Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Rockul si muzica clasica - comparatii

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Sunt destule cateva genuri rock care "au trecut granita" spre muzica clasica (simfonica).

Personal nu cred ca cele doua pot fi puse intr-o relatie opozitie. Imi place mult Vivaldi si destul de mult perioada baroca in muzica de tip clasic.

Ma gandeam ca poate de-asta ma atrag si unele pasaje de vioara de la trupele gen Elvenking sau Korpiklaani (la primii imi place mult si vocea solistului, deci am si alte ratiuni de a-i asculta) - seamana cu ce selectez din muzica simfonica.

#38
Insane`

Insane`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.08.2005
Imi place atat rock-ul (in general death metal) cat si muzica clasica, astfel incat cea mai geniala formatie dupa parerea mea este Dark Lunacy care le combina... death metal cu muzica clasica...  :wub:

#39
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
doar asculta S&M si o sati dai seama ce bine se completeaza si...apropo nu cred k is mai multe capodopere in muzica clasica pt simplu fapt k imi place mult mai mutl rocku si nus genu de om care sa zik k ceva e capodopera pt k a auzit de la altii...

#40
Rockeru

Rockeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 30.08.2006

View Postjaymz_kirk_lars_rob, on Oct 10 2006, 20:02, said:

doar asculta S&M si o sati dai seama ce bine se completeaza si...apropo nu cred k is mai multe capodopere in muzica clasica pt simplu fapt k imi place mult mai mutl rocku si nus genu de om care sa zik k ceva e capodopera pt k a auzit de la altii...

auzi , tu numai metallica ai ascultat???Toate posturile tale sunt legate de metallica  :mellow:

cum adica nu sunt mai multe capodopere in muzica clasica pentru ca iti place tie mai mult rockul??

Nu vreau sa fiu rautacios  :kisstogether:

Edited by Rockeru, 13 October 2006 - 01:07.


#41
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006

View PostRockeru, on Oct 13 2006, 02:03, said:

auzi , tu numai metallica ai ascultat???Toate posturile tale sunt legate de metallica  :mellow:

cum adica nu sunt mai multe capodopere in muzica clasica pentru ca iti place tie mai mult rockul??

Nu vreau sa fiu rautacios  :kisstogether:

Pai dc ash spune eu ca "anotimpurile" este o capodopera cand mie numi place in mod extraordinar? dar pot spune ca Holy Wars (nam vrut sa zik de la metallica  :D ) este pt k holy wars imi place mie...

Inca o kestie....nu ascult doar metallica....doar k din cat am ascultat...si nam ascultat kiar putin, metallica mi se pare de zeci de ori mai buna decat restu...si asta si pt k k au o diversitate extraordinara , de la Seek & Destroy la mama said  :coolspeak: , intelegi ce vreau sa spun? asta ca sa nu mentionez k are cele mai bestiale cantece pe care leam ascultat...

#42
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Eu cred ca tu trebuie sa te faci critic muzical  :worthy:  :lol: .

#43
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
Hai fii rau cu mine...

#44
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
S&M intradevar suna genial si dovedeste ca muzica clasica se impaca foarte buna cu muzica rock, de aici si parerea mea ca muzica rock adevarata este oarecum culta.

Din nefericire muzica clasica am ascultat foarte putin dar o parte mi`a placut.

#45
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdncrash, on Oct 26 2006, 19:16, said:

S&M intradevar suna genial si dovedeste ca muzica clasica se impaca foarte buna cu muzica rock, de aici si parerea mea ca muzica rock adevarata este oarecum culta.

Din nefericire muzica clasica am ascultat foarte putin dar o parte mi`a placut.
pai pererea mea e ca chiar este culta....adica nu poate orice analfabet sa cante rock...si oricum se abordeaza teme foarte variate, nu ca la pop
revenind la rock si clasica....S&M e foarte tare frate mai ales One... :coolspeak: si se vede foarte clar cum orchestra imbunatateste considerabil unele meldoii( wherever I may roam, for whom the bell tolls, One , master of puppets)

#46
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Imbunatirile aduse is oarecum normale. Suna mai melodios, asta e adevarat. Totusi, S&M e un concert, iar la Metallica concertele suna bine (alea mai vechi).

#47
ParinteleTeoharie

ParinteleTeoharie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2006
am adorat dintotdeauna elementele simfonice in rock sunt de-a dreptul monumentale.aceste 2 genuri la un loc creaza o forta si o expresivitate suprema. si in romania s-a facut metal simfonic de calitate.daca stiti primul ep de la voices of silence stories of my ways...cu influente din mozart e pur si simplu apetisant.s&m mi se pare bun ... dar nu excelent ...  ce m a enervat cel mai mult a fost proiectul simfonic de la iris athenaeumul...nu mi se pare reusit.o copie ieftina la s&m pe fatza.
ma bucur sa mai vad lume care asculta si korpiklaani :). sunt tari de tot

Edited by ParinteleTeoharie, 08 November 2006 - 18:29.


#48
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hehe...nu a mai pomenit nimeni de multa vreme de Voices of Silence...pacat de baietii astia, ca au ramas atata vreme in undeground. Nici Arc Gotic nu erau de lepadat...

#49
ParinteleTeoharie

ParinteleTeoharie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2006
vos vor scoate un nou album in curand "Human Saga" ...super trupa!

#50
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
ma asteptam ca macar krossfire sa aduca asta in discutie, dar vad ca a somat..
ba, voi ati auzit de emerson. lake and palmer?
de ce tebuie sa compari cand le poti avea pe amandoua?
krossfire exista baroc-rock, ca am vazut ca iti place baroc
eu nu am ascultat muzica baroc, ci gentle giant-  baroc-rock, art-rock
va recomand rick wakeman..focus..

#51
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Sincer, abia astept sa ascult trupele respective, dar atat de putin timp am in ultima vreme :((  - si muzica este singurul meu drog

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate