Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

probleme cu un tramsformator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
sunt ffffoarte incepator electronica.
am un transformator cu mai multe tensiuni, am pus o punte redresoare si am masurat amperajul: la tensiunea de 5,6Vcc am 9,70A, iar la tensiunea de 13,7V nu am putut sa o masor pt ca ampermetrul meu merge doar pana la 10A Vcc. Eu am nevoie de tensiunea de 13,7V si de un amperaj de maxim 7A, cum pot sa scad amperajul transformatorului fara sa afectez tensiunea?

#2
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004
1 - cum ai masurat intensitatea curentului (amperajul), punand ampermetrul direct la bornele transformatorului sau ale puntii redresoare...? de asta ai obtinut valorile de mai sus nu ai facut altceva decat sa masori curentul de scurtcircuit...

2 - la tensiunea de 13,7V consumatorul va lua atat curent cat are nevoie...chiar daca sursa sau transformatorul stie sa dea mai mult curent, nu o va afecta sub nici o forma...important este ca intensitatea curentului consumat sa nu fie mai mare decat cel al sursei ...

3 - spune mai bine care este sectiunea transformatorului si eventual diametrul sarmei din secundarul acestuia...

#3
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
am masurat amperajul pe puntea redresoare

vreu sa folosesc trensformatorul la un montaj care imi cere maxim 7A, transformatorul vechi s-a prajit si in cartea tehnica spune ca se prajeste placa la amperaj mai mare de 7A

sectiune 5cm diametri sarma 2mm

#4
tunelu

tunelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 13.08.2004

View Postjohnny_tl, on Apr 20 2006, 14:56, said:

am masurat amperajul pe puntea redresoare

vreu sa folosesc trensformatorul la un montaj care imi cere maxim 7A, transformatorul vechi s-a prajit si in cartea tehnica spune ca se prajeste placa la amperaj mai mare de 7A

sectiune 5cm diametri sarma 2mm


"johnny_tl"

sectiunea unui transformator se masoara in cm patrati...
sarma de 2mm este suficienta pt un curent de 7A de care ai nevoie fi mai explicit cu sectiunea miezului...

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
mda ... nu ai masurat "amperajul" ci intensitatea ...
si daca lucrurile ar merge dupa teoria ta, ar insemna ca nu se poate pune un licurici (realizat cu 2 tranzistoare ce suporta maxim 2W) direct la bornele unei baterii de 12V / 40A .... deoarece ar lua foc instantaneu ...  :coolspeak:
eu spun ca nu ai nevoie sa reduci intensitatea transformatorului pentru alimentarea unui montaj (oricare ar fi acela) deoarece respectivul circuit va lua din intensitatea maxima exact cat are nevoie.
ar fi mai rau daca nu ai avea intensitatea necesara deoarece in functie de montaj pot aparea diverse "side effects"  :D

#6
johnny_tl

johnny_tl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.04.2006
am rezolvat problema cu un alt transformator. Va multumesc pt ajutorul acordat.

topic inchis

Edited by johnny_tl, 25 April 2006 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate