Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

AIG sau ING ?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
UsaBoy91

UsaBoy91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2007
mai bine chemi un consultant

#92
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAchileas, on Sep 28 2008, 03:11, said:

asta e cea mai mare timpenie pe care am auzit-o. cum adica AIG din ro nu era afectat??? nu tine deloc de AIG, asa-i? daca dispare AIG din US, astora din ro li se rupe, ca ei sunt independenti... atunci zi-mi si mie, de ce se cheama AIG Romania??? cu ce bani crezi ca s-a deschis afacerea din ro?
...........

e un pic mai complicat atunci cand firmele sunt in tari diferite. in principiu, poti considera ca cele 2 firme sunt independente, dar una e detinuta de cealalta. in caz ca pica firma-mama, nu poate sa ia banii din firma-copil si sa o lase in fundul gol.
ce poate face e sa vanda firma-copil altcuiva, cu tot cu contracte/capital social/profit si tot ce mai tine de firma-copil.
finantele celor 2 firme sunt separate. din cauza asta e posibil ca o firma-mama s aaiba probleme financiare, pe cand firma-copil sa se descurce minunat (si invers, desi mai rar). un exemplu e firma Ford: Ford SUA nu o duce minunat, pe cand Ford Europa se descurca foarte bine si abia face fata cererii.

#93
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.07.2005
ced ca ing

#94
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
ING decat AIG care a scapat de faliment in ultima clipa.

#95
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007
Salutare!..
..sa trec direct la subiect..am o "pensie privata"(protectie+acumulare,program mixt 25) la Ing de 4 ani,in noiembrie ,mai exact,fac 4 ani de "cotizatii"..
..am "platit" cam 3500 ron,am 2500..1000 s`au evaporat,comisioane de administrare si alte comisionae+criza actuala financiara..acu` vine intrebarea evidenta..ce dracu` fac,continui sau ..incerc la banca(poate reusesc sa ma abtin sa nu`i scot:)?..maine o sa trec de la mixt 25(care merge`n pierdere momentan -26%)..sis a trec la 100% sigur,dar randament 5%..cik(de`abia acum imi spune consultantul)toate comisionele insumeaza cam 15% pe luna..deci,ca sa mergi pe profit, trebuie un randament de cel putin 15%..astept pareri..help me,plz:)
Ms mult!

#96
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
O mica poveste, argument contra AIG (in care totusi si capul meu prost  :mellow:   a avut o contributie semnificativa):

Ce-mi trazneste mie acum 5 ani, sa-mi fac asigurare de viata. Dau printr-o cunostinta de un agent AIG care se pune si ma combina, si eu ascult fascinata, vai cat e de frumos, de roz, blablabla. Ma procopsesc cu asigurare cu capitalizare, cu pensie, draci laci, ceva de genul 1200 RON pe an, pensia la sfarsit vreo 18000 RON, culmea extazului. Naspa e ca ma minte cu nerusinare si-mi spune ca dupa trei ani pot sa-mi scot banii integral de la ei (uita sa precizeze ca e vorba de componenta de investitie, nu de toti banii).
In fine, anul asta, inca in viata fiind  :rolleyes: , dupa ce tot citesc de povestile AIG din America ma gandesc ca totusi poate n-ar fi rau sa-mi scot banii de la ei pana nu-i prea tarziu. Ma duc sa vad care-i treaba, incearca o tanti sa-mi explice cat de buna e polita mea, eu nu si nu, ca vreau sa am acces eu la banii mei, si vreau rascumparare - urma sa primesc cam jumate din cat am bagat. I-am dat contul in care vreau banii, am semnat cererea, bun, zice ca in max 6 saptamani primesc banii. Trec 6 saptamani, eu nu chitzai nimic, doar ca primesc un tel de la AIG ca sunt restanta, la care eu WTF, merg iar la sediu pusa pe scandal ca sa aflu ca cererea mea a nimerit la cineva care saracutul se misca mai greu, si stupoare, conform contractului: AIG are 6 luni la dispozitie sa-mi returneze banii dupa ce am depus cererea de rascumparare. Asa ca am bagat coada intre picioare si m-am carat subtil urmarita de privirea malitioasa a consultantilor din birou.

Lectii invatate + generalizari nedemonstrate:
1. in vremurile astea aproximativ naspa este esential sa ai acces direct la banii tai, nu sa-i dai altora sa se joace cu ei
2. un calcul simplu ne arata ca profitabilitatea e mai mare la depozite daca la asa zisele investitii de la AIG
3. daca tot ne roade sa ne asiguram, ceva gen CASCO e cel mai bun: adica dai un ban dar in caz ca o gherlesti iau ai tai de pe tine ceva; fara investitii, fara pensie, fara nimic.
4. la semnarea contractului trebuie citit tot din scoarta in scoarta; asteptarile conforma carora totul va merge ca uns cand e cazul sa primiti bani sunt nerealiste.

Va multumesc pentru atentie.

#97
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
iar confundam asigurarea de viata cu un cont de economii... :rolleyes:
hai ca incet incet crestem noi mari

#98
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Eu zic ca n-am confundat nimic, doar ca am acceptat sa semnez si componenta de "investitie" care are un randament foarte prost, atat.
Sau daca tu crezi ca am confundat ceva, explica, nu arunca doar pastila.

#99
geeoboss

geeoboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2007
daca vrei ING sau AIG ? eu zic sa alegi orice sa nu mai stai pe ganduri ,asig de viata,pensiile private nu fac altceva decat sa-ti ofere un trai mai linistit la o varsta pe care o alegi tu,tot felul de carcotasi care spun ca acolo nu este bine,acolo nu-ti mai da banii peste 1 an,sa fim seriosi daca vrei sa iei banii peste un an dute la banca frate si depune acolo nu intr-un fond de pensie,pensiile de stat ai vazut ;luna trecuta numai aveau bani pentru pensii iar varsta o sa fie la 70 ani, CONCLUZIE; care vrea sa traiasca mai bine la batranete pune si ceva de o parte care nu asta este asteapta la stat...

#100
bunilla

bunilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.06.2007

View Postgeeoboss, on 18th July 2009, 13:02, said:

daca vrei ING sau AIG ? eu zic sa alegi orice sa nu mai stai pe ganduri ,asig de viata,pensiile private nu fac altceva decat sa-ti ofere un trai mai linistit la o varsta pe care o alegi tu,tot felul de carcotasi care spun ca acolo nu este bine,acolo nu-ti mai da banii peste 1 an,sa fim seriosi daca vrei sa iei banii peste un an dute la banca frate si depune acolo nu intr-un fond de pensie,pensiile de stat ai vazut ;luna trecuta numai aveau bani pentru pensii iar varsta o sa fie la 70 ani, CONCLUZIE; care vrea sa traiasca mai bine la batranete pune si ceva de o parte care nu asta este asteapta la stat...

si daca respectabila firma da faliment inainte de pensia ta?
sau se devalorizeaza magnificul leu intr-un asemenea hal incat nu-ti mai iei nici paine de asigurarea ta privata ?
(scenarii foarte posibile)

Atunci nu-ti bagi unghia in gat ca nu te-ai folosit de bani cand aveau valoare... think before U buy !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate