Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

AIG sau ING ?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Doresc sa-mi fac o asigurare de sanatate, pensie, viata etc.
Vremea trece si ... vrem, nu vrem incep sa scartaie.
...
Voi v-ati facut ?
Ce ati ales ?
Cat dati pe an, si cat veti primi peste 25 - 30, sau maine in caz de Doamne fereste ?
...
Sau ati semnat polite CASCO, fara sa stiti ce, cum a facut un prieten de-al meu ? Glumesc.

Multam anticipat.

#2
adi_p

adi_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.09.2005
Eu am la ING. E un plan de investitii care se poate transforma in pensie. Bineinteles ca are si componentele de asigurare de viata, accident, etc.

Cei de la AIG nu mi-au facut o impresie prea bune. Stiu ca recrutau agenti si-i puneau sa-si plateasca trainingurile, deplasarile. Mi se pare o chestie de 2 lei. Daca vrei oameni buni ii trainuiesti pe bani tai nu pe ai lor.

Ma rog, alegi ce e mai potrivit pentru tine. Eu am si card la ING si mi se par deosebite conditiile, nu prea au un card concurent, cu conditia sa ai office-uri ING in orasul tau.

te salut !

#3
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Eu am la AIG de mai bine de-un an. La momentul incheierii politei, suma asigurata e 30.000 RON care-n timp creste odata cu indexarea ratelor. E asigurare de viata cu drept la pensie privata dupa trecerea a 25 ani. Rata anuala e 14 mil, dupa indexare 16 mil. Daca se plateste o singura data am reducere 3 mil. Din ultimil;e stiri pe care le am de la ei se pare ca sunt in discutii cu Raifeissen bank ptr acordarea unui credit ce reprezinta val. maxim asig. la doar 3 ani de la incheierea politei. O sa prinda extrem de bine cand voi cumnp. apartament :)

#4
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

 hyp3rion, on Apr 22 2006, 16:43, said:

Eu am la AIG de mai bine de-un an. La momentul incheierii politei, suma asigurata e 30.000 RON care-n timp creste odata cu indexarea ratelor. E asigurare de viata cu drept la pensie privata dupa trecerea a 25 ani. Rata anuala e 14 mil, dupa indexare 16 mil. Daca se plateste o singura data am reducere 3 mil. Din ultimil;e stiri pe care le am de la ei se pare ca sunt in discutii cu Raifeissen bank ptr acordarea unui credit ce reprezinta val. maxim asig. la doar 3 ani de la incheierea politei. O sa prinda extrem de bine cand voi cumnp. apartament :)

Am auzit ca polita AIG e agreata, ca garantie bancara, la orice banca, nu numai la ING Barrings.

 phidias, on Apr 22 2006, 16:57, said:

Am auzit ca polita AIG e agreata, ca garantie bancara, la orice banca, nu numai la ING Barrings.

Daca se poate, m-ar interesa cat platiti pe an, cat se duce pe CASCO si cat la pensie. Si cat veti lua dupa 25-30 ani ?
V-ati facut un calcul, referitor la dobanda ?
Banii se capitalizeaza ? Ce bani ?
La ING, spuneau de fonduri de stat si private, si posibilitatea de a jongla cu ele. La AIG cum e ?

Multam inca odata.

#5
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005
relativ off topic:sapt trecuta mi am facut un card la ing pt pariuri sportive pe  net..si am aflat ca daca mor primesc 15 milione.....sau daca am in cont peste 15 milione atunci imi da dublu suma din cont....:)

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
iti citez de pe foaia din fata mea:

"platind o indemnizatie egala cu soldul contului(minim 1500 RON si maxim 50000 RON)"

ajutor de deces? guess again, sunt tot banii tai. totusi e ceva bun, in mod normal odata titularul contului decedat banca ramane in posesia banilor din cont.

#7
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005
nu cred ca e acelasi lucru..e o faza recenta din martie 2006..
s -a pus un  comison nou de administrare cont de 200000 /an,pe langa cel de 120000/an administrare card...si drept recompensa sau bonus cum vrei..mi a zis domnita de la ghiseu ca in caz de deces primesc 15 milione in cazul in care am in cont o suma intre 0-15 milioane..si in caz ca am mai mult imi da de 2 ori suma aflata in cont..

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am xperienta: nu mai incercati asigurari de viata in romania, nu inca.
am polita ing pt. copil, cand se face mare, am eu polite (3), sotia (2), fratele meu 1 si sotia lui 1. dupa 5 ani am reziliat o polita (prima pe numele meu-se putea rezilia din primul an). nu am recuperat mare lucru-am fost pacalit de conditiile avantajoase. pe celelalte le-am pastrat: cine stie ce se poate intampla, doar am risc ridicat din cauza serviciului? dar le-am dat pe minim. adica nu am crescut rata trimestriala. am incercat si asigurari la casa. una la tiriac si alta la transilvania. cand a fost vorba de daune, f.f. greu am scos banii de la ei. pt. carcotasi-cereti detalii pe pm. am uitat am 2 carduri ing, 2 carduri bcr, 1 card transilvania. fiecare are conditiile lui, avantajele si dezavantajele, etc.

Edited by MembruAnonim, 22 April 2006 - 19:50.


#9
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
A luat cineva ceva de la ei ?
Adica o spitalizare, un accident ...
Ca pensia e minim 10 ani.

#10
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005
Se pare ca n-a citit nimeni ... ce a semnat.
...
E la moda. E cool ! ... Asa mi-a zis un amic, pe care l-am intrebat.

#11
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 phidias, on Apr 25 2006, 11:50, said:

Se pare ca n-a citit nimeni ... ce a semnat.
Nu te mira, chiar daca citesti, contractele sunt greu de asimilat. Daca te preocupa "filozofia" lor incepe cu cele de la Aviva, se pare ca sunt traduceri ale celor de afara si prin urmare au mai putine capcane ca pentru romanasii abia cazuti din copac. Despre Aviva - sunt concurentul principal al celor de la ING pentru asigurarile de viata (numai cu de astea si planuri de investitii / pensii se ocupa), au clauze mai avantajoase dar per total iesi cu plati lunare mai mari.
Nu inteleg de ce te agiti pe forum, daca dai telefon vor sta la coada agentii la usa ta.

#12
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

 anicoara, on Apr 25 2006, 20:31, said:

Nu inteleg de ce te agiti pe forum, daca dai telefon vor sta la coada agentii la usa ta.

Stii cum e, fiecare isi lauda marfa, si nu au nici un interes sa-ti expuna si reversul medaliei.
Adica CASCO e CASCO, banii nu-i mai vezi, iar pensia e ca vai de ea. Facusem un calcul la suma depusa pentru pensie, e exact dobanda oricarei banci, de 6%/an. Macar la banca te duci si ti-i scoti cand vor muschii tai. La ei, ti-i rascumperi la 70% din dobanda. Agentul incerca sa ma convinga ca oricum e mai mult decat am depus. Si ca sa iei o pensie de minim 300 Euro, trebuie sa cotizezi lunar de la 4 mil in sus.
Toate politele lor mizeaza pe momentul in care te sui odata-n viata intr-un avion, si tocmai atunci cade avionul.
Alea-s si cele mai mari. Restul, praf in ochi.
A, mai chesia cu spitalizarea. Adica, te tai la deget, si iei 20 mil. Totusi, sa nu vorbesc prostii, ca n-am citit contractul. Probabil trebuie sa-ti tai degetul de tot.
...
Vrajeala cat cuprinde.

Merci.

#13
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 phidias, on Apr 25 2006, 23:28, said:

A, mai chesia cu spitalizarea. Adica, te tai la deget, si iei 20 mil. Totusi, sa nu vorbesc prostii, ca n-am citit contractul. Probabil trebuie sa-ti tai degetul de tot.
...
Vrajeala cat cuprinde.

Merci.

Trebuie sa stai in spital minim 4 zile, primele 3 nu se platesc. Vezi, eu sunt mai citit. :P
Nu inteleg de ce te miri, asta este esenta pensiei: depui bani si primesti inmultit. Poate ca randamentul este ceva mai bun ca la banca dar nu semnificativ. Exista insa 2 avantaje importante pe care de la banca nu o sa le vezi:
1. daca suferi un accident si ai invaliditate de munca inainte de "intrarea in pensie" firma de asigurari plateste in locul tau ratele la pensie
2. in curind platile pentru pilonul 3 de pensie vor fi neimpozitabile adica fiecare suma depusa va fii cam cu 30% mai mare / ieftina depinde cum vrei sa o spui.

Sfatul meu este sa-ti gasesti un anumit tip de agent (specie rara de altfel): unul care sa stie foarte bine toate clauzele (cred ca statistic peste 50% vind dupa ureche) si care sa nu fie interesat de un tun, adica unul care are deja o cariera si viitor in domeniu.

#14
phidias

phidias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.07.2005

 anicoara, on Apr 26 2006, 16:18, said:

Trebuie sa stai in spital minim 4 zile, primele 3 nu se platesc. Vezi, eu sunt mai citit. :P
Nu inteleg de ce te miri, asta este esenta pensiei: depui bani si primesti inmultit. Poate ca randamentul este ceva mai bun ca la banca dar nu semnificativ. Exista insa 2 avantaje importante pe care de la banca nu o sa le vezi:
1. daca suferi un accident si ai invaliditate de munca inainte de "intrarea in pensie" firma de asigurari plateste in locul tau ratele la pensie
2. in curind platile pentru pilonul 3 de pensie vor fi neimpozitabile adica fiecare suma depusa va fii cam cu 30% mai mare / ieftina depinde cum vrei sa o spui.

Sfatul meu este sa-ti gasesti un anumit tip de agent (specie rara de altfel): unul care sa stie foarte bine toate clauzele (cred ca statistic peste 50% vind dupa ureche) si care sa nu fie interesat de un tun, adica unul care are deja o cariera si viitor in domeniu.

Asa da !
Multam frumos.

#15
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 phidias, on Apr 26 2006, 22:56, said:

Asa da !
Multam frumos.

Trebuia sa mentionez din start: experienta mea principala este cu Aviva, pt ceilalti este posibil sa nu se aplice tot.

#16
maslinuta

maslinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.10.2004

 phidias, on Apr 26 2006, 22:56, said:

Asa da !
Multam frumos.

   Si eu am la AIG si nu mi-as face in alta parte nici in ruptul capului. Daca ai citi putin despre ei ai afla cam cine sunt si ce putere au...
  Pe de alta parte, spunea cineva ca nu si-a recuperat dupa 5 ani decat o parte mica din ce a depus... mie mi s-a explicat foarte clar cand am incheiat contractul ca printr-un astfel de contract nu depui bani intr-un cont, pe sistem asemanator cu banca, de unde poti sa scoti oricand suma depusa! Aici sistemul e cu totul altul, nu-ti poti recupera toti banii in primii ani de contract, dar daca ai patit-o, iei o suma frumoasa, pe care nici o banca n-o sa ti-o dea vreodata! Totul e de cum privesti lucrurile, de care sunt prioritatile tale!
Si intr-adevar conteaza foarte mult agentul, sunt multi care habar n-au pe ce planeta traiesc, dar sunt si unii profesionisti adevarati, care stiu ce inseamna un astfel de contract si iti expun si avantaje si dezavantaje, fara sa ocoleasca adevarul!  Romanii sunt totusi fricosi, le e frica sa investeasca, mai ales daca nu e profitul imediat....
Eu mi-am facut contractul acum 2 ani, desi n-aveam decat 25 ani! De ce? Nu am familie si nu imi pun deloc problema ca as muri, dar sunt niste bani pe care ii pun deoparte si pe care nu pot sa-i scot (la banca as fi tentata oricand s-o fac), iar pe la 45 ani, cand ma voi trezi cu o mica -mare gramada de bani de la AIG, n-o sa-mi fie tocmai rau, in conditiile in care platesc totusi o suma care sa nu ma dezechilibreze financiar, pentru ca de altfel, nu asta e ideea unui contract de asigurare! Si in plus, exista si clauzele de protectie, nu se stie niciodata ce se poate intampla! Iar banca n-o sa-mi acopere cheltuielie in caz de nevoie...
  Un sfat pentru voi: daca vreti profit repede, investiti la bursa, o firma de asigurare nu are profit mare, dar il are garantat pe termen lung, beneficiile fiind cu totul altele... despre ING stiu ca au si investitii cu grad mai ridicat de risk (united link parca...), dar AIG nu are decat titluri de stat, obligatiuni, chestii 100% sigure...

   daca vreti sa va trimit consultantul meu, spuneti-mi... :)

#17
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Este o decizie inteleapta.
Eu am facut prima asigurare de viata ( cu acumulare de capital: asta inseamna ca daca nu patesc nimic pina pe la 65 de ani, primesc niste bani frumosi) acum vreo 5 ani, si platesc cam 11 milioane pe an, la ING.
Acum 4 ani am facut o asigurare pt copil- de fapt sint bani de studii, bani ce ii va primi la 19 ani, indiferent daca traiesc eu sau nu pina atunci. Initial am facut aceasta asigurare la AIG. Am vrut diversitate! Si am avut-o! Una am discutat cu ei si alta am avut.Se pare ca au numai " mercenari" in asigurari, indivizi care migreaza fara nici o jena de la o companie de asig. la alta, sustinind de fiecare data ca aia este cea mai buna posibil.
Asa ca am reziliat contractul cu ei, si m-am dus tot la ING.Apoi am mai facut la ei si o asigurare simpla, doar de vreo 3 milioane pe an, dar fara acumulare.
Iar tot la ING mi-am facut si card. Ca fapt divers, la banii din contul cardului, primesc dobinda mai mare decit la unele depozite LA TERMEN de la multe alte banci.Singura conditie este sa am mai mult de 7 milioane in cont.

Sumele asigurate difera in functie de virsta si sexul asiguratului, de starea de sanatate si de ocupatia lui.
De asemenea, conteaza si ce doreste asiguratul mai mult: protectie la inflatie sau asigurare in caz de necaz.

Una peste alta, consider foarte utile asigurarile de viata, mai ales atunci cind exista oameni dragi pe care vrei sa-i protejezi.Iar de ales, eu mereu as alege ING. Este optiunea mea....

#18
bgabi

bgabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 09.06.2004
Interesant topic.

Ca idee referitor la sume, indemnizatii platite si altele de natura statistica: http://www.unsar.ro/...a30.06.2005.htm

Avand in vedere multitudinea de pareri si idei existente in topic ar trebui aduse cateva precizari.

Cu toate ca primele companii au venit inca din anii '90 pe piata e greu de spus ca avem o piata matura in Romania.Fiecare companie are plusurile si minusurile ei.Este foarte important ca fiecare dintre noi sa stie care sunt nevoile pe care le are si sa cumpere acele produse care le acopera aceste nevoi si nu ce vrea consultantul sa-i vanda.Desigur aici se pune in discutie si profesionalismul acestuia.

De asemenea trebuie dozat corespunzator efortul financiar pe care urmeaza sa-l facem incheind polita de asigurare, asta deoarece in momentul in care vor interveni greutati financiare cred ca toata lumea va renunta la polita si nu la plata intretinerii, bani pt copii, mancare, etc.

Este important a se intelege ca principala conditie ca polita sa aiba profitabilitatea asteptata de client este ca ea sa se deruleze pana  la maturitatea contractului(perioada care se stabileste initial).O eventuala reziliere a contractului se face in primii ani fara valoare de rascumparare, iar ulterior pana la un moment dat se va recupera doar un procent din primele platite(ex. 85%, 90%).Nu cred ca cineva ar fi multumit in aceste conditii.

Nu trebuie sa uitam ca principala menire a unei companii de asigurari este sa preia riscuri pe care noi le consideram ca sunt prea mari sa ni le asumam, adica sa ofere protectie si nu neaparat sa ofere super profitabilitate pe partea de investitii(asa cum se asteapta anumiti clienti).Sumele asigurate pe parte de protectie sunt GARANTATE pe cand cele pe parte de investitie sunt niste estimari ce au in vedere anumiti factori de natura economica.

In ultimul rand tin sa precizez ca fiecare dintre noi avem nevoi personale ce necesita solutii personalizate.

Sper ca ceea ce am scris aici sa va fie util si sa nu va fi plictisit.  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate