Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Instructori auto-Prioritate tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Sunteti de aceeasi parere cu a acestor "instructori", referitor la prioritatea tramvaiului, de la inceputul filmarii ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4acQChttWPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Da

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Da
Attached File  00x.jpeg   37.35K   115 downloads

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
In imaginea din filmarea aia intersectia e una dirijata.
Eu stiam ca doar la intersectiile nedirijate e valabila "prioritatea de tramvai", si doar daca tramvaiul nu vireaza stanga.

Parerea mea: chestionarul e corect, si instructorul care i-a zis "domnisoarei" de prioritatea tramvaiului se referea la o intersectie nedirijata. Instructorul din filmare greseste.
@dorin_2k: de unde e imaginea respectiva? Si bazat pe ce articol din codul rutier sau regulamentul de aplicare?

Later edit: vad ca s-a mai discutat o problema de genul asta aici - https://forum.softpe...-viraj-dreapta/

Edited by LuvRaluK, 27 March 2024 - 15:01.


#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010
Cu tramvaiul prioritate are doar Nea Mircea Lucescu. Atat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
E gresit pe scoala rutiera
Attached File  000y.jpeg   86.39K   69 downloads

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
In celalalt topic exista si un link spre chestionarul cu pricina, in care la explicatii scrie asa:
"Explicaţie (actualizată 2024)
Semafoarele nu funcționează şi trebuie să respectăm semnificaţia indicatoarelor de reglementare de prioritate. Atenţie! Intersecţia este tot o intersecţie dirijată, deoarece atunci când semafoarele nu funcţionează se va respecta semnificaţia indicatoarelor de reglementare de prioritate, devenind astfel o intersecţie cu circulație dirijată prin indicatoare.
Având în vedere că intersecţia este cu circulaţie dirijată, iar tramvaiele beneficiază de „prioritate specială" pentru vehiculele care circulă pe şine doar în intersecţiile cu circulație nedirijată, tramvaiele nu beneficiază de „prioritate specială" în această situație.
Tramvaiul 2 întâlnește indicatorul „Cedează trecerea” și trebuie să acorde prioritate tramvaiului 1 și autoturismului. Tramvaiul 1 și autoturismul au prioritate deoarece întâlnesc indicatorul „Drum cu prioritate" însă tramvaiul 1, schimbând direcția de mers către dreapta, trebuie să îi acorde prioritate de trecere autoturismului, care continuă să se deplaseze pe direcţia înainte. Prin urmare, ordinea de trecere este următoarea: autoturismul, urmat de tramvaiul 1, iar ultimul prin această intersecţie va trece tramvaiul 2.
Răspunsul corect este: B
Răspunsul C era corect pe baza legislației rutiere vechi, de aceea unele persoane au rămas cu ideea că tramvaiul 1 are prioritate faţă de autoturism în această situație. Însă pe baza legislaţiei rutiere actuală varianta B de răspuns este cea corectă, aceasta fiind varianta corectă şi la examenul oficial."

#8
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Vin si eu cu o intrebare....

Mai jos o poza cu o intersectie tip turbogiratie...
Aici tramvai-ul are cedeaza si conducatorul auto nu are nici o obligatie sa lase tramvaiul sa treaca, cu toate astea vatmanii nu respecta si se baga ca nesimtitii ca si cum ei ar avea prioritate.

Asa-i ca tramvaiul nu are prioritae si in cazul in care intri in el e de vina vatmanul?

Attached Files

  • Attached File  AEM.JPG   252.18K   72 downloads

Edited by sgn30, 27 March 2024 - 15:09.


#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Recomandarea mea ar fi sa lasati tramvaiul sa treaca... indiferent daca are prioritate sau nu :P

#10
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
Perfect de acord, in orice situatie in care poti fi lovit de o masina/tramvai/tractor/tir sau ce-o mai fi, mai bine lasi sa treaca si daca ai prioritate; ca pieton pe trecere e bine sa aplici aceeasi "regula" ... dar intrebarea era ce zice legea, nu ce aplicam din motive de conservare a integritatii ;).

#11
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
In Craiova e o situatie similara, tramvaiul vireaza de pe Calea Bucuresti la dreapta spre Electroputere si intersecteaza benzile masinilor.
Nu se aplica prioritatea de dreapta, fiindca tramvaiul si masina circula pe aceeasi directie si in acelasi sens, deci au acelasi indicator. Intr-adevar, prioritate speciala ar avea intr-o intersectie nedirijata, ca asa scrie la ceaslov, dar mie exact asta mi se pare a fi situatia in care ambii au acelasi indicator. Tu prioritate, eu prioritate, ce facem? Eu am invatat pe vremuri ca tramvaiul are prioritate si asa procedez intotdeauna. Inclusiv in situatia inversa, cand tramvaiul intra pe Calea Bucuresti venind de pe Cedeaza, ca nu-mi place ideea de pasageri trantiti pe jos la o frana de tramvai. Poate o sa merg si eu cu tramvaiul odata si odata, cine stie?

View Postsgn30, on 27 martie 2024 - 15:08, said:


Mai jos o poza cu o intersectie tip turbogiratie...
Aici tramvai-ul are cedeaza si conducatorul auto nu are nici o obligatie sa lase tramvaiul sa treaca, cu toate astea vatmanii nu respecta si se baga ca nesimtitii ca si cum ei ar avea prioritate.

Asa-i ca tramvaiul nu are prioritae si in cazul in care intri in el e de vina vatmanul?
in poza aia nu vad nici un indicator de giratoriu. Nu vad nici "Cedeaza" pentru tramvai. dar vad un indicator "Atentie, tramvai", care se adreseaza schumacherilor si care spune sa holbeze bine ochii si sa fie pregatiti sa calce pedala de frana. Pe codul rutier vechi, indicatorul ala insemna fix "atentie la tramvai, ca are prioritate".
Si are logica, fiindca tramvaiul are o inertie care nu-i permite nici plecarea in tromba, nici franarea brusca. Daca ar trebui sa acorde prioritate tuturor masinilor, n-ar mai pleca in veci de pe loc.
Daca as fi la volan acolo, as lasa tramvaiul sa treaca fara nici un comentariu. Claxoneaza-ma, daca te simti mai bine.

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Asta spune legea:

Citat

Art. 59
(1) În intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere vehiculelor care circulă pe şine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectuează virajul spre stânga sau când semnalizarea rutieră din acea zonă stabileşte o altă regulă de circulaţie.
https://legeaz.net/o...i-de-circulatie

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajsgn30, pe 27 martie 2024 - 15:08, a scris:

Vin si eu cu o intrebare....

Mai jos o poza cu o intersectie tip turbogiratie...
Aici tramvai-ul are cedeaza si conducatorul auto nu are nici o obligatie sa lase tramvaiul sa treaca, cu toate astea vatmanii nu respecta si se baga ca nesimtitii ca si cum ei ar avea prioritate.

Asa-i ca tramvaiul nu are prioritae si in cazul in care intri in el e de vina vatmanul?


Stiu zona si stiu si problemele din zona... csf ncsf...

Sa nu mai zic ca la 200m de zona respectiva un tramvai a intrat intentionat intr-un amic... ala a vrut sa vireze la stanga, s-a oprit sa dea prioritate la un biciclist, apoi au aparut pietoni si vine si intra un tramvaiul in el.... masina era oprita de ~15 secunde...

Vizualizare mesajMareleIntelept, pe 27 martie 2024 - 15:49, a scris:

in poza aia nu vad nici un indicator de giratoriu. Nu vad nici "Cedeaza" pentru tramvai. dar vad un indicator "Atentie, tramvai", care se adreseaza schumacherilor si care spune sa holbeze bine ochii si sa fie pregatiti sa calce pedala de frana. Pe codul rutier vechi, indicatorul ala insemna fix "atentie la tramvai, ca are prioritate".
Si are logica, fiindca tramvaiul are o inertie care nu-i permite nici plecarea in tromba, nici franarea brusca. Daca ar trebui sa acorde prioritate tuturor masinilor, n-ar mai pleca in veci de pe loc.
Daca as fi la volan acolo, as lasa tramvaiul sa treaca fara nici un comentariu. Claxoneaza-ma, daca te simti mai bine.
E un fost sens giratoriu, acum defapt e o intersectie... si daca maresti poza deasupra semnului de "Atentie tramvai" (care defapt e “Trecere la nivel cu linii de tramvai”) e semnul de cedeaza pentru tramvai...

Edited by mirel3003, 27 March 2024 - 16:12.


#14
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Aici cine are prioritate?

Ca nu e nici intersectie iar tramvaiul schimba banda

https://www.google.c...i8192?entry=ttu

Eu la scoala am invatat ca tramvaiul are prioritate in astfel de situatii.

Din pacate constat ca multi si-au pierdut bunul simt. Pietoni care se arunca in fata masinilor pe trecere, soferi care refuza cu indarjire sa ridice picioarul de pe acceleratie pentru a evita un accident, etc.... Si daca ai dreptate, nu te ajuta cu nimic.

Edited by bogdan_o, 27 March 2024 - 16:35.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Ai semn cu 20 metri mai in spate.
Attached File  Screenshot_2024-03-27-16-53-47-552_com.google.android.apps.maps.jpg   232.92K   32 downloads

#16
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023
@mirel: Da, este, nu-l vazusem. Ma intreb, totusi, cum trebuie sa circule tramvaiul acolo ca sa poata opri sa dea prioritate. Si... cate tramvaie pe minut trec pe acolo, astfel incat soferii sa nu suporte o oprire de 20 secunde.

Edited by MareleIntelept, 27 March 2024 - 17:23.


#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 27 martie 2024 - 16:54, a scris:

Si totusi pe partea dreapta e un semn de cedeaza, desi cele doua benzi ale autovehiculelor continua fara se se intersecteze cu linia de tramvai sau cu benzile ce trec pe sub pasaj. Singurul care se intersecteaza cu cineva acolo e tramvaiul.
Attached File  Screenshot_20240327-184716.jpg   500.4K   16 downloads

Edited by DannyMC, 27 March 2024 - 18:54.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
E greu de tinut minte ca tramvaiul are mereu prioritate cu 2 exceptii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate