Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Accident cu tramvai

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Domnilor, ala nu era de 15 sec pe linie, ci de mult timp, parcase acolo si cine stie ce facea ... bizonu clasic pe care-l nu-l intereseaza daca blocheaza pe altii cu opririle lui.
Poate chiar sicana tramvaiul ... ori a facut dreapta fara sa se asigure, oricum o dai nu avea ce sa caute pe linie.

Acum e cu texte: - Stai domne ca biciclistu, ca pietonii (imaginari), ... a stationat si el pe linie, care-i problema ?

Edited by sirgoofy, 27 March 2024 - 18:54.


#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Si daca doar voia sa faca dreapta, nu avea cum iesi din banda pana in pista aia de biciclete. Efectul total e ca putea sa astepte pentru asigurare pe banda intai cu aceleasi consecinte.

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
E clar, azi e ziua tramvaielor.
On topic:Ca sa dai prioritate 15 sec bicicleta + pietoni, acolo ar trebui sa fie o trecere de pietoni.
Bicicleta inteleg, dar nu vad nicio trecere.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 27 March 2024 - 19:09.


#22
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
Bai fratilor si nepotilor, voi chiar credeti ca tramvaiul e un pixel albastru care poate opri instantaneu? Da' pe la scoala cand ati trecut ultima data?
Inertia, bat-o vina, a distrus un pod la Baltimore... Io m-as feri din calea unui mastodont care incearca sa franeze, dar nu poate.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Eu pur si simplu nu blochez transportul in comun daca sunt cu masina. De ce e mai eficient, de-aia vor fi mai multi oameni in el si nu in alte masini impreuna cu mine pe acelasi drum. Tot eu castig.

La fel si masina de gunoi sau alte utilitati publice. Tot ce lucreaza in folosul meu trebuie sa circule eficient.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmirel3003, on 27 martie 2024 - 17:56, said:

Daca ar fi avut camera ar fi avut vreo sansa sa demonstreze ca vatmanul a intrat intentionat in el?.

Voi ce parere aveti?

Da

#25
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019

View PostNamidee, on 27 martie 2024 - 18:38, said:

Pai si ti se pare ca a avut timp sa treaca? Daca as zice ca esti analfabet functional, te superi pe mine. Deci nu lasi tramvaiul sa treaca, il blochezi si tot el este vinovat ca a intrat in tine. Ce sa zic...fa la fel pe liniile cfr

Frumos vocabular....   Daca as zice ca esti analfabet functional, te superi pe mine,  te rog sa recitesti ce a spus initiatorul.
Eu, nu iau partea soferului sau vatmanului,  si am spus in mod explicit: "dar daca este adevarat ce a spus initiatorul"...  Ce am spus, am spus, si sustin, nu vad de ce ai stationa pentru a astepta un tramvai sa treaca care este la 200 +/- m departare, nu ii tren.

Daca soferul nu  s a asigurat sau nu a observat alte obstacole inainte sa treaca, asta il face vinovat, clar! Dar daca nu era nici o bicicleta/pieton, nu ai fi avut motiv sa stationezi pentru un tramvai la 200 m... si ca sa iti raspund la intrbare, da, suficient timp sa treci!
Iar faza cu opritu pe calea ferata 10 min, nu ii vad logica sincer, de ce ai opri pe calea ferata 10 min?!!!?  Haide totusi sa nu exageram si sa deviem de la subiect.

Sa imi fie cu iertare daca ti am gresit cu ceva, dar daca incepi sa arunci cu pietre in cineva  care a spus o parere sau sa il insulti pentru ceva ce nu a spus...  Dar da, ma opresc aici, ca incepem sa deviem de la subiect.

#26
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.07.2019

View Postrinaldoparaipan, on 27 martie 2024 - 18:23, said:

In clipul de mai sus ati remarcat raportul vatmani/vătmănițe?

Am remarcat şi raportul de vină, care e 100% al şoferilor/pietonilor.

#27
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View PostTalibane, on 27 martie 2024 - 19:29, said:

Sa imi fie cu iertare daca ti am gresit cu ceva, dar daca incepi sa arunci cu pietre in cineva  care a spus o parere sau sa il insulti pentru ceva ce nu a spus...  Dar da, ma opresc aici, ca incepem sa deviem de la subiect.

Tu ai zis ca n.ai de ce sa astepti 15 secunde ca tramvaiul sa treaca. La fel a zis si soferache, care putea sa vada inainte sa vireze daca poate executa manevra fara sa se opreasca pe liniile de tramvai, lucru de altfel ilegal, dar nu l.a interesat acest aspect si s.a trezit cu pietoni/biciclisti pe directie si a trebuit sa franeze in fata tramvaiului. Restul sunt daune si istorie.
Sa stii ca in cazul unei franari violente a tramvaiului si ranirii pasagerilor, vatmanul este singurul vinovat. Poate ca si.a zis ca nu este aceea ziua in care isi pierde locul de munca si a franat la limita ranirii pasagerilor, doar ca a insemnat o franare mai lunga si contactul cu soferache.

Edited by Namidee, 27 March 2024 - 19:44.


#28
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023

View Postsirgoofy, on 27 martie 2024 - 18:14, said:

Pe viitor sa nu mai opreasca stationeze/parcheze pe linii, hai ca nu e greu .
Asa e ca n-ai permis?
Daca ai avea ai sti ca stationarea e cand opresti masina peste 5 minute intr-un loc si ai sti ca e ceva normal sa opresti chiar si in mijlocul intersectiei zeci de secunde poate chiar sute de secunde pentru a da prioritate pietonilor.
Cunosc eu o strada in zona unei scoli unde daca nimeresti la ora la care ies elevii de la ore ajungi nu doar sa opresti ci sa stationezi in fata trecerii de pietoni ca trec in sir indian.

View Postmirel3003, on 27 martie 2024 - 17:56, said:


Din pacate nu a avut camera pe masina sa demonstreze ca era oprit si bineinteles ca el a fost vinovat si trebuie sa isi faca masina pe banii lui.

Daca ar fi avut camera ar fi avut vreo sansa sa demonstreze ca vatmanul a intrat intentionat in el? Atenti, el a fost oprit acolo de cel putin 15 secunde.
Daca avea camera nu demonstra ca a intentionat in el, ci ca vinovat de producerea accidentului este vatmanul.
Cunosc pe cineva care a patit ceva asemanator intr-o intersectie, el era oprit la stop de peste 30 secunde in locul cu vizibilitate maxima iar cel de pe drumul cu prioritate a venit in viteza si s-a frecat de bara lui din fata pe toata lungimea masinii. Din fericire a putut demonstra inclusiv cu martori (oameni ce erau la terasa de langa intersectie) ca el era oprit acolo de secunde bune si vinovat era cel ce gonea ca nebunul pe strada principala si nu l-a vazut ca era oprit la stop si n-a schitat nici frana, nici tragere de volan (circula pe langa bordura desi banda avea o latime generoasa, avea peste 1,5m distanta in partea opusa a drumului).
Din cate imi aduc aminte soferului de pe drumul principal i-au dat si ceva amenda.

#29
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Dupa 40 de ani de soferie si muuulte vazute si auzite in pe strazile din Bucuresti, daca tranvaiul poate sa ti-o traga ti-o trage. Ca in folclorul urban si de circa de politie s-a impamantenit ca vatmanul e regele sinei si in 99% din cazuri e absolvit de vina. Ti-o trage cu zambetul pe buze. Poate in ultimii 10 ani sa se mai fi schimbat ceva ca li se contorizeaza evenimentele. Inainte de 89 abia asteptau moldovenii sa te arda pe sina sau in curbe

#30
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 08.11.2023
Asa e. Daca te uiti pe YouTube la accidentele cu tramvai, unele filmate chiar de vatmani, o sa vezi ca in 99% din cazuri intra intentionat exact pe principiut tau, doar pentru ca poate sa o traga ca politia tine cu ei.

#31
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTalibane, on 27 martie 2024 - 18:20, said:

initiatorul a spus ca era oprit de cel putin 15 sec, deci suficient cat sa observe vatmanu o masina pe linie...
sau soferul ca vine tramvaiul
eu cred ca aici s-au intalnit doi tampiti, de altfel cam astea-s ingredientele pentru multe accidente

#32
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostGaSar, on 27 martie 2024 - 18:04, said:

Pe linia de tren si pe cea de tramvai nu se stationeaza, daca ai de dat prioritate cuiva stationezi inaintrea ei.  Daca tramvaiul te loveste e vina ta .el (vatmanul) nu poate risca o frana tare si sa aiba vreun calator care e neatent si nu se tine de nimic sa dea cu capul de ceva dar pentru unii, tramvaiul e ca si masina.... nu prea e.

E imposibil sa nu stationezi pe linia de tramvai in Bucuresti.. si e imposibil sa te opresti inainte de linia de tramvai sa acorzi prioritate celor care trec dupa linia de tramvai .. s-ar crea ambuteiaje pana la centura :D

Cine crede ca poate este invitat sa iintoarca pe soseaua Viilor, sau pe Oltenitei, sau pe orice strada din Bucuresti. Sun strazi pe care se merge pe linia de tramvai. Azi dimineata, interseatia Progresul  cu 13 Septembrie, tramvaiul a oprit sa nu calce politistul, care "stationa" pe linia de tramvai. Saracu era putin turmentat, dirija masini haotic netinand cont de nimic, si tocmai oprise intersectia sa treaca o masina de pompieri ...Eu zic ca tramvaiul trebuia sa il calce, sa il invete mine, sa nu mai stea pe sine

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostValy_User, on 27 martie 2024 - 18:11, said:

Nu. Nu stau vatmanii să intre intenționat în mașini.
Doar daca sunt bmw-uri :P

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkesarion111, on 27 martie 2024 - 20:20, said:

Dupa 40 de ani de soferie si muuulte vazute si auzite in pe strazile din Bucuresti, daca tranvaiul poate sa ti-o traga ti-o trage.

Hai ca exagerezi

#35
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View Postrinaldoparaipan, on 27 martie 2024 - 19:05, said:

Bicicleta inteleg, dar nu vad nicio trecere.
Dacă te uiți, o să vezi o pistă de biciclete acolo.

Edited by Valy_User, 27 March 2024 - 22:52.


#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmirel3003, on 27 martie 2024 - 17:56, said:

Salutare

Dupa ce am citit topicu cu prioritatea tramvaielor (https://forum.softpe...ritate-tramvai/) vin si eu cu o speta ce i s-a intamplat unui amic la inceputul lui martie.

El a virat dreap dupa linia rosie de pe desen, doar ca a pe pista de biciclete a aparut o bicicleta, a oprit masina sa lase bicicleta sa treaca apoi au ajuns pietoni, a lasat si pietonii sa treaca si cand sa dea sa plece a fost lovit in dreapta spate de catre tramvai. El statea deci pe loc de cel putin 15 secunde.

Din pacate nu a avut camera pe masina sa demonstreze ca era oprit si bineinteles ca el a fost vinovat si trebuie sa isi faca masina pe banii lui.

Daca ar fi avut camera ar fi avut vreo sansa sa demonstreze ca vatmanul a intrat intentionat in el? Atenti, el a fost oprit acolo de cel putin 15 secunde.

Tipul a lasat-o asa si si-a reparat masina (paguba nu a fost extrem de mare), in schimb eu daca as fi fost (tinand cont ca am si camera pe masina) as fi mers pana in panzele albe sa demonstrez ca ala a intrat intentionat in mine.

Voi ce parere aveti?

Depinde de mai multi factori, in primul rand cu ce viteza rula tramvaiul. Vad ca drumul e in curba si vatmanul poate invoca ca nu a avut distanta necesara pentru a frana si a evita impactul. Amicul tau de ce a dat prioritate si pietonilor, nu vad sa fie trecere de pietoni acolo ?

View Postkoss14, on 27 martie 2024 - 18:30, said:

Vatmanul luat si tarat prin tribunale pentru tentativa de omor clar !!
In situatii de genul asta.. declarat ca masina a avut defectiune si s-a opriit pe linia de tramvai..
Incearca asta pe linia de tren, ca vatmanul ala pe tine doar te-a "claxonat" sa-i eliberezi linia si in loc sa-i fi multumit, l-ai injurat. Desi bizonul erai tu, ca ai obligat un tramvai plin cu pasageri sa stea dupa tine, pana reuseai sa executi un viraj.

View Postloren2, on 27 martie 2024 - 20:26, said:

Asa e. Daca te uiti pe YouTube la accidentele cu tramvai, unele filmate chiar de vatmani, o sa vezi ca in 99% din cazuri intra intentionat exact pe principiut tau, doar pentru ca poate sa o traga ca politia tine cu ei.
Politia "tine" cu ce  scrie in codul rutier...citeste-l.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate