Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Noua lege de acces in paduri

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,781
  • Înscris: 08.10.2004
inca o chestie ce sub declaratia ca face bine pentru populatie ascunde smecherii si manevre dubioase. mai sunt si alte campanii bune pe acolo....nu strica sa stie lumea de ele


https://www.declic.r...iber-in-paduri/

#2
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,311
  • Înscris: 24.11.2002
Nu se ascunde nimic, e cat se poate pe fata.
Trebuie sa scoti de la ANCPI/ de pe e-Terra lista cu toti prorietarii/administratorii terenurilor impadurite prin care vei merge. Daca vrei sa parcurgi creasta Fagarasului....

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,781
  • Înscris: 08.10.2004
corect, my bad..e pe fata deja.  si nu doar la asta....

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,765
  • Înscris: 13.10.2003
  OK, am mutat subiectul in Poiana ptr. ca e clar ca aria initiala (Ne implicam si ajutam) a fost aleasa gresit de catre initiator.

Mai departe, puteti discuta subietul daca considerati ca este interesant. Posted image

#5
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009
Mofturi, in proprietatea privata nu intra fiecare dupa cum are chef

Attached Files



#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Asta imi aduce aminte de amuzantii care zic ca daca nu iti convine traitul in societate, te muti in padure.

Iar intrebarea legitima era invariabil: in padurea cui?

Romania, daca ar vrea sa evolueze de la stadiul de bananiera, ar putea sa transforme padurile de stat in parcuri nationale. Si sa mai cumpere paduri ca sa largeasca aceste parcuri nationale. Nu sa lase toti popii si interlopii sa exploateze fond forestier si sa-l transforme in parcele de dezvoltari imobiliare.

Da, eu zic ca e bine sa se interzica accesul in paduri. Romanii chiar merita asta.

Edited by abac, 20 April 2024 - 09:44.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,122
  • Înscris: 30.08.2006
Referitor doar la padurile statului.
Nu are cine sa puna in aplicare acel amendament pentru ca nu exista normele de aplicare. Trebuie infiintata o politie a padurilor cu mijloace de deplasare si monitorizare adecvate. Avem probleme cu monitorizarea granitei de stat dar in padurile tarii se fura ca in codru. Traseele montane nu se vor desfiinta.

Edited by Leo2006, 20 April 2024 - 09:46.


#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007
Fix de aia se fura ca nu e o politie a padurilor. Ca daca era, nu se mai fura dom'le. :death:

#9
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

Vizualizare mesajTipiric, pe 20 aprilie 2024 - 09:54, a scris:

Fix de aia se fura ca nu e o politie a padurilor. Ca daca era, nu se mai fura dom'le. Posted image
Iegzista ! Se numeste Garda Forestiera. Din pacate, in Romania,  este exact lupul care pazeste mioarele.
Toate marile furturi, defrisari ilegale, sunt facute cu complicitatea administratorilor silvici, padurari, garda forestiera, sefi de ocol. Adica tocmai cei ce ar trebui sa impiedice furturile.

Edited by Pekiasan, 20 April 2024 - 10:13.


#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 10.08.2023
Au retrocedat astia tara cu totu, la bandele de mafioti, la manastiri. Nu mai ai pe unde sa intri pe nicaieri, s-au tot imputinat locurile din natura neciordite

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Dreptul fiecarui cetatean de a intra intr-o padure, de stat sau privata, si  a se deplasa pe jos sau cu bicicleta pe poteci sau pe drum forestier trebuie garantat prin lege. Desigur, trebuie interzis accesul autovehiculelor (cu exceptia unor trasee de offroad definite) si facutul focului in padure.

#12
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
În pădurile private nu trebuie sa se intre decât cu autorizație.
Pâi daca intra toți te miri că se fura arborii sau că se duc acolo molozul gunoiul și se face și gratar.

Pădurea nu e bulevard cum nici gradina. Plus că trebuie să existe ecosistemul complet cu animale.

Înțeleg pe aia cu pasiuni de umblat prin coclauri, dar ce ar fi să încerce și coclaurii privați sau de stat din Europa de Vest.
Ar trebui plimbatorii prin coclauri sa achite o taxă de vizitare și o asigurare care sa fie pt eventualele situații neprevăzute in care deranjează ba salvamontii ba pe altii

Trebuie să înțelegem că în capitalism fiecare petic de pământ are un proprietar. Și in comunism era statul deci toți era că un fel de domeniu public.

Edited by cipri2bau, 20 April 2024 - 10:52.


#13
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,452
  • Înscris: 03.11.2009

 Wotan, pe 20 aprilie 2024 - 10:34, a scris:

Dreptul fiecarui cetatean de a intra intr-o padure, de stat sau privata

Nu-nu, te plimbi liber prin padurea statului, daca-ti da voie bineinteles, nu prin bucata mea, pentru ca-i a mea! :D

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007
Ingradeste/pune pancarde boss, ca sa stim o treaba.

#15
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 13.04.2012
N am înțeles de ce ar trebui garantat prin lege dreptul fiecărei cetățean de a intra în pădure. Tu știi cât mă costă pe mine un hectar de pădure anual impozit plus taxă peste 300 RON și de ce ar trebui să las pe toți Nea Caise să mi încalce proprietatea mea atunci după logica asta ar trebui și o să am dreptul să mă duc la tine pe gazon să îmi fac un grătar că îmi place foarte mult cum ți ai aranja gazonul.

Edited by utbsj, 20 April 2024 - 11:07.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,507
  • Înscris: 27.10.2007

View Postsmoke, on 20 aprilie 2024 - 08:53, said:

inca o chestie ce sub declaratia ca face bine pentru populatie ascunde smecherii si manevre dubioase.
potrivit regulamentului, cand deschizi un topic, trebuie sa ne spui si parerea ta! pe care de consecinta, care sunt acele smecherii si manevre dubioase?

View PostWotan, on 20 aprilie 2024 - 10:34, said:

Dreptul fiecarui cetatean de a intra intr-o padure, de stat sau privata, si  a se deplasa pe jos sau cu bicicleta pe poteci sau pe drum forestier trebuie garantat prin lege.
Doar prin padure? eu cred ca ar trebui incluse si curtile! dreptul oricarui cetean de a trece prin curtea altuia, este sfant.
si, sunt unii care au sufrageria cam mare. ei zic sa creăm un drept de trecere si pe acolo, mai ales noaptea, cand nu sta nimeni in sufragerie.
dreptul oricarui ceteatan de a trece prin sufrageria altuia, cand aceasta este goala, este sfant!

View PostTipiric, on 20 aprilie 2024 - 11:02, said:

Ingradeste/pune pancarde boss, ca sa stim o treaba.
nu poti ingradi, ca nu mai trec animalele.
iar pentru animalele cu doua picioare, e mai eficienta pusca!

Edited by strongsss, 20 April 2024 - 11:12.


#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCosti_68, on 20 aprilie 2024 - 10:53, said:

Nu-nu, te plimbi liber prin padurea statului, daca-ti da voie bineinteles, nu prin bucata mea, pentru ca-i a mea! Posted Image
E a ta padurea, nu dreptul de a ingradi accesul pe calea de acces. Se numeste servitute de trecere. ;)
Inclusiv daca ai un drum privat, legea iti cere sa permiti accesul celor care vor sa-l foloseasca.

View Poststrongsss, on 20 aprilie 2024 - 11:13, said:

nu poti ingradi, ca nu mai trec animalele.
iar pentru animalele cu doua picioare, e mai eficienta pusca!
Tu stii ca inclusiv vanatorii au voie sa intre pe terenul tau, impadurit sau nu, si sa vaneze, nu? Asa zice legea. Atunci ce poti sa-i interzici unui turist care se plimba pe o poteca?

#18
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 15.01.2017

View PostWotan, on 20 aprilie 2024 - 11:26, said:


Tu stii ca inclusiv vanatorii au voie sa intre pe terenul tau, impadurit sau nu, si sa vaneze, nu? Asa zice legea. Atunci ce poti sa-i interzici unui turist care se plimba pe o poteca?

Legea este proasta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate