SEX cu anumite genii.
       Poate ca eu nu stiu, dar s-a descoperit stiintific gena "genialitatii" care este specific barbatilor? REPET pe acest thread s-a explicat, argumentat de ce femeile nu au demostrat sau mai bine zis lasate sa se valorifice!

       In totdeauna am fost intrigata cat de usor poti fermeca, manipula, tine langa tine si face fericit un barbat, doar prin hranirea ego-ului (desi nu multi barbati recunosc asta)!

        Faptul ca v-ati atac ( in speta dOT si arty), asa un pic :P , nu ma face decat sa-mi intareasca ale mele convingerile si sa demostreze FARA ARGUMENTE ceea ce vroiam sa spun!

(hehe hai ca si eu o tin una si buna si vorbesc despre mandria altora :0 )

Urasc misoginismul la fel de mult precum dispretuiesc feminismul!

Am sa extrapolez putin, sau chiar exagerat ............dar din suprioritatea asta insuflata culmea de MAME (specific romancelor) ........se trag multe necazuri: casatorii nereusite, copii abandonati sau care traiesc intr-un mediu fara iubire!

O sa aveti ultimul cuvant, nu am sa mai raspund aici ....tot ce-am avut de spus, am spus!

Aveti grija de voi si BAFTA! :D

P.s. @dOT merci pt. Ioana ;)

#32
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
;)
O sa urmeze un raspuns mai tarziu caci acum nu prea am timp...

#33
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, deci nu toti barabatii sunt geniali. Doar ca spere deosebire de femei, ei POT fi !

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@dot, io'te bre, ajunseram shi misogini... :)

#35
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Pe cuvantul meu ca nu sunt misogin. Sunt atatea pe care le-as iubi !

#36
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Zicale celebre :
- "Femeile , nu poti trai cu ele , da' nici nu le poti impusca" :drac:
-"Barbatii conduc lumea , dar in spatele fiecaruia sta o femeie " (de aia merg toate asa prost ?,joking  :ciocan: )
Parerea mea . (© cel care face tuica din cei 3 trandafiri , in loc sa-i dea femeilor :)) )
@arty - nu-i asa ca in USA venea o cireada de fomei furioase si ii dadeau in judecata pe fiecare membru(male) al forumului ,barbatii razbunandu-se apoi cu o gasca de KKK  :) , era o gluma ...hope u taste it  :drac:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate