Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Impozite pe proprietati de anul viitor

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
tocmai am citit prin presa o chestie ce mi s-a parut destul de grava ca sa ma determine sa deschid un topic aici.

si anume ca de anul viitor se vor mari impozitele pe proprietati imobiliare prin schimbarea modului de calcul al lor (se va baza pe valoarea proprietatii) si prin impunerea unui impozit minim de 0.1% din acea valoare. si nu mai exista un maxim.

acum eu nu inteleg cateva lucruri: daca nu mai exista un maxim inseamna ca poate creste oricat de mult sa zicem la 10% 15% 20% samd? si cum determina statul valoarea proprietatii impune el pretul acesteia?

mi se pare grav pt ca la asemenea lipse de limite cum mai supravietuiesti in Romania? avem deja impozite mari pe venituri acum mai vin si impozite mari pe proprietati.

oare cei ce iau asemenea masuri nu se gandesc la impact? sau nu le pasa?

#2
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Tragedie, o sa se faca impozitul 50%

#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006
Sursa?

O baba in tramvai zicea cã de la anul va fi stagiul militar obligatoriu la cei peste 50 de ani.
Tot în presã zicea cã a vazut

Edited by Moinesti72, 28 March 2024 - 19:31.


#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Statul&PSD+PNL isi cam dau autogoluri de la un timp.....Posted Image Posted Image Posted Image

*Asa ca la anul acestea s-ar putea sa fie pe tusa.

Edited by xmanyacs77, 28 March 2024 - 19:42.


#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Bine ca am apucat sa fac armata. Dacã ma incorpora acum, așa hodorog?.

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Ideea este greșită din start pentru că se bazează pe o noțiune foarte fluidă numită valoarea de piață.
Toți cei interesați trag de ea pentru a fi cât mai mare și profită de contextele politice și economice pentru a a câștiga cât mai mult de pe urma ei.
Să nu uităm de bănci, impozite locale, notari, comercianți de case, etc. Toți vor portofolii imobiliare umflate iar clienții și contribuabilii sunt cei care plătesc.

Piața este menținută cu eforturi susținute de unii dintre ei.  Uitați-vă în vest la corporațiile care dețin sute de mii de proprietăți (apartamente) pentru închiriere. Ar face orice, chiar și război pentru a menține chiriile la nivelul din prezent.

#7
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
asta e sursa: https://www.agerpres...naliza--1271510

cum ziceam nu inteleg cum statul calculeaza valoarea de piata (doar daca nu cumva intervine in stabilirea acelei valori) si nu inteleg de ce nu mai exista o limita maxima.

#8
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
In anul de gratie 2022 Guvernul a dat o ordonanta (parca) prin care a zis ca incepand cu 2023 impozitul pe proprietate este de minim 0,1% (cam cat era si pana atunci si a ramas) dar fara limita superioara (cre acum exista din cate stiu), iar baza de calcul la care se aplica procentul devenea valoarea din grila notariala din localitate!
Pentru ca toata lumea a zis stai, ca notarii nu au tori grile, valorile oricum nu sunt unitare, grilele notariale oricum au si ele vreo 4-5 "categorii" de pret, in functie de finisaje (ca parca stie notarul daca finisajele sunt de baza, medii, sau de lux - cam asa sunt categoriile), s-a amanat aplicarea actului normativ pentru 2025.

Deci daca nu se va mai amana din nou.... va fi frumos!

PS. Pentru Bucuresti exista un ceaslov de cateva sute de pagini parca, cu harzi pe zone, fiecare zona avand preturi diferite pe mp. Exista si bulevarde mari care sunt incadrate in zone diferite in functie de numar... o placere...

Edited by SwatKat, 28 March 2024 - 20:04.


#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 24.09.2017
uitandu-ma pe cat am dat anul asta la impozit, si ce ziceti voi cu 0,1%, mie imi da cam aceeasi suma, vorbesc de un apartament cu 3 camere, intr-un orasel unde genul asta de apartament se vinde, in medie, cu 60.000-70.000, depizand desigur de zona, etaj, finisari, etc...

mai naspa la cei cu case, care poate au facut case mari cand aveau bani si acum nu ar mai avea.

oricum, la mine gunoiul e aberant, mai ales ca suntem 4. dar csfc.

Edited by bobitad, 28 March 2024 - 20:21.


#10
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

View Postabulafius43, on 28 martie 2024 - 19:59, said:


Isărescu va mânca bine.

#11
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
chestia e ca 0.1% e minimul si cine stie cat poate sa mai creasca din moment ce nu mai exista un maxim.

si bineinteles ca mai poate sa creasca impozitul daca valoarea de piata creste si ea in timp ca doar e calculat pe baza ei.

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View Postabulafius43, on 28 martie 2024 - 19:24, said:

tocmai am citit prin presa o chestie ce mi s-a parut destul de grava ca sa ma determine sa deschid un topic aici.

si anume ca de anul viitor se vor mari impozitele pe proprietati imobiliare prin schimbarea modului de calcul al lor (se va baza pe valoarea proprietatii) si prin impunerea unui impozit minim de 0.1% din acea valoare. si nu mai exista un maxim.

acum eu nu inteleg cateva lucruri: daca nu mai exista un maxim inseamna ca poate creste oricat de mult sa zicem la 10% 15% 20% samd? si cum determina statul valoarea proprietatii impune el pretul acesteia?

mi se pare grav pt ca la asemenea lipse de limite cum mai supravietuiesti in Romania? avem deja impozite mari pe venituri acum mai vin si impozite mari pe proprietati.

oare cei ce iau asemenea masuri nu se gandesc la impact? sau nu le pasa?

Nu stiu ce ai inteles tu din "fara limite" asta. Daca proprietate e foarte scumpa, e tot 0.1%, chiar daca asta inseamna 1milion taxa. Nu e 0.1%, dar maxim o valoare, sa zicem 1000 EUR.
Daca n-ai o casa prea scumpa, n-ai de ce sa te temi.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Intradevar, taxele locale sunt mici in Romania.

Comparativ, la un apartament de 3 camere in UK, valoare de piata de 320.000, platesc 2100, adica 0.65%. Asociatia (service charge) mai costa si aia 2000 pe an.

Dar taxele locale sunt bazate pe un sistem de 'benzi' in care sunt incadrate proprietatile, nu pe valoarea fluctuanta a fiecareia.

Edited by LukRo, 28 March 2024 - 20:25.


#14
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

View Postcumparator, on 28 martie 2024 - 20:21, said:

Nu stiu ce ai inteles tu din "fara limite" asta. Daca proprietate e foarte scumpa, e tot 0.1%, chiar daca asta inseamna 1milion taxa. Nu e 0.1%, dar maxim o valoare, sa zicem 1000 EUR.
Daca n-ai o casa prea scumpa, n-ai de ce sa te temi.

Au băgat parcări cu plata în orașe/municipii din județe sărace...

View PostLukRo, on 28 martie 2024 - 20:22, said:

Intradevar, taxele locale sunt mici in Romania.
Comparativ, la un apartament de 3 camere in UK, valoare de piata de 320.000, platesc 2100, adica 0.65%. Asociatia (service charge) mai costa si aia 2000 pe an.

Ar trebui să plătești 210, respectiv 200.

Edited by Trexman, 28 March 2024 - 20:26.


#15
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Pe masura ce veniturile cresc or sa creasca si impozitele. Nu stiu cum e in Europa dar peste ocean exista o institutie specializata care calculeaza valoarea unei locuinte periodic (cam la 5 ani din cate stiu). Datorita cresterii rapide a pretului caselor valorea calculata de ei e departe de valoarea de piata cu care se vand casele, dar asta n-are importanta. Poti vedea si valorea caselor vecinilor si daca crezi ca valoarea casei tale e prea mare poti face contestatie. Cum cam pentru orice renovare iti trebuie autorizatie valoarea caselor e calculata destul de bine. Valoarea unei case e influentata de vechime, marimea casei, lotului, locatiei, daca ai susbsolul finisat sau nu, piscina, etc. Sa zicem ca valoarea unei case (calculate de ei) e $100K, a vecinilor, $105K, $110K, etc. Acum insumam valoarea tuturor caselor dintr-o localitate si sa zicem ca face $1 mld. Primaria isi face bugetul pe anul urmator si sa spunem ca-i iese un buget de cheltuieli de $10mil. Asta, daca n-am piedut cevo zerouri, ar fi 1% din valoarea tuturor casele din localitate. Impozitul acum va fi 1% din valoarea fiecarei case. Daca casa mea e evaluata la $100K eu voi platii 1% din valoarea ei ($1000), vecinii 1050, 1100, etc

#16
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@cumparator poate nu intelegi tu. daca nu mai exista o limita superioara orice e posibil ca doar suntem in Romania.

daca o proprietate e foarte scumpa ma indoiesc ca se va aplica 0.1% mai degraba mai mult (pt ca se poate). un coleg mai sus vorbea de grilele notariale care sunt diferite pt categorii diferite si cine stie la cat pot ajunge.

si cum mai faci afaceri in ro daca proprietatea imobiliara a firmei (sa zicem un sediu mai rasarit) va fi impozitat usturator? asta ca exemplu.

pe scurt daca se aplica ce scrie in acel articol va fi foarte greu sa supravietuiesti in Romania avand in vedere ca avem si impozite mari si pe venituri.


#17
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

Vizualizare mesajvladut01, pe 28 martie 2024 - 20:27, a scris:

Pe masura ce veniturile cresc or sa creasca si impozitele. Nu stiu cum e in Europa dar peste ocean exista o institutie specializata care calculeaza valoarea unei locuinte periodic (cam la 5 ani din cate stiu). Datorita cresterii rapide a pretului caselor valorea calculata de ei e departe de valoarea de piata cu care se vand casele, dar asta n-are importanta. Poti vedea si valorea caselor vecinilor si daca crezi ca valoarea casei tale e prea mare poti face contestatie. Cum cam pentru orice renovare iti trebuie autorizatie valoarea caselor e calculata destul de bine. Valoarea unei case e influentata de vechime, marimea casei, lotului, locatiei, daca ai susbsolul finisat sau nu, piscina, etc. Sa zicem ca valoarea unei case (calculate de ei) e $100K, a vecinilor, $105K, $110K, etc. Acum insumam valoarea tuturor caselor dintr-o localitate si sa zicem ca face $1 mld. Primaria isi face bugetul pe anul urmator si sa spunem ca-i iese un buget de cheltuieli de $10mil. Asta, daca n-am piedut cevo zerouri, ar fi 1% din valoarea tuturor casele din localitate. Impozitul acum va fi 1% din valoarea fiecarei case. Daca casa mea e evaluata la $100K eu voi platii 1% din valoarea ei ($1000), vecinii 1050, 1100, etc


Tu unde locuiești?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu stiu sa existe o limita superioara nici acum.

Doar ca impozitele sunt stabilite de primarii, dupa cum vor ele. Si niciodata primarii nu au marit impozitele cu exceptia modificarilor legislative care i-au obligat sa le mareasca.
Motivul e simplu. Daca eu iti maresc taxele ca asa vreau eu, tu nu ma mai alegi peste 4 ani.
Daca legea ma obliga sa-l maresc atunci am acoperire - eu n-am vrut, dar am fost obligat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate