Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibrid vs ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 06.08.2007
Da sunt cam nehotărât...
Mie îmi place BMW i3 electric. Dar pentru bateria mică un prim compromis ar fi versiunea cu Range extender .
Dar într-adevăr cum s-a scris si aici îmi e teamă ca dau 15000 euro pe o mașină , se strică orice la ea și nu o sa găsesc să o repar (sau numai în reprezentanța bmw la niște costuri mai mari decât a costat mașina).
Așa am ajuns să mă gândesc la Honda Jazz ca un alt compromis dar tot la fel de mult costă și posibil să am aceleași probleme (si cu o complexitatea mecanică, electronică mai mare, dar sper cu o fiabilitate mai buna).
Și continuând cu compromisurile ajung să mă gândesc la bMax ,A2 care chiar dacă nu sunt chiar ce vreau dar sunt mult mai ieftine (la bmax ma gândesc că și piese mai accesibile fiind de fabricație românească).
Dar dacă mai continui in direcția asta ajung la mersul pe jos :))

#20
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 26.01.2014
da, pai nu te astepta sa te hotaram noi... orice "hotarare" ai lua, tot vor exista regrete si indoieli
alegerea unei masini, parerea mea, incepe cu scopul pentru care o achizitionezi... si motivul... dupa ce stabilesti scopul, vezi ce se preteaza... si ce se potriveste cel mai bine, ce se incadreaza... apoi bugetul... costurile cu mentenanta, etc...

#21
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 06.08.2007

View PostOCM, on 29 aprilie 2024 - 20:43, said:

ma gândeam ca incep usor sa iasa din uz primele exemplare plus cele lovite si se pot cumpara părțile lovite de la dezmembrări,  nu? bănuiesc ca nu e toată turnată dintr-o bucată caroseria de carbon.
Unde pot găsi materialul ?
https://youtu.be/IHG...DN8_TYOBfV6QAQn
Ce coincidență, chiar de curând a apărut un tutorial cum se schimba panourile alea. Ar fi tare sa le poți copia la o imprimantă 3D.
Dacă ar fi și în România un auto shop cum sunt cei de la Wisely in UK aș merge mai liniștit pe i3.

#22
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 26.01.2014
nu e vorba de panouri ca n-o iei s-o dai de toti peretii...
oameni care sa se priceapa nu sunt pentru ca masini nu sunt... deci cerere nu e!
ai vazut tu cumva pline strazile de ele?!?

#23
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
Despre asta vorbeam : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4aYzUrVqLhI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 06.08.2007
Mersi chiar nu am vazut videourile astea (stiam doar de blog nu si de youtube). De asta e bine sa mai intrebi.
Dar daca ar fi afectata structura de rezistenta oricum nu as mai circula cu masina aia indiferent ca ar fi facuta din otel si indreptata la ciocan...
Atunci poate un Opel Ampera E ? E ma iclasic dar parca si mai putine am vazut pe la noi. Si nici pe net nu sunt asa mari comunitati, sau nu le-am gasit eu.

Da nu vad la fel de des ca Tesla aceste i3 dar mai sunt prin Cluj. Cel mai des vad Spring, apoi Tesla, apoi as zice ca i3/zoe si apoi altele, dar cam niciuna nu as zice ca e usor de reparat Posted Image

Dar service chiar nu stiu, o fi numai ala de la reprezentanta BMW din Bucuresti?

Edited by OCM, 11 May 2024 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate