Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2647
iuli0078

iuli0078

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 28.01.2016
Buna , vroiam sa intreb daca in cartea mare a masinii inmatriculata in bulgaria este trecută instalatia de gpl ,cand se face omologarea,autentificarea si ITP la RAR mai cer actele instalatiei gpl si actele buteliei ? La butelie imi da alte acte cand o schimb dar la instalatia Zavoli nu am.

#2648
weed_3

weed_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 28.08.2009

View Postadytzuincepator, on 16 ianuarie 2017 - 23:39, said:

Salutare tuturor,

Va rog sa ma sfatuiti! Am ajuns pe forumul asta prea tarziu ce-i drept dar totusi nu imi pierd speranta... Am achizitionat de doua zile un autoturism din Romania, inmatriculat in Romania, in carte si in talon proprietar fiind o societate comerciala s.r.l.(A) , pe talon masina fiind instrainat(autoturismul) unei persoane fizice( B ) in anul 2014, eu facand plata unei terte persoane( C ) cu care am incheiat un C.V.C.
Ca si acte am cartea masinii, talonul, asigurare valabila pe numele persoanei B, rovigneta, copie C.I. persoana C, si trei copii de C.V.C. incheiate intre mine si persoana C.
Ce acte imi mai trebuiesc pentru a inmatricula autoturismul pe numele meu?

Va multumesc frumos!

Nu poti ( momentan). Incearca sa iei legatura cu societatea respectiva si roga-i sa scoata un talon nou(il da pierdut pe asta) , unde, la sectiunea instrainat te vei trece pe tine. Ai nevoie de fiscal de la societate, persoana B si cel cu care ai facut contractul de V-C (asta daca respectivul a luat-o la el la impozit, pentru a se putea scade pe el si sa o iei tu la tine la impozit ). Tot de la el ai nevoie de fisa de inmatriculare (cu doua stampile, una de la serviciul de taxe si impozite de care apartine el si o stampila de la tine ). Contractele ,de asemenea , sa fie stampilate.
Dupa care ai nevoie de asigurare valabila pe minim 6 luni, itp valabil, adeverinta ANAF (nu mai stiu sigur daca trebuie). Daca rezolvi cu toate astea, restul o sa fie usor.

E destul de dificila situatia ta.

Totusi ai putea sa iei in considerare si inmatricularea pe Bulgaria, dar aici ai nevoie de dovada proprietatii (contracte de vanzare cumparare, facturi, etc), de la proprietarul trecut in talonul masinii pana la cel care solicita serviciile noastre (in cazul in care nu este una si aceeasi persoana).

Bafta !

#2649
brandy_tdi

brandy_tdi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.10.2015
La Drpciv poti sa te prezinti pentru inmatriculare doar in baza programarii pe net? Nu am primit adeverinta taxei de mediu in timp util (desi a trecut destul de cand am facut cerere) si drept urmare nu pot sa ma prezint la data si ora stabilite pentru inmatriculare la Pipera.
Ma intereseaza daca pot sa ma duc cu vechea programare in momentul cand o sa am adeverinta(adica cu o zi mai tarziu) si sa explic situatia sau trebuie sa fac alta programare (cine stie cand).

#2650
Alex_crw

Alex_crw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2014
Salut , doresc sa achizitionez un autovehicul care este proprietate unei societati comerciale dar este vanduta, intermediata de o persoana fizica, cum si unde pot face contractul de vanzare cumparare in care sa se stipuleze ca plata se va face prin transfer bancar si de ce acte am nevoie din partea vanzatorului pentru a o inmatricula fara probleme si ca masina nu are taxe,impozite neplatite sau este girata. Am citit de patania colegului "adytzuincepator" si nu vreau sa ajung in aceiasi situatie. Si unde imi recomandati sa fac acest contract de vanzare cumparare? (am inteles ca la notar e foarte scump). Va multumesc

#2651
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
La firmă. Ei fac factura şi contractul, îţi dau şi fiscalul ulterior iar tu le virezi banii în cont.

#2652
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Se schimba cu ceva procedeul de inmatriculare de la 1 feb? Am inteles ca se scoate taxa de mediu.
Intreb asta deoarece am o madina luata de noua cand inca nu se platea nici un fel de taxa si ma gandeam sa o vand(in familie) ca apoi sa o vand unui strain daca o sa ma hotarasc. Motivul fii ca pe viitor daca se reintroduce alta taxa de mediu sa nu mai imi bat capul. Momentan taxa asta ar fi vreo 1400 eur si bineinteles ca nu cred ca se gasesc doritori sa cumpere o madina cu asa taxa...
Sau fac artificiul asta degeaba?

#2653
pyu

pyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.06.2005
Vin si eu cu o intrebare...
Am cumparat o masina acu ceva vreme, si din mai multe motive nu am schimbat proprietarul (impozit / asigurare mai mari, etc).
Acum vreau sa fac schimbarea proprietarului.
Din moment ce toate actele masinii sunt la mine, ce trebuie sa ii trimit proprietarului din acte?
Sigur trebuie sa ii trimit certificatul de inmatriculare si contractul de vanzare cumparare - o sa facem altul dupa modelul din prima pagina, semnat si de mine si de el.
Nu sunt sigur daca trebuie sa ii trimit si cartea de identitate. Are nevoie de ea, sau pot sa o pastrez la mine?

#2654
sorinvecinu1

sorinvecinu1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.01.2017
Am un Opel astra f din 95 .inscris in italia .eu lam cumparat de la pers fizica .sunt proprietar.in cazul asta cum procedez sal inscriu pe romania?are ITP valabil pina in noiembrie si asigurarea pina in mai....daca inscriu un aprilie mai fac itp?

#2655
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Ptr numere rosii cam de ce mai e nevoie ?

Am gasit asta, dar nu stiu daca mai e de actualitate:

1 Cererea tip din partea solicitantului (descarca ).
2 Asigurarea obligatorie de răspundere civilă (RCA), original si copie
3 Taxa de numere provizorii: 9 lei achitati la administratia locala.
4 Taxa certificat autorizatie provizorie: 13 lei achitati la trezorerie sau in ghiseu la politie.
5 Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului- copie si original.
6 Documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine-copie si original.
7 Declaratia vamala de Import pentru persone juridice, sau chitanta vamala pentru persoane fizice pentru autovehiculele si  remorcile importate din tari care nu sunt membre U.E.-copie legalizată.
8 Buletin/C.I. :  în original şi în copie.
9 Pentru persoanele juridice: Delegatie din partea societatii , copie CUI societate.Toate actele in copie, sa fie stampilate. (descarca)
10 Contravaloarea placutelor cu numere este de 40 lei si se achita direct la ghiseul de la Politie.

La 5 si 6 am ceva dubii.

La 5 am factura. La 6 cumva sunt actele masinii ?
Factura e pe numele meu.

View Postsorinvecinu1, on 31 ianuarie 2017 - 21:11, said:

Am un Opel astra f din 95 .inscris in italia .eu lam cumparat de la pers fizica .sunt proprietar.in cazul asta cum procedez sal inscriu pe romania?are ITP valabil pina in noiembrie si asigurarea pina in mai....daca inscriu un aprilie mai fac itp?

Odata ce te duci la RAR  ala se considera ca si ITP.
Cel putin asa stiam ca e.

Daca ai luat-o de persoana fizica trebuie sa ai act de vanzare cumparare.
Daca nu ai si nu mai dai de proprietar...fabrici unul Posted Image
Semnezi in locul lui si aia e.

Eu vreau sa scot numere rosii ca mi-a expirat asigurarea la masina -o tin in curte.
N-am chef acum sa dau zeci de euro doar ptr un drum pana la RAR si eventual ce mai fac niste verificari la masina intr-un service inainte de RAR.
Sau mai rau! Sa duc masina pe platforma.

Edited by M4V3RiCk_, 31 January 2017 - 21:26.


#2656
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Maine o sa fie amuzant, astazi a venit circulara la inmatriculari, ca in dosarul de inmatriculare trebuie adeverinta ca persoana fizica care inmatriculeaza e neplatitoare de tva. Si multi stau cu dosarele pregatite pentru maine...

#2657
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postslai, on 31 ianuarie 2017 - 21:59, said:

persoana fizica care inmatriculeaza e neplatitoare de tva
Ce implica asta? de unde se procura asa ceva?

#2658
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
Anaf. Relax, ca nici ei nu stiu prea bine,  azi au intrat in sedinte de urgenta sa isi faca proceduri...

#2659
reddacy

reddacy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 23.02.2007
Deci clar nu e de mers in primele zile....

#2660
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Pana una alta...ma pot duce sa fac RAR-ul...

Persoana fizica neplatitoare de TVA. S-au gandit mult ?!

#2661
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Salut,

Vreau sa inmatriculez in Romania, o masina care este deja inmatriculata in Germania.

Masina este inmatriculata de X, iar Y vrea sa o inmatriculeze in Romania, se poate face contract vanzare-cumparare intre X si Y, venit in tara cu numerele de Germania si inmatriculata aici definitiv, apoi trimis in Germania numerele si copie dupa brief-uri (originalele le va oprii la inmatriculari) ?

Vreau sa scutesc ~250E pentru numerele de Zoll, a mai radiat cineva masini inmatriculate in Germania la oficiul de acolo, ce acte imi trebuiesc ?

Orice sfat este bine venit! Multumesc.

#2662
aladin79

aladin79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 24.12.2010
Am si eu o intrebare..la transfer de proprietate (firma-persoana fizica)a unei masini inscrisa in tara,conteaza cate luni mai e valabil itp-ul?...Mai e valabil 4 luni. La rca stiu ca trebuie minim 6 luni,dat de itp nu gasesc nicaieri.

#2663
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,730
  • Înscris: 22.11.2007
nu conteaza, trebuie sa fie valabil la momentul transcrierii si atat.

#2664
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,913
  • Înscris: 25.01.2007
si rca poate fi pe o luna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate