Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 01.05.2009
1. Nu paraziteaza pe Google, poate invers, poate Google paraziteaza Android.
Din cate stiu eu Android e FOSS, adica free and open-source. Licentiat sub Apache, care este "permissive free software license".
Mai departe citesti tu pe Wiki ce si cum:
However, most devices run on the proprietary Android version developed by Google, which ships with additional proprietary closed-source software pre-installed,[6] most notably Google Mobile Services (GMS)[7] which includes core apps such as Google Chrome, the digital distribution platform Google Play, and the associated Google Play Services development platform. Firebase Cloud Messaging is used for push notifications. While AOSP is free, the "Android" name and logo are trademarks of Google, which imposes standards to restrict the use of Android branding by "uncertified" devices outside their ecosystem.[8][9]".

si

While AOSP is free, the "Android" name and logo are trademarks of Google, which imposes standards to restrict the use of Android branding by "uncertified" devices outside their ecosystem.

si, poate vrei sa vezi si alti nefericiti, "paraziti" care altminteri "platesc", dupa cum spui tu, si care au avut incercari de-a scapa de Google pe smartphoane:

[Samsung] drew a distinction between devices built on the Android platform and "Google Experience" devices, which not only use Android but are also Google-centric, packed with the search giant's own applications.
"Our commitment is more to the Android phone than the Google Experience device,"
https://www.androidc...roid-and-google

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,234
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlex2010, on 06 mai 2024 - 09:47, said:

Eee, stai oleaca...
1. Huawei si-o fi creat propria versiune de Google Play aka Huawei AppGallery, dar e bazata tot pe Android. Deci paraziteaza pe Google fara sa plateasca nimic in schimb.
4. Or fi buni pe camere foto, nu zic, dar nu suficient de buni incat sa determine lumea sa le cumpere telefoanele flagship. Cine e pasionat de fotografie, isi cumpara DSLR/Mirorless, iar cine vrea fotografii bune, e suficient iPhone-ul. La capitolul video, tot iPhone e campion, iar la fotografie - diferentele nu sunt extraordinar de mari.
- Oricine poate folosi Android, nu paraziteaza nici un Google, Androidul e free si open-source. Daca maine fac un telefon, pot sa pun Android pe el fara sa datorez nimic Google.
- Si totusi sunt la al doilea Huawei, fara cea mai mica intentie sa trec la Apple/Samsung, oare de ce? DSLR-ul il iei cu tine cand iesi la o sedinta foto dedicata, dar in rest vreau sa am la mine o solutie cat mai buna foto. Pe care Apple/Samsung nu o pot oferi la fel de bine, orice ar crede unii (senzori mai mici, diafragme mai mici si nereglabile, telefoane care se incarca mai lent, etc). Bine, Apple vine si cu un ecosistem cu diverse limitari care nu ma atrag deloc. Si am avut in casa si iPhone-uri, si Samsung Galaxy S, stiu ce le poate pielea, pe mine nu m-au convins.

N-as da nici 7.000 de lei pe un Pura 70 Ultra, dar asa si P60 Pro a avut pret oficial mare (vreo 6.000), dar l-am luat la super-deal chiar cand a aparut (3.800 de lei cu tot cu un smartwatch, la abonament minim Orange).

Daca ar fi sa cumpar ceva acum, as lua in considerare trei optiuni: Pura 70 Ultra, Xiaomi 14 Ultra si Oppo Find X7 Ultra. Huawei-ul are dezavantajul de a nu avea doua tele-uri, Oppo-ul ca nu are diafragma reglabila si macro serios la tele. Teoretic Xiaomi-ul suna cel mai bine, mai ales ca are si acel kit photo. Dar da, Huawei au de obicei implementari foto (software) mai reusite decat Xiaomi.

La anul cand poate o sa fac upgrade ma astept sa aleg tot intre un Huawei si un Xiaomi. Xiaomi au tot crescut, poate 15 Ultra le va iesi foarte bine... Dar si Pura 80 probabil va fi foarte bun, nu m-as mira sa foloseasca obiectivul retractabil pt zoom optic intre ultra-wide si wide.

Apple si Samsung sunt in urma cu vreo 2 ani pe partea foto, neinteresante pt mine.

Edited by utopium, 06 May 2024 - 15:34.


#21
Goodkat

Goodkat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.04.2024
Voi cand vobiti de SoC va referiti la procesor si capacitatea lui de procesare din teste?

Inca mai detin vechiul Huawei p30 pro, merge decent pentru vechimea lui si foarte important nu se incalzeste. Am trecut pe un Samsung S23 Ultra, care se mai incalzeste cateodata si nu mi se pare normal avand in vedere toate testele si vorbesc de utilizare normala, nu jocuri... prima mea initiativa a fost cu s21 ultra care le-am returnat dupa o zi de folosire, ca frigea!

iPhone da, procesoare bune, dar lipsa dual sim(fizic, nu esim), lipsa sa ai doua conturi de utilizator, adica sa iti mai adaugi un rand de aplicatii care le folosesti ptr munca de exemplu. Dupa lipsa foarte multe aplicatii utile care le gasesti pe Andorid. Dar poate sunt doar eu care nu imi place softul pe iPhone.

Dar o chestie care as fi de acord... pretul cam mare, inainte Huawei era foarte accesibil fata de Samsung si iPhone. Ma uitasem inainte de Samsung si la HONOR Magic6 Pro, dar la ce pret avea, nu merita deloc.

Cat despre camere, detin Mirrorless si Huawei p30 pro avea RAW de 40mpx, nu exista telefon cu asa ceva, Acum are si Samsung s23 ultra raw de 50mpx. Huawei la camera a fost cu mult inaintea adversarilor.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,234
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGoodkat, on 06 mai 2024 - 21:36, said:

Voi cand vobiti de SoC va referiti la procesor si capacitatea lui de procesare din teste?

Inca mai detin vechiul Huawei p30 pro, merge decent pentru vechimea lui si foarte important nu se incalzeste.
Intre timp Huawei au fost nevoiti sa apeleze la alti producatori de chip-uri, chinezi, cu tehnologii mai putin avansate (de exemplu SMIC), daca vor sa aiba si 5G. Practic au producatorii lor de chipuri, in China, nu mai folosesc producatori taiwanezi de chip-uri. Iar SMIC nu au tehnologiile avansate ale TSMC, dar recupereaza destul de rapid din ce se pare. Pe vremea lui P30 Pro, chipurile Huawei erau facute de TSMC cu cele mai avansate tehnologii ... intre timp nu mai au acces la asa ceva, asa ca se descurca cum pot cu producatori chinezi ca SMIC, care au tehnologii mai putin avansate.

Dar chinezii avanseaza repede, in 2-3 ani o sa-i prinda si pe taiwanezi din urma.

Edited by utopium, 06 May 2024 - 23:35.


#23
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2023

View PostGoodkat, on 06 mai 2024 - 21:36, said:

Voi cand vobiti de SoC va referiti la procesor si capacitatea lui de procesare din teste?

Inca mai detin vechiul Huawei p30 pro, merge decent pentru vechimea lui si foarte important nu se incalzeste. Am trecut pe un Samsung S23 Ultra, care se mai incalzeste cateodata si nu mi se pare normal avand in vedere toate testele si vorbesc de utilizare normala, nu jocuri... prima mea initiativa a fost cu s21 ultra care le-am returnat dupa o zi de folosire, ca frigea!

iPhone da, procesoare bune, dar lipsa dual sim(fizic, nu esim), lipsa sa ai doua conturi de utilizator, adica sa iti mai adaugi un rand de aplicatii care le folosesti ptr munca de exemplu. Dupa lipsa foarte multe aplicatii utile care le gasesti pe Andorid. Dar poate sunt doar eu care nu imi place softul pe iPhone.

Dar o chestie care as fi de acord... pretul cam mare, inainte Huawei era foarte accesibil fata de Samsung si iPhone. Ma uitasem inainte de Samsung si la HONOR Magic6 Pro, dar la ce pret avea, nu merita deloc.

Cat despre camere, detin Mirrorless si Huawei p30 pro avea RAW de 40mpx, nu exista telefon cu asa ceva, Acum are si Samsung s23 ultra raw de 50mpx. Huawei la camera a fost cu mult inaintea adversarilor.

Honorul la pretul de lansare la altex a meritat din plin, e peste s23u si s24u la cateva capitole.

#24
Goodkat

Goodkat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.04.2024

View Postutopium, on 06 mai 2024 - 23:35, said:

Intre timp Huawei au fost nevoiti sa apeleze la alti producatori de chip-uri, chinezi, cu tehnologii mai putin avansate (de exemplu SMIC), daca vor sa aiba si 5G. Practic au producatorii lor de chipuri, in China, nu mai folosesc producatori taiwanezi de chip-uri. Iar SMIC nu au tehnologiile avansate ale TSMC, dar recupereaza destul de rapid din ce se pare. Pe vremea lui P30 Pro, chipurile Huawei erau facute de TSMC cu cele mai avansate tehnologii ... intre timp nu mai au acces la asa ceva, asa ca se descurca cum pot cu producatori chinezi ca SMIC, care au tehnologii mai putin avansate.

Dar chinezii avanseaza repede, in 2-3 ani o sa-i prinda si pe taiwanezi din urma.

Tot tin sa cred ca se va comporta foarte bine la la utilizari reale si Huawei-ul, multe dintre teste acele benchmark sun niste peak-uri in care forjeaza telefonul pentru un moment. Dar la folosire normala, tin sa cred ca se va comporta superb, am detinut si Huawei p20 pro a fost la fel de bun ca p30 pro, cand toata lumea zicea ca ce perfomante slabe are, mergea impecabil. Ambele telefoane au primit update-uri dupa update-uri, bateria a tinut eroic.

View PostSmitty, on 07 mai 2024 - 10:22, said:


Honorul la pretul de lansare la altex a meritat din plin, e peste s23u si s24u la cateva capitole.

Costa cat un Samsung s23 ultra cu 512gb... la capitolul filmare, stabilizare, Samsung s23 Ultra este foarte departe de acel HONOR Magic 6 Pro, poti filma 8k, multe optiuni de frame rate, pana si 24fps. Un avantaj, Samsung-ul poate folosi camera principala la apropieri de subiect, pe cand multe telefoane cu senzor mare nu pot si trebuie sa folosesti senzorul wide, scazand calitatea. Samsung s23 Ultra are pen, poate pentru unii e inutil, dar e acolo, sunt componente care costa si sincer uneori este super util, mai ales daca folosesti un Adobe Lightroom sa modifici o poza. Samsung are o camera in plus, de 10x, nu e super dar e acolo, Honor nu are. Astea au fost motivele mele care am considerat ca nu merita pretul... Sincer daca era cu 1500ron mai ieftin, merita Honor-ul.

Si cam aceeasi problema o vad si la Huawei acum, in afara ca nu are Google Play, pretul este foarte mare, mai ales pentru un telefon fara Google Play. Adica Huawei Pura 70 Ultra este pe emag 7.499,99 Lei..., la fel cat un Apple iPhone 15 Pro Max 512gb Posted Image

Pe cand un Samsung s24 Ultra este 6.279,99lei...
Si un Samsung s23 Ultra, care din punctul meu de vedere sta foare bine si anul asta la performante, il poti gasi la 5300lei, este un best buy.... a ajuns Samsung sa fie telefon ieftin, ca pe vremea cand Nokia si Sony Ericsson dominau :)) Dar personal ptr mine asta e important, sa ai un telefon bun, la un pret decent.

Huawei din punctul meu, stralucea la raportul calitate pret.

#25
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2023

View PostGoodkat, on 07 mai 2024 - 22:27, said:



Tot tin sa cred ca se va comporta foarte bine la la utilizari reale si Huawei-ul, multe dintre teste acele benchmark sun niste peak-uri in care forjeaza telefonul pentru un moment. Dar la folosire normala, tin sa cred ca se va comporta superb, am detinut si Huawei p20 pro a fost la fel de bun ca p30 pro, cand toata lumea zicea ca ce perfomante slabe are, mergea impecabil. Ambele telefoane au primit update-uri dupa update-uri, bateria a tinut eroic.



Costa cat un Samsung s23 ultra cu 512gb... la capitolul filmare, stabilizare, Samsung s23 Ultra este foarte departe de acel HONOR Magic 6 Pro, poti filma 8k, multe optiuni de frame rate, pana si 24fps. Un avantaj, Samsung-ul poate folosi camera principala la apropieri de subiect, pe cand multe telefoane cu senzor mare nu pot si trebuie sa folosesti senzorul wide, scazand calitatea. Samsung s23 Ultra are pen, poate pentru unii e inutil, dar e acolo, sunt componente care costa si sincer uneori este super util, mai ales daca folosesti un Adobe Lightroom sa modifici o poza. Samsung are o camera in plus, de 10x, nu e super dar e acolo, Honor nu are. Astea au fost motivele mele care am considerat ca nu merita pretul... Sincer daca era cu 1500ron mai ieftin, merita Honor-ul.

Si cam aceeasi problema o vad si la Huawei acum, in afara ca nu are Google Play, pretul este foarte mare, mai ales pentru un telefon fara Google Play. Adica Huawei Pura 70 Ultra este pe emag 7.499,99 Lei..., la fel cat un Apple iPhone 15 Pro Max 512gb Posted Image

Pe cand un Samsung s24 Ultra este 6.279,99lei...
Si un Samsung s23 Ultra, care din punctul meu de vedere sta foare bine si anul asta la performante, il poti gasi la 5300lei, este un best buy.... a ajuns Samsung sa fie telefon ieftin, ca pe vremea cand Nokia si Sony Ericsson dominau :)) Dar personal ptr mine asta e important, sa ai un telefon bun, la un pret decent.

Huawei din punctul meu, stralucea la raportul calitate pret.
Honorul a fost 4200 la lansare la altex... Aia ziceam. La display,baterie, face unlock etc deja il face pe s23u. S23u imi dadea migrene la propriu, de s24u nici nu mai zic.

#26
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 30.03.2009
La ăia 7500 îți dă ceas și căști care, împreună, fac cam 1500 lei.

#27
Goodkat

Goodkat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.04.2024

View PostSmitty, on 08 mai 2024 - 07:25, said:

Honorul a fost 4200 la lansare la altex... Aia ziceam. La display,baterie, face unlock etc deja il face pe s23u. S23u imi dadea migrene la propriu, de s24u nici nu mai zic.

Chiar nu am observat pretul ala... la 4200ron da, merita, la pretul actual ~5700ron, nu prea, as merge tot pe s23u... Face unlock am pe s23, dar nu folosesc si nici nu suport, de exemplu un dezavantaj care il vad la iPhone, avand doar face unlock. Eu personal folosesc amprenta, dar poate e doar o chestiune personala. Plus imi place ca au facut update la s23u cu noile functii AI care sunt si pe s24u.

La display imi pare fluid, se vede bine in soare, nu imi place ca e curbat... iar bateria la s23u o incarc la 85% cu battery protection ON si ma tine lejer toata ziua.

La s23u, singurul dezavantaj care il vad eu, cateodata se mai incalzeste, ce e drept mai rar de la ultimul update.

Detii Honor? imi poti spune te rog daca la anumite navigari pe net sau aplicatii se incalzeste? nu sa friga, sa se faca mai cald? si nu jocuri, acolo e normal.

View PostAlxdava, on 08 mai 2024 - 21:05, said:

La ăia 7500 îți dă ceas și căști care, împreună, fac cam 1500 lei.

Pe emag nu vad casti si ceas... in schimb vad ca au bagat un card cadou de 1000ron

Chiar sunt curios cand ajunge in showroom sa vad noua camera, daca intradevar au ridicat stacheta ca pe vremuri. Pe foaie pe super!

Sincer mai sunt curios de noul Motorola Edge 50 Ultra... Am un prieten cu Motorola Edge 30 Ultra, un telefon extraordinar, camera principala face niste poze foarte bune in lumina buna, foarte sharp, culori bune. Bateria se incarca super rapid. Si la pretul de 2500ron e best buy.

#28
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 21.10.2009
https://www.dxomark....i/Pura-70-Ultra

Hai ca a luat #1 pe foto, pe video tot iPhone ramane campion.
S-a cam abonat Huawei la #1 la fiecare flagship nou lansat.
Pentru mine, Dxomark ramane unul dintre putinele site-uri in care am incredere atunci cand e vorba de teste foto/video, deci merita felicitat Huawei pentru performanta obtinuta.

Pacat de partea video - Uneven user experience when taking videos, due to instabilities and loss of image details, particularly in low light.
O fi de la procesorul ala slab?! Altfel s-ar fi pus problema daca avea un Snapdragon 8 Gen. 3.

Edited by lex2010, 08 May 2024 - 22:18.


#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,234
  • Înscris: 14.08.2007
Cu destul de mult a depasit locul 2 la foto ... 5 puncte extra.

#30
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 07.04.2023

View PostGoodkat, on 08 mai 2024 - 22:14, said:

Chiar nu am observat pretul ala... la 4200ron da, merita, la pretul actual ~5700ron, nu prea, as merge tot pe s23u... Face unlock am pe s23, dar nu folosesc si nici nu suport, de exemplu un dezavantaj care il vad la iPhone, avand doar face unlock. Eu personal folosesc amprenta, dar poate e doar o chestiune personala. Plus imi place ca au facut update la s23u cu noile functii AI care sunt si pe s24u.

La display imi pare fluid, se vede bine in soare, nu imi place ca e curbat... iar bateria la s23u o incarc la 85% cu battery protection ON si ma tine lejer toata ziua.

La s23u, singurul dezavantaj care il vad eu, cateodata se mai incalzeste, ce e drept mai rar de la ultimul update.

Detii Honor? imi poti spune te rog daca la anumite navigari pe net sau aplicatii se incalzeste? nu sa friga, sa se faca mai cald? si nu jocuri, acolo e normal.



Pe emag nu vad casti si ceas... in schimb vad ca au bagat un card cadou de 1000ron

Chiar sunt curios cand ajunge in showroom sa vad noua camera, daca intradevar au ridicat stacheta ca pe vremuri. Pe foaie pe super!

Sincer mai sunt curios de noul Motorola Edge 50 Ultra... Am un prieten cu Motorola Edge 30 Ultra, un telefon extraordinar, camera principala face niste poze foarte bune in lumina buna, foarte sharp, culori bune. Bateria se incarca super rapid. Si la pretul de 2500ron e best buy.


Detin honorul de la lansare (luat de la altex), trecut la el de la s23u(imi dadea migrene la propriu din cauza pwm-ului/flicker), honor nu se incalzeste, e peste la baterie si display, m-am obisnuit si cu magic os (copy paste interfata huawei).
De incalzit nu nu se incalzeste, au facut mare progres de la magic 4 pro incoace.

#31
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 22.12.2022

View Postlex2010, on 08 mai 2024 - 22:17, said:

https://www.dxomark....i/Pura-70-Ultra

Hai ca a luat #1 pe foto, pe video tot iPhone ramane campion.
S-a cam abonat Huawei la #1 la fiecare flagship nou lansat.
Pentru mine, Dxomark ramane unul dintre putinele site-uri in care am incredere atunci cand e vorba de teste foto/video, deci merita felicitat Huawei pentru performanta obtinuta.

Pacat de partea video - Uneven user experience when taking videos, due to instabilities and loss of image details, particularly in low light.
O fi de la procesorul ala slab?! Altfel s-ar fi pus problema daca avea un Snapdragon 8 Gen. 3.

DXomark este ca si cum te duci sa faci meditatie cu profa de mate de la clasa , iar la meditatie o sa lucrati subiectele de la teza ... si ghici ce? la teza o sa iei nota cea mai mare ...

#32
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.09.2008

View PostNoMoreFakes, on 09 mai 2024 - 08:46, said:


DXomark este ca si cum te duci sa faci meditatie cu profa de mate de la clasa.
Mai bine am incredere in youtuberii " tech " precum Mrwhostheboss si Mkbhd, nu? Atat au laudat S24u ala de zici ca e Mesia telefoanelor.
Eu unul am incredere in ce publica Dxomark, rankingul lor a reflectat si in ce am apucat sa testez eu. Iphone 15 pro max e apropriat de punctaj cu P60 Pro, testat personal si mi-a placut camera lui 15PM.
In momentul asta S24U e locul 21 in rankul Dxomark si am fost sceptic de rankingul lor pana am testat personal S24U, e varza si isi merita locul. P60 Pro l-a distrus, nici nu are rost sa il comparam la camera cu P70 Ultra.

#33
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 22.12.2022
Toti producatorii cotizeaza la Dxomark ca sa obtina punctaj bun la telefoanele pe care le scot pe piata. Ce ai testa tu personal este subiectiv evident ... nu ai laborator utilat cu aparatura ...
Daca Dxomark nu ar primi bani de la producatori , poate as avea incredere dar nu e cazul.

#34
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.09.2008

View PostNoMoreFakes, on 09 mai 2024 - 10:56, said:

Ce ai testa tu personal este subiectiv evident ... nu ai laborator utilat cu aparatura ...
Evident nu am laborator si parerea mea e subiectiva, bazata pe experienta acumulata in mai multi ani de fotografie profesionala.
Cu toate astea, sustin ca Dxomark cam reflecta realitatea si daca vrem un cameraphone bun, ce au ei in top 10 sunt optiuni bune.

#35
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 21.10.2009
Dxomark e singurul site care da note mici lui Samsung, dar corect, pe merit.
De-aia nu prinde niciodata podiumul, ca daca ar putea, fii convins ca ar cotiza si ei la Dxomark ca sa iasa in top.
Nici nu cred ca se pune problema de cotizat, nu cred ca e cineva care contesta clasamentul. Ma rog, in afara de tine :)

#36
robinson1998

robinson1998

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.01.2024
F scump, pacat ca nu s-a gasit o solutie sa ruleze Android Auto, exista doar pe C636(Malaezia)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate