Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Iarasi intrebari despre implant

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna,

Am vazut ca s-au mai deschis cateva topicuri, insa nu am gasit raspunsuri la ce ma intereseaza.

Asadar, ieri in urma unui consult de rutina mi s-a recomandat sa dau lucrarea jos si sa mi se puna implanturi. E vorba de o lucrare bloc pe arcada superioara, care si-a facut treaba extraordinar de bine pana acum si nu s-a ciobit nici macar 1 mm. Ca sa nu mai spun ca a fost lucrata extraordinar de frumos, practic dintii arata extrem de naturali. Insa  o data cu varsta, gingiile s-au retras, au aparut cateva carii dedesubt si mi s-a mai dat maxim 2 ani.

Asadar trebuie sa imi stabilesc un plan de tratament, luand in calcul implanturi dentare.

Nu am stabilit planul de tratament la detaliu, insa medicul a spus ca la prima vedere vede necesar cam 5 implanturi, asta numai pe maxilarul superior si foarte probabil aditie de os.

Si acum vin intrebarile mele:

1.Doare, ma refer la procedura in sine? Cate implanturi se poate pune intr-o sedinta?Se poate face procedura cu inhalosedare avand in vedere ca sunt o persoana foarte anxioasa?

2.Avand in vedere ca sunt multe implanturi si perioada de integrare a implantului este de 6 luni (pe arcada superioara), oare cat timp voi sta asa stirba?Posted Image Inteleg ca nu se pune nimic cat ai atele, dar dupa se poate pune o lucrare provizorie asa pe implanturi?
Adica, cum te duci la serviciu? Daca ai sedinte, intalniri, colegi, etc cum te expui? Nu concep sa merg la serviciu asa fara dintiPosted Image

3. Cum va descurcati cu mancatul dupa ce s-au pus implanturile? Inteleg ca la inceput o sa mananci mancare lichida, piureuri, dar la cateva saptamani de la implantare poti manca alimente putin mai solide, paste, orez sau peste? Nu te deranjeaza bonturile alea?

Orice sfat de la cine a trecut prin asta e bine venit. Ma intereseaza cei care au facut lucrari ample.

multumesc,

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Am implanturi cu tot cu aditie de sos, tot in partea de sus.
Dupa ce faci aditie de os trebuie sa astepti cateva saptamani sa se vindece. Apoi o sa iti pui implanturile, ceea ce inseamna gauri in os, unde vor fi fixate suruburile. Pana vine vremea suruburilor vei sta cu niste bonturi de vindecare, un fel de loctiitor pentru surub. Ulterior se dau jos bonturile si se pune surubul cu dintele artificial.

In privinta durerii nu stiu ce sa zic, avand in vedere gradul intrinsec de subeictivitate. Eu am facut anestezie locala (injectie in cerul gurii). La interventie nu m-a durut nimic. Nici dupa nu am avut cine stie ce dureri. Am avut algocalmin fiole in caz de ceva.
De mancat am mancat mai subtire dpdv al texturii hranei, ca sa nu ajunga vreo bucatica de mancare la locul operatiei. Dupa ce s-a mai inchis am trecut si la mancarea normala (dupa aprox 1 sapt), dar cu grija sa nu mestec pe partea ranita.
Am avut si o umflatura pe partea respectiva (ochiul aproape inchis) care a persistat vreo 5 zile dar altfel nu am avut probleme.

Iar la prima intrebare iti poate raspunde medicul, depinde de cum arata gingiile tale si cum arata maxilarul.

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu prea o sa am unde sa mestec, caci maselele care incheie lucrarea actuala vor fi inlocuite de implanturi.
Pe mine ideea de a merge la munca ma termina, cum sa merg la serviciu asa:((
Nu e vorba de fudulie, sa nu se inteleaga asta, dar nah vorbesti la telefon, mai cu un furnizor,  te mai adresezi unui coleg, efectiv nu stiu cum sa fac?!Posted Image

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Iti iei cateva zile libere?

Eu am primit medical de la dentist.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Mie mi-au facut un mulaj de plastic transparent ca o punte dintii invecinati, cu niste umpluturi de culoarea dintelui in gaura corespunzatoare dintelui lipsa. Il montam peste ceilalti dinti si practic nu se mai vede nimic.

Insa cand vorbesti se simte o mica diferenta din cauza mulajului ala cosmetic aplicat peste dinti.

Mulajul ala trebuie dat jos cand mananci.

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019

View Postthalia, on 26 martie 2024 - 17:29, said:

Nu prea o sa am unde sa mestec, caci maselele care incheie lucrarea actuala vor fi inlocuite de implanturi.
Pe mine ideea de a merge la munca ma termina, cum sa merg la serviciu asa:((
Nu e vorba de fudulie, sa nu se inteleaga asta, dar nah vorbesti la telefon, mai cu un furnizor,  te mai adresezi unui coleg, efectiv nu stiu cum sa fac?!Posted Image
eu am purtat masca (d-aia medicala, pentru covid)

#7
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postthalia, on 26 martie 2024 - 17:11, said:

1. Nu neapărat, cred că depinde de organism, dar și de "mâna" medicului. La mine nu a durut, vârsta 60+, trei implanturi alăturate, maxilarul superior, simultan.
2. Iarăși, depinde de organism. La mine a durat aproape un an de când mi-a scos măselele și până am avut lucrarea finalizată. A fost cu adiție de os.
3. Perfect. Poți mânca la fel ca înainte, alune și alte alea fără probleme.


View Postthalia, on 26 martie 2024 - 17:29, said:

efectiv nu stiu cum sa fac?!Posted Image
Ai primit deja răspunsul, dacă ești cochetă porți mască.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Sau le spui colegilor care e situatia.

"If you have a skeleton in your closet, you better take it out and teach it to dance."

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postthalia, on 26 martie 2024 - 17:11, said:

foarte probabil aditie de os.
gargară.dacă-ți mai stau dinții în gură ține de ei.dacă rădăcina naturală nu mai ține în gingie cum crezi că ține implantul?a  devenit o nouă modă dar implantul nu face cât un ciot de dinte fără nerv în el.
de durut nu doare nimic.implanturi poti face cât te ține anestezia doar dă o gaură ca și cu burghiul după care bagă piulița in care peste șase luni o să  înfileteze un bont pe care o să facă lucrarea.deci stai știrbă  câteva luni până acel bont se fixează în os și gingia își revine la normal

#10
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

View Postthalia, on 26 martie 2024 - 17:11, said:

Orice sfat de la cine a trecut prin asta e bine venit. Ma intereseaza cei care au facut lucrari ample.


Am experienta in familie cu asa ceva (lucrarea cea mai ampla posibila), din fericire nu am fost eu pacientul, dar am fost sponsorul (total 28 kEUR).

1. In echipa de operatie e si un medic anestezist. Se pot pune toate implanturile intr-o sedinta, in cazul nostru au fost 11. S-a facut si aditie de os. Operatia a durat vreo 8 ore.

2. Timpul petrecut fara dinti a fost 24 ore. Dupa 24 ore s-au pus doua coroane provizorii (pentru zambet). Alea au ramas de fapt cam un an, pana s-au pus coroanele definitive (care au fost foarte scumpe la vremea aia). Cand era nevoie de orice control (de ex de scos firele) medicul scoatea coroanele provizorii (sunt montate cu suruburi speciale).
La fel si cele definitive sunt montate tot cu suruburi si se scot la controalele periodice (de aia trebuie sa primesti si pasaportul implanturilor, ca sa stie orice medic la care mergi ulterior cu ce sistem sunt prinse coroanele).

3. O luna de zile dupa operatie numai mancaruri lichide.

Edited by Eminescian, 26 March 2024 - 22:38.


#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
De durut doare dupa ce se termina efectul anesteziei. Iei niste ipubrofen si paracetamol si devine suportabil.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
Un aspect imp uitat in discutie,fumezi? Daca da atunci este cam nasol.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
De ce? Scapa fumul printre dintii lipsa?

#14
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
In urma unui accident am pierdut aproape toti dintii.
Am pus 14 implanturi, operatia  cam 3 ore,  dupa 3 saptamani am avut artificiali provizorii.
Am aprope un an de atunci, manac alune, sparg fistic, nu am probleme.
Operatia a fost facuta in Galati.

#15
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
1. Nu doare deloc. Dar simti ca se lucreaza. Si oricum te pregateste medicul inainte, daca chiar incepe sa doara (asta depinde cate implanturi pune), ridici mana si iti mai face o anestezie. De fapt durerile incep dupa ce te-ai dat jos de pe scaun si s-a terminat sedinta, caz in care poti lua ketorol sau alte medicamente recomandate de medic. Ca sa fiu sincer pana la capat, nici n-au fost dureri, adica nu te doare osul sau mai stiu eu ce, simti ca niste arsuri, fiindca ti-a taiat gingia, ma rog, asa a fost in cazul meu. Si o sa te umfli, si/sau o sa te invinetesti dupa procedura, iar in functie de cum dormi, pe ce parte, s-ar putea sa se "duca" culoarea vinetie pana spre ochi, asa se intampla, e normal, dar trece in cateva zile, nu e o problema.
Se pot pune multe implanturi intr-o sedinta, totul depinde de tine si de medic, ce proceduri urmeaza sa faca, timp, cati medici sunt in echipa, etc. In cazul meu au fost 4-3-3-3, la cate o saptamana distanta, puse de un singur om.
Despre inhalosedare nu stiu, nu am trecut prin asa ceva.

2. Pana nu scoate firele nu se pune nimic. Dupa care depinde ce procedura adopta medicul, el stie. In cazul meu implanturile au fost acoperite cu niste capacele din metal iar deasupra lor s-a cusut gingia. Si mi s-a dat o lucrare proviziorie (la maxilar se sustinea cu fixodent/corega, iar la mandibula mi-a pastrat caninii, partea de jos avand niste ocheti din sarma care o sustinea). Dar asta a fost in cazul meu, exista o gramada de variante dupa ce s-a terminat cu partea chirurgicala, depinde de medic, de pacient, si de bani. Eu unul am prins pandemia atunci cand am trecut prin asta, asa ca poate mi-a fost mai usor, vroiai sau nu vroiai tot purtai masca, dar nici nu m-am sinchisit foarte tare, cei cu care interactionam zilnic stiau prin ce trec, iar de restul nu prea imi pasa mie.

3. Supe creme, orezache, piureuri, iar dupa aia se poate trece si la chestii mai tari. La inceput de tot e si-o chestie de cata presiune poti suporta peste niste traume fizice care au nevoie de ceva timp pana sa se vindece. Cat despre bonturi, dupa cum am spus mai sus, depinde ce alege medicul, iar asta depinde de tine. La mine au fost acoperite (dar practic nu erau bonturi ci niste capacele), deci nici nu le simteam. Dupa ce-a trecut o perioada de timp, cand am ajuns aproape de alea 6 luni, mi-a scos caninii ramasi, mi-a facut o mica incizie in dreptul implanturilor, a scos capacelele alea metalice care le acopereau, si a pus bonturile de vindecare, care sunt mai inalte, pentru ca gingia sa se formeze frumos in jurul lor, sa nu fie prinsa intre implanturi si urmatoarele bonturi, alea pe care sta lucrarea. Dar asta e un mode a lucra, banuiesc ca exista si altele, poti avea lucrare temporara fixa daca medicul considera ca se poate, sau se pot pune direct niste bonturi de vindecare si mai inalte, dar asta inseamna ca nu mai e cazul unei lucrari temporare, deci depinde de medic, de ce plan are, de cazul tau special, de ce anume suporta organismul tau, si banuiesc ca nu in utimul rand de cat te poti intinde cu banii.
Oricum, ar trebui sa afli toate detaliile inainte, atunci cand se stabileste planul si pretul (atentie, unii fac planul in doua parti, partea chirurgicala si cea de protetica, e bine sa stii totalul de la inceput).

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postceanu1980, on 26 martie 2024 - 23:06, said:

Un aspect imp uitat in discutie,fumezi? Daca da atunci este cam nasol.

Nu fumez. Si medicul a spus ca lucrarea actuala s-a mentinut asa bine si datorita faptului ca nu fumez/vapez dar si a faptului ca a fost ingrijita.

View Postcarolinaherera, on 26 martie 2024 - 18:16, said:

eu am purtat masca (d-aia medicala, pentru covid)

La masca m-am gandit si eu, nu am o problema cu masca, dar  partea cu mancarea cum a fost?

#17
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 30.12.2023

Vizualizare mesajleomagic44, pe 27 martie 2024 - 06:59, a scris:

In urma unui accident am pierdut aproape toti dintii.
Am pus 14 implanturi, operatia  cam 3 ore,  dupa 3 saptamani am avut artificiali provizorii.
Am aprope un an de atunci, manac alune, sparg fistic, nu am probleme.
Operatia a fost facuta in Galati.
poti sa zici la ce clinica din Galati ai facut implanturile?

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postleomagic44, on 27 martie 2024 - 06:59, said:

In urma unui accident am pierdut aproape toti dintii.
Am pus 14 implanturi, operatia  cam 3 ore,  dupa 3 saptamani am avut artificiali provizorii.
Am aprope un an de atunci, manac alune, sparg fistic, nu am probleme.
Operatia a fost facuta in Galati.

Am citit la topicul celalalt , chiar nu te-a durut deloc interventia? Iti mai amintesti cat a durat? Cu proteza aia provizorie te-ai simtit mai ok, asa dpvd social?
Cum ai mancat?

Merci!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate