Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

pelerinaj in Balcik

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Si acum 2 saptamani cand am fost noi de fapt, tot doar cash acceptau la castel, la ambele bilete. Din fericire am avut leva. Probabil ca accepta lei pt ca sunt multi turisti romani care vin fara leva si cum nu au POS... trebuie sa le vanda cumva turistilor biletele. Asa ca le fac un curs ca sa-si acopere si ei deranjul).

In fata noastra erau niste bulgari revoltati ca nu pot sa vada doar gradina, pana la urma au primit banii inapoi. (luasera o tura de bilete si au fost surprinsi ca trebuie sa ia si a doua tura). S=au certat un pic pe bulgareste, au dat biletele inapoi, au primit banii si asta a fost.

Acolo gradina botanica e sub jurisdictia universitatii nu stiu care, iar componenta istoric/culturala, castelul si toate dependintele sunt sub jurisdictia altei institutii. Si fiecare institutie vinde bilet de intrare separat. E bine sa stii de dinainte ca sa nu fii surprins acolo.

Edited by mdt, 26 April 2024 - 20:15.


#20
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 24.11.2023
m-am uitat si eu de curiozitate pe google map si cam asa ar arata gradina botanica nu?Arata fain.De abia astept sa o vad si eu pe viu

Attached Files



#21
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008
Daca trebuie sa vanda turistilor, sa puna POS. Nu cred ca e legal sa accepti alta moneda. Daca ar fi, ar avea afisat.

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Inca o chestie, nu am mai gasit, de data asta, prin toata zona turistica (aproape de mare) a Balcicului bancomate altele decat Euronet. Am scos pana la urma (fara comision) de la un bancomat din Kavarna, pe unde am trecut in drum spre capul Kaliakra.

Edited by mdt, 26 April 2024 - 20:53.


#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Pelerinaj inseama ceva religios, nu imi dau seama ce ar fi relevant in Balcic in sensul asta.
Oricum, leve gasesti peste tot inclusiv la granita la 2.6 lei o leva. Dincolo de granita se rotunjeste generos asa ca nu incercati daca nu cunoasteti zona. Bulgarii sunt oameni practici, accepta si lei si euro msi ales la restaurantele si pravaliile mici. Lumea a invatat romaneste, nu vor fi probleme cu intelesul. Evitati atm-urile Euronet, eu evit si Raiffesein ca au comision maricel. Scoatem de pe BRD-ul nevestei.
Fiind grup organizat, probabil o sa aveti masa inclusa pe undeva de obicei Ariciu.

#24
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 24.11.2023
avem si traseul pe unde vom merge

Attached Files


Edited by -SunRise-, 28 April 2024 - 10:19.


#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Deci chiar este un pelerinaj. Am vizitat si eu obiectivele astea si toate merita vazute. Va veti intoarce cu bacul pe la Chiciu Calarasi, e o experienta foarte misto. Le cam inghesuie avand in vedere ca mergeti pana in Varna. Partea buna este ca nu o sa prindeti asa mare trafic la frontiera nefiind inca vacanta.

#26
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 24.11.2023
initial am crezut ca pana in Balcik vom ajunge, nicidecum pana in Varna.Ori din ce am vazut pe google map, din Balcik pana in Varna mai sint 42 km,daca m-am uitat bine.Cu ocazia asta vad si acel loc de care multi spun ca este foarte frumos.
Chiar sint curios daca tot ajung acolo, daca apa marii este chiar atat de curata  fata de Romania precum o lauda multi....ca acolo nici alge nu vezi in apa cica.

Acolo mai spune si de trecerea cu bacul.Sint curios unde...Daca nu am fost niciodata in zona aia ,habar n-am Posted Image

#27
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,953
  • Înscris: 30.08.2006
Nu mai e nici un bac catre Tulcea. O sa treceti peste noul pod de la Braila.
Constanta are frontiera cu Bulgaria doar pe uscat iar in judetul Calarasi nu aveti nimic de vizitat.

#28
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.02.2017
Daca vin din Bucuresti o sa treaca la Ostrov-Silistra cu bacul.
La castel se platește numai in lei si esti cam obligat sa platești si biletul pentru gradina botanica care este superbă.
Este mai ok sa ai leva la tine, sunt banci si in Balcic cu bancomat unde poti sa scoti la un curs ok.
Posibil o sa opriti si la: farul Shabla, stancile Tyulenovo, cap Kaliacra.

Attached Files



#29
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,953
  • Înscris: 30.08.2006
Totusi de unde e plecarea ? Genul asta de traseu cu puncte de vizitare in Tulcea, se ia cu plecare din Galati si Braila.

Edited by Leo2006, 29 April 2024 - 06:22.


#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,953
  • Înscris: 30.08.2006
Plecarea e din Focsani, Ramnicu Sarat si Buzau. Nu face statie la Braila. Posted Image
Am fost acum 2 ani la Balcik fix la inceput de iunie si gradina botanica era plina de flori. Totusi cactusii sunt atractia gradinii.
Attached File  IMG_20220603_153525.jpg   641.77K   6 downloads

Edited by Leo2006, 29 April 2024 - 06:56.


#31
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.02.2017

View PostMusic-Box, on 29 aprilie 2024 - 05:57, said:

Daca vin din Bucuresti o sa treaca la Ostrov-Silistra cu bacul.
La castel se platește numai in lei si esti cam obligat sa platești si biletul pentru gradina botanica care este superbă.
Este mai ok sa ai leva la tine, sunt banci si in Balcic cu bancomat unde poti sa scoti la un curs ok.
Posibil o sa opriti si la: farul Shabla, stancile Tyulenovo, cap Kaliacra.

Scuze, numai in LEVA plata la castel fara posibilitatea sa platesti cu card, am gresit...Posted Image

Attached Files



#32
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

View PostCarol_I, on 26 aprilie 2024 - 20:10, said:

Da, acolo e aiurea si faptul ca nu poti sa vezi doar unul din obiective. Vrei, nu vrei, trebuie sa iei si pentru castel si pentru gradina. Iar mie castelul nu mi s-a parut asa interesant..

Ca la orice obiectiv, cel mai important este ghidul. La castelul Cantacuzino am stat 40 de minute si am iesit foarte impresionati,
chiar daca castelul are doar 3 camere, si le-am fi putut vizita in 10 minute.

Edited by 2Unlimited, 29 April 2024 - 07:24.


#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
La Balcic cred ca o singur am ascultat un ghid care m-a enervat ca tot facea greseli. Le confunda pe reginele Maria cu regina Elena, pe Mihai cu Carol al doilea si era complet ingnoranta cu privire la vilele construite in acelasi timp gen vecina vila Storck

View Post-SunRise-, on 28 aprilie 2024 - 20:45, said:

.
Chiar sint curios daca tot ajung acolo, daca apa marii este chiar atat de curata  fata de Romania precum o lauda multi....ca acolo nici alge nu vezi in apa cica.

Pana in olina vara oricum nu o sa vezi alge ca nu e sezonul lor. Btw, o sa ajungeti la Techirghiol in perioada in care namolul incepe sa miroasa, nu va plangeti asa se formeaza proprietatile terapeutice
Probabil o sa ajungeti la capul Kaliakra si o sa vedeti in stanga golful Bolata care are reputatia de cel mai albastru si frumos petic de apa

#34
-SunRise-

-SunRise-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 24.11.2023

View PostMusic-Box, on 29 aprilie 2024 - 05:57, said:

Daca vin din Bucuresti o sa treaca la Ostrov-Silistra cu bacul.
La castel se platește numai in lei si esti cam obligat sa platești si biletul pentru gradina botanica care este superbă.
Este mai ok sa ai leva la tine, sunt banci si in Balcic cu bancomat unde poti sa scoti la un curs ok.
Posibil o sa opriti si la: farul Shabla, stancile Tyulenovo, cap Kaliacra.

off Doamne ce frumuseti Posted Image Posted Image

cand ajung acolo fac filmulet pe tot traseul in full HD si-l pun pe canalul meu yt Posted Image

Edited by -SunRise-, 29 April 2024 - 22:16.


#35
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2023
In Balcick parca esti pe Lipscani, de descurci cu lei oriunde.

#36
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 14.04.2008
Asa e, poti plati cu lei in f multe locuri. Depinde daca iti convine ca in loc de 9 leva sa dai 30 lei. In general, cand vrei sa te descurci cu lei oriunde, paritatea e 1lev=3 lei. Adica un leu bulgaresc face cat trei romanesti. Simplu, fara virgula.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate