Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Masina cu buget redus

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
mtka

mtka

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2024
Salut,

Doresc sa imi cumpar prima masina, am 35 ani si permis de la 18 (daca conteaza asta) dar nu am mai condus de vreo 15 ani de cand am plecat de acasa pt ca nu am avut bani de masina, dar am reusit sa stang ceva bani si vreau o masina noua (cu credit) care sa indeplineasca urmatoarele conditii:
  • spatioasa (sunt mare si eu si sotia (mare nu gras))
  • sa poti dormii in ea daca rabati scaunele
  • sa poti sa cari cu ea
  • posibilitate si sa mearga pe drum forestier (nu neapart urcat Everest dar mers prin padure sau drum de sat sa nu imi fie frica sa se rupe) deci ceva garda la sol mai inalta
  • (optional 4x4)
  • minim de siguranta + tech pe ea (de exemplu tech de la un Logan full option 2024)
  • vreau mai mult pentru drumetii, excurii dar si minim circulat in oras
  • nu electric
  • prefer benzina dar nu e musai (am vazut mai nou benzina + gpl, e ok?)
  • hybrid as prefera nu, dar daca e ceva nice, de ce nu
  • buget 20k euro + -
Momentan aveam in gand asa :
  • Dacia Jogger (versiunea 5 locuri)
  • Dacia Duster (pt 4x4 dar nu prea se poate dormi in ea, am incercat, dar am cort deci nui panica)
Ce alte alternative ati avea, recomanda sau ce pareri

Multumesc,
O zi buna.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,845
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

nu am mai condus de vreo 15 ani

plecand de la aceasta idee, eu iti dau urmatoarele sfaturi:

1. studiaza legislatia, adu-o la zi si vezi ca ce s-a schimbat, ca sunt multe si sa nu te trezesti facand prostii, tocmai pt ca nu ai mai condus
2. mergand pe premisa ca ai fi condus 2 ani, poate nu ai uitat chiar tot, insa as sugera cateva ore cu un instructor, sa-ti aduci aminte de chestiile de baza
3. 15 ani de necondus descalifica ideea de masina noua. fa un efort si cheltuie acum 2-3k si ia o masina pe care daca o lovesti pana inveti iar sa conduci, nu-ti pare rau pe urma si e si mai ieftin de reparat
3.1. daca dureaza pana la 1 an sa-ti vina noua masina, aplica ideea principala

aceste sfaturi sunt pt a nu arunca banii pe fereastra, daca tii la ei si la siguranta voastra pana la urma. pt ca fierul se indoaie, se mai indreapta, se mai schimba, dar voi ... nu

#3
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010
Subscriu la ce a zis Dany. Este vital sa ii urmezi sfaturile. Pentru siguranta ta si a familiei tale.

#4
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 14.03.2024
Daca vrei de drumetii, mai degraba as alege Dusterul.

Desi am vazut pe drumu' catre stana lui Burnei unu cu Matizul. Care zbura, efectiv, prin hartoapele alea :D

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,495
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajDany_Darke, pe 15 aprilie 2024 - 00:14, a scris:

1. studiaza legislatia, adu-o la zi si vezi ca ce s-a schimbat, ca sunt multe si sa nu te trezesti facand prostii, tocmai pt ca nu ai mai condus
In 15 ani nu au apărut schimbări radicale. Sancțiuni pt tranșele de depășire viteza.
Dar regulile de conducere au rămas aceleași.
Majoritatea șoferilor ce au permis de +20 ani s-au adaptat din mers.
Recomand și eu Duster.
De dormit în mașină!?! O faci o data la câțiva ani și te lecuiești repede.

#6
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
vezi ceva frantuzesc

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 28.04.2003
cauta un Logan MCVdin ala vechi, la ala daca rabatezi sau scoti bancheta, poti sa dormi si daca ai 2 m. Pui o saltea si esti ok. Si e destul de inalta sa poti merge pe hartoape de munte.
Dupa ce te mai inveti cu condusul, peste cativa ani, iei o masina noua.

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,322
  • Înscris: 02.02.2006
Mașina nouă și (mai) scumpă de 2-3k euro te învață să fii responsabil cu ea, să ai grijă de ea (și implicit de mașinile din jur, să nu le atingi), pentru că știi că orice daună costă. Atitudinea asta cu ”ia-ți bă una ieftină și dă-o de garduri până te înveți” e păguboasă atât pentru el, cât și pentru cei din jurul lui care vor avea de suferit în urma neatenției/nepăsării lui, născută din ieftineala reparațiilor.

Cât despre ”mai bine pentru siguranța ta și a familiei tale”, chiar nu pot să înțeleg în ce formă e o troacă de 2-3k euro de vreo 10-15 ani vechiem, la care nu știi nici dacă se mai deschid airbagurile (nu mai vorbim de standardele de siguranță învechite, degradarea structurii de rezistență și, de ce nu, lipsa totală a sistemelor proactive moderne), mai sigură decât orice mașină nouă din ziua de azi. Dar dacă așa ziceți voi, așa o fi.

Inițiator, oricând, la orice oră, cu ochii închiși, mergi liniștit pe mașină nouă și vezi-ți liniștit de viață.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,746
  • Înscris: 23.04.2007

View PostDany_Darke, on 15 aprilie 2024 - 00:14, said:

2-3k
lei sau euro ?

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 15.08.2005
ei si tu cu lei? la 2-3k lei isi ia o bicicleta :D

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Jogger e o masina foarte cinstita. Daca ai bani de ea, ia-o fara ezitare.

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,746
  • Înscris: 23.04.2007

View Postrexx, on 15 aprilie 2024 - 08:09, said:

ei si tu cu lei?
Initial m-am gindit ca e vorba de euro ... da' stind strimb si judecind drept ... consider risipa sa dai 3000 euro pe o masina doar ca sa (re)inveti sa conduci.
De 1000 euro cumperi cel putin 50 de ore de condus cu un instructor ....

#13
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 28.02.2022

View PostAutumn_Dream, on 15 aprilie 2024 - 03:55, said:

Subscriu la ce a zis Dany. Este vital sa ii urmezi sfaturile. Pentru siguranta ta si a familiei tale.

Nu vad nici o siguranta a familiei intr-un cosciug de "2-3k". Daca tine la siguranta familiei isi ia masina noua.Daca o loveste exista CASCO.
Sfatul meu este sa-si ia cateva ore de conducere inainte.

Edited by stellaris, 15 April 2024 - 08:29.


#14
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 28.04.2003

Citat

Nu vad nici o siguranta a familiei intr-un cosciug de "2-3k". Daca tine la siguranta familiei isi ia masina noua.Daca o loveste exista CASCO.
cateva milioane de romani au luat cosciuge din alea si sunt binemersi.
Problema cu condusul e in oras, la drum intins si un incepator se descurca. Si la 40-50 km/h esti ok si in Trabant.
Eu sunt de parere ca oricat de precaut ai fi, dupa 15 ani de necondus, tot o atingi un pic. Chit ca la dat cu spatele in parcare sau lovit de o bordura. Mai bine cu una veche si ieftina decat una noua si scumpa si sa plangi dupa aia.
si degeaba iei 50 de ore cu instructorul, ca ala iti trage el de volan sau iti pune frana si mergi mai relaxat. E bine sa ia cateva ore de instructor dar macar o masina sh.

Edited by unpuisor, 15 April 2024 - 09:01.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca revizuirea legislatiei si ore de condus ar trebui sa ia orice roman. Romanii sunt cei mai praf soferi ai europei. Bineinteles, nu ma exclud nici pe mine. Desi conduc majoritar corect, am scapari romanesti prin vest. In Romania nu mai vorbesc, in doua saptamani revin la metehnele locale, ca altfel se adevereste proverbul: daca te bagi in troaca te mananca porcii.

Bine, nu fac jigodisme de genul parcat pe banda unu cu avarii, mers pe benzile de biciclete, ocolit coloana de prosti la semafor pe benzi de incadrare in alte directii, etc. Astea sunt mult sub demnitatea mea.

Edited by abac, 15 April 2024 - 09:07.


#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajabac, pe 15 aprilie 2024 - 09:00, a scris:

...Romanii sunt cei mai praf soferi ai europei.
Mda, si stii de ce? Nu suporta sa aiba alta masina in fata. Si daca mergi in coloana, nu are unde sa depaseasca, el tot se baga chiar si pe linie continua sau dublu-continua, numai sa fie in fata ta.
Nu-i intereseaza ca vine masina din fata, nu-i intereseaza ca masina respectiva e un camion de 20T, tot ce conteaza e sa fie in fata altora.

Edited by Hider141, 15 April 2024 - 09:05.


#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Mda, si stii de ce? Nu suporta sa aiba alta masina in fata.
pai daca primata care e in masina din fata sta pe telefon si te face sa pierzi cateva semafoare asa aiurea si merge in mare bataie de joc nu iti vine sa il depasesti?
chiar azi dimineata, un "taliban" cu telefonul in mana, dormea pe el si a plecat de la semafor dupa vreo 10 sec de cand s-a facut verde.

Edited by unpuisor, 15 April 2024 - 10:45.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008
Poate trebuia sa fiu mai explicit. Nu ma refeream la situatiile cand ai in fata un TikToker care trebuie neaparat sa faca live cu duck-face cand sta la semafor, sau sa se laude cu Pumpkin spice latte-ul de la Starbucks si esti nevoit sa-l depasesti daca vezi ca nu are nicio reactie.
Ci la situatiile cand ai in fata coloana de 15 masini care merg constant cu ~75-80 pe tronson cu limita de 90, si vine unul care te depaseste doar ca sa fie in fata ta, desi pe urma sta si el urmatorii 5-10km in coloana in fata ta.
Sau situatiile mai nasoale, cand vin handicapati (de obicei cu BMW sau MB negru si geamuri fumurii), te depasesc pe banda 1 si imediat iti taie calea doar sa fie primii la semafor, desi nici tu nu mergi ca moartea.

Edited by Hider141, 15 April 2024 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate